שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 309
ינואר 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
תומך בעונש מוות למחבלים
למרות (ואולי בגלל) שהוא איש ימין, ח"כ עודד פורר ("ישראל ביתנו"), מתקשה להבין את המדיניות הביטחונית של הממשלה, המאפשרת לחמאס לקבל מדי חודש 15 מיליון דולר, ואינה מגיבה בעוצמה אל מול הפיגועים והתנהלות חמאס.

ח"כ פורר: שימש בעברו בתפקידים בכירים בחיל הים וכיהן כמנכ"ל משרד העלייה והקליטה. טוען, שהממשלה אינה פועלת ביד חזקה נגד הטרור ולא מיישמת מדיניות ימנית (צילומים: יצחק הררי, דוברות הכנסת)מאת:
גל זייד


ח"כ פורר (41), רס"ן (במיל'), שאביו, שוקי פורר, היה ראש עיריית רחובות, שימש בתפקידים בכירים בחיל הים, ובהם מדריך קורס חובלים ומפקד סיירת דבורים. בתחילת דרכו הפוליטית שימש יועץ לשרת החינוך לשעבר, לימור לבנת, ולאחר שהתפקד למפלגת "ישראל ביתנו", נכנס לכנסת, שם הוא חבר בין השאר בוועדת הכספים ובוועדת החינוך.

ח"כ פורר לא מבין את התנהלותו של השר נפתלי בנט, מתקשה להבין את מדיניות הממשלה, תומך בהריסת בתי מחבלים וגירוש משפחותיהם לחו"ל, ואינו מצטער על כך, ש"ישראל ביתנו" פרשה מהממשלה


כבר מגיל צעיר מאוד נחשף ח"כ עודד פורר ("ישראל ביתנו"), לחיים הפוליטיים. הוא לא היה צריך ללכת רחוק מדי, מכיוון שאביו, שוקי פורר, שימש במשך שנים כראש עיריית רחובות, העיר בה ח"כ פורר נולד, ואשר בה הוא מתגורר עד היום. לאחר שהתפקד למפלגת "ישראל ביתנו", נכנס ח"כ פורר לכנסת, שם הוא משמש בין השאר חבר בוועדת הכספים ובוועדת החינוך. בריאיון ל"חדשות הקריות", יוצא ח"כ פורר בחריפות רבה נגד מדיניות הממשלה בתחום הביטחוני, שרחוקה לדבריו ממדיניות ימנית, ומסביר מה צריך לקרות כדי ש"ישראל ביתנו" תשוב לממשלה. 
ח"כ פורר (41), נשוי ואב ל-3, התגייס לחיל הים, עבר קורס חובלים ושירת בשלל תפקידי פיקוד בחיל, ובהם מפקד ספינת דבור, מדריך קורס חובלים ומפקד סיירת דבורים. הוא השתחרר מצה"ל בדרגת סרן, ובמהלך שירות המילואים קיבל דרגת רב סרן.

עם שיחרורו מצה"ל עבד ח"כ פורר, כיועץ פוליטי לשרת החינוך דאז, לימור לבנת, ובהמשך כיהן כמזכיר המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. בשנת 2005 הקים חברה לייעוץ אסטרטגי, שעסקה בייעוץ למיזמים שונים, וביניהם פרוייקט מרכז ההדרכה הארצי של משטרת ישראל, קרית ההדרכה של צה"ל (עיר הבה"דים) וקרית התיקשוב של צה"ל. פורר הינו בעל תואר ראשון במשפטים ובמימשל מטעם המרכז הבינתחומי הרצליה, ובעל תואר שני בתקשורת פוליטית.

בתחילה התפקד ח"כ פורר ל"ליכוד", אלא שבשנת 2011 עבר למפלגת "ישראל ביתנו", והיה מיוזמי הקמת גוף הצעירים של המפלגה. בוועידת המפלגה, שהתקיימה באותה שנה, הוא נבחר לכהן כיו"ר "צעירי ביתנו". בשנת 2012, לקראת הבחירות לכנסת ה-19, הוצב ח"כ פורר, במקום ה-16 ברשימת המפלגה לכנסת, אלא שלאחר איחוד רשימות "הליכוד" ו"ישראל ביתנו", הוצב במקום ה-43 בלבד, ולא נכנס לכנסת.

בשנת 2013 מונה ח"כ פורר, למנכ"ל משרד הקליטה. בעת כהונתו הציב את עידוד העלייה לישראל כאחד מיעדיו המרכזיים של המשרד, יחד עם שיפור הליכי הקליטה לעולים הנמצאים בארץ. כתוצאה מכך, שונה שמו של המשרד ל"משרד העלייה והקליטה". בעת ששימש מנכ"ל המשרד, עלו לישראל 27,000 עולים בשנה אחת בלבד, כמות הנחשבת לגבוהה במיוחד. לקראת הבחירות לכנסת ה-20 הוצב פורר, במקום השמיני ברשימת "ישראל ביתנו", ובתחילה לא נכנס לכנסת. רק בספטמבר 2015, לאחר פרישתו של שרון גל, הוא הגיע לכנסת.

כאשר אני שואל את ח"כ פורר, האם במרחק הזמן, הוא שלם עם החלטתו של יו"ר מפלגתו, אביגדור ליברמן, לפרוש מהקואליציה, הוא עונה מיידית: "חד משמעית כן. ממשלת ישראל לא ניהלה היטב את המערכה ברצועת עזה והתקפלה מול חמאס, אבל הדבר שהכי מכעיס הוא, שמדי חודש מועבר לחמאס, בחסות ממשלת ישראל, סכום של 15 מיליון דולר. זה דבר שלא יעלה על הדעת, המהווה בגידה בכל הערכים והעקרונות של הלחימה בטרור. איך אפשר לעצום עין אל מול סכום כזה, המועבר לאירגון טרור? כעת, כאשר לחמאס יש יתרת מזומנים של עשרות מיליוני דולרים, הם יכולים לפנות את משאביהם להקמת חוליות נוספות, כולל ביהודה ושומרון, ולפתח את מערך הרקטות שנועד לפגוע בתושבי ישראל".

אבל "ישראל ביתנו" היתה יכולה להישאר בממשלה, ולהילחם מתוכה למען הצדק?
מהרגע הראשון התנגדנו למדיניות הרופסת של הממשלה. החלטות הממשלה בזירה הביטחונית התקבלו בניגוד לעמדתנו, ולכן לא היה לנו מה לעשות שם. 


ח"כ פורר: אינו אוהב את התנהלות נתניהו במישור הביטחוני, יוצא נגד גל ההתייקרות במשק ומשוכנע, ש"ישראל ביתנו" תקבל לפחות 10 מנדטים בבחירות הקרובות
מה דעתך על הטענות, כי ליברמן פרש מהממשלה בגלל סיבות פוליטיות וכדי לגזור קופון אל מול מצביעיו?
זה קישקוש. מי שאמר את זה, לא מבין מה המשמעות של להיות פוליטיקאי עם אג'נדה. ליברמן אמר באופן חד-משמעי, שהוא אינו יכול לשבת בממשלה, שלא עושה דבר כאשר חמאס יורה כ-500 טילים לעבר אזרחי ישראל, ושהוא בוודאי אינו יכול לשבת בממשלה, שמעלימה עין לנוכח עשרות מיליוני הדולרים שמועברים לחמאס ע"י קטאר. ליברמן נהג באומץ רב ובאחריות. אם היה נשאר בממשלה, הוא לא היה יכול להסתכל לבוחריו בעיניים.

סיעתך דרשה לעגן בחוק הטלת עונש מוות למחבלים. היכן הדבר עומד כעת?
אנו עדיין דורשים זאת ולא מוותרים. החוק עבר בקריאה טרומית, בהתאם להסכמים הקואליציוניים עליהם חתמנו, והוא היה אמור לעבור לוועדת חוק, חוקה ומשפט, לקראת קריאה ראשונה, שנייה ושלישית. אלא שיו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, לא הביא אותו כלל לדיון, מכיוון שלטענתו, הקואליציה מתנגדת למתן עונש מוות למחבלים. הכי מרגיז אותי, שדווקא בקואליציה יוצאים נגד החוק. הרי הם אלו שהיו אמורים לתמוך בו.

למה אתם מתעקשים על החוק הזה?
כל אדם שעיניו בראשו מבחין עד כמה ההרתעה שלנו נשחקה אל מול גורמי הטרור. בטרם מחבל יוצא אל מסע ההרג שלו, הוא יודע שלא רק שייצא ממנו בחיים, אלא שהוא יקבל אחר כך לא מעט צ'ופרים. בניגוד לעבר, הם אפילו כבר לא עושים פיגועי התאבדות, אלא בוחרים את נתיבי המילוט שלהם ויודעים שלא ישלמו מחיר אישי כבד. הם צריכים לשלם מחיר כל כך כבד, עד כדי כך, שיעדיפו שלא לבצע יותר פיגועים.

אבל יש אופציות נוספות, מעבר לגזר דין מוות למחבלים?
בוודאי שיש אופציות נוספות, כמו הרס בתי מחבלים וגירוש המחבלים ובני משפחותיהם לחו"ל, אך גם האופציות הללו לא תמיד מתממשות. יש להילחם בטרור במספר חזיתות. אם נמשיך להבליג, אנו עלולים "להזמין" את האירועים הקשים הבאים. ווינסטון צ'רצ'יל אמר בעקבות הסכם מינכן: "בריטניה יכלה לבחור בין החרפה לבין המלחמה. היא בחרה בחרפה ותזכה במלחמה". אני חושש, שזה מה שיקרה לנו, בסופו של דבר, אם הממשלה תמשיך להתנהל בצורה כזו.

באחרונה מנסה השר נפתלי בנט, לקדם חוק למען גירוש מחבלים לחו"ל?
אז בוא נראה אותו עושה משהו סוף סוף... השר בנט בעיקר מדבר. כולנו ראינו איך הוא יצא נגד ראש הממשלה ואיים שאם לא יקבל את תיק הביטחון, יפרוש עם סיעתו מהממשלה, אבל משום מה, הוא עדיין נשאר שם... בנט עשה פליק-פלאק לאחור והוכיח גמישות יוצאת דופן, עד כדי כך שמגיע לו לקבל את תיק הספורט... נוח לו להמשיך להיות שר, אבל מה עם להילחם על מה שאתה באמת מאמין?

אבל לפחות בדרום יש עכשיו שקט, ובצפון צה"ל יצא במבצע רחב היקף?
אמנם נכון, שיש כרגע הפסקת אש בדרום, אבל זה שקט מטעה. לא מזמן התקיימה הפגנה סוערת ליד הגדר, בהשתתפות 10,000 מתפרעים, שזרקו רימוני עשן וניסו לחצות את הגדר. מדוע הממשלה לא מנחה את צה"ל לפעול נגדם בעוצמה? יש לנו צבא נפלא, שיכול לפעול בכל החזיתות, גם בצפון וגם בדרום. ברגע שישראל לא תגיב על אירועים קשים בדרום, גם חיזבאללה יקבל לגיטימציה לפעול בחזית הצפונית. הרי מה חיזבאללה לומד כאן? שאנחנו חוטפים מאות רקטות על הראש בעוטף עזה, שיש פיגועים בלי סוף - ואנחנו לא עושים כלום. חמאס הוא בסך הכל זרוע צבאית של אירגון טרור. היה צריך למחוץ אותו תוך פרק זמן קצר, וכל השאר זה תירוצים ו"ישראבלוף".

איזה ציון אתה נותן לנתניהו, בכל הקשור למדיניות הביטחון?
אין לי כוונה לתת ציונים לראש הממשלה, וזה גם לא עניין פרסונלי. אני בעיקר מאוכזב מאוד ממדיניות הימין. על הנייר, זו הממשלה הכי ימנית שהיתה בתולדות מדינת ישראל, אבל ההחלטות שהיא מקבלת אינן באמת מעידות על ימין חזק ועוצמתי. כל עוד הממשלה לא תקדם מדיניות ימנית, עם עוצמה נגד הטרור, נמשיך לצאת נגדה. אני מאוכזב מאוד מהממשלה.

אבל "ישראל ביתנו" היתה בממשלה הזו?
כשהיינו בממשלה, דאגנו ליישם מדיניות ימנית, כמו בנייה מאסיבית ביהודה ושומרון, ושיקום כוח ההתרעה שלנו בדרכים שונות.

אתה מודאג מהסקרים, שמנבאים ל"ישראל ביתנו", בקושי 7-6 מנדטים?
ממש לא. אין לי ספק, שהמפלגה תגדיל את כוחה בבחירות הקרובות. בבחירות הקודמות היינו קרובים מאוד לקבל את המנדט השביעי, ואני מודיע לך, שבבחירות הבאות נקבל כמות מנדטים דו-ספרתית.

מה הדברים העיקריים שחרטת על דגלך בכנסת?
בין השאר אני חבר בוועדת הכספים ובוועדת החינוך, ועד לפרישת מפלגתי מהקואליציה, הייתי גם חבר בוועדת חוק, חוקה ומשפט. כמו כן, אני חבר בוועדה המיוחדת לרפורמה בשירות המדינה. אחד התחומים שהכי קרובים לליבי הוא העסקים הקטנים והבינוניים, ואני משמש יו"ר השדולה שלהם בכנסת.

מה דעתך על גל ההתייקרות במשק?
המדיניות הכלכלית של ישראל היא שערוריה. מצד אחד, מחלקים סוכריות כדי לצאת עם כותרת פופוליסטית, כמו במקרים של רשות שדות התעופה וחברת החשמל, שקיבלו הטבות מפליגות, ומצד שני, האזרח הקטן כורע תחת יוקר המחייה. לצערי, המדינה לא משקיעה מספיק בעסקים הקטנים ובאוכלוסיית העצמאים. מדובר במגזר הכולל כחצי מיליון אנשים, שנושאים בנטל, אך לא מקבלים הטבות, ואפילו אינם זכאים לדמי אבטלה.

נראה, שאינך מעריך את עבודתו של שר האוצר, משה כחלון?
אין לי ספק שכוונותיו טובות והוא משתדל לעשות את המיטב, אך גם הוא עושה טעויות.

אם "ישראל ביתנו" תחזור לקואליציה, אתה רואה את עצמך משתדרג בעתיד לתפקיד שר?
נכון לעכשיו, אני נהנה מאוד ממה שאני עושה בכנסת ואין לי יותר מדי מחשבות על מה שיהיה בעתיד. נדבקתי בחיידק הפוליטי ואשמח להמשיך עוד שנים כחבר כנסת.


תגובות:
5: עונש מוות למחבלים? לא, תודה - אליאס
עונש מוות למחבלים זה דבר קיצוני מדי. אחד הדברים שמבדילים בינינו לבין שכנותינו, הוא הרוח ההומאנית. לא צריך להרוג כל מחבל באופן אוטומטי, עדיף לתת לו לסבול כמה שנים ולהוציא לו את החשק לחיות

6/1/2019    11:12

4: הגיע במקום שרון גל - מזל - יהודה
ולחשוב שאם שרון גל לא פורש לא היינו זוכים לקבל אותו בכנסת

3/1/2019    12:57

3: אני כל כך מסכים איתך לגבי בנט - ארנון
הוא אקרובט שמתהפך כמו חביתה, משנה דעות ועמדות באותו היום. וגם הוא ואיילת שקד הוכיחו שהמפלגה מעניינת להם את התחת

2/1/2019    16:46

2: מה הוא מצא בישראל ביתנו - ירון
סתם מפלגה גזענית

2/1/2019    14:25

1: גם אני תומך בעונש מוות למחבלים - יניב
אולי זה יעזור קצת להרתיע

1/1/2019    16:02שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר