שנה עשרים ושלוש
גיליון מס' 290
מאי
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
המעז מנצח
בגיל 63, חמש שנים לאחר שהגיע לכנסת, הודיע ח״כ עומר בר-לב, כי החליט להתמודד על ראשות מפלגת “העבודה״, בפריימריס המפלגה שיתקיימו בתחילת יולי.

בר-לב: טוען שמפלגת “העבודה״ הפכה למפלגת נישה חברתית, ומשוכנע שביכולתו להחזיר אותה לקידמת הבמה. יוצא נגד ממשלת נתניהו, שלטענתו זורעת פחד, פירוד ושינאה בין חלקי העם. לא מתכוון לשבת שנים באופוזיציה (צילום: דן חיימוביץ׳)מאת: גל זייד

אל"מ (במיל.), ח"כ בר-לב, הינו בנו של הרמטכ"ל השמיני, חיים בר-לב, ושימש כמפקד סיירת מטכ"ל. בין השאר השתתף בפריצה למלון סבוי, במבצע אנטבה ובהשתלטות על אוטובוס קו 300. במהלך השנים שימש כאגרונום, היה ממקימי “שלום עכשיו", הקים את תנועת “אחריי", ייסד חברה העוסקת בתחום הדימות הרפואי והשלים תואר שני ביחסים בינלאומיים.

בריאיון ל"חדשות הקריות", הוא מעריך שיעלה לסיבוב השני בפריימריס של “העבודה", נגד אבי גבאי או עמיר פרץ, מסביר מה מכעיס אותו כל כך בממשלת נתניהו, משוכנע שיש להתחיל בתהליך ההיפרדות מהפלסטינים ומגלה במה הוא דומה לאביו הנערץ

חמש שנים לאחר שהגיע לכנסת, הודיע ח"כ עומר בר-לב, על החלטתו להתמודד לראשות מפלגת “העבודה", בפריימריס שיתקיימו ב-3 ביולי, כאשר מולו יתמודדו בין השאר היו"ר המכהן, יצחק (בוז'י) הרצוג, עמיר פרץ ואבי גבאי. “לא הגעתי לכנסת לשנה-שנתיים, ואני רואה עצמי רץ למרחקים ארוכים", אומר בר-לב. “החיים שלי סובבים סביב מעגלים של 15 שנה. הייתי בצבא במשך כ-15 שנה, שם הגעתי עד לתפקיד מפקד סיירת מטכ"ל. לאחר מכן היו לי מעגלים של פרק זמן דומה, הן בתחום החברתי והן המקצועי, ולאחר מכן הגיע תור הפוליטיקה. כשאתה צעיר, אתה חושב שהמבוגרים יעשו עבורך את העבודה, ואז הגעתי לגיל בו פתאום קלטתי שאני המבוגר, שיכול וצריך לעשות את העבודה", אומר בר-לב.

ח"כ בר-לב (63), נשוי בשנית ואב ל-3, המתגורר בכוכב יאיר, הינו בנו של הרמטכ"ל השמיני, חיים בר-לב, ובילדותו התגורר עם משפחתו מספר שנים בארה"ב ובצרפת. הוא התגייס לצה"ל בשנת 71' והתנדב לסיירת מטכ"ל, תוך שעבר הכשרה כלוחם. למרות שבתחילה סירב לצאת לקצונה, הוא עבר קורס קצינים מזורז לאחר מלחמת יום הכיפורים, שבסיומו חזר ליחידה ופיקד על צוות בקרב על שיא החרמון. לאחר מכן פיקד על אחד הכוחות בפריצה למלון סבוי ועל אחד הצוותים במבצע אנטבה, במסגרתו שיחררה סיירת מטכ"ל למעלה מ-100 נוסעי טיסת “אייר פראנס", שנלקחו כבני ערובה.

בנובמבר 76' השתחרר מצה"ל והחל ללמוד בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. לאחר סיום לימודיו החל לעבוד כאגרונום בתחנת ניסיונות ביטבתה. בד בבד החל את צעדיו הראשונים בפוליטיקה, כאשר היה ממייסדי תנועת “שלום עכשיו". באותה תקופה שירת במילואים כמפקד פלוגה ביחידת “שלדג" וכמפקד כוחות המילואים של סיירת מטכ"ל, תפקיד בו שימש בתקופת מלחמת לבנון הראשונה. עד מהרה חזר ח"כ בר-לב לצה"ל, ובשנת 84' השתתף בכוח הפריצה לאוטובוס קו 300, במסגרתו נחטפו נוסעי האוטובוס כבני ערובה ע"י מחבלים פלסטינים. כעבור ימים ספורים מונה למפקד סיירת מטכ"ל, ובמסגרת תפקידו, השתתפה הסיירת במספר מבצעים סודיים במדינות אוייב. בתקופת כהונתו, שנמשכה שלוש שנים, קיבלה היחידה את צל"ש הרמטכ"ל.

לאחר שיחרורו מצה"ל, החל את לימודי התואר השני ביחסים בינלאומיים באוניברסיטת ת"א, כאשר עבודת המאסטר שלו עסקה בהסדר ביטחוני אסטרטגי בין ישראל וסוריה. לאחר מכן עבד בתחום התעופה האזרחית כסמנכ"ל תיפעול, ובמסגרת תפקידו שהה עם משפחתו במשך שנתיים בפריז. בשנת 92' נקרא ע"י הרמטכ"ל דאז, אהוד ברק, שהיה מפקדו בצבא, לשוב לשירות הצבאי. הוא מונה למפקד חטיבת הבקעה, תוך שקודם לדרגת אלוף משנה. כעבור שנה בתפקיד, הועבר לאגף התיכנון, וביולי 94' פרש מהשירות הצבאי. באותה תקופה שימש ח"כ בר-לב, כיועץ בשיחות מול הפלסטינים והירדנים. בשנים שלאחר מכן עסק ביזמות בתחום ההיי-טק והיה ממקימי חברת “איתוראן". בשנת 2000 ייסד את חברת “פאיון מדיקל", העוסקת בתחום הדימות הרפואי, ושימש מנהלה. בשנת 97?' הקים בר-לב, את תנועת “אחריי", המפעילה תוכניות לצימצום פערים בפריפריה, כמו גם קבוצות הכנה לצבא ולבחינות בגרות. ביום העצמאות ה-63 של המדינה, נבחר להדליק משואה בהר הרצל.

לקראת הבחירות לכנסת ה-19, הוצב בר-לב במקום השביעי ברשימת מפלגת “העבודה", ונבחר לכנסת. לקראת הבחירות לכנסת ה-20, הוצב במקום השישי ברשימת “המחנה הציוני", והמשיך לקדנציה שנייה בכנסת, שם הוא משמש בין השאר כחבר בוועדת חוץ וביטחון. בתחילת חודש מרץ השנה, הודיע שיתמודד על ראשות מפלגת “העבודה".

בר-לב: הדליק משואה ביום העצמאות ה-63 בעקבות הצלחתה של תנועת “אחריי", אותה הקים. נחשב לבר-סמכא בתחום הביטחוני ושימש כיועץ בשיחות עם הפלסטינים והירדנים. חושש מאוד, שבקצב הזה תהפוך ישראל, למדינה דו-לאומית (צילום: דן חיימוביץ?)

כאשר אני שואל אותו, האם אינו חש, כי הוא מכניס “ראש בריא למיטה חולה", במיוחד לנוכח העובדה, שהמפלגה נמצאת באחד המשברים הגדולים בתולדותיה, עונה ח"כ בר-לב: “איני חושב שמדובר בהכנסת ראש בריא למיטה חולה, ואני משוכנע, שאוכל להחזיר את מפלגת ‘העבודה" לקידמת הבמה. את ההחלטה הגורלית עשיתי כבר לפני 5 שנים, כאשר הגעתי לכנסת, ולא כעת. עשיתי זאת מכיוון שחשתי, שמדינת ישראל סוטה מהכיוון הנכון ברמה החברתית, הכלכלית והמדינית גם יחד".

איך אתה רואה את מה שקורה היום במפלגת “העבודה"?
לצערי, מפלגת “העבודה" הפכה למפלגת נישה חברתית, שהביטחון כבר אינו עומד בראש סדר העדיפויות שלה. כאשר אבי, חיים בר-לב, היה חבר כנסת מטעם המפלגה, היו בה לא פחות מ-3 רמטכ"לים לשעבר, יצחק רבין, מוטה גור ואבי עצמו, ואף אחד לא חשב שיש צורך להתנצל על כך, שהמפלגה חרטה על דגלה את התחום הביטחוני. כיום, מרבית הח"כים של “העבודה", מזוהים עם התחום החברתי. אני חש, שהמפלגה יצאה מהמגרש הלאומי, הכולל את נושא הביטחון ומדיניות החוץ, וחשוב לי להחזיר אותה לשם, למקום הזה בו היתה שנים רבות והנהיגה את המדינה. באמצעות התעמולה שהוא עושה, מנסה נתניהו לנכס לימין את התחום הביטחוני, ורבים שכחו, כי מדובר בנושא כלל-לאומי, שאינו שייך לימין או לשמאל.

מה גורם לך לחשוב, שאתה האדם המתאים לעמוד בראשות “העבודה"?
בכל תחנות חיי עמדתי בראש הפרימידה ואנשים הלכו אחריי, ואני משוכנע, שכך יהיה גם כעת. יש בי את היכולת לסחוף כמות גדולה מאוד של אנשים. מעבר לכך, אני רואה עצמי בר-סמכא בתחום הביטחוני, כמפקד סיירת מטכ"ל לשעבר וכחבר בוועדת חוץ וביטחון בהווה. בנוסף, יש לי יתרון על מועמדים אחרים במפלגת “העבודה", בכך שאיני מסוכסך עם אף אחד מבכירי המפלגה, ואני היחיד שיכול לאחד בין כולם.

איך אתה מתייחס לתופעת המחנאות במפלגה, כמו הדיל שנרקם בין איתן כבל ושלי יחימוביץ??
מאוד לא אהבתי לראות את זה. המחנאות היא אחת הבעיות הקשות במפלגת “העבודה". אנשים כבר לא מדברים במונחים של “מי ראוי", אלא “מי חבר של מי", וזה עצוב מאוד.

כיצד אתה מעריך את סיכוייך לזכות בראשות “העבודה"? 
בסקרים השונים, אני המועמד היחיד שנמצא כל העת במגמת עלייה. להערכתי, אעלה לסיבוב השני, בו אתמודד מול אחד מהשניים, אבי גבאי או עמיר פרץ, ואני מאמין שהסיכויים שלי טובים מאוד נגד כל אחד מהם.

ברמה המדינית, אתה דוגל בחזון “2 מדינות ל-2 עמים"?
לטעמי, השימוש במשפט זה הוא אחת הטעויות ההיסטוריות של מחנה השמאל. החזון עצמו נכון בעיניי, אך השימוש בסיסמא זו, הינו בעייתי. ברגע שאומרים את המשפט הזה, קורים שני דברים. הדבר הראשון הוא, שמשפט זה גורם לאנשים לחשוב, שאנו רוצים לדאוג לפלסטינים, מה שאינו בהכרח נכון, שהרי עלינו קודם כל לדאוג לעצמנו. הדבר השני שקורה הוא, שרוב התושבים אינם מאמינים שחזון זה, של “2 מדינות ל-2 עמים", הינו באמת אפשרי, גם אם הם רוצים בכך, וברגע שאתה אומר דבר שלא נראה אפשרי, זה לא מוסיף לאמינות שלך. אני דוגל בכך, שיש להתחיל כמה שיותר מהר בתהליך ההיפרדות, שהינו תהליך שתלוי רק בנו, ולשם כך לא צריך כלל שיהיה לנו פרטנר. כבר הוכח בעבר, שלפחות 30 אחוז מתושבי ההתנחלויות, מוכנים לעזוב את בתיהם תמורת פיצוי הולם. בסופו של דבר, אני מעריך שיהיה הסדר מדיני כזה או אחר עם הפלסטינים. אלא שככל שחולף הזמן ונתניהו ממשיך רק לדבר ולא לעשות כלום, אנו מתקרבים למדינה דו-לאומית, דבר שיהווה את סיומו של החזון הציוני. אנשים לא מבינים, שאפשר ליזום מהלכים מבלי להפקיר את ביטחון המדינה.

פרט לתחום הביטחוני-מדיני, מה עוד מפריע לך בממשלת נתניהו?
זו ממשלה שבעיקר זורעת פירוד, פחד ושינאה בקרב עם ישראל, במקום להביא לאחדות ולשותפות. מכעיס אותי, שהיא אינה דואגת לשכבות החלשות באוכלוסייה. אמנם מרבית המדדים העולמיים מראים, שכלכלת ישראל הינה אחת הכלכלות החזקות בין מדינות המערב, אך במקביל, הפער בין עניים ועשירים הולך וגדל. קח לדוגמא את ההחלטה להוריד מיסים, שהינה החלטה פופוליסטית, המסייעת בעיקר לעשירים ולא למעמד הביניים או למי שנמצא מתחת לקו העוני. התעשייה בישראל גוססת, ואיני מתכוון להיי-טק, אלא לתעשייה במובן הבסיסי של המילה, וזו עוד סיבה לכך שהפריון כל כך נמוך.

נתניהו ימשיך בתפקידו עוד שנים?
איני חושב כך. להערכתי, נתניהו כלל לא יהיה מועמד “הליכוד", בבחירות הבאות, מכיוון שככל הנראה, החקירות נגדו יבשילו לכדי הגשת כתב אישום. אני משוכנע, שנתניהו, אותו אני מחשיב כאדם נבון, לא יעשה את הטעות שעשה הנשיא קצב, וינסה להגיע להסכם פשרה, במסגרתו לא יועמד לדין, ובתמורה יסיר את מועמדותו לראשות הממשלה.

מה הדברים המרכזיים שלקחת מאביך, חיים בר-לב ז"ל?
מצד אחד, לקחתי מאבי, וגם מאימי, תכונות כמו יושרה וצניעות, ומצד שני, למדתי מהם איך להסתכל על המציאות בעיניים פקוחות ולדאוג לכך, שתהיה לנו חברה יותר צודקת, הוגנת והומאנית.

לסיום, איפה תהיה בעוד כמה שנים?
לא הגעתי לכנסת כדי להיות במשך 15 שנה באופוזיציה. לאחר שאנצח בפריימריס ואעמוד בראשות מפלגת “העבודה", אנהיג את המפלגה במטרה לנצח בבחירות הארציות ולהחזיר את מפלגתי למקום בו היא ראויה להיות. 


תגובות:
10: חזק ואמץ אנחנו אחריך. - יעל
מאמינים בוטחים ומקווים שתצלח דרכך ותנהיג בתבונה את המפלגה והמדינה.
ההוכחות ליכולות כבר קימות לכן נתמוך ונברך!

8/5/2017    22:49

9: בהצלחה - אייזיק פרידמן
ההצלחה שלך תהיה ההצלחה של כולנו הלוואי שתצליח לטובת כולנו . אחריך...

6/5/2017    02:56

8: לו יהי וייבחר! בואו לחזק בדף הפייסב'! - ענת
אישיות מיוחדת. יושרו וישירותו של עמר ברלב, אומץ ליבו, ערכיו האנושיים ועקרונותיו, פועלו ותרומתו המעשית רבת-השנים לחברה הישראלית כמנהיג ולוחם בצבא ומנהיג באזרחות. רק מי שרואה את העיקר בכל תחום גורלי לכולם- אינו מבזבז את כוח המפלגה בסיכסוכים עם אף אחד מבכיריה, והוא המנהיג המאחד.

5/5/2017    14:05

7: עמר האיש הנכון לטעמי - קדימה עמר
הרבה יותר מתאים מערימת העסקנים והאופרטוניסטים האחרים שרצים בעבודה

5/5/2017    12:30

6: הלוואי שינצח! - מיכה
אני בוחר בו

1/5/2017    11:25

5: הגיע הזמן שמפלגת העבודה תחזור לגדולתה - נועם
ורק אנשים עם כריזמב כמו בר לב, או פרץ שיכולים לסחוף אחריהם אנשים ולהלהיב יכולים לנצח את ביבי.

1/5/2017    10:39

4: נכון -הוא אישיות,אבל שמאלן פרו ערבי. שילך לו לעזה - סמי בן גל


30/4/2017    19:10

3: קו בר-לב - נדב
משפחה מפוארת
הלוואי והוא יבחר לראשות העבודה

30/4/2017    17:18

2: מה שבטוח הוא עדיף על בוז'י - אפי
נו טוב, הכל עדיף על בוז'י

30/4/2017    14:29

1: בר לב זו אגדה - שגיא
מי לא זוכר את בר-לב האבא
אגדה אמיתית

30/4/2017    13:32שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר