שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 310
פברואר 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"הליכוד חייב אנשים כמוני"
כך טוען סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ ירון מזוז, המשוכנע שב-5 בפברואר ישובץ במקום גבוה בפריימריס של הליכוד, בדרך לקדנציה שנייה ברציפות בכנסת.

מזוז: לאחר שנבחר לכנסת, מונה לסגן שר במשרד הפנים, ובשנים האחרונות משמש סגן השר להגנת הסביבה ויו"ר הוועדה הציבורית של פרוייקט "מחשב לכל ילד". משוכנע, שיזכה לאמונם של חברי המרכז בפריימריס וימשיך קדנציה נוספת בכנסת (צילום יח"צ)מאת: גל זייד

ח"כ מזוז (57), המשמש גם יו"ר המועצה הציבורית של פרוייקט "מחשב לכל ילד", במשרד ראש הממשלה, התגורר בילדותו עם משפחתו בדירה בגודל 03 מ"ר, ולאחר בית הספר, סייע בפריקת משאיות ובמכירת ירקות. לאחר הצבא פתח דוכנים לפירות, ירקות, פיצוחים ודגים, בשכונת קרית שמריהו בקרית ביאליק, ועם הזמן נכנס למועצת העיר כראש סיעת "התנועה החברתית החדשה". לקראת הבחירות לכנסת ה-20 התמודד על משבצת מחוז חיפה והצפון של הליכוד, גבר על המועמדים האחרים ונבחר לכנסת מהמקום ה-29, לאחר שהליכוד קיבל 30 מנדטים. 

רגע לפני הפריימריס בליכוד, נזכר ח"כ מזוז, בתחילת דרכו הקשה, מדבר על הישגיו בכנסת עד היום, מסביר למה הוא חייב להיות בכנסת הבאה ומגלה מדוע גייס את אלאור אזריה, לקמפיין הפריימריס תוך פרק זמן קצר הפך ח"כ ירון מזוז, מאלמוני ברמה הפוליטית הארצית, לסגן שר ולדמות המוכרת כמעט בקרב כל אדם הצורך חדשות. מי שבצעירותו פתח באסטות של פירות, ירקות, פיצוחים ודגים בשכונת קרית שמריהו שבקרית ביאליק, מונה ע"י ראש הממשלה לתפקיד סגן השר להגנת הסביבה וליו"ר המועצה הציבורית של פרוייקט "מחשב לכל ילד". סיפור עם נשמה.

אם לקראת הבחירות הקודמות התמודד ח"כ מזוז, בפריימריס של הליכוד על משבצת מחוז חיפה והצפון, הרי שכעת הוא הגיע לליגה של הגדולים, ובפריימריס שייערכו ביום שלישי הקרוב, 5/2, יתמודד מזוז ברשימה הארצית, מבלי לקבל שיריון. "ברור לי שזה לא יהיה פשוט, אבל אני מאמין ביכולתי, ולאחר הקדנציה האחרונה, בה עשיתי דברים חשובים רבים, הן במשרד להגנת הסביבה והן כיו"ר הוועדה הציבורית של פרוייקט 'מחשב לכל ילד', אין לי ספק שאזכה בתמיכתם של כל חברי הליכוד. להערכתי, אצליח לגייס 25,000 קולות. הליכוד חייב אנשים כמוני", אומר מזוז, רגע לפני הפריימריס בליכוד.

מזוז (57), נשוי ליפה ואב ל-3 ילדים, שהינו ממוצא תוניסאי, נולד בחיפה לאב שהיה אזרח עובד צה"ל ולאם ששימשה בלנית. כשהיה בן 6, עברה משפחתו להתגורר בשכונת קרית שמריהו בקרית ביאליק. בצעירותו התחנך בביה"ס היסודי ממלכתי-דתי רמב"ם בקרית ביאליק, עבר בהמשך לישיבת "פרחי אהרן" של "בני עקיבא" בקרית שמואל, ועם הזמן למד במגמת מסגרות בבית ספר מקצועי בקרית אתא. בד בבד סייע בפרנסת המשפחה, ובשעות אחר הצהריים, בהיותו בן 12 בלבד, היה נוהג לפרוק משאיות של אבטיחים ולמכור ירקות בדוכנים של בני משפחה. לקראת גיוסו לצה"ל רצה מזוז להתנדב לחיל קרבי, אלא שבשל רצונו לסייע כלכלית להוריו, שירת בסופו של דבר בחיל החימוש, סמוך למקום מגוריו. לאחר שיחרורו פתח כמה דוכנים במרכז המסחרי שבקרית שמריהו, בהם מכר פירות, ירקות, דגים ופיצוחים, ואף ניהל מינימרקט.

בשנת 2008 התמודד ח"כ מזוז, בבחירות המקומיות בקרית ביאליק, בראש "התנועה החברתית החדשה", אותה הקים, ונכנס למועצת העיר. כעבור חמש שנים נבחר שוב למועצת העיר ומונה למשנה לראש העיר, תפקיד אותו עשה בהתנדבות. במקביל שימש יו"ר הוועדה לחזות העיר ולאיכות הסביבה, וכחבר בוועדה המקומית לתיכנון ובנייה קריות.

באחד הריאיונות שנערכו עימו סיפר מזוז, כי בילדותו ראה את אימו מחלקת מזון לעניים, ועם הזמן, לאחר שהפך לבעל דוכן מזון, היה נוהג לשים בפתח ביתה ארגזים מלאים בפירות ובירקות בתקופות החגים, כדי שתעביר אותם לנזקקים. "הפכתי לפעיל שכונה וסייעתי לנזקקים מול הבירוקרטיה בעירייה", סיפר באותו ריאיון. "עם הזמן הבנתי שכדי לשנות, צריך להשפיע מבפנים, וכך הקמתי סיעה ונכנסתי למועצת העיר בקרית ביאליק. בהתחלה לעגו לי פוליטיקאים מקומיים וכינו אותי: 'ההוא מהבאסטות', אבל בבחירות שהתקיימו בשנת 8002, קיבלתי שני מנדטים, יותר מכל אלו שהשקיעו מיליונים".

לקראת הבחירות לכנסת ה-20 התמודד ח"כ מזוז, על משבצת מחוז חיפה והצפון, והוצב במקום ה-29 ברשימת המפלגה לכנסת, לאחר שגבר על המועמדים האחרים. אחרי שהליכוד קיבל באותן בחירות 30 מנדטים, בניגוד לכל התחזיות, נכנס מזוז לכנסת. תוך פרק זמן קצר הוא מונה לסגן שר במשרד הפנים, ויחד עם ח"כ אלי כהן, שלאחר מכן מונה לשר הכלכלה, יזם מהלך לביטול חובות רשות השידור, שהוטלו על מיעוטי יכולת. כסגן שר הפנים, הוא פעל כדי לשלול את התושבות מערביי מזרח ירושלים שהיו מעורבים בטרור. לאחר מכן עבר לשמש סגן שר במשרד ראש הממשלה ומונה ע"י נתניהו, ליו"ר המועצה הציבורית של פרוייקט "מחשב לכל ילד", אותו הרחיב לערים רבות ברחבי המדינה. תוך פרק זמן קצר מונה לסגן השר להגנת הסביבה, ובמקביל הוא ממשיך לשמש בתפקידו הבכיר בפרוייקט "מחשב לכל ילד".

הופתעת לקבל כל כך מהר תפקיד של סגן שר?
זה לא הפתיע אותי, מכיוון שאני תמיד שואף להגיע למעלה. הצלחתי כנגד כל הסיכויים. בהתחלה, כמעט אף אחד לא האמין שאהיה חבר מועצת עיר בקרית ביאליק. לאחר מכן לא האמינו שאנצח את המועמדים האחרים במשבצת של מחוז חיפה והצפון, הנחשב לאחד המחוזות הכי קשים וחזקים בליכוד. כשהצלחתי בכך, אנשים אמרו: "או.קיי, ניצחת, אבל לא תגיע לכנסת, בגלל שאתה נמצא במקום לא ריאלי", והנה הליכוד השיג 30 מנדטים ונכנסתי למשכן. אחר כך לא האמינו שאהיה סגן שר, וגם בזה הצלחתי. 

עד כמה העובדה, שהגעת ממקום נמוך, עוזרת לך להבין את מצוקת האנשים ואת צרכי התושבים?
כבר אמרו לפניי, שאין חכם כבעל ניסיון. לעולם לא אשכח את המצוקה הכלכלית בה היתה שרויה משפחתי. בהתחלה התגוררנו 5 נפשות בדירה של 30 מ"ר בשכונה לא פשוטה בחיפה, ברחוב השומר. עד היום אני מסתכל לכולם בגובה העיניים ונותן את כל הלב והנשמה בכל דבר שאני עושה. אני אף פעם לא שוכח מאיפה הגעתי.

אתה עדיין מחלק מזון בחגים?
העברתי את השרביט לבני, עידן, שעושה זאת בקרית שמריהו, בחצר של בית אימי, שתיבדל לחיים ארוכים.

נראה, שהתפקיד שאתה עושה במשרד להגנת הסביבה, קרוב מאוד לליבך? 
בהחלט כן. אני רואה בכך שליחות ממדרגה ראשונה. נושא הזיהום במפרץ חיפה קרוב לליבי, ויש לי נגיעה אישית לכך, מכיוון ש-6 מבני משפחתי נפטרו מסרטן. במסגרת סמכויותיי, אני אמון על נושא הזיהום הן במפרץ חיפה והן בצפון כולו, וכפי שאמרתי מהרגע הראשון שנכנסתי לתפקידי, אנו עושים כל דבר אפשרי כדי להילחם במפעלים המזהמים.  


עם ראש הממשלה נתניהו: משוכנע שראש הממשלה יוכיח את חפותו וימשיך עוד שנים בתפקידו. מגלה שדלתו של נתניהו תמיד פתוחה בפניו, ושיש לו אצלו אוזן קשבת (צילום יח"צ)
אלו דברים נוספים אתה עושה במשרד להגנת הסביבה?
פעלתי כדי לסגור את מיכל האמוניה, שסיכן מיליון תושבים באיזור הצפון, ופיקחתי מקרוב על ריקון המיכל. בנוסף, בשלוש השנים האחרונות אני עומד בראש תוכנית "חוף נקי". דאגתי לשלש את תקציב התוכנית ולהעמידה על סכום של 8.6 מיליון שקלים. כתוצאה מכך, שודרגה רמת הטיפול בזיהום הים והחוף, וגם המודעות של אזרחי המדינה לשמירה על ניקיון החופים והים, התחזקה מאוד. 

באלו דברים נוספים שעשית בכנסת, אתה גאה?
אני גאה מאוד בדברים שעשיתי כיו"ר המועצה הציבורית של פרוייקט "מחשב לכל ילד". פעלתי כדי להגדיל את תקציב הפרוייקט לסכום שיא של 25 מיליון שקל. מאז שנכנסתי לתפקיד, חולקו כ-18,000 מחשבים ברחבי המדינה, כולל ל-250 ילדי פנימיות היום. בכל מפגש שאני מקיים עם תלמידים, אני אומר להם את אותו משפט: "כמי שגדל בבית שהאמצעים בו היו דלים, בוער בי להעניק לכם את קרש הקפיצה להצלחה".

איך היחסים שלך עם ראש הממשלה?
היחסים בינינו מצויינים, ואני תמיד מרגיש, שדלתו פתוחה בפניי ושיש לי אצלו אוזן קשבת.

אינך חושש מכך, שהמלצותיו של היועץ המשפטי לממשלה, ייאלצו אותו לפרוש מתפקידו?
אני מאמין בחפותו של ראש הממשלה ומשוכנע שימשיך בתפקידו עוד שנים.
ובכל זאת, זה נראה לך אנושי להמשיך ולתפקד כראש ממשלה, במצב הנוכחי?
נתניהו עומד בלחצים מטורפים, בהם אנשים אחרים לא יכולים לעמוד. הוא פשוט נולד לתפקיד ראש הממשלה.

איך אתה מעריך את סיכוייך להיבחר למקום ריאלי בפריימריס ולהמשיך קדנציה נוספת בכנסת?
אני מעריך שהסיכויים שלי גבוהים מאוד. יש לי יתרון על מועמדים חדשים רבים, מכיוון שהייתי כבר קדנציה אחת בכנסת ועשיתי המון דברים. 

כמה מנדטים להערכתך יקבל הליכוד בבחירות הקרובות?
אני משוכנע, שהליכוד יקבל לפחות 35 מנדטים. אתה יודע מה? גם 40 מנדטים זה לא מספר מוגזם.

אינך חושש ממפלגתו החדשה של בני גנץ?
כל הסקרים מראים, שלמרות כל המפלגות החדשות שצצות כפטריות אחרי הגשם, כוחו של הליכוד לא נפגע, נהפוך הוא. להערכתי, בני גנץ ייקח מנדטים ממפלגות מרכז-שמאל, ולא מהליכוד.

לסיום, מה החלום שלך ברמה הפוליטית?
החלום שלי הוא להיות שר הרווחה ולסייע לשכבות המוחלשות, אלו שאף אחד לא מגיע אליהן. אם אבחר לשר הרווחה, כבר ביומי הראשון בתפקיד, אסייר בשכונות מצוקה, ותאמין לי שאני יודע היטב היכן הן נמצאות.


תגובות:
6: מבעס שלא הצלחת להיכנס - הליכוד הפסיד
הליכוד הפסיד אדם ראוי שמטפל בשכוות חלשות ודואג לילדים
כנראה שהם מחפשים "פוליטיקאים" ולא אנשי עשייה

6/2/2019    12:10

5: יכנס כמו גדול - גלעד
מזוז לא נמצא ברשימת חיסול של אף אחד וזה הסוד

5/2/2019    14:46

4: בעבור מה יבחרו בו? - ציפי
כי הוא לקח איתו את אלאור עזריה?
באמת גאווה מה נגיד

5/2/2019    13:48

3: פרוייקט מחשב לכל ילד - פרח
בהחלט דבר מבורך ועל כך מגיע למזוז המון נקודות זכות

5/2/2019    12:52

2: אני לא רואה מצב שהוא נכנס שוב - שמואל
אין לו מספיק כח במפלגה
או שהוא הולך להפתיע בגדול את כולנו

5/2/2019    12:45

1: חייבים את מזוז בכנסת - נעים
הוא דואג לפריפריה, הוא דואג לחלשים, הוא לא גדל על השמנת של כל השאר

5/2/2019    12:19שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר