שנה עשרים ושש
גיליון מס' 307
אוקטובר 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"אני רואה בתפקידי שליחות ודרך חיים"
במשפט אחד קטן מסביר ראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי, את סוד ההצלחה שלו, כמי שמשמש בתפקידו מזה 25 שנה. רגע לפני הבחירות, מגלה צורי במה הוא גאה במיוחד, מציב לסיעתו יעד של לפחות 9 מנדטים וטוען, שבפעם הראשונה נתקל במערכת בחירות במועמד, שלא מפסיק להפיץ שקרים ו"פייק ניוז"

צורי: במשך 25 שנה הפך את קרית מוצקין, לפנינת הקריות, תוך הקמת גן חיות מהיפים במדינה, היכל תיאטרון, מרכז ספורט ושתי שכונות יוקרה. יש לו עוד המון חלומות בראש, אותן בכוונתו להגשים בקדנציה הקרובהמאת: גל זייד

מזה 25 שנה, שראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי, הפך לחלק בלתי נפרד, כמעט שם נרדף, לעירו האהובה, בה נולד וגדל. אם משה גושן ז"ל, נחשב לבונה העיר, הרי שצורי הוא ממשיך דרכו הטבעי, ולעיתים נדמה, כי הוא היה שם תמיד. "עבורי, להיות ראש עיר זה לא תפקיד, אלא שליחות ודרך חיים", מסביר צורי, שלא בכדי נחשב במשך שנים, לבכיר ראשי הערים בקריות.

צורי, בוגר ביה"ס היסודי הראשון בקריה, "אחדות", עשה את שירותו הצבאי בחיל השיריון, שם שימש מפקד טנק, וכאיש מילואים השתתף במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים, בקרבות צה"ל בסיני ובתעלת סואץ. עד שנת 93', אז נבחר לראש העיר, עבד כשותף בחברת "איחוד הנמל והקישון", שעסקה במתן שירותי קרקע לסוכני אוניות ועמילות מכס. בד בבד ניהל קריירה פוליטית התנדבותית, ובשנת 87' הצטרף לסניף "הליכוד" בקריה ונבחר לעמוד בראשו. בשנת 88' נבחר למועצת העיר, הצטרף לקואליציה ומונה לסגן ומ"מ ראש העירייה דאז, שמחה מילר. בבחירות שנערכו בשנת 93', גבר צורי על מילר, בסיבוב שני, ונבחר לראשות העיר, תפקיד בו הוא משמש כאמור 5 קדנציות ברציפות. בבחירות הקודמות, בשנת 2013, הגיע צורי לשיא הפופולריות שלו, כאשר גרף 88% מקולות הבוחרים, לאחר שאף מועמד לא התמודד מולו. במהלך כהונתו של צורי נפתחו מרכז הספורט והבריכה העירונית "ספורטלי", גן החיות "חי-פארק", הנחשב לאחד היפים במדינה, ואשר בשטחו נבנה אמפיתיאטרון הכולל כ-2,500 מקומות, היכל התיאטרון, שהפך למרכז התרבות של הצפון, ספריה עירונית, וכמו כן הוקמו שכונות היוקרה "נווה גנים" ו"משכנות אמנים". 

צורי, אב ל-4 ילדים, נשוי מזה 24 שנים לדפנה, המכהנת כמנהלת היכל התיאטרון בקריה, ולשניים בת משותפת, מאי (23), שהינה סטודנטית למדעי ההתנהגות ולומדת במרכז הארץ. "הקדנציה הנוכחית היתה מוצלחת במיוחד, ובמהלכה נמשכה תנופת המגורים בקריה, אותה אני מגדיר כיוצאת דופן וכמעט כנגד כל הסיכויים", פותח צורי. "העיר מדורגת במקום הראשון במדינה במכירת דירות חדשות, לפני ערים גדולות כמו תל אביב, ירושלים וחיפה. עבור עיר בינונית בגודלה, מדובר בהישג שאין לו אח ורע. במקביל, המשכנו בפיתוח החינוך, עם אחוזי בגרות הגבוהים ביותר בקריות ופתיחת בית ספר חדש ע"ש יצחק נבון. כמו כן, חנכנו את היכל העירייה החדש, שהינו פרוייקט שהגיתי במוחי כבר לפני שנים רבות, ואשר במסגרתו איחדנו את כל מחלקות העירייה תחת קורת גג אחד, במבנה מודרני וחדשני".

כשאתה מביט לאחור, במה אתה גאה במיוחד? 
כדי לענות על שאלתך, צריך ללכת 25 שנה לאחור. חשוב להבין, שנקודת הפתיחה של קרית מוצקין, היתה גרועה בהרבה משל הקריות האחרות. בניגוד לקרית ים, לה יש חוף ים, ובניגוד לקרית ביאליק, לה יש את הקריון, בית משפט, מר"מ זבולון ואיזור תעשייה, ולקרית אתא, לה יש עתודות קרקע נרחבות, לנו לא היה את כל הדברים הללו. לכן, כשנכנסתי לתפקידי, היה לי חשוב, שיהיו לנו דברים ייחודיים משלנו, שגם יכניסו סכום משמעותי לקופת העירייה. אני רואה בהחלטה לפנות את המחנה הצבאי "כורדני", כדבר מהפכני וחשוב מאין כמוהו. על שטח המחנה, בנינו שכונות חדשות בדמותן של "משכנות אמנים" ו"נווה גנים", שנחשבות לשכונות היוקרה של הקריות. דבר נוסף שנותן לי גאווה רבה, הוא לבקר במקומות כמו ה"חי-פארק" והיכל התיאטרון, אליהם מגיעים אנשים מכל רחבי הארץ. אני מרגיש סיפוק רב כשתושבי קרית מוצקין, נהנים לבלות בתיאטרון וב"חי פארק".

איך אתה מסביר את סוד ההצלחה שלך?
אני לא רואה בתפקידי מקום עבודה רגיל. אני אוהב אהבת נפש את העיר הזו, בה נולדתי וגדלתי. כאשר אנשים שואלים אותי למה אני מסתובב בקריה כבר בסביבות 7:00-6:00 בבוקר ומעיר לעובדי הניקיון, אני משיב להם, שכל דבר קטן מפריע לי, כאילו שזה הבית הפרטי שלי. התברכתי בעובדי עירייה מסורים וחרוצים, שהרבה בזכותם העיר נראית כפי שהיא נראית, אך כראש עיר, חשוב לי לשמור על איזשהו דיסטנס, להשאיר אותם במין מצב כזה של דריכות ובמוטיבציה גבוהה. בשנות כהונתי למדתי, שהרבה יותר קשה לשמור על מה שיש לך, מאשר ללכת צעד אחד קדימה, כי בלי הבסיס אי אפשר להתקדם.

ביום שלישי הקרוב יתקיימו הבחירות המקומיות. כמה מנדטים היית רוצה שיהיו לסיעתך?
אהיה שבע רצון אם נקבל בין 10-9 מנדטים, כדי שיהיה לי רוב במועצה.

זה נראה לך אפשרי?
בהחלט. כרגע יש לסיעת "מוצקינטו" 8 מנדטים, כך שזה טבעי, שאשאף להגדיל במנדט או שניים את כוחה של סיעתי.

בדרך כלל נהוג לומר על ראשי ערים מכהנים, המתמודדים פעם נוספת, שהם מעדיפים אחוז הצבעה נמוך. האם זה מה שגם אתה מרגיש?
בשום אופן לא, ההיפך הוא הנכון. השנה יום הבחירות נקבע כיום שבתון, וחשוב לי מאוד, שאחוז ההצבעה יהיה גבוה ככל האפשר.

מה אתה יכול לספר על סיעתך?
יש לנו את הנבחרת הכי טובה ואיכותית מבין כל הסיעות שיתמודדו למועצת העיר. הסיעה עברה תהליך של הצערה, ואחד הדברים בהם אני גאה במיוחד, הוא הוספת כוח נשי משמעותי. לא פחות מ-4 נשים הצטרפו לסיעה, רובן במקומות גבוהים ברשימה. הארבע הן עדי שושני, המשמשת יו"ר הנהגת ההורים בביה"ס "בגין", מיטל פוליק, שהינה יו"ר הנהגת ההורים בביה"ס "נבון", והפעילות החברתיות הילה פפר ודורית פאר. חשוב לי גם להזכיר את חבר מועצת העיר עומר זוהר, אותו אני רואה כחלק מהדור הצעיר של הקריה, ואשר אותו אני מטפח מזה שנים.


חיים ודפנה צורי עם בני המשפחה: נחשב לאיש משפחה למופת, ובשעות הפנאי אוהב לבלות עם נכדיו. על רעייתו דפנה, הוא אומר, כי היא אשת סודו ויד ימינו

מרבית מערכות הבחירות הקודמות בקריה היו מנומנמות, כמעט משעממות, ואילו עכשיו יש לא מעט "אקשן"?
זו הפעם הראשונה מזה 25 שנה, בה אני נתקל במועמד, שכל מה שהוא עושה זה להפיץ שקרים, "פייק ניוז", חצאי אמיתות, ומה שהכי גרוע הוא, שאותו אדם כנראה גם מתחיל להאמין במה שהוא אומר. 

מה, לדעתך, מניע אותו?
מדובר באדם שהיה דובר שלי, וכעבור שנתיים, כשהבנתי שהוא נכשל בתפקידו, פיטרתי אותו. כנראה שיצר הנקמנות גורם לו לעשות את מה שהוא עושה. אני זה שהבאתי אותו לעירייה, ואני בהחלט מצטער על כך. הרשימה שלו כוללת אוסף של אנשים ממורמרים, שלא קיבלו את מה שביקשו מהעירייה. הם פועלים מתוך אינטרסים ולא מתוך אהבת העיר, וזה מה שהכי מרגיז אותי. בניגוד אליו, אני רוצה לציין לטובה את המועמד הנוסף, אבי רוטמן, שמנהל מערכת בחירות בצורה ממלכתית ונקיה, ללא השמצות.

נראה, שבינך ובין רעייתך, דפנה, יש קשר מיוחד?
בהחלט. דפנה היא אשת סודי ויד ימיני. כאב לי מאוד לראות, שירדו לה לחיים לאחר שנבחרה לנהל את התיאטרון. כראש עיר, לא הייתי יכול לקבל מנהלת תיאטרון טובה ממנה, ואני אומר זאת למרות שלא אני בחרתי בה.   

יש לך 8 נכדים. איזה מין סבא אתה?
אני "סבא סבבה", משוגע על נכדיי. לצערי, אין לי עודף זמן לבלות איתם, אבל במעט שיש לי, אני נהנה איתם מאוד.

כראש עיר המשמש בתפקידו מזה 25 שנה, יש לך חלום שעדיין לא הגשמת?
בוודאי, הראש שלי מלא בתוכניות ובחלומות. יש לי תוכנית לבנות קונסרבטוריון יחיד במינו בישראל, עם אולם שיכלול מאות מקומות ישיבה, אליו גם יגיעו אמנים כדי להופיע. בנוסף, יש לי חלום להמשיך ולקדם את נושא החינוך בקרית מוצקין, שנמצא בראש מעייניי, לבנות בתי ספר וגני ילדים נוספים ולדאוג למקומות בילוי לבני הנוער. חלום נוסף שיש לי, הוא לבנות מלון בוטיק ראשון מסוגו בקריות.

ביום שלישי הקרוב, אתה אמור לפתוח את הקדנציה השישית שלך כראש העיר. זו תהיה הקדנציה האחרונה שלך?
אין לי מושג מה יהיה בעתיד, ולכן איני מוכן להתנבא. בכוונתי להיכנס ברגל ימין לקדנציה השישית שלי, כדי להמשיך בפיתוח העיר בשיא הכוח. יש לי עוד תוכניות רבות לפיתוח העיר ואני מתכוון להיכנס לקדנציה הבאה במשנה מרץ.
 5 דברים שלא ידעתם על חיים צורי
1. חבריו הקרובים מכנים אותו בשם "ויקו".
2. צורי הינו בעל רישיון טיס והחזיק בעבר מטוס פרטי.
3. הוא מגדל בביתו ארבעה כלבים.
4. צורי הוא פריק של מכוניות אספנות. 
5. יש לו רישיון כמעט על כל כלי תחבורה אפשרי, כולל אוטובוס, אופנוע, מונית וסירה מהירה.


תגובות:
5: העיקר שלא נבחר כאן ראש עיר משום מקום - מזל
לא רוצה לחשוב מה היה קורה עם קרית מוצקין היתה נופלת לידיו של אבישר שאין לו שום קשר וזיקה לעיר הזאת

7/11/2018    12:24

4: מברוק חיים !!! - רינה
הרווחנו ראש עיר מצויין לעוד קדנציה

6/11/2018    11:25

3: יש לנו ראש עיר טייס - F-16
ממש כמו חולדאי, לא?

25/10/2018    13:42

2: איך הגיעו ל"ויקו"? - חברים
זה בכלל קיצור של ויקטור...

25/10/2018    10:59

1: חיים הוא מוצקין ומוצקין זה חיים - אהרון
אי אפשר לנתק בין הדברים. הרי כל פינה שמסתכלים במוצקין רואים את מעשה ידיו. הוא פיתח את העיר הזאת והביא אותה לאן שהיא נמצאת היום. והוא יזכר תמיד כמי שהביא את העיר לגדולתה

24/10/2018    14:26שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר