שנה עשרים ושש
גיליון מס' 307
אוקטובר 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
מפעל חייו
למרות שהבחירות המקומיות בקרית ביאליק, יתקיימו ביום שלישי הבא, כבר כעת ברור, שראש העיר, אלי דוקורסקי, ימשיך בתפקידו, זו הקדנציה השלישית ברציפות, בשל היותו מועמד יחיד.

דוקורסקי: נחשב לראש עיר פופולרי במיוחד ומקפיד על מדיניות של דלת פתוחה, עם יחס אישי ובגובה העיניים לתושבים. בשבוע הבא יפתח קדנציה שלישית כראש העירמאת: גל זייד

דוקורסקי (54), נשוי ואב ל-3, בלט במנהיגותו כבר מאז היותו נער, ובגיל 14 החתים את חבריו על עצומה ונפגש עם ראש העיר דאז, צבי קרלינר ז"ל, לאחר שהעירייה החליטה לבנות גני ילדים על מגרש הקט-רגל, בו שיחק עם חבריו. בגיל 17.5 כבר היה עוזר פרלמנטרי של ח"כ יוסף רום, ובגיל 24 נכנס למועצת העיר, כחבר המועצה הצעיר במדינה. בבחירות שנערכו בשנת 2008, ניצח דוקורסקי, את ראש העיר המכהן, ד"ר רפי ורטהיים, ובבחירות הקודמות זכה ב-74% מקולות הבוחרים.
בריאיון מיוחד לרגל הבחירות מסביר דוקורסקי, למה כל כך חשוב לו, שסיעתו תזכה ברוב במועצת העיר, תוך שהוא מכוון ל-8 מנדטים, מודה לרעייתו אירית, המהווה לדבריו את מקור כוחו ועוצמתו, ומגלה שימשיך בתפקידו כל עוד יהיו לו חדוות העשייה ותחושת השליחות
 למרות שחלפו מאז 40 שנה, ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, זוכר כאילו היה זה אתמול, את הרגע בו הבין עד כמה הפוליטיקה חשובה לאזרח הקטן. הכל החל בהיותו בן 14, כאשר אירגן ליגת קט-רגל בקריה, בהשתתפות כ-200 בני נוער מכל רחבי העיר. "יום בהיר אחד גילינו, שהעירייה החליטה להקים גני ילדים על המגרש שלנו", נזכר דוקורסקי, שהינו מועמד יחיד לראשות העיר בבחירות המקומיות. "למרות גילי הצעיר, פניתי לעירייה ואמרתי להם: 'אבל כאן אנחנו משחקים'. שלמה ירושלמי, שהיה אז מנהל מחלקת תרבות, נוער וספורט, קבע לי פגישה עם ראש העיר דאז, צבי קרלינר ז"ל. אני זוכר שהחתמתי את בני הנוער על עצומה, ובפגישה עם קרלינר, ביקשתי לקבל מגרש קט-רגל אחר, אלא שהוא 'ניפנף' אותי. יום אחד צפיתי במהדורת 'מבט' והיה שם חבר כנסת בשם מאיר עמית, שהבטיח לטפל בבעיות האזרחים. בלי היסוס שלחתי לו מכתב, בו הסברתי לו על הבעיה שלנו, בני הנוער בקריה, ובעקבות זאת הוא הגיש שאילתא לשר הפנים דאז, ד"ר יוסף בורג. בסופו של דבר, בזכות המאבק הזה קיבלנו שני מגרשי קט-רגל. זה היה ניצחוני הפוליטי הראשון".

כעבור ארבע שנים, ערב גיוסו לצה"ל, נתקל דוקורסקי במקרה בירושלמי ובקרלינר. כאשר ירושלמי הצביע עליו ואמר לראש העיר, כי דוקורסקי מתגייס לצה"ל, ענה לו קרלינר: "סוף סוף יהיה לנו קצת שקט...". 

הסיפור הפיקנטי הזה מלמד משהו על הנחישות מעוררת ההערכה של דוקורסקי, כמו גם על כך, שכבר מגיל צעיר מאוד, היה מנהיג אמיתי, שהלך עם האמת שלו עד הסוף.

דוקורסקי (54), נשוי לאירית ואב ל-3, יליד קרית ביאליק, שימש כבר בגיל 17.5 כעוזר פרלמנטרי לח"כ יוסף רום. את שירותו הצבאי עשה ביחידה "8200" של חיל המודיעין, ובשנת 85' החל לעבוד בחברת "המשקם", חברה לשיקום תעסוקתי עבור אנשים עם מוגבלויות. בתחילת דרכו בחברה שימש ממונה פירסום ויחסי ציבור, בהמשך ניהל את יחידת המפעלים של איזור גליל מערבי, ובשנת 2003 מונה למנהל אגף אירגון, שיטות והסברה. 

בד בבד החל את צעדיו בפוליטיקה המקומית, וכבר בגיל 24 נבחר לחבר מועצת עיר ("הייתי חבר המועצה הצעיר במדינה", הוא מגלה). באותן שנים שימש אופוזיציה לוחמנית לראש העיר דאז, דני ז'ק ז"ל, מה שלא מונע ממנו להציב את אלמנתו, אורה, במקום ה-15 והאחרון ברשימת סיעתו בבחירות הקרובות, לאות כבוד והערכה. בבחירות שנערכו בשנת 2004, עוד בטרם מלאו לו 40, התמודד בפעם הראשונה לראשות העיר, ולאחר הבחירות מונה לסגנו בתואר של ראש העיר הנבחר, ד"ר רפי ורטהיים. 

בבחירות שנערכו בנובמבר 2008, נבחר דוקורסקי, לראשות העיר, לאחר שזכה ב-43% מקולות הבוחרים. למרות שהתמודד מול 6 מועמדים, ובהם ראש העיר המכהן, ד"ר ורטהיים, הצליח דוקורסקי לנצח כבר בסיבוב הראשון. בקדנציה הראשונה שלו כראש עיר, הוקמו טיילת הגדורה והטיילת ברחוב בן גוריון, וכמו כן זכתה העיר בפרס החינוך היישובי הארצי לשנת 2012. בבחירות שהתקיימו בשנת 2013, כבר זכה דוקורסקי, ב-74% מקולות הבוחרים, וסיעתו הגדילה את כוחה במועצת העיר מ-3 ל-4 מנדטים. בקדנציה השנייה שלו, נחתם הסכם גג להקמת 7,253 יחידות דיור, בדרך להכפלת אוכלוסיית העיר, הוארכה טיילת הגדורה לכיוון דרום, נפתח בית ספר חדש בשכונת "גבעת הרקפות" והוחל בהקמת שכונת "נאות אפק". "בקדנציה האחרונה המשכנו בפריחה ובתנופת בנייה", אומר דוקורסקי. "פרט לחתימה על הסכם הגג והארכת טיילת הגדורה, פעלנו להרחבת איזור התעשייה ולהקמת מחלף נוסף בכביש 'עוקף קריות', באיזור 'צור שלום'. העירייה זכתה זו השנה השמינית ברציפות בפרס שר הפנים לניהול תקין, והעיר מדורגת במקום הראשון בארץ בהשקעה פר תלמיד בדירוג העיריות".

 
עם נשיא המדינה, רובי ריבלין: למרות שהנשיא הפציר בו ללכת לכנסת, הוא מעדיף להמשיך בתפקידו. מכוון להשיג 8 מנדטים בבחירות למועצת העיר, תוך הקמת קואליציה מקיר לקיר
איך התחושה להיות מועמד יחיד לראשות העיר?
לעיתים יותר קשה להיות מועמד יחיד, מאשר להתמודד מול מועמדים נוספים. אני בהחלט חושש משאננות. אנשים שואלים אותי למה אני מקיים חוגי בית כמעט כל ערב, אם ממילא אמשיך בתפקידי, ואני משיב להם, שמערכת הבחירות הזו היא על מועצת העיר ולא על הראשות. אני מייחס חשיבות רבה לכמות המנדטים שתקבל סיעת "חי", בראשה אני עומד.

למה כמות המנדטים כה חשובה לך?
לסיעתי יש 4 מנדטים בלבד, וזו כמות קטנה מדי. לקראת הבחירות הקרובות, הצבתי יעד להכפיל את הכמות, כלומר להגיע ל-8 מנדטים, מכיוון שרק אם לסיעת "חי" יהיה רוב במועצת העיר, נוכל לנהל את הקריה ללא משקולות על הרגליים ומבלי שיהיה צורך לשלם מחירים פוליטיים כבדים, שחלקם באים על חשבון הציבור. בכל מקרה, בכוונתי להקים קואליציה מקיר לקיר, אך יש הבדל גדול אם אתה מגיע למשא ומתן הקואליציוני כראש סיעה של 4 מנדטים או 8 מנדטים. חשוב לי גם, שאחוז ההצבעה יהיה גבוה ככל האפשר, מכיוון שאחוז הצבעה נמוך עלול להביא לכך, שכמה שיותר סיעות קטנות וסקטוריאליות ייכנסו למועצת העיר. דבר זה עלול להחליש אותי ואת חופש הפעולה שלי כראש עיר. תראה מה קורה במדינה. מרבית הציבור תומך בשוויון בנטל ובזכותם של הורים יחידנים להביא ילדים לעולם, אלא שמיעוט קטן אינו מאפשר לממשלה להעביר את החוקים הללו, והפוליטיקה המקומית היא בבואה של זו הארצית. אם לא יהיה לסיעתי את הכוח הדרוש, ניאלץ לשלם מחירים שרוב הציבור לא יאהב, כמו לדוגמא להידרש למינוי סגן נוסף בשכר, שעלותו כ-3 מיליון שקל  בקדנציה, דבר שאין בו צורך. 

מה דעתך על האמירות, לפיהן יש לבטל את תאגיד המים והביוב?
אני שומע את הבטחת הבחירות הזו ומחייך לעצמי. מדובר באמירה פופוליסטית, שטובה כדי לקושש קולות. כבר בקדנציה הקודמת, בשנת 2013, הצביעה מועצת העיר בעד ביטול התאגיד. שלחנו את הבקשה למנכ"ל רשות המים ולשר האנרגיה דאז, אלא שבקשתנו נדחתה. הדרך היחידה בה יש לפעול, היא להביא לביטול החוק בכנסת או ליזום הצעת חוק ממשלתית לביטולו. אלא שממשלת ישראל, בה מכהן כסגן שר, ח"כ ירון מזוז, שדורש לבטל את תאגיד המים, לא רק שאינה עושה דבר כדי לבטל את התאגידים, אלא שאישרה בחודש יולי האחרון חוק המאריך את חובת ההתאגדות של אותן רשויות מקומיות, שטרם הקימו תאגידי מים וביוב.
אומרים עליך, שנשארת אותו אדם צנוע, המדבר בגובה העיניים?
דלתי פתוחה בפני כל תושבי הקריה ובניגוד למרבית ראשי הרשויות, כל מספרי הטלפון שלי מפורסמים באתר האינטרנט העירוני. אפילו את דף הפייסבוק שלי אני מנהל באופן אישי, מכיוון שהדבר מאפשר לי לחוש את התושבים, ולעיתים גם לבכות איתם או לשמוח בשמחתם. התושבים רואים בי כתובת לכל דבר. כבר היה מקרה, שתושב פנה אליי בבקשת עזרה, לאחר שמכונת הכביסה שלו התקלקלה והוא לא קיבל שירות הולם...

בניגוד לנשים רבות הנשואות לאישי ציבור, רעייתך אירית, בחרה להישאר מאחורי הקלעים? 
אני מאוד מכבד את החלטתה של אירית, שאינה מעוניינת להיות בקידמת הבמה. אירית היא מקור הכוח שלי ובזכותה אני יכול להתפנות לנהל את העיר בראש שקט. לעיתים נדירות היא מעירה לי בעניינים הקשורים לניהול הקריה, אבל תמיד כשהיא עושה זאת, אני יודע שדבריה הם דברי טעם, המסייעים לי בהפעלת שיקול דעת נכון יותר.

ציפור קטנה לחשה לי, שיש לך יחס מיוחד לבנך הצעיר, שקד?
ראשית, אני אוהב את שלושת ילדיי אהבת נפש. התאומים מור וליאל סיימו את שירותם הצבאי, ושקד לומד בכיתה י"א ב"אורט" ביאליק. בהחלט יש לי חולשה מיוחדת לשקד, והוא מצליח לגרור אותי למשחקי כדורסל וכדורגל. שקד משחק בקבוצת הנוער של מכבי קרית ביאליק בכדורסל, ואני מקפיד להגיע למשחקי הבית והחוץ שלו. בזכותו צפיתי ב-3 משחקים בליגת ה-N.B.A בארה"ב, ממש כפי שבזכותו ויחד איתו, הגעתי למשחקי נבחרת ישראל בכדורגל ובכדורסל. 

הצבת לעצמך כמות מסויימת של קדנציות, שבסיומן תפרוש?
כל עוד אקום בבוקר ואמשיך להרגיש, שיש בי את חדוות העשייה ותחושת השליחות, וכל עוד ארגיש שנשארתי אותו אדם, הנוהג כלפי כולם בגובה העיניים, אמשיך לכהן בראשות העיר, בהנחה כמובן שהציבור ירצה בי. תפקיד ראש העיר הוא תפקיד מאתגר וחשוב מאין כמוהו, המהווה עבורי מפעל חיים. 

לא מדגדג לך לעשות דברים אחרים, כמו להיות ח"כ?
ממש לא. היתה לי שיחה על כך עם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, שהפציר בי ללכת לפוליטיקה הארצית, ואמר שהכנסת זקוקה לאנשים טובים ואיכותיים. עניתי לו, שאני רואה בתפקידי את פיסגת השאיפות, ושכראש עיר יש לי השפעה מכרעת על התושבים ברמה היומיומית, לעיתים הרבה יותר מאשר חבר כנסת או אפילו שר.
5 דברים שלא ידעתם על אלי דוקורסקי
1. הוא צמחוני מאז שהיה בן 18.
2. את אשתו, אירית, הכיר לו ראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ.
3. הוא הוציא רישיון נהיגה רק בגיל 30.
4. דוקורסקי בן למשפחה המונה 5 אחים ואחיות. משפחתו הגיעה מכפר קטן בבלרוס בשם דוקור, ומכאן שמה.
5. סגן הרמטכ"ל, אביב כוכבי, הינו חבר ילדות שלו. שניהם למדו באותה כיתה ואף היו יחד בתנועת הנוער "מחנות העולים".


תגובות:
3: שאפו לדוקורסקי - ניסים
קיבל בבחירות אחוזי תמיכה שלא היו מביישים את סדאם חוסיין ובשאר אסד. זה לא מפליא, שאף אחד לא התמודד מולו

8/11/2018    11:35

2: תאגיד המים והביוב - שמיר
מזוז מנסה לעבוד על כולנו
כאילו שהוא יכול לבטל את תאגיד המים
חחחחחחחח. הוא נמצא בכנסת ולא יכול, אז מה הבלוף?

25/10/2018    14:37

1: מתמודד לבד - גנון
מה שנשאר בגדול זה לנסות לתת לו מנדט ולתמוךך גם ברשימה שלו

24/10/2018    14:38שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר