שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 300
מרץ 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"השמאל יחזור בקרוב לשילטון"

גלאון: טוענת, ש"מרצ" הינה המפלגה האותנטית היחידה בשמאל ומשוכנעת, שהיא יכולה להגיע למספר דו-ספרתי בבחירות הקרובות. קוראת לנתניהו לשים את המפתחות, מכיוון שאין לו מנדט לנהל את ענייני המדינה (צילום: פיני סילוק)מאת: גל זייד

באופן מפתיע, החליטה יו"ר מפלגת "מרצ", זהבה גלאון, לוותר על מקומה בכנסת, כדי לעשות שינוי היסטורי במפלגתה, שיביא לשינוי שיטת הבחירות הפנימיות ולפתיחת השורות בפני עשרות אלפי מתפקדים. בד בבד, היא מתכוונת לכבוש מחדש את ראשות המפלגה, בפריימריס שייערכו ב-22.3. 

גלאון (62), נשואה ואם ל-2, הגיעה לכנסת בשנת 99' ונבחרה לראשות המפלגה בשנת 2012. בבחירות לכנסת ה-19, הובילה את "מרצ" ל-6 מנדטים, תוך הכפלת כמות המנדטים. במהלך הבחירות לכנסת ה-20, כאשר היה נראה שהמפלגה תקבל רק 4 מנדטים, הודיעה שבכוונה להתפטר, אלא שחזרה בה בעקבות קבלת המנדט החמישי.

בריאיון ל"חדשות הקריות", מודיעה גלאון, שבכוונתה לפעול להקמת גוש מרכז-שמאל, שיכבוש את השילטון, מתייחסת לכך, ש-8 מועמדים יתמודדו מולה בבחירות לראשות המפלגה, קוראת לנתניהו להודיע על נבצרות ומסבירה למה לא תשב עם ליברמן ובנט באותה ממשלה. "ליברמן הוא גדול הגיזענים והמושחתים", היא טוענת מעטים המקרים בתולדות הכנסת, בהם אחד הח"כים, המשמש יו"ר מפלגה, מחליט לוותר מרצונו על מקום בטוח, משכורת גבוהה ומישרה חשובה, למען האג'נדה והאידיאולוגיה. זה בדיוק מה שקרה ליו"ר מפלגת "מרצ", זהבה גלאון, שבאוקטובר 2017 פרשה מהכנסת, כדי להתמקד בעשייה המפלגתית ובהפיכת "מרצ" למפלגה פתוחה, עם בחירות פנימיות. "בחודש האחרון בלבד התפקדו כ-8,000 אנשים ל'מרצ', ולאחר שאזכה שוב בראשות המפלגה, אגבש חזית גדולה של השמאל, שתהווה אלטרנטיבה לשילטון", היא מודיעה.

בריאיון ל"חדשות הקריות", כ-3 שבועות לפני הבחירות ב"מרצ", מסבירה גלאון, למה היא ראויה להמשיך בתפקידה, מגלה שלא תשב באותה ממשלה עם ליברמן ובנט, וקוראת לנתניהו להודיע על נבצרות, בעקבות המלצות המשטרה.
גלאון (62), נשואה ואם ל-2 בנים, המשרתים ביחידות מובחרות, נולדה בווילנה, בירת ליטא, בשם זלטה שניפיצקי, ובהיותה בת 4, עלתה עם הוריה לישראל. את שירותה הצבאי עשתה כסמלת ב"צנחנים", ובהמשך סיימה את לימודיה לתואר ראשון בחינוך ולתואר שני בפילוסופיה של החינוך. את דרכה הציבורית החלה באמצע שנות ה-80, בעת שהיתה ממובילות המאבק על חופש הדת, המצפון והתרבות בפתח תקווה, ואירגנה הפגנות למען פתיחת בית הקולנוע "היכל" בלילות שבת. עם הזמן מונתה לעוזרת של מזכ"ל מפלגת "רץ" דאז, דדי צוקר, ובהמשך מונתה למזכ"לית המפלגה.

בשנת 99' נבחרה גלאון לכנסת מטעם "מרצ", ושימשה כיו"ר הסיעה בכנסת. בעקבות תוצאות הבחירות לכנסת ה-17, בשנת 2006, אז איבדה "מרצ", כ-30% מקולות המצביעים, קראה גלאון, ליו"ר המפלגה דאז, יוסי ביילין, לקחת אחריות על הכישלון, ובהמשך התמודדה לראשות המפלגה והגיעה למקום השלישי. בשנת 2009, במסגרת איחוד עם "התנועה החדשה", הוצבה במקום הרביעי ברשימה ולא נכנסה לכנסת, לאחר שהמפלגה קיבלה 3 מנדטים. במרץ 2011 חזרה לכנסת, לאחר שחיים אורון, ויתר על מקומו במהלך הקדנציה. בפברואר 2012 נבחרה גלאון, לראשות "מרצ", ובבחירות לכנסת ה-19 הגיעה להישג מרשים עם המפלגה, שהכפילה את כוחה והגיעה ל-6 מנדטים. 

במהלך הבחירות לכנסת ה-20, כאשר היה נראה ש"מרצ" תקבל 4 מנדטים, הודיעה גלאון, כי בכוונתה לפרוש, אלא שעם פירסום התוצאות הסופיות וקבלת המנדט החמישי, חזרה בה. באוקטובר 2017 התפטרה מהכנסת, כדי להתמקד בעשייה המפלגתית, תוך שהודיעה, כי בכוונתה להתמודד לראשות המפלגה, בבחירות שייערכו ב-22.3. "התפטרתי מהכנסת במטרה לפתוח את השורות ב'מרצ'. הבנתי, שהמפלגה אינה יכולה לדשדש יותר סביב אחוז החסימה, ושהגיע הזמן שתהפוך למפלגה פתוחה ומגוונת, עם מזרחים, עולים מחבר העמים, אתיופים וערבים. כל הקבוצות בחברה הישראלית צריכות להיות מיוצגות ב"מרצ", וזה משהו שלא היה בעבר", היא מסבירה.

למה, בעצם, זה לא היה בעבר?
במשך שנים, "מרצ" היתה "מועדון חברים סגור", עם כ-1,000 חברי וועידה, שבחרו את יו"ר המפלגה ואת הרשימה לכנסת, ממש "שמור לי ואשמור לך".

מה הדברים הראשונים שעשית לאחר ההתפטרות מהכנסת?
כדי להפוך את המפלגה לחיה, נושמת ובועטת, היה לי ברור שאני צריכה להשקיע בזה יום ולילה, ונפגשתי עם מאות חברי וועידה, כדי לשכנע אותם לעשות משהו כמעט בלתי נתפס, לוותר על הכוח העצום שהיה להם. לשמחתי, הצלחתי לשכנע אותם ולהביא למהלך חסר תקדים ב"מרצ", במסגרתו השורות ייפתחו בפני כולם וייערך פריימריס לראשות. מאז ה-7.1 ועד הרגע בו אנו מדברים, התפקדו ל"מרצ" כ-8,000 אנשים, ובסך הכל התפקדו ל"מרצ" 30,000 חברים. מדובר בהישג עצום. כל אחד ממתפקדי "מרצ", יוכל לבחור את יו"ר המפלגה ואת הרשימה לכנסת. זה כבר לא יהיה אותם 1,000 אנשים, אלא עשרות אלפים. מדובר בשינוי הלך הרוח וביצירת "באז" אדיר סביב "מרצ". יחד עם זאת, זהו רק האתגר הראשון שלי. האתגר השני יהיה להיבחר שוב לראשות "מרצ", כדי לממש את האתגר השלישי, שהוא להפוך את "מרצ" לעוגן משמעותי וחשוב, שיעמוד בליבו של מחנה שמאל גדול, אשר ירכיב את הממשלה הבאה.

כמה מנדטים יהוו הצלחה בבחירות?
אני שואפת להשיג מספר דו-ספרתי של מנדטים, אם כי מה שחשוב באמת, הוא שנהיה חלק מרכזי ובולט בתוך חזית שמאל חדשה, תוך שינוי מאזן הכוחות בפוליטיקה הישראלית.

גלאון: נולדה בווילנה בשם זלטה שניפיצקי, ובתחילת דרכה אירגנה הפגנות בשם חופש הדת והתרבות. פועלת כדי ש"מרצ", לא תהיה יותר "מועדון חברים סגור", כדבריה (צילום יח"צ)
 
 
לא פחות מ-8 מועמדים יתמודדו נגדך לראשות. אינך רואה בכך הבעת אי-אמון?
זו הדמוקרטיה בהתגלמותה ולקחתי הכל בחשבון. זה בסדר, שיש אנשים, המשוכנעים, שהם יכולים לעשות את הדברים טוב ממני. זו הסיבה שבגללה יש בחירות. הרי במפלגות של לפיד, ליברמן וכחלון, אין פריימריס, מכיוון שמדובר במפלגות מונרכיות, עם שילטון יחיד. 

איך את מעריכה את יחסי הכוחות בבחירות לראשות "מרצ"?
להערכתי, יש בין 5-3 מועמדים ראויים ביותר, כמו תמר זנדברג, אילן גילאון, אבי דבוש ואבי בוסקילה. גם אם שני האחרונים לא ייבחרו לראשות "מרצ", הם בהחלט ראויים להיות חברי כנסת.

תמר זנדברג לא ראויה לעמוד בראשות המפלגה?
מדובר בחברת כנסת מרשימה וראויה, אך זמנה יגיע. היא עדיין לא מוכנה.

כעסת עליה, כשאמרה שהיא מוכנה לשבת עם ליברמן בממשלה?
לא מדובר במאבק אישי, אלא בוויכוח ענייני על אידיאולוגיה ותפיסת עולם. איך אפשר לשבת באותה ממשלה עם גדול הגיזענים והמושחתים? מדוע עלינו להכשיר את השרץ הזה? האם כל דבר לגיטימי, כולל ליברמן, והעיקר שנהיה בממשלה? כיו"ר "מרצ", יש לי אחריות לגורל המפלגה ולגביי השאלה לאן היא הולכת. ללא אידיאולוגיה ברורה ומוצקה, אין לנו זכות קיום. גם אני רוצה להיות בממשלה, אך לא בכל מחיר. 

ח"כ אילן גילאון, אמר שאין לו בעיה לשבת עם "הבית היהודי" בממשלה?
אני לא מבינה מה קרה לח"כים של "מרצ". זה פשוט טירוף. אסור שנמכור את עצמנו עבור נזיד עדשים, מכיוון שזה יהיה הסוף של המפלגה.

אולי פשוט נמאס לח"כים של "מרצ", להיות באופוזיציה?
אני מסכימה, שזה מעייף וקשה להיות באופוזיציה, אך לא מדובר בגזירת גורל, ומצד שני, איני רואה באופוזיציה סוג של "גלות". שולמית אלוני היתה עשרות שנים באופוזיציה, עד שהפכה לשרה בממשלה, ומנחם בגין היה 29 שנה באופוזיציה, עד שהיה ראש ממשלה.

אפשר יהיה להרכיב ממשלה עם "המחנה הציוני", "מרצ", "כולנו" ו"יש עתיד"?
בהחלט. אגב, לא הייתי פוסלת גם את המפלגות החרדיות. אני אופטימית, אך לא דבילית, ויודעת לנתח היטב את המצב בעיניים פקוחות ובצורה מפוכחת. אין לי ספק, שגוש מרכז-שמאל צריך וראוי להיות בשילטון.

אני מבין, שלא תשבי עם "הבית היהודי" ונפתלי בנט, באותה ממשלה?
מה יש לי לשבת איתם? אין לי בכלל שיח איתם. הם ימנים קיצוניים, שרוצים לספח את שטח C, לרסק את בית המשפט העליון ולבצע הדתה במערכת החינוך. 

למה התכוונת כשאמרת בעבר, ש"מרצ" היא השמאל האותנטי היחיד בישראל?
עם כל הכבוד, אבי גבאי, שנבחר לראשות "המחנה הציוני", אינו איש שמאל. הוא אפילו חזר על אמירתו של נתניהו, שהשמאל שכח מה זה להיות יהודי. סליחה? מה זה צריך להיות? זה בסדר שהוא מנסה, ברמה האסטרטגית, להביא אנשים מהימין למפלגתו, אבל איך אפשר לומר שמדובר במפלגת שמאל? "המחנה הציוני" הוא הסופרמרקט הכי גדול שראיתי בחיי, עם אנשי ימין, מרכז ושמאל. אנשי השמאל האמיתיים שיש ב"עבודה", צריכים לשלב כוחות עם "מרצ". לגביי יאיר לפיד, ברור שגם הוא לא איש שמאל. רק אם "מרצ" תהיה מפלגה חזקה ומשפיעה, תוכל לקום כאן חזית גדולה וחזקה של השמאל, ממנה אי אפשר יהיה להתעלם.

בגיל 62, את רצה ממקום למקום כמו משוגעת. בשביל מה את צריכה את כל זה?
עבורי, מדובר בשליחות. אני היחידה שהיתה מסוגלת לפתוח את השורות בפני כולם ב"מרצ", ולהביא אליה את כל הקבוצות והמיגזרים של החברה הישראלית, ממש כפי שאני היחידה, שיש לה את הניסיון והיכולת להביא למפץ גדול בשמאל. 

עושה רושם, שמאז שהתפטרת מהכנסת, את עובדת לא פחות קשה מבמשכן. תני דוגמא, ללו"ז שלך מהימים האחרונים?
היום, לדוגמא, פתחתי את הבוקר בריאיון ברדיו, ולאחר מכן נפגשתי עם הצוות שלי ועם קבוצת פעילים מרהט. אחר כך השתתפתי בישיבת צוות וערכתי מפגש עם קבוצת תומכים בקיבוץ מעגן מיכאל, ומשם, בשעות אחר הצהריים המאוחרות, נסעתי לכנס גדול, שנערך ביישוב יובלים שבמשגב. אני רגילה לעבוד קשה מבוקר ועד לילה.

ראש הממשלה צריך לשים את המפתחות בעקבות המלצות המשטרה?
נתניהו צריך להכריז על נבצרות וללכת הביתה. אין לו אפשרות אחרת, לנוכח העננה שמרחפת מעל לראשו. עליו לתת למישהו אחר לנהל את ענייני המדינה. אם הוא לא יעשה זאת, כחלון ובנט יצטרכו להראות לו את הדרך החוצה, ואם הם לא יעשו זאת, יקום מאבק ציבורי ומשפטי חסר תקדים.

את עדיין מאמינה בחזון "שתי מדינות לשני עמים"?
הפיתרון הזה הולך ונהיה קשה יותר ויותר, אך זהו הפיתרון היחיד האפשרי. צריך אומץ ומנהיגות כדי לעשות זאת, מכיוון שאי אפשר להמשיך ולשלוט על עם אחר. באחרונה נתניהו העלה את הרעיון להביא לסיפוח תושבים ו"החלת ריבונות" בשטחים, כאילו שמדובר במדינת אפרטהייד, כמו דרום אפריקה. נתניהו ובנט רבים ביניהם מי יתחנף יותר לימין המשיחי. זה לא ייאמן.

מה ניתן לאחל לך לסיום?
תאחל לי המון בריאות ושיהיה לי את הכוח לא רק לזכות בבחירות לראשות "מרצ", אלא גם לקדם מהלכים שיביאו להקמת גוש גדול של מרכז-שמאל, לקראת החזרה לשילטון. אני מאמינה בכך בכל ליבי.


תגובות:
6: זנדברג תהיה יו״ר - שניר
אני מאמין שבבחירות הקרובות ניחלש משמעותית

1/3/2018    12:23

5: היא פרשה מהמירוץ לראשות מרץ - יפית
היום בצהרים הודיעו
וגם אילן גילון
מי שחזק בתמונה זו תמר זנדברג

1/3/2018    00:26

4: חבורת שמאלנים הזויים - רבקה
מי יבחר בכם
רק ביבי על אפכם וחמתכם

28/2/2018    16:20

3: מרצ מאבדת גובה - נתיב
בכלל אתם נתפסים כסטלנים ולא רציניים
ככה אי אפשר לגשת לבוחר

28/2/2018    15:47

2: גלאון תעמוד שוב בראש מרץ - נועם
והפעם הם יחלישו את מפלגת העבודה של גבאי
אז יופי מרצ, גם אתם עוזרים בלסדר לנו עוד 4 שנים עם ביבי

28/2/2018    15:08

1: השמאל לא יחזור לשחלטון - סימי
לפחות לא בקרוב גברת גלאון

28/2/2018    13:25שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר