שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 292
יולי
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
אנרגיה טובה
לאחר שנים בהן שימש כמרצה ואיש אקדמיה בתחום הפילוסופיה, החליט שר האנרגיה, ד״ר יובל שטייניץ, לעבור לזירה הפוליטית.

שטייניץ: עזב את עולם האקדמיה לטובת ישיבה בממשלה. במהלך השנים הפך מאיש “שלום עכשיו״, לימני בדיעותיו. כמי שעומד בראש משרד האנרגיה, הוא חולש על משקי החשמל, האנרגיה ואוצרות הטבע של המדינה, וגיבש את “מתווה הגז״ (צילום: ויקיפדיה)מאת: גל זייד

ד״ר שטייניץ (59), נשוי ואב ל-3, היה בשירות הסדיר לוחם וסמל מחלקה בחטיבת “גולני״, ולאחר שיחרורו סיים תואר ראשון ושני בהצטיינות בפילוסופיה. במשך שנתיים רצופות נבחר למרצה מצטיין באוניברסיטת חיפה, ולאחר מכן קיבל דרגת מרצה בכיר. עם השנים כתב ספרים בתחום הפילוסופיה, והראשון שבהם, “הזמנה לפילוסופיה״, נחשב לספר הפילוסופיה הנמכר בישראל.

בתחילת דרכו הפוליטית, היה איש שמאל וחבר ב״שלום עכשיו״. בשנות ה-90 שינה את עמדותיו והתפקד ל״ליכוד״. הוא נכנס בראשונה לכנסת ה-15, ולאחר ששובץ במקום התשיעי ברשימת ה״ליכוד״ לכנסת ה-17, מונה לשר האוצר. בהמשך שימש כשר לעניינים אסטרטגיים ולענייני מודיעין, ולאחר הבחירות האחרונות, מונה לשר האנרגיה.

בריאיון ל״חדשות הקריות״, מסביר השר שטייניץ, מדוע “מתווה הגז״ הינו הצלחה מסחררת, אינו תולה תקוות בדונלד טראמפ, ומודיע כי הוא ממתין שנתניהו, יממש את הבטחתו למנות אותו לשר חוץ


ישנם מקרים בודדים בהיסטוריה של מדינת ישראל, בהם איש אקדמיה בכיר מחליט בגיל מבוגר יחסית, לזנוח את העולם בו עשה חיל במשך שנים ארוכות, כדי להפוך לפוליטיקאי ולשר בממשלה. אחד המקרים הללו הוא של שר האנרגיה, ד״ר יובל שטייניץ.

שטייניץ (59), נשוי לגילה כנפי-שטייניץ, שופטת וסגנית נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, ויחד הם מגדלים 3 ילדים. עם גיוסו לצה״ל, שובץ בגדוד 12 של חטיבת “גולני״, עבר מסלול הכשרה כלוחם, ולאחר מכן יצא לקורס מ״כים חי״ר ושימש כסמל מחלקה. כאיש מילואים לחם בשורות חטיבת “אלכסנדרוני״ בתקופת מלחמת לבנון השנייה, ואף נפגע קל בקרבות הרי השוף.

לאחר שיחרורו למד לתואר ראשון ושני בפילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים, אותם סיים בהצטיינות. בשנת 93׳ הוענקה לו מלגה לחוקרים צעירים מצטיינים, בעקבותיה מונה למרצה והחל ללמד פילוסופיה באוניברסיטת חיפה. שטייניץ נבחר במשך שנתיים רצופות כמרצה מצטיין בפילוסופיה ובפילוסופיה של המדע, ובשנת 96׳ הוענקה לו דרגת מרצה בכיר.

במהלך השנים פירסם מספר ספרים פופולריים בתחום הפילוסופיה, כאשר הראשון שבהם, “הזמנה לפילוסופיה״, הפך לספר הפילוסופיה הנמכר ביותר בישראל, תוך שזכה ל-60 מהדורות.

בראשית פעילותו הפוליטית, בשנות ה-80, היה שטייניץ פעיל שמאל וחבר ב״שלום עכשיו״, ואף נפגע מהרימון שהשליך יונה אברושמי, באחת ההפגנות, ושממנו נהרג אמיל גרינצווייג ז״ל. באמצע שנות ה-90 שינה את עמדותיו הפוליטיות, בין השאר על רקע ההתחמשות המצרית והסכם אוסלו, לו התנגד בחריפות. לקראת הבחירות לכנסת ה-15 נכלל ברשימת ה״ליכוד״, ונכנס לכנסת. את “פריצת הדרך״ בפוליטיקה עשה שטייניץ, בכנסת ה-16, במהלכה מונה לתפקיד היוקרתי של יו״ר וועדת חוץ וביטחון. לקראת הבחירות לכנסת ה-17 הוצב במקום התשיעי ברשימת ה״ליכוד״, ולאחר הבחירות מונה ע״י נתניהו לשר האוצר. לאחר הבחירות הבאות, בין השנים 2013-2011, שימש בתפקיד השר לעניינים אסטרטגיים ולענייני מודיעין.
עם סיום הבחירות האחרונות מונה ע״י נתניהו לעמוד בראש משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, ששמו קוצר בהמשך למשרד האנרגיה. כמו כן, הוא חבר בקבינט המדיני-ביטחוני. בשנת 2015 גיבש את “מתווה הגז״, שאושר בממשלה באוגוסט באותה שנה, ובכנסת כחודש לאחר מכן. במסגרת תפקידו אחראי השר שטייניץ, על משקי האנרגיה ומשאבי הטבע של מדינת ישראל, ובהם חשמל, דלק, גז בישול וגז טבעי, מים, חיפושי נפט, מחצבים ושימור האנרגיה.
באחרונה ערך השר שטייניץ, ביקור עבודה בקריות, במהלכו נפגש עם ראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי, ראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ, וראש עיריית קרית ים, דוד אבן צור. “בכל פעם מחדש אני נהנה מאוד להגיע לקריות ולראות איך הן מתפתחות בצורה נפלאה. כל ראשי הערים בקריות, כולל אלי דוקורסקי מקרית ביאליק, אצלו לא ביקרתי הפעם, מחוללים ניסים ונפלאות. אני מאחל לכל עיר בישראל, ראשי ערים כל כך נפלאים כמוהם, כאשר לנגד עיניהם עומדים קודם כל התושבים״, אומר שטייניץ, שגילה כי בביקורו בקרית אתא, דן באפשרות שהשכונות החדשות הנבנות בה, יחוברו לגז טבעי.

מהם ההישגים העיקריים אליהם הגיע משרד האנרגיה בקדנציה הנוכחית?
משרד האנרגיה בראשותי שינה באופן דרמטי את מדיניותו, תוך מתן דגש על איכות הסביבה. חרטנו על דגלנו את הפחתת השימוש בפחם לייצור חשמל, תוך דאגה לבריאות הציבור ושמירה על הביטחון האנרגטי של המדינה. סגרנו את התחנה הפחמית בחדרה, ובמקביל ביטלנו הקמת תחנת כוח פחמית נוספת. לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, 60% מהחשמל במדינה מיוצר באמצעות גז טבעי. מדובר במהפכה אדירה. בנוסף, מדינת ישראל הופכת למעצמה בכל הקשור לייצוא גז טבעי. בימים אלה אנו מקדמים הקמת צינור גז תת-ימי בין ישראל לאירופה, שיעבור דרך יוון וקפריסין, ויגיע עד איטליה. צינור הגז הזה יהפוך את ישראל, לשחקנית חשובה במשק הגז.

אתה יכול להבין את כל הטענות הקשות שהיו נגד “מתווה הגז״?
בשום אופן לא. הדבר הכי מטופש היה להמתין עוד כמה שנים, כשאוצרות הטבע של מדינת ישראל נמצאים בבטן הים, כאשר כל העת אנו לא יכולים ליהנות מהכסף הרב ונושמים אוויר מזוהם. כל מה שאמרו נגד “מתווה הגז״, התגלה כהיפוך המושלם. טענו, שהגז הישראלי יקר מאוד ושאף אחד לא יסכים לקנות אותו מאיתנו, דבר שהתגלה כשטות מוחלטת. ירדן כבר קנתה גז טבעי מישראל תמורת 10 מיליארד דולר, וכעת גם טורקיה ואיטליה מחזרות אחרינו. טענו, שמאגר “לוויתן״ הוא בלוף, אלא שממש בדקות הללו בהן אנו משוחחים, אוניית הקידוח הגדולה בעולם נמצאת שם, כ-100 ק״מ מערבית לחיפה, וקודחת בארות גז בלב ים. טענו, ש״מתווה הגז״ מעודד את חיזוק המונופול, ובדיוק ההיפך קורה, כאשר המונופול מתחיל להתפרק ופתאום מתגלה יותר משחקן אחד בשוק הגז הטבעי, לאחר שמאגר “כריש-תנין״ נמכר לחברה יוונית. בעוד 4-3 שנים יחלו להגיע ההכנסות הגדולות, שיימשכו 30 שנה. הגז הטבעי יאפשר לכולנו לנשום אוויר הרבה יותר נקי, והוא גם מאפשר לי כשר האנרגיה, לעשות הכל כדי שנוכל לייצר חשמל באמצעות גז טבעי ולא פחם. אני רואה ב״מתווה הגז״, הצלחה מסחררת ומכנה אותו במילים “התוכנית לחילוץ אוצרות הטבע של מדינת ישראל״.


עם ראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי: מעריך מאוד את ראשי הערים בקריות, שלדבריו עושים ניסים ונפלאות למען תושביהם. פועל כדי שבחלק מהשכונות החדשות בקריות, יהיה חיבור לגז טבעי (צילום: דוברות עיריית קרית מוצקין)

בוא נעבור לנושאים פוליטיים ומדיניים. אינך סבור, שהממשלה שוברת ימינה ושהשר נפתלי בנט, מסנדל את נתניהו?
אני מסכים, שלפעמים נדמה כאילו מנסים להוביל את נתניהו לכיוון כזה או אחר, אבל אני חייב לומר לזכותו, שהוא מצליח לנווט את הספינה הזו בצורה פנטסטית, בתנאים כמעט בלתי אפשריים. אם התכוונת בשאלתך לקיפאון המדיני עם הפלסטינים, אני חייב לציין, שמזה זמן רב אין לנו פרטנר לשלום בצד השני. אבו מאזן כבר מזמן לא שולט בעזה, ולצערי, הוא מסית באמצעות מערכת החינוך שלהם, להשמדת מדינת ישראל. הפלסטינים אפילו לא מכירים בזכות הקיום שלנו על אדמתנו, כך שברור שאין כאן בכלל על מה לדבר.

הנשיא טראמפ יוכל להתניע מחדש את תהליך השלום?
עוד בטרם הגיעו לישראל, הזהרתי את חבריי לימין, שלא מדובר במשיח או בבנו של משיח, כפי שרבים חושבים. צריך להבין, שבסופו של יום, הנשיא טראמפ דואג קודם כל לתושבי ארה״ב, לפני שהוא דואג לאינטרסים שלנו. אגב, אני בכלל סבור, שהבעיה הקשה שעומדת לפתחנו במזרח התיכון, אינה הפלסטינים, אלא האיראנים, שעושים הכל כדי להשתלט על סוריה ולהפוך אותה לבסיס צבאי של איראן, תוך ניצול מלחמת האזרחים שמתרחשת שם. בעניין זה אני סבור, שביקור טראמפ היה חשוב, מכיוון שארה״ב יכולה וחייבת להתערב בסוגיה האיראנית ולשים סוף לסיפור.

כאיש אקדמיה בכיר לשעבר, מה דעתך על הקוד האתי שכתב פרופ׳ אסא כשר, בכל הקשור לאמירות פוליטיות של מרצים במוסדות להשכלה גבוהה?
ראשית, אני בהחלט סבור שבכל מוסד שמכבד את עצמו, צריך להיות קוד אתי. ישנם מקומות מסויימים, בהם יש תחושה של סתימת פיות כלפיי סטודנטים, וזה דבר שאסור שיקרה. אסור למנוע באופן מכוון מאדם לומר את עמדתו, בהנחה שהיא רלוונטית לחומר הנלמד, אך בכל מקרה, יש לומר את הדברים בצורה מכובדת ומבלי לפגוע באוכלוסיות מסויימות. אנו חיים במדינה דמוקרטית, בו חופש הביטוי הינו דבר חשוב מאוד.

אתה מוצא את עצמך מתגעגע לתקופה בה היית איש אקדמיה ומרצה מבוקש?
 
בהחלט. אני מאוד מתגעגע לתקופה הזו, וגם לכתיבת ספרים. ייתכן שאחזור לכך כשאהיה בפנסיה, אך לא נראה לי שזה יקרה לפני כן.

כלומר, אתה רואה את עצמך ממשיך בכנסת, ואולי גם בממשלה, עוד זמן רב?
איני רואה סיבה שזה לא יקרה. יש לי סיפוק רב מעבודתי כשליח ציבור וכשר בממשלה, כאשר את התוצאות של חלק מהדברים שאני מוביל, ניתן כבר כעת לראות בשטח.

לאחר ששימשת כשר אוצר, אינך חש, שתפקידך כשר האנרגיה, מהווה ירידה ברמה?
ממש לא. אגלה לך דבר שרוב האנשים אינם יודעים. כאשר נתניהו הרכיב את הממשלה הנוכחית, הוא שאל אותי מהו סדר העדיפויות שלי בכל הקשור לתפקידי השרים. העדיפות הראשונה שלי היתה להיות שר חוץ, אלא שראש הממשלה הבהיר לי, כי אין בכוונתו למנות כרגע שר בתפקיד זה. כאשר שאל אותי איזו אפשרות נוספת עומדת על הפרק מבחינתי, מיד השבתי לו, שאם לא להיות שר חוץ, אשמח מאוד להיות שר האנרגיה, מכיוון שראיתי שליחות ממדרגה ראשונה בהצלת אוצרות הטבע והגז של מדינת ישראל.

אתה מאמין שתמונה בעתיד לשר החוץ ?
אני משוכנע שכן. נתניהו הבטיח לי את התפקיד בעבר, כך שאין לי ספק, שבעתיד ימנה אותי לתפקיד זה. כבר בקדנציה הקודמת ראש הממשלה אמר לי, כי הוא משוכנע שאהיה שר חוץ מצויין.

ואם נתניהו לא ימשיך בתפקידו?
איני רואה סרט כזה בעתיד הנראה לעין. ראש הממשלה עושה עבודה טובה בכל המישורים ומוביל את עם ישראל ביד רמה ובזרוע נחושה, בתקופה לא פשוטה ובזירה בינלאומית מורכבת מאוד, כך שאין סיבה שלא יקבל מהעם את המנדט להמשיך קדנציה נוספת.


תגובות:
5: מתאים לו שר חוץ - אורית
יש לו את הלוק והפסון למשרד הזה
מאחלת לו שיתמנה לתפקיד בעתיד

6/7/2017    14:23

4: ביבי 2 - גרשון
לא אוהב אותו התחנך על ערכיו ודרכיו של נתניהו
ומבחינתי שותף לכל הפשעים שלו נגד אזרחי מדינת ישראל

6/7/2017    12:05

3: שטייניץ אחד האנשים האיכותיים בליכוד - ערן
פשוט נתניהו שומר אותו על אש קטנה כדי שלא יפרוץ קדימה כמו ישראל כץ

4/7/2017    17:53

2: רק הליכוד יכול - חיים אוחנה
ושהשמאלנים יואכלו את הלב שלהם

4/7/2017    14:52

1: עוד סיפורים על מתווה הגז - רז
הלו, על מי אתם באים לעבוד?
הגז, עם כל הכבוד לתשובה הוא של כולנו.
הגז הזה יכול לפתור המון בעיות כלכליות לכולנו.
אז למה שלא נילחם עליו?
במיוחד שזה ניתן למישהו שלא מזמן עשה תספורת על הגב של כולנו

4/7/2017    11:48שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר