שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 312
אפריל 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"אנחנו נהיה הפתעת הבחירות"
כנגד כל הציפיות מסתמנת מפלגת "זהות", בהובלת ח"כ לשעבר משה פייגלין, כאחת התופעות המרעננות בבחירות הקרובות, שייערכו ביום שלישי, ורוב הסקרים מעניקים לה לפחות 5 מנדטים.

פייגלין: למרות היותו אדם חובש כיפה, הנחשב לחלק מהימין הקיצוני, מפלגתו זוכה בתמיכה מפתיעה בקרב קהל חילוני צעיר. תומך בנישואים אזרחיים ואין לו בעיה עם גידול חזיר. מצע המפלגה כולל 344 עמודים עם אג'נדה ברורה וחד-משמעית בכל התחומים  (צילום: ליאור יאדו)מאת: אבי אדר

פייגלין (56), נשוי + 5, שירת בצה"ל כקצין הנדסה קרבית, והגיע לתודעת הציבור לאחר שהקים את תנועת "זו ארצנו", במטרה להילחם נגד הסכמי אוסלו. לקראת הבחירות לכנסת ה-19, שובץ במקום ה-15 בפריימריס של הליכוד ונכנס למשכן, שם שימש סגן יו"ר הכנסת. לאחר ששובץ במקום לא ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת הקודמת, הקים את מפלגת "זהות", הדוגלת בהפרדת הדת מהמדינה ובמימוש ריבונות המדינה בכל חלקי ארץ ישראל, כולל הר הבית. למרות היותו חובש כיפה, הוא תומך בנישואין אזרחיים ואין לו בעיה עם גידול חזיר, מכיוון שלטענתו, היכן שיש כפייה דתית, הזהות היהודית מיטשטשת, ובנוסף הוא בעד לגליזציה לסמים קלים (קנאביס).

רגע לפני הבחירות, מנסה פייגלין לפצח את סוד ההצלחה של מפלגתו, משוכנע ש"זהות" תהיה לשון המאזניים, מגלה שידרוש את תיקי האוצר והחינוך, ואינו שולל אפשרות תמיכה בבני גנץ, לאחר הבחירותאם מישהו היה אומר לפני כמה חודשים למשה פייגלין, שמפלגתו, "זהות", תעבור בקלות ברוב הסקרים את אחוז החסימה, סביר להניח שהוא היה משוכנע, כי מדובר במתיחה או בחזון אחרית הימים. אלא שכפי שהדברים נראים, מפלגתו של פייגלין עוד עשויה להיות הפתעת הבחירות, תוך שהיא ממגנטת קהל צעיר, שחלקו הגדול כלל אינו מכיר את משנתו הביטחונית-מדינית, שבמקרה הטוב אפשר לכנותה במילים "מעוררת מחלוקת", ובמקרה הפחות טוב - "קיצונית ימנית על גבול המשיחית".

בריאיון ל"חדשות הקריות", שנערך ימים ספורים לפני הבחירות, אשר יתקיימו ביום שלישי, מסביר פייגלין את סוד ההצלחה של "זהות" ולמה היא מושכת אליה המוני מצביעים, מדבר על המצע הכלכלי-חברתי שלו, הנחשב לייחודי ומקורי בחברה ומשוכנע, ש"זהות" תהיה לשון המאזניים בבחירות.  

פייגלין (56), נשוי ואב ל-5, כיהן בעבר כח"כ מטעם הליכוד ואף שימש סגן יו"ר הכנסת. שורשי משפחתו נטועים בארץ ישראל מאז העלייה הראשונה, וכבר בשנת 1889 היא עלתה לארץ ובניה עסקו בחקלאות ובבנייה. אבות אבותיו היו ממקימי המושבות הראשונות בצפון, וסבו היה התינוק הראשון שנולד במטולה.

לאחר שסיים את לימודיו בישיבה התיכונית "אור עציון", שירת פייגלין בצה"ל כקצין הנדסה קרבית והשתחרר בדרגת סרן. לאחר שיחרורו הקים את החברה הראשונה בישראל, שעסקה בתחזוקה חיצונית של בניינים גבוהים, ובמקביל הקים חברת היי-טק. בשנת 94' ייסד את תנועת "זו ארצנו", במטרה לבלום את הסכמי אוסלו, ולאחר מכן עמד בראש חטיבת "מנהיגות יהודית" בליכוד. בשנת 2000 התפקד פייגלין לליכוד, בה הקים את חטיבת "מנהיגות יהודית". לאחר שהתמודד ארבע פעמים על ראשות המפלגה, הוא נבחר במקום ה-15 בפריימריס לקראת הבחירות לכנסת ה-19 ונכנס למשכן. פייגלין מונה לסגן יו"ר הכנסת וכיהן ב-9 וועדות שונות, ובהן וועדת חוץ וביטחון, וועדת החינוך וכן וועדת הפנים והגנת הסביבה.

לקראת הבחירות לכנסת ה-20 חברו גורמים שונים בליכוד, ובהם נתניהו, כדי לפגוע בסיכוייו להתברג במקום ריאלי ברשימה, והוא נבחר במקום ה-17 ברשימה הארצית, שמשמעותו היתה שיבוץ במקום ה-36 בלבד ברשימת הליכוד לכנסת, שלא היה מקום ריאלי. בעקבות זאת הודיע פייגלין, במרץ 2015, על הקמת מפלגת "זהות - תנועה ישראלית יהודית". המפלגה חרטה על דגלה אג'נדה הכוללת את השאיפה להפוך את ישראל למדינה יהודית המחזירה את מרבית הזכויות לאזרח, ביצור ערכי המשפחה, מימוש ריבונות המדינה בכל חלקי ארץ ישראל שבשליטתה, ובראשם הר הבית, וחתירה לסיום מצב הלוחמה ושפיכות הדמים, באמצעות ניצחון על אוייביה. בתחילה נחשבה המפלגה לסוג של קוריוז, אלא שבעקבות המצע החברתי-כלכלי שלה, שמדבר על מתן לגליזציה לסמים קלים והפרדת הדת מהמדינה, היא הפכה ללהיט בקרב צעירים רבים, חלקם חילונים הנמנים על גוש המרכז-שמאל.

"היה לי ברור ש'זהות' תצליח לקרב לבבות ותביא קהל גדול של בוחרים, אבל אפילו אני לא צפיתי מראש את גודל ההפתעה והרעש החיובי להם אנו זוכים", מודה פייגלין. "כנראה שאמצעי התקשורת והאזרחים מעריכים את 'זהות', שהיא אולי המפלגה היחידה, שלא מכפישה מפלגות אחרות ולא עוסקת בהפצת שינאה, אלא ההיפך. המפלגה שלנו מדליקה את האור, וכשהאור נדלק, כל העיניים נשואות אליו. אני מדבר על אור של תוכן, זהות, משמעות וערכים".

איך אתה מסביר את נהירת הצעירים אל מפלגתך?
אנשים צעירים, בני 40 ומטה, בדרך כלל פתוחים לרעיונות חדשים ויותר קל להם לקבל שינויים, כמו הפרדת הדת מהמדינה או לגליזציה לסמים קלים. יש להם תודעה נקיה יותר לקלוט את המסרים הללו. אנו עושים איתחול מחדש לחברה הישראלית, מדברים על נושאים שמטרידים את הצעירים ומציעים פיתרונות הולמים.

מנהיג מחאת הנכים, אלכס פרידמן, יוצא נגדך וטוען, שבמצע הכלכלי של "זהות", אתם קוראים לבטל את קיצבאות הביטוח הלאומי, לתת הקלות מס לעשירים ולבטל את נקודות זיכוי המס לאימהות חד-הוריות ולתושבי הפריפריה?
מדובר בפייק ניוז אחד גדול ובחלק מקמפיין הכפשה מכוער נגדי. מה שפרידמן "שכח" לומר הוא, שפרק זמן קצר לפני שאמר את הדברים הללו, הוא פנה אליי וביקש להתקבל למפלגת "זהות", אלא שדחיתי אותו. אותו אדם חבר ב"ישראל ביתנו" של ליברמן, שבסקרים השונים בקושי עוברת את אחוז החסימה, כך שיש להם אינטרס לבצע מניפולציה על דעת הקהל. פרידמן בונה על כך, שאף אדם לא יקרא את כל המצע שלנו, הכולל 344 עמודים. הוא לקח קטעים מתוך חזון גדול ומשנה סדורה, עיוות את המשמעות ומכר את זה לציבור.

טוענים עליך, שאתה הומופוב, והאמת שהיו לך אמירות קשות נגד הומואים ולסביות?
גם במקרה זה היו אנשים שעיוותו את דבריי. לפני 15 שנה כתבתי מאמר מסויים, ומישהו נתן לו כותרת לא מחמיאה שהוצאה מהקשרה. אם זה לא מספיק, אותם אנשים הטוענים שאני הומופוב, יוצרים מצג שווא, תוך הטעיית הציבור ומתן תחושה כאילו הדברים נאמרו אתמול. לא רק שאיני הומופוב, אלא שאם הדברים שאנו כותבים במצע שלנו לגביי קהילת הלהט"בים, יתממשו, מצבם יהיה הרבה יותר טוב. יש לא מעט אנשים מהקהילה הלהט"בית שתומכים ב"זהות", וכמה מהם משתייכים לרשימה שלנו לכנסת, אז לומר שאני הומופוב?

יש תחושה, שבמאבקך למען לגליזציה לקנאביס ולסמים קלים, אתה מנסה לרכב על טרנד פופוליסטי?
מי שטוען זאת, אינו מכיר אותי. אני עוסק בתחום זה כבר עשר שנים, כולל בתקופה בה הייתי ח"כ. מדובר בחלק ממשנה סדורה, שהחלה בעולם לפני כ-25 שנה וזו הפעם הראשונה שיש מפלגה בישראל, שמדברת על הדברים הללו בצורה ישירה וברורה.

למרות היותך אדם דתי, אתה תומך בביטול האיסור לגדל חזירים?
ראשית, זה לא מדוייק שיש איסור לגדל חזירים. עושים זאת, אך לא על הקרקע, אלא על גביי במה כלשהי, וזו בדיחה. אני טוען, שבכל מקום בו יש כפייה, יש פחות זהות, והדוגמא עם גידול החזירים, רק ממחישה עד כמה עלינו להשתחרר ממעורבות המדינה בחיי האזרח. אנשים נאלצים לנסוע עד קפריסין כדי להינשא נישואין אזרחיים. אם היו מאפשרים להם לעשות זאת במדינה שלהם, הם לא היו צריכים למצוא פיתרונות במדינות אחרות, ואז גם היו מתחתנים באמצעות רב.

אומרים עליך, שאתה רוצה להעביר את הכנסת להר הבית?
גם כאן מדובר בפייק ניוז, כמו דברים אחרים שטוענים נגדי. מה שאמרתי הוא, שאם ירושלים בירתנו, מאוחדת לנצח ולא מחולקת, אז כדי להביע את ריבונותינו במזרח העיר, טוב ייעשה אם משרדי ממשלה יועברו למזרח ירושלים.

 
פייגלין: עם מספר 2 ברשימה, הרב חיים אמסלם. כדי לממש את המהפכה החברתית-כלכלית עליה מדברת מפלגת "זהות", הוא דורש לקבל את תיקי האוצר והחינוך
אתה בעד כניסה קרקעית לעזה?
ממש לא. איני תומך בשום דבר שעלול לסכן את חיילי צה"ל. אני מתנגד נחרצות לכניסה לעזה, ואם הדבר ייעשה - זה יהיה אך ורק כדי למוטט את שילטון החמאס. אין לי ספק שאפשר למוטט אותו, אך ראש הממשלה לא מצליח בכך, כפי שכולם רואים.

הפתיע אותך לראות, שאנשים מגוש המרכז-שמאל תומכים בך, למרות שאתה ידוע כאיש ימין?
"זהות" היא מפלגה של כל החברה ולא של גוש כזה או אחר. זה כמו אדם שמכין סנדוויץ' גדול, בו יש את כל הדברים החשובים והטעימים. ממש כך, יש לנו דיעות שמכוונות לכלל החברה ואנו נתמכים ע"י אנשים מקשת רחבה של דיעות ומיגזרים.

אתה רואה מצב בו לאחר הבחירות, תתמוך בבני גנץ לראשות הממשלה?
אף אחד לא נמצא בכיס שלנו ומי שיילך עם הרעיונות של "זהות", יקבל את תמיכתנו. אנו לא שייכים לשום גוש, לא ימין ולא שמאל, ומחוייבים אך ורק לציבור הבוחרים שלנו ולמימוש המצע, אותו הבטחנו להם. איני רואה הבדל משמעותי בין הגושים, מכיוון שכולם מדברים על אותו דבר. רוב הוועדים הגדולים הולכים עם הליכוד, ויו"ר ההסתדרות לשעבר, אבי ניסנקורן, הולך עם מפלגת "כחול לבן". איני רואה בכך בשורה משמחת עבור האזרחים, מכיוון שבצורה כזו, המשך "שילטון הפקידות" רק יביא להנצחת זכויות היתר של המקורבים, כמו גם להנצחת תופעת ה"הון-שילטון", הסיאוב והשחיתות. מעבר לכך, כדי לחולל את המהפכה עליה אנו מדברים, אנחנו דורשים לקבל את תיקי האוצר והחינוך.

נתניהו טען, שאתה קיצוני בדיעותיך ופעל לגרש אותך מהליכוד. הקמת את "זהות", כדי לגנוב ממנו קולות ולנקום בו?
בשום אופן לא. איני עוסק בנקמה. אני רואה לנגד עיניי את ילדיי, ששירתו בצבא ולא מצליחים לגמור את החודש. במקרה הטוב, הצעירים מצליחים לשרוד, אך לא מעבר לכך. מי שלא מצליח כאן, עוזב את הארץ כדי להגשים את חלומו, ואני שואל, למה הוא לא יכול לעשות זאת במדינה שלו? 

מה ייחשב עבורך להצלחה בבחירות?
באופן טבעי, אנו שואפים לקבל כמה שיותר מנדטים, כדי שמי שירכיב את הממשלה הבאה, לא יוכל להתעלם מאיתנו. כבר הדגשתי, שאנו מעוניינים בתיקי האוצר והחינוך. 

אתה מוכן לחתום על 5-4 מנדטים?
חד משמעית לא. כמה מהסקרים נותנים לנו 8-7 מנדטים, וכבר כעת ברור, שנהיה לשון המאזניים. אנו נהיה הפתעת הבחירות והשאיפה שלנו היא ש"זהות" תהיה המפלגה השלישית בגודלה. יחד עם זאת, במידה מסויימת כבר עשינו את שלנו, מכיוון שגרמנו לשינוי השיח בחברה הישראלית. הרעיונות והחזון שלנו עלו לקידמת הבמה, וזה דבר נפלא בעיניי.


תגובות:
3: חחח לא עבר את אחוז החסימה - מנשה
עוד גימיק שהיה ברור לכל שאין לו סיכוי להצליח

11/4/2019    11:37

2: באמת הפתעה - ללא שם


10/4/2019    11:36

1: יפתיע בגדול - ירון
כל הסטלנים הולכים להצביע לו

8/4/2019    21:38שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר