שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 314
מאי 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
במקרים מסויימים ניתן לפטר אדם מבלי לשלם לו פיצויי פיטורין
עו"ד ונוטריון יואב צח על הפרק 2 סוגיות: האם חובה לתת פיצויי פיטורין לעובד, שנעדר מהעבודה, נהג לאחר והתחצף? והאם חברות פרטיות יכולות עפ״י חוק להלוות כספים ללא ערבים?

 


פיצויי פיטורין
 האם לעובד שמאחר לעבודתו באופן קבוע, ושנעדר מהעבודה למספר ימים מבלי להביא אישור מחלה, תוך שהוא מתחצף ומרים את הקול במהלך העבודה, חובה לתת פיצויי פיטורין לאחר 11 חודשי עבודה? 

אסף משעלי
רח׳ טביב 16
קרית אתא


תשובה:
מעסיקים רבים שלא רצו שעובדיהם יצברו זכויות, היו נוהגים לפטרם כשעברו 11 חודשי עבודה, וכך האמינו שלא יחויבו בתשלום פיצויי פיטורין. כדי למנוע פגיעה בזכויות העובד, נקבע בסעיף 3 לחוק, כי אמנם צבירת פיצויים תהיה כעבור 12 חודשי עבודה, אך אם העובד מפוטר כעבור 11 חודשי עבודה ללא סיבה או הצדקה, יקבל העובד פיצויי פיטורין. אם יצליח המעסיק להראות שהפיטורין היו מוצדקים, לא ישולמו פיצויים לעובד. 

במקרה שלפנינו, כדי שהמעביד לא יחויב בתשלום פיצויי פיטורין, יש להוכיח מעבר לכל ספק, כי העובד אכן איחר לעבודה באופן קבוע, נעדר למשך מספר ימים מבלי להביא אישור מחלה, ובימים שהוא כבר עבד, נהג להתחצף לעובדים ולהרים את קולו. אם הדבר לא יוכח באופן חד-משמעי, עלול בית הדין לעבודה לקבוע, כי מדובר בטענות שווא של המעביד, כדי להתחמק מתשלום פיצויי פיטורין.הלוואות כספים
אחד מחבריי נקלע באחרונה למצוקה כספית. הבנק בו הוא עובד מסרב להגדיל לו את קו האשראי. כיוון שכך, בכוונתו לקחת הלוואה חוץ בנקאית, מחברות אשר מפרסמות מודעות בעיתונים על הלוואות ללא ערבים. איך אפשר לוודא שהחברות הללו אינן “שוק אפור״? האם זה בכלל חוקי, שחברות פרטיות מפרסמות מודעות בדבר הלוואות ללא ערבים?

 יהודה ישראלי
רח׳ דן 3
 קרית ביאליק  


תשובה:
חברך, שנקלע לקשיים כספיים, עומד להיכנס להרפתקה של מתן תשלומים עבור מי שייתכן שקיבלו באופן כשר היתר למתן הלוואות, אך כלל לא בטוח שמדובר בפעולה חכמה. מצוקה כלכלית מניעה אנשים לקחת עוד ועוד הלוואות כדי לשרוד. ישנן חברות רבות שמנצלות מצוקה זו ומעניקות הלוואה ללא ערבים, אך יש לזכור, שבמקרה זה עלולה הריבית להתנפח למימדים מפלצתיים. קשה לעקוב ולהתחקות אחר כל חברה ומי האנשים שמפעילים אותה, גם אם הן פועלות כחוק. אם חברך נאלץ לקבל הלוואה חוץ בנקאית, עדיף לו לפנות אל חברות האשראי שהוא קשור אליהן, ולא לגשת לחברות שונות, בהן הסיכון הינו גבוה.


“אני בתול בן 39״

הרצלה צח
מטפלת זוגית מוסמכת
על הפרק 2 סוגיות: איך גבר שמעולם לא חווה יחסי מין, יכול להתגבר על החששות ולמצוא בת זוג? ומה יכול לעשות אדם הסובל מבעיות נפשיות, שמפריעות לו במיטה עם אישתו?

 


חשש מקשר זוגי
אני רווק בן 39, המתגורר בדירת חדר ב-9 השנים האחרונות. מעולם לא היה לי קשר זוגי. בעבר היו לי שלושה דייטים עם נשים, אך לא הרגשתי דבר, כאילו שלא הייתי שם. במהלך השנים התאהבתי בכמה בנות, אך לצערי הן לא חשו כלפיי אותו הדבר, והקשר בינינו היה אפלטוני. לפני כחודשיים הציעו חברים טובים, שאלך לנערת ליווי, אך גם איתה לא הרגשתי דבר, ובסופו של דבר, לא קיימנו יחסים מלאים. אני רוצה להיות כמו כולם, לחוות זוגיות, להתחתן ולגדל ילדים, ואני חושש, שאם בגיל 40 לא תהיה לי עדיין בת זוג, אאחר את הרכבת. אני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל ומה לעשות כדי למצוא זוגיות ולהקים משפחה, וחושש שכולן ידחו אותי.

 ל.ח.
 קרית ביאליק 


תשובה:
באופן טבעי, אתה מרגיש החמצה, שלא יצרת עד כה זוגיות ולא הבאת ילדים לעולם. לרוב, בגיל כזה חבריך כבר נמצאים בקשרים משפחתיים או זוגיים, ואין לך תחושה נעימה להגיע לאירועים ללא בת זוג. כמובן שגם צרכיך הרגשיים לחוש השתייכות ולהיות נאהב, אינם מתמלאים, שלא לדבר על הצרכים הפיזיים והמיניים. כנראה שהעניין עם נערת הליווי “הרגיש״ לך טכני, ואין פלא שהיית מנותק, ואז גם לא יכולת לתפקד מינית. מעניין, שבדייטים אינך חש דבר, כלומר אתה מנותק ולא באמת נוכח. לרוב, ניתוק זה מצביע על חרדה. גם ההימנעות ממערכות יחסים זוגיות, קשורה כנראה לחרדה. במצב כזה, אינך מסתכן בחוויית דחייה, ולכן גם אתה לא יכול להיכנס יותר לעומק הבעיה ולהבין את מקור החרדה מדחייה ואת הקושי שלך להגיע לאינטימיות.

ישנן סיבות רבות לקושי במציאת בת זוג, כגון דימוי עצמי נמוך, או התנהגות מסויימת מצד ההורים, שאולי משדרים הירתעות מזוגיות. גם אלימות במשפחה ו/או תקיפה מינית שהיו בעבר, עלולות להשפיע על הפחד מזוגיות. אני ממליצה לך מאוד לקבל טיפול מאיש מקצוע המומחה ביחסים וזוגיות, רצוי כזה שהינו עם ידע ספציפי בכל הקשור לרווקים וקשייהם למצוא בן או בת זוג.שינה בחדרים נפרדים
אני בן 49, נשוי ואב ל-3 בנות בוגרות. לפני 15 שנה נפגעתי בתאונת דרכים, בה הייתי עד למותם של שני נוסעים. אמנם מבחינה פיזית החלמתי כעבור חודשיים, אך נפשית נפגעתי קשות. אני סובל מחרדות, דיכאון ומראות חוזרים ונשנים של התאונה, ובעקבות זאת הנני מטופל במסגרת בריאות הנפש. מאז התאונה, אישתי ואני ישנים בחדרים נפרדים, ורק כשאני רוצה לקיים איתה יחסים, אני נכנס אליה לחדר. פעמים רבות יש לי קושי בהגעה לזיקפה, ואפילו עם ויאגרה קשה לי להגיע לזיקפה. מה עליי לעשות, כדי לא לוותר על חלק זה בחיי?‎

 א.ג.
 ‎קרית אתא


תשובה:
הבעיה שאתה מציג מורכבת ביותר. ככל הנראה הינך סובל מפוסט-טראומה, שמתבטאת בלחץ, דיכאון, חרדות ו״פלאשבקים״ מהעבר. כמובן שאתה לא חש בנינוחות מספקת כדי להיכנס לאקט המיני, וקודם כל אתה נדרש להגיע למצב של רגיעה. עם זאת, עולות שאלות בנוגע לזוגיות. לדוגמא, איני יודעת מדוע נוצרה הפרדת החדרים ומי יזם אותה? ייתכן, שללינה בחדרים נפרדים, יש השלכות על הזוגיות שלכם. בהחלט ייתכן, שתעזור כאן התערבות טיפולית זוגית, נוסף על הטיפול הפרטני שאתה מקבל. בטיפול ניתן לבדוק אלו יחסים אישיים יש בינך ובין אישתך, פרט לתחום המיני, ואיך משפיעים הדיכאון והחרדות על הזוגיות בכלל ועל המיניות בפרט. חשוב להתייחס לתקשורת שלכם בכללותה, שהרי המין מהווה חלק מתקשורת זוגית, ולא פלנטה נפרדת. לכן, אני ממליצה לכם לקבל טיפול זוגי, בו ההיבט המיני יהיה רק חלק מהמכלול.אם יש לך שאלה בנושא משפטי או בנושא זוגיות והינך רוצה חוות דעת? נא לפנות ל"חדשות הקריות", ת.ד. 5777 קרית ביאליק ועורכי המדור ישיבו על שאלתך. כל המידע במדורים אלו הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות חוות דעת. המערכת אינה נושאת באחריות כלשהי והקוראים נדרשים לקבל עיצה מקצועית.


תגובות:
3: כל המאוננים כאן - בולבולוני
זה המדור הכי קורע שיש

8/5/2019    11:19

2: שיזהר לא להסתבך - מתן
הלוואות חוץ בנקאיות זה עם ריביות גבוהות מאוד

8/5/2019    10:20

1: לדעתי לא מגיע פיצויים - גיא
למעסיק עומד משקל יותר כבד נראה לי

7/5/2019    15:36שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר