שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 293
אוגוסט
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
ניתן לתבוע בעל דירה שמתמהמה בתיקון הליקויים
עו"ד ונוטריון יואב צח והפעם 2 סוגיות: איך אפשר להתמודד עם בעל דירה סורר, שמתעלם מנזילות ורטיבות, הגורמות לנזקים? ומה יכול לעשות בעל עסק, המגלה שהעירייה גבתה ממנו מיסים מוגזמים במשך שנים?
 


נזק בחדר המדרגות
הננו דיירים המתגוררים בקרית חיים, בבניין של 3 קומות עם 6 דיירים, שנבנה בשנות ה-70, וברצוננו לקבל את עצותיכם לגביי הבעיות בהן אנו נתקלים. אחד הדיירים בבניין, המתגורר בשכירות בקומה הראשונה, התריע בפני בעל הדירה מספר רב של פעמים על נזילות ורטיבות בקירות, אך בעל הדירה התחמק מלתקן את הרטיבות. כתוצאה מכך היא החלה לחלחל לחדר המדרגות, כשהיא גורמת לריקבון, סירחון ועובש. גם המחסנים, הממוקמים מתחת לדירה, החלו להעלות סירחון ועובש. שאלתנו היא, מה עלינו כדיירים לעשות, כדי לחייב את בעל הדירה לטפל בנזק שנגרם ובאי הנוחות באורח חיינו?
ברטה שדמתי
רח׳ משה שרת 29
קרית חיים

תשובה:
ישנם לא מעט מקרים בהם בעלי דירות מניחים לשוכר לחיות עם סבלותיו, מבלי שהם מגלים רגישות לנזקים שנגרמים לדירה. הדבר קורה במיוחד כשמדובר בצורך לתקן או לשפץ בעיה שרברבית. במקרה שלפנינו מדובר בהתנהגות בלתי נסבלת של בעל הדירה, שבשל התחמקותו, החלה הרטיבות לחלחל לחדר המדרגות. אם הדייר השוכר נמצא בסיכון בריאותי, עליו להודיע לבעל הבית, שהדירה אינה ראויה למגורים, ושכל עוד המפגע אינו מטופל, אין הצדקה לגביית דמי השכירות. מצבו הקשה של חדר המדרגות, מצדיק פנייה רשמית בכתב של וועד הבניין לבעל הדירה. במכתב יש לפרט את הנזקים שנגרמו לדיירים בעלי המחסנים. אם בעל הדירה יתעלם מהמכתב, יוכלו וועד הבניין והדיירים שמחסניהם ניזוקו, להגיש נגדו תביעה למפקח על הבתים המשותפים, בגין הנזקים שנגרמו. כמו כן, ניתן להזמין שרברב מטעם הוועד והדיירים, שיבדוק מה דרוש לביצוע התיקונים. במקרה זה תוכלו להגיש תביעה למפקח על המקרקעין ולבית המשפט, בצירוף הצעת מחיר לגביי התיקונים הדרושים. אפשרות נוספת הינה לבצע את התיקונים בעצמכם, לשלם לשרברב ולאחר מכן לתבוע את מלוא התשלום והנזקים הנלווים מבעל הדירה.


מיסים רטרואקטיבית
באחרונה עשיתי מדידות בבית העסק שלי ונוכחתי לדעת, שאני משלם מיסים על כ-25 מ״ר עודפים, במשך יותר מ-20 שנה. רבים אמרו לי, שגם אם אצליח להוכיח, ששילמתי במשך השנים מיסים עודפים, העירייה לא תחזיר לי את המיסים רטרואקטיבית, אלא שנה אחת אחורה. האם זה ייתכן? האם ישנו חוק מוזר שכזה? ומה יהיה על הריבית וההצמדה?
א. י (השם שמור במערכת)
רח׳ המלאכה 1
קרית אתא

תשובה:
מקרה כזה, בו מתברר, שהעירייה גבתה כספים עפ״י חישובי ארנונה שגויים, אינו נדיר. בדרך כלל העניין מתגלה כשבעל דירת מגורים או עסק, עומד בפני שינוי בבנייה או לקראת מכירת הנכס, ואז מתברר ששילם במשך שנים, סכומים גבוהים בהרבה. בעירייה יכולים לטעון, שהסמכות לכך הינה של ראש אגף הארנונה, ו/או שהמיסים יוחזרו רטרואקטיבית שנה אחת לאחור. כמו כן יכולה העירייה לטעון, שאם התשלום יוחזר, יהיה זה ללא הפרשי הצמדה וריבית. אפשרות רביעית, עפ״י העירייה, הינה שבמקרה של טעות, התשלום שיוחזר יהיה עד גבול 7 שנות ההתיישנות, כפי שנהוג לגביי חובות. לרוב, ניסיונות שונים להשתמש באחת או בכמה מהטענות הללו, לא עלו יפה לגובי הארנונה. במקרים כאלה פסקו השופטים, כי לא ייתכן שהעירייה, או כל מי שגבה ארנונה, “יעשה עושר ללא משפט״, כלומר יגבה כסף שאינו מגיע לו. אם יוכח, שחישוב השטח נעשה ברשלנות, על הדייר לקבל את תשלומי ההפרשים של הארנונה ששולמו מעבר לשטח הנכון של הנכס אשר עבורו שולמה הארנונה. על פניו נראה שטענותיך צודקות, וראוי לה לעירייה שתיישם את האמור בפסיקה, מבלי להתחכם ולהיגרר לתביעה ולמשפט, שרק יגרמו לה נזק.


אני חוששת מהפנטזיות הפרועות שלי

הרצלה צח
מטפלת זוגית מוסמכת
על הפרק 2 סוגיות: האם אישה נשואה צריכה לשתף את בעלה בפנטזיות שיש לה על נשים וגברים אחרים? ואיך ניתן להתגבר על חוסר חשק מיני בגיל המעבר?
 


חוסר חשק בגיל המעבר
 אני אישה בת 53, נשואה מזה 30 שנה ואם לשלוש בנות. אני בריאה פיזית, מתאמנת בקביעות במכון כושר ומטופחת מאוד. בשנים האחרונות, מאז שהגעתי לגיל המעבר, אני מרגישה חוסר חשק מיני. בעלי מתלונן פעמים רבות על כך שחסר לו מגע מיני, וזהו חלק חשוב מהקשר בינינו. אני מבינה אותו, אך לא רוצה לפעול רק כדי להשביע את רצונו. כיצד ניתן לפתור את הבעיה?
 ג.נ
 קרית מוצקין

תשובה:
 בגיל המעבר מתרחשים שינויים פיזיים ופסיכולוגיים שמשפיעים על החשק והתיפקוד המיני אצל נשים. הפסקת מחזור הווסת כרוכה בשינויים הורמונליים, שמפחיתים את החשק. יחד עם זאת, את ה״דלק״ ההורמונלי הזה ניתן להשלים בעזרת גניקולוג עליו את סומכת, ואז תהיה הצתה מחדש של מסלולי המוח שאחראים על התשוקה המינית. אם זה כל כך פשוט לאזן מחדש, למה כל כך הרבה נשים מתלוננות על הפחתה בפעילות המינית? נשים רבות סבורות ש״גיל המעבר הוא סוף תקופת המיניות״, או שהן נמצאות בתקופת הבלות. למיתוס הזה אין בסיס במציאות. מעבר לכך, נשים רבות הנמצאות בגיל הבלות הינן פעילות ומטופחות כמוך, ורחוקות מאוד מלהיראות “בלות״. התפיסה השלילית העצמית משפיעה על ההרגשה, ובעקבות זאת גם על דפוסי ההתנהגות, וגורמות להפחתת הפעילות המינית. אני מציעה לך לחשוב על היתרונות שיש בגילך לחיות חיי מין מלאי תשוקה. מכיוון שאין לך כבר ילדים קטנים ויש לך פטור מאי הנוחות שבמחזור, את יכולה להתמקד יותר בעצמך ובאפשרויות החדשות שעומדות בפנייך. לאחר שסיימת לטפל באחרים, קחי לעצמך בשתי הידיים את ההזדמנות לטפל בעצמך ובהנאותיך.


פנטזיות במהלך הסקס
 אני אישה בת 35, הנשואה מזה 6 שנים ומנהלת חיי זוגיות מצויינים, עם סקס טוב ומספק. הבעיה שמטרידה אותי היא הפנטזיות המיניות שלי. כדי להתעורר מבחינה מינית, אני מפנטזת לפעמים על סקס עם אישה, סקס עם גבר אחר ואפילו סקס בשלישיה. כמובן שאני לא מגלה את הפנטזיות הללו לבעלי, מכיוון שאני חוששת שהוא ייפגע או יחשוב שאיני אוהבת אותו. אני חשה רגשי אשם על כך שאני מפנטזת על אחרים, ותופסת את עצמי כבוגדת. מעבר לכך, יש לי תחושה שאני אולי לסבית בארון, בשל מחשבותיי על נשים.
 ד.ר
 קרית אתא

תשובה:
 נשים רבות שמגיעות אליי לטיפול מיני סובלות מרגשות אשם עקב הפנטזיות המיניות שלהן. את אישה מינית ואוהבת, וכנראה שהפנטזיות שלך מעשירות את חיי המין שלך. חשוב שתדעי, שהפנטזיות שלך לגיטימיות לחלוטין, ואין קשר בין הפנטזיה ובין המימוש במציאות. נשים סטרייטיות מפנטזות על מין עם נשים אחרות, ונשים נאמנות מפנטזות על סקס עם גבר אחר, ולעיתים גם עם גברים רבים. הפנטזיות מגוונות את חיי המין והופכות מין משעמם לסוער. הסירי דאגה מליבך, המשיכי לפנטז ואל תחושי רגשות אשם. באשר לבעלך, אני מציעה שתקחי לעצמך את הזכות לבחור אם לשתף אותו או לא. אין לך “חובת דיווח״ על הפנטזיות שלך, ואת יכולה להשאיר אותן במגרש המשחקים הפרטי שלך.


אם יש לך שאלה בנושא משפטי או בנושא זוגיות והינך רוצה חוות דעת? נא לפנות ל"חדשות הקריות", ת.ד. 5777 קרית ביאליק ועורכי המדור ישיבו על שאלתך. כל המידע במדורים אלו הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות חוות דעת. המערכת אינה נושאת באחריות כלשהי והקוראים נדרשים לקבל עיצה מקצועית.


תגובות:
1: גם לי יש את אותה הבעיה עם בעל הדירה - נוראי
אני גר בקדיש לו ובעל הדירה מוציא לי את הנשמה עד שהוא מסכים לתקן נזילות ועוד כל מיני בעיות

8/8/2017    14:41שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר