שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 291
יוני
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
“אקים גוש שיזכה בבחירות״
למרות הסקרים, שלא מנבאים עתיד ורוד למפלגת “העבודה״, היו״ר יצחק (בוז׳י) הרצוג, שיתמודד בחודש הבא בפריימריס לראשות המפלגה, משוכנע שלאחר זכייתו, יקים גוש מרכז-שמאל, לו יהיה פוטנציאל לזכות ב-40 מנדטים בבחירות הארציות.

הרצוג: טוען, שרק גוש מרכז-שמאל, יוכל להביא לו 400,000 קולות נוספים, שיסייעו לו בניצחון על נתניהו. מבטיח שלאחר ניצחונו בפריימריס, יערוך בחירות פנימיות בגוש שיקים, כדי שהמועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר, יתמודד מול ראש הממשלה (צילום יח״צ)מאת: גל זייד

הרצוג (65), נשוי ואב ל-3, עו״ד במקצועו ורס״ן במיל׳, הוא בנו של הנשיא השישי, חיים הרצוג, ונכדו של הרב הראשי לישראל לשעבר, יצחק (אייזיק) הרצוג, על שמו הוא נקרא. הוא החל את דרכו הפוליטית בשנת 99׳, כמזכיר הממשלה, בראשה עמד אהוד ברק, כיהן כשר הרווחה, ופרט להיותו יו״ר “העבודה״, הינו יו״ר האופוזיציה ואחד מיריביו הגדולים של נתניהו.

בריאיון ל״חדשות הקריות״, משוכנע ח״כ הרצוג, שיעלה לסיבוב השני בפריימריס “העבודה״, נגד עמיר פרץ או אבי גבאי, מגלה שפנה לאישים כגבי אשכנזי, יאיר לפיד ומשה כחלון, כדי שיצטרפו לגוש שבכוונתו להקים, ומשוכנע שביקור טראמפ, הביא להזדמנות היסטורית בקידום התהליך המדיני

כמות שיא של תשעה מועמדים, יתמודדו בבחירות הקרובות לראשות מפלגת “העבודה״, שייערכו ב-4 ביולי, וביניהם גם היו״ר המכהן, יצחק (בוז׳י) הרצוג, שרחוק מלהתרגש מעובדה זו. “להערכתי, לארבעה מהמועמדים אין כלל סיכוי, ובסופו של דבר, אעלה לסיבוב השני, בו אנצח״, הוא אומר.

בריאיון ל״חדשות הקריות״, שבועות ספורים לפני הפריימריס, מודיע ח״כ הרצוג, לכל מבקריו, שמוקדם מדי להספיד אותו, מגלה את תוכניותיו להקים גוש מרכז-שמאל, במטרה לגבור על נתניהו בבחירות הארציות, מביע את דעתו על ביקורו של הנשיא טראמפ, וחושף פרטים על פגישה סודית, שנערכה בשנה שעברה בעקבה, בין גורמים בכירים מירדן, מצרים, ארה״ב וישראל.

ח״כ הרצוג (56), נשוי למיכל ואב ל-3, הינו בנה של אחת המשפחות המיוחסות במדינה. אביו, חיים הרצוג, היה אלוף במיל׳, שגריר ישראל באו״ם והנשיא השישי של המדינה, ואימו אורה, נחשבת לאחת הלוחמות הראשונות במדינה למען איכות הסביבה, ואף ייסדה את “המועצה לישראל יפה״. סבו, אשר על שמו הוא נקרא, היה הרב יצחק (אייזיק) הרצוג, חתן פרס ישראל, שכיהן כרב הראשי לישראל במשך למעלה מ-20 שנה, ואחד מדודיו היה הדיפלומט ושר החוץ אבא אבן.

את שירותו הצבאי עשה הרצוג, כקצין ב״יחידה 8200 ״ של חיל המודיעין, והגיע עד לדרגת רב סרן. הוא סיים תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת ת״א, וכמו כן למד באוניברסיטת קורנל בניו יורק. בראשית הקריירה שימש כעורך דין והיה שותף בכיר במשרד “הרצוג, פוקס, נאמן ושות׳״. את הקריירה הפוליטית החל בשנת 99׳, כאשר מונה למזכיר הממשלה, בראשה עמד אהוד ברק.

בשנת2003 נבחר לראשונה לכנסת מטעם מפלגת “העבודה״, כעבור שנתיים מונה לשר הבינוי והשיכון, ובהמשך שימש כשר התיירות. לתפקידו הבולט ביותר בממשלות ישראל, הגיע כאשר מונה לשר הרווחה והשירותים החברתיים, שנחשב עד אז למשרד נטוש, בו איש לא רצה. במשך 4 שנים (2007-2011), שיקם הרצוג את המשרד, תוך שהוסיף מיליארדי שקלים לתקציבי השירותים החברתיים והקצבאות, גיבש תוכנית סיוע לניצולי השואה והוביל תוכנית לאומית לילדים ונוער בסיכון. למרות הסקרים ערב הבחירות הארציות האחרונות, שדיברו על ניצחון של הרצוג על נתניהו, גבר “הליכוד״ על “המחנה הציוני״, בהפרש של 6 מנדטים (30 מנדטים מול 42 מנדטים), והרצוג הפך ליו״ר האופוזיציה.

מאז שכוננה הממשלה ניהל הרצוג, מגעים חשאיים עם נתניהו, במטרה לצרף את “המחנה הציוני״ לממשלה. המגעים, שנחשפו בראשית השנה שעברה, גרמו לחילוקי דיעות קשים במפלגת “העבודה״, ובסופו של דבר הופסקו. “איני מצטער לרגע על כך, שניסיתי להיכנס לממשלת נתניהו ולהביא לקידום המהלך המדיני ולכך, שלא יהיו עוד אימהות ואבות שכולים במדינה״, אומר הרצוג. “באותה התקופה, בכירים במדינות ערב אותתו לי, שכניסת ‘המחנה הציוני׳ לממשלה, תיצור אקלים ידידותי, לקראת מהלך מדיני דרמטי, שהיה עשוי להביא לשלום ולביטחון״, הוא אומר.

ברור לך, שניסיונותיך להיכנס לממשלה בכל מחיר וה״זובור״ שקיבלת מנתניהו, הפכו אותך ללעג אפילו במפלגתך?
איני חסין מעשיית טעויות, ואני בהחלט מבין את הביקורת שהופנתה לעברי. היום אנשים בישראל מבינים, עד כמה היינו קרובים אז לפריצת דרך ברמה המדינית, ולצערי, הדבר התמסמס לאחר ש״המחנה הציוני״ לא נכנס לממשלה. אני יכול לגלות לך, שבפברואר 2016 התקיים מפגש פסגה סודי בעקבה, בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו, מלך ירדן עבדאללה, נשיא מצרים סיסי, ומזכיר המדינה האמריקני, ג׳ון קרי, שהיווה את הבסיס למהלך מדיני דרמטי, אלא שהדבר טורפד.

מה היתה הסיבה לטירפוד?
נתניהו ואני התקדמנו מאוד בתהליך, אבל ברגע שהנושא הגיע להיבטים פוליטיים, השר יריב לוין פירק הכל, נעמד על רגליו האחוריות ואמר בין השאר, שאינו מסכים להקפאת הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות ולדברים נוספים הקשורים בעיקר להתנחלויות, ולמעשה רוקן מתוכן את כל ההיבטים המדיניים בהסכם.

איך אתה רואה את ביקור טראמפ בישראל?
מדובר בביקור שיצר הזדמנות היסטורית נדירה להגיע למהלך מדיני, הן בשל הרצון של מדינות ערב, והן בשל נחישותו של נשיא ארה״ב. טראמפ אמר לי פעמיים במהלך ביקורו בארץ, הן עם נחיתתו והן לקראת עזיבתו, כי הוא נחוש להגיע להסדר מדיני, ושעלינו לנצל הזדמנות זו. אני מקווה מאוד, שנתניהו לא ימסמס אותה.

הופתעת מהכמות הגדולה של המועמדים בפריימריס לראשות “העבודה״?
איני מתרגש מכך. אם תוציא מהמשוואה שלושה מועמדים, שאין להם סיכוי, ושעושים זאת כדי למצב את מעמדם לקראת הבחירות לכנסת, ותוציא מועמד נוסף שאין לו סיכוי רב, הרי שנשארנו חמישה מועמדים, שזו פחות או יותר כמות המועמדים שהיתה בבחירות קודמות.

מי יעלה להערכתך לסיבוב השני, אם יהיה כזה?
להערכתי, בסיבוב השני אתמודד נגד עמיר פרץ או אבי גבאי, הנתפסים כמועמדים חזקים.

ח״כ עומר בר-לב אמר בריאיון ל״חדשות הקריות״, שהוא המועמד היחיד, שכל העת מתחזק בסקרים?
איני עוסק בסקרים, אלא במציאות עצמה, ומה שאני רואה בשטח, הוא שכוחי חזק מאוד.

הרצוג ורעייתו מיכל, עם הנשיא טראמפ ורעייתו מלניה: משוכנע, שנחישותו של הנשיא האמריקני, עשויה להביא לפריצת דרך מדינית. אינו מצטער על ניסיונו להיכנס לממשלה, למרות שהדבר הפך אותו ללעג בעיני חברי מפלגתו (צילום: חיים צח, לע״מ)

מרבית הח״כים של “המחנה הציוני״, כלל אינם תומכים בך?
יהיו לפחות 4-5 ח״כים מ״המחנה הציוני״ שיתמכו בי, אך זה אינו העניין. גם לפני הפריימריס הקודמים, היה רוב עצום במפלגת “העבודה״, שהלך נגדי, ואחר כך הם אכלו את הכובע.

איך אתה מסביר את העובדה, שמדי שנתיים-שלוש, מתחלף יו״ר במפלגת “העבודה״?
אין ספק, שמדובר במצב שאינו תקין, ואפילו הייתי אומר, שמדובר ב״D.N.A״ בעייתי של המפלגה. אני היו״ר ה-14 של מפלגת “העבודה״, בעוד ב״ליכוד״, היו ארבעה יו״רים בלבד. אם תשים לב, לא מדובר במצב חדש, ואפילו בן גוריון בשיאו, נאלץ לפרק את המפלגה. כיום אני נאבק בתוך ביתי הפוליטי, אך מנגד אני מוקף במפלגות של איש אחד, כמו אלו של לפיד, כחלון וליברמן, ולפחות במפלגת “העבודה״, יש דמוקרטיה, וגם זה חשוב. אני מודיע לך בזאת, שב-4 ביולי אקטע את הנוהג הפסול הזה, לפיו מדי בחירות עורפים את ראשו של יו״ר המפלגה, ואבחר לכהונה נוספת.

בהנחה שתיבחר שוב, מה בכוונתך לעשות לאחר הבחירות המקדימות?
אקים גוש מרכז-שמאל, שיכלול אישים ממפלגות שונות עם אג׳נדה דומה, ושיונהג ע״י מפלגת “העבודה״. רק גוש חזק ועוצמתי, יוכל לגבור על נתניהו.

על אלו אישים אתה מדבר?
אני מעריך, שלגוש זה יכולים להגיע אישים בולטים כגבי אשכנזי, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון, בני גנץ, אהוד ברק ואורלי לוי אבקסיס.

אתה מדבר על סמך אינטואיציה, או ששוחחת עם האנשים הללו?
שוחחתי עם כולם, וחלקם, כמו יאיר לפיד, לא מוכנים להגיע בעת הזו, אך אני משוכנע, שעם גיבוש הגוש והצלחתו, יצטרפו עוד ועוד אנשים.

בין האישים אתה מזכיר גם את שר האוצר, משה כחלון. אתה באמת חושב, שהוא יצטרף אליך, למרות דיעותיו הפוליטית השונות?
כחלון ואני רואים המון דברים עין בעין, בעיקר בתחום החברתי-כלכלי. מדובר באדם רציני, איכותי ומתון, ולהערכתי, שתי המפלגות, הן “העבודה״ והן מפלגתו של כחלון, “כולנו״, נמצאות במרכז המפה הפוליטית, זו לצד זו, חולקות אג׳נדה דומה ויכולות להשלים האחת את השנייה.

שמתי לב, שאינך מדבר על כך, שבכוונתך להיות בעתיד ראש ממשלה?
אין לי ספק, שאני יכול להיות ראש ממשלה מצויין, אך אני סבור, ולו כדי להיות הוגן עם כל המועמדים שיצטרפו לגוש אותו אקים, שעליהם להתמודד במסגרת בחירות מקדימות, ומי שיזכה באמון הציבור, יהיה זה שינהיג את הגוש. כמובן שכולי תקווה, שאני אהיה האדם שינהיג את הגוש, אך אם אנשים אחרים יחשבו, שיש להם סיכוי טוב יותר, הם יוכלו להתמודד.

איזה פוטנציאל יכול להיות לגוש כזה?
אני מעריך, שנוכל להגיע ל-40 מנדטים.

אינך באמת רציני?
אני רציני לחלוטין. בשנים האחרונות, לאחר האיחוד עם מפלגת “התנועה״ של ציפי לבני, הכפלנו את כמות התומכים של “המחנה הציוני״, מ-400,000 ל-800,000 בוחרים. בבחירות האחרונות הגיעה המפלגה תחת הנהגתי, ל-24 מנדטים, שזו הכמות הגדולה ביותר אליה הגענו מאז תקופת רבין ז״ל. להערכתי, כדי לזכות בבחירות הארציות, נצטרך להשיג עוד 400,000 קולות, וזה יוכל להיות רק באמצעות הקמת הגוש עליו אני מדבר.

מה ניתן לאחל לך לסיום?
תאחל לי, שאזכה בפריימריס לראשות “העבודה״, ושלאחר מכן אקים גוש מרכז-שמאל, שיביא להחלפת נתניהו ולמהלך היסטורי ברמה המדינית. אני אומר: “תאמינו - יום יבוא״. בעזרת השם, עוד אממש את החלום הזה.


תגובות:
8: עין המפרץ - שוש עמית
אמן כן יהי רצון

11/6/2017    08:15

7: אין לו סיכוי - ניסים
אם בוז'י חושב שיזכה ב-40 מנדטים, אז הוא חי בסרט... גם אם יגייס את כל מנהיגי העולם לצידו ויעשה 20 פעם פליק פלאק לאחור, אין סיכוי שיעשה את זה...

10/6/2017    22:06

6: בז'וז'י חמודי - נטלי
אין לך מנדט מהעם
לא היה לך ולא יהיה לך
כמו שנאמר פה ובכל מקום
זה לא בשבילך!
אתה תהיה שר טוב, ח"כ טוב, שגריר טוב.
סגן, מ"מ, משנה, וכו'
אבל לא ראש מששלה / ראש מפלגה / או ראש כל שהוא
זה פשוט לא אתה

8/6/2017    15:48

5: בוז'י אני בוחרת בך שוב - דבורה
מאמינה שהפעם זה יכול לקרות ותהיה ראש ממשלה מצויין ותוכיח לכל המצקצקים את האיכויות שלך

6/6/2017    12:22

4: אין לו שום סיכוי - ערן
גם אם הוא יקים רובוט גדול מהפאוור ריינג'רס הוא לא יהיה ראש ממשלה. הוא מתעקש שלא להבין שזה פשוט לא נועד להיות.
יותר מזה, הוא לא יכול להיות ראש ממשלה גם אם הוא יהיה המועמד היחיד בארץ

5/6/2017    14:19

3: בוזי בדיחה עצובה - כמו המפלגה שלו


5/6/2017    13:03

2: אבא שלו היה אישיות ענקית - הוא סתם כתם עלוב


5/6/2017    13:03

1: מותר לחלום.זה בחינם - בז'וזי חולם בהקיץ


5/6/2017    13:02שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר