שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 300
מרץ 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"נתניהו צריך להתפטר"

ח"כ שלח: גדל בקרית ביאליק עד גיל 12. נכנס בקלילות לביצה הפוליטית ונחשב לבר-סמכא בתחום הביטחוני. משוכנע, שבבחירות הקרובות תעבור "יש עתיד", את 19 המנדטים שקיבלה בבחירות בשנת 2013 (צילום: "יש עתיד")מאת:
גל זייד


לאחר ששימש במשך שנים כאיש תקשורת בעיתונות הכתובה והאלקטרונית, עבר ח"כ עפר שלח, לביצה הפוליטית ולכנסת, שם הוא משמש זו הקדנציה השנייה כיו"ר סיעת "יש עתיד" בכנסת וכחבר בוועדת חוץ וביטחון.

ח"כ שלח (58), יליד קרית ביאליק, אלמן ואב ל-2, שירת כקצין צנחנים ואיבד את עינו בשירות מילואים, לאחר שנפגע באורח קשה ממטען צד. כאיש תקשורת עבד בין השאר ב"מעריב", "ידיעות אחרונות" ו"ערוץ הספורט".

בריאיון ל"חדשות הקריות", יוצא ח"כ שלח, נגד נתניהו ונגד הקואליציה, שרודפת את יאיר לפיד, מגלה שוועדת המשנה שבראשה הוא עומד, חיברה דו"ח מדאיג לגביי התנהלות הדרג המדיני אל מול צה"ל, נזכר בילדותו המאושרת בקרית ביאליק ומודיע, שאין לו כוונה לחזור לתחום התקשורת


 למרות שבמשך שנים רבות עסק בתחום התקשורת, ברגע שח"כ עפר שלח, הגיע לכנסת, מטעם מפלגת "יש עתיד", הוא התאקלם במשכן בקלילות ובטבעיות, תוך שקיבל על עצמו את תפקיד יו"ר הסיעה בכנסת וחבר בוועדת חוץ וביטחון. "ייתכן שהיכרותי המוקדמת עם המערכת הפוליטית והעובדה שהגעתי לכנסת כשאני כבר בשל, תרמה להסתגלותי המהירה", אומר ח"כ שלח, שבריאיון ל"חדשות הקריות", מסביר למה "יש עתיד", הינה האלטרנטיבה השילטונית המוצלחת ביותר ל"ליכוד", קורא לנתניהו להתפטר, מחווה את דעתו על פרשת יעקב פרי ונזכר בילדותו בקרית ביאליק.

ח"כ שלח (58), אלמן ואב ל-2 ילדים, יליד קרית ביאליק, הינו בנו של הכלכלן, איש העסקים וההיסטוריון חזי שלח. הוא התגייס לצה"ל בשנת 77', התנדב לצנחנים ושובץ בגדוד 202. במהלך שירותו בצנחנים עבר מסלול הכשרה כלוחם בקורס מ"כים חי"ר ובקורס קציני חי"ר. לאחר מכן שימש כמפקד מחלקה, מדריך בבה"ד 1 וסגן מפקד פלחה"ן צנחנים. במלחמת לבנון הראשונה שימש מפקד מחלקה במילואים, ובשירות מילואים נוסף, בשנת 83', נפצע קשה ממטען צד ואיבד את עינו, פציעה שבעקבותיה הוכר כנכה צה"ל. באותה תקופה סיים תואר שני בספרות אנגלית וכתיבה באוניברסיטת ניו יורק, ובשנת 89' פירסם את הרומן "גוף שני", בו תיאר את חוויותיו בשירות הסדיר ובמילואים.

את דרכו העיתונאית החל בעיתון "מעריב", שם שימש ככתב וכסגן עורך מדור הספורט. לאחר מכן עבר ל"ידיעות אחרונות", ושוב חזר ל"מעריב", שם כתב טורים שונים, בעיקר בנושאי צבא וביטחון. במקביל החל להופיע כפרשן בערוץ הספורט, במיוחד בענף הכדורסל, והגיש עם רביב דרוקר, את תוכנית ליל שבת של ערוץ 10, ולאחר מכן את התוכנית "המקור". כמו כן, הוא כתב כמה ספרים בנושא צבא, בהם עסק בין השאר באינתיפאדה השנייה ובמלחמת לבנון השנייה.

לקראת הבחירות לכנסת ה-19, הצטרף שלח, למפלגת "יש עתיד", בה הוצב במקום השישי ונבחר לכנסת, שם שימש כיו"ר הסיעה וכחבר בוועדת חוץ וביטחון, תפקידים אותם הוא עושה גם בכנסת ה-20. בשנת 2015 פירסם את ספרו "האומץ לנצח - מדיניות ביטחון לישראל", בו הניח יסודות לתפיסת ביטחון עדכנית לישראל. תחום הביטחון מעסיק מאוד את שלח, ופרט לחברותו בוועדת חוץ וביטחון, הוא עומד בראש "וועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובניין הכוח", מטעם וועדת חוץ וביטחון, שפירסמה באחרונה את החלק הגלוי של דו"ח, אותו כתבה על התוכנית הרב-שנתית של צה"ל. הדו"ח קובע ממצאים מדאיגים בכל הקשור למוכנות הצבא לקראת העימות הבא, ובעיקר מדבר על ליקויים בתיפקוד הדרג המדיני. "מסקנות הדו"ח אומצו ע"י כל חברי הוועדה, קואליציה ואופוזיציה כאחד, והוא הועבר לראש הממשלה, שר הביטחון, שרי הקבינט, צה"ל, מל"ל וגורמים נוספים", מגלה שלח. "הצבענו בדו"ח על ליקויים חמורים בתיפקוד הדרג המדיני, שאינו מנחה את הצבא כנדרש. הדו"ח מציב משימות ותאריכי יעד לדרג המדיני, ובראשם לראש הממשלה, כדי שהצבא יהיה מוכן בצורה מיטבית לעמוד במשימתו. הצבא בירך על הדו"ח ומיישם את מסקנותיו, אך לא כך לגביי הדרג המדיני. מדובר בתקציב של 70 מיליארד שקל בשנה, ואין זה דבר של מה בכך.

מה השורה התחתונה הכי מדאיגה בדו"ח?
השורה התחתונה היא שחוסר המעורבות ואי לקיחת האחריות של הדרג המדיני, הכולל את נתניהו ושרי הקבינט, פוגע ביכולתו של צה"ל להגיע מוכן להתמודדות עם האיומים הביטחוניים. הצבא פועל ללא הנחיה וללא גיבוי מצד הדרג המדיני, שנמנע באופן עקבי להגדיר לצבא מהם מטרותיו וההישגים הנדרשים. אגב, לא רק הדו"ח הנוכחי לא מיושם ע"י הדרג המדיני, אלא גם דו"חות קודמים. ממערכה צבאית אחת לשנייה, הדו"חות נאגרים ונאספים, אך ההנחיות וההמלצות לא מתבצעות, וזה עולה בחיי אדם.

באחרונה חשפה "יש עתיד", מסמך המציג את תפיסת הביטחון של המפלגה. למה בכלל יש צורך במסמך כזה? 
מדובר בחידוש בחיים הפוליטיים בישראל. זו הפעם הראשונה, בה מפלגה מציבה את תפיסת הביטחון הלאומי שלה, כחלק מהמצע הקבוע. אני מציג את המסמך הזה בכנסים ברחבי הארץ, ובאחרונה הגעתי איתו גם לקרית מוצקין. המסמך הזה אמור להיות חלק בלתי נפרד מהמדיניות שלנו לפני הבחירות, ויש בו מסר חשוב. על הציבור להבין, שפוליטיקאי או מפלגה שרוצים לקבל את אמונם, צריכים לומר באופן ברור ומפורט מה בכוונתם לעשות בתחומים שונים, כולל בתחום הביטחוני. ב-70 שנות קיומה, מעולם לא היתה לישראל תפיסת ביטחון לאומי כתובה, המאושרת ע"י הדרג המדיני ומפורסמת בציבור. המסמך כולל 70 נקודות בהן פורסת "יש עתיד", תפיסת ביטחון לאומית יסודית, הכוללת התייחסות לאתגרי הביטחון של ישראל.

באחרונה עברה "יש עתיד", טלטלה לא פשוטה, לאחר התפטרותו של יעקב פרי מהכנסת. איך אתה רואה את הפרשה?
לאחר התחקיר השני שנערך ב"עובדה", היה לכולנו ברור, שמה שמצפה לו וגם לנו, הינה מסכת ייסורים, שבסופה פרי בכל מקרה יפרוש מהכנסת. אני מכבד את החלטתו, אם כי זה מעציב אותי מאוד, מכיוון שיעקב פרי, הוא חבר אישי שלי ואדם שאני מאוד אוהב ומעריך. בודדים מאוד האנשים במדינת ישראל, שתרמו לביטחון המדינה כפי שהוא תרם, ועצוב לי, שדרכו הפוליטית הסתיימה בצורה כזו. מצד שני, בעוד פרי הסיק מסקנות מהר מאוד, יו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ דוד ביטן, החשוד במעשים חמורים ושותק בחקירתו, התקבל בישיבת ה"ליכוד", במחיאות כפיים סוערות, כאילו היה גיבור. זו ההתנהלות במפלגת השילטון, ואין צורך לומר, של"יש עתיד", ישנן אמות מידה שונות לחלוטין.

בכנס העוסק בתפיסת הביטחון של "יש עתיד": גאה בכך, שזו הפעם הראשונה, בה מפלגה בישראל, מציבה את תפיסת הביטחון הלאומי שלה, כחלק מהמצע הקבוע. קורא לדרג המדיני לאמץ את מסקנות וועדת המשנה שבראשה הוא עומד, שכתבה דו"ח מטריד על התוכנית הרב-שנתית של צה"ל (צילום: "יש עתיד")
נתניהו צריך להודיע על נבצרות, או שעליו לשים את המפתחות ולהתפטר?
איני מאמין במונח "נבצרות", וברור לי שעל נתניהו להתפטר. אמנם מבחינה משפטית, לא חלה עליו חובה להתפטר לאחר המלצות המשטרה, וגם אם יוגש נגדו כתב אישום, הוא לא יהיה חייב להתפטר, אך מוסרית וציבורית, אין לו מנדט להמשיך בתפקידו. אפילו נתניהו עצמו לא מכחיש, שבהיותו ראש ממשלה, הוא קיבל כמיליון שקל מאנשי עסקים, להם יש אינטרסים במדינה, אותם פעל כדי לקדם, וזה מספיק כדי לשים את המפתחות.

בקואליציה יצאו בחריפות נגד יאיר לפיד, בשל העדות שנתן במשטרה, וח"כ דודי אמסלם, כינה אותו "שטינקר"?
מדובר בספין עלוב, בהתבטאויות חמורות ובעיקר בניסיון להפוך את כל העניין לפוליטי. יאיר לפיד נקרא לתת עדות ולהשיב על שאלות המשטרה, וכל חטאו, שאמר את האמת. זו לא הפעם הראשונה, בה ח"כ אמסלם, מדבר בשפה עבריינית נמוכה, ולא בהכרח רק על לפיד. הוא דיבר כך גם על מפכ"ל המשטרה, ואני מבטיח לך, שהוא וחבריו יאמרו אותו הדבר גם על היועץ המשפטי לממשלה, אם יחליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו. ההתנהלות הזו מבזה גם את משכן הכנסת וגם את ה"ליכוד", שהיא מפלגה עם מסורת מפוארת. מה שלא פחות חמור מכך, הוא שגם השר יריב לוין, שהינו משפטן ואדם הגון, יצא נגד לפיד, שהינו איש ציבור שנתן עדות במשטרה. כששמעתי את דבריו של השר לוין, שאמר כי זה דבר בזוי לתת עדות במשטרה, לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. ממתי מתן עדות במשטרה הפך לדבר בזוי? זה רק מראה לאלו תהומות ראש הממשלה יכול לרדת במטרה להיחלץ מהבוץ בו הוא נמצא, אם יו"ר הקואליציה ושר בכיר בממשלתו, שהינו משפטן, מדברים בצורה כזו, ועד כמה הם נמצאים במצב של אובדן עשתונות.

ב"ליכוד" חוששים מעלייתה של "יש עתיד" בסקרים?
בוודאי שהם חוששים. "יש עתיד" מיצבה את עצמה כאלטרנטיבה שילטונית, ולא רק בסקרים, שם יש לנו כבר הרבה יותר מ-20 מנדטים, אלא גם בהתנהלות המפלגתית, במאבק נגד השחיתות ובאמות המידה הנקיות שלנו.

להערכתך, הבחירות הקרובות יהיו בעוד כשנה?
איני יודע מתי ייערכו הבחירות, אבל אני יודע דבר אחד. בסופו של יום, בקואליציה יש המון אנשים הגונים, שלא יודעים לאן להוליך את החרפה, ולא רק בגלל שבראשות הממשלה עומד אדם שחשוד במעשים מאוד חמורים, אלא בשל התנהלותה הקלוקלת של הקואליציה. אני מאמין ומקווה, שיום אחד האנשים ההגונים הללו יאמרו: "די, אנחנו לא יכולים יותר". אני מקווה שגם הציבור יאמר את דברו, וניתן לראות זאת כבר עכשיו בסקרים.

מהסקרים עולה, שגם מי שאינו תומך בנתניהו ואפילו מאס בו, עדיין רואה בו את המועמד המתאים לראשות הממשלה, לפני לפיד. איך אתה מסביר את זה?
נתניהו הוא ראש הממשלה כבר כמעט 10 שנים ברציפות, ועד כה חלפו 22 שנה מאז כהונתו הראשונה, כך שיש אנשים, שזו התמונה שהם רואים לנגד עיניהם. יש להם חשש, אותו אני יכול להבין, שאם יבוא מישהו אחר במקומו, הדברים יהיו פחות טובים, שהרי המדינה עדיין עומדת על תילה, אז למה לשנות? לצערי, המון אנשים כבר לא מאמינים באפשרות, שיהיה כאן שינוי לטובה, והתפקיד שלנו הוא לשכנע אותם שאפשר אחרת. מהסקרים ניתן לראות, שיותר מ-50 אחוז מהציבור אינו מרוצה מנתניהו, ועלינו לשכנע את מי שכן מרוצה ממנו, שאנו ראויים להחליף אותו ואת ה"ליכוד".

תוכלו לחזור על ההישג של 19 מנדטים מבחירות 2013?
אני משוכנע שנשיג הרבה יותר. בכמה מהסקרים קיבלנו 27-26 מנדטים. 
בהנחה ש"יש עתיד" תנצח בבחירות, יאיר לפיד יוכל להרכיב ממשלה? 
אני משוכנע, שאם תוטל עליו המשימה, הוא יעשה זאת על הצד הטוב ביותר.

מה אתה זוכר מקרית ביאליק, בה נולדת וגדלת?
חייתי בקרית ביאליק, עד גיל 12, עד שאבי היה צריך לעבור לת"א, בשל עבודתו. למדתי בביה"ס היסודי "ביאליק" והספקתי ללמוד שנה בתיכון "אורט" ביאליק. אני זוכר את התקופה הזו לטובה. תמיד תהיה לי פינה חמה בלב לקרית ביאליק בפרט ולקריות בכלל.

תישאר עוד שנים בכנסת או שיש סיכוי שתחזור לתחום התקשורת?
אמשיך בפוליטיקה כל עוד אוכל לתרום. דבר אחד בטוח: לא אחזור לתחום התקשורת, ואני מקווה שהפוליטיקה היא הקריירה המקצועית האחרונה שלי.


תגובות:
3: שלח, אנחנו תקועים עם ביבי לפחות עוד קדנציה - יצחק
תפתח עיתונים. תראה סקרים, כלום לא מדגדג אותו. הבן אדם קוסם, אין מילה אחרת

28/2/2018    21:52

2: שלח, תחזור לפרשן כדורסל - רונן א.
וקח איתך גם את מנחה החדשות של אולפן שישי... נו, איך קוראים לו?
אה, כן. לפיד.

28/2/2018    14:57

1: נתניהו בהחלט צריך להתפטר - חגי
אבל כולנו יודעים שזה לא יקרה
אז כל הקריאות להתפטרות כבר מיותרות

28/2/2018    13:44שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר