שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 302
מאי 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
מראשות העיר לכנסת
בגיל 58 החליט ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שהספיקו לו שתי קדנציות בראשות העיר, והכריז שיתמודד בפריימריס של ה"ליכוד", במסגרת הרשימה הארצית, כדי להיות חבר בכנסת הבאה.

ברקת: לאחר שחולל מהפכה בירושלים, החליט להעמיד את עצמו לרשות המדינה, כח"כ (צילום: ויקיפדיה)מאת: גל זייד

ברקת, נשוי ואב ל-3, רס"ן (במיל'), היה בשירותו הצבאי לוחם בצנחנים, ואף נפצע בלבנון, בעת שהסתער על מחבל שהרג את מפקדו. קבוצת ההייטק שהקים כיזם, הפכה אותו למולטי-מיליונר, ועפ"י דירוג "פורבס", הונו האישי מוערך בכ-450 מיליון שקל. את תפקידו כראש העיר ירושלים, אותה הוא מוביל להצלחות רבות, עושה ברקת תמורת שכר סמלי של שקל אחד בשנה. "אבי ז"ל איחל לי, שאשרת את הציבור תמורת שקל בשנה, ואני מגשים את חזונו", הוא מגלה.

לאחר שעמד בעשר השנים האחרונות בראשות עיריית ירושלים, הודיע ניר ברקת, כי יתמודד ברשימה הארצית של ה"ליכוד", במטרה להיות חבר כנסת בקדנציה הבאה. מאז שהצטרף לשורות ה"ליכוד", הביא ברקת, למעלה מ-10,000 מצטרפים חדשים למפלגה. "לאחר שתי קדנציות, בהן חוללנו מפנה היסטורי בירושלים, תוך שהעלינו אותה על פסים של צמיחה ועם התקציב הגדול ביותר בתולדותיה, הגיע הזמן שאפנה לאתגרים חדשים", אומר ברקת, שאינו מקבל שכר עבור עבודתו כראש העיר, אלא תשלום סמלי של שקל אחד בשנה. "החלטתי לשרת את מדינת ישראל ברמה הלאומית ולחזק את תנועת ה'ליכוד', שבדרכה אני מאמין בכל ליבי, ובכוונתי לבקש את תמיכת חבריה בבחירות הקרובות".

ברקת (58), נשוי ואב ל-3 בנות, בעל תואר ראשון במדעי המחשב, התנדב בשירותו הצבאי לחטיבת הצנחנים ועבר מסלול הכשרה כלוחם. בראשית שנות ה-80, במהלך פשיטה על בסיסי מחבלים בלבנון, במסגרת "מבצע מוביל", נפצע ברקת, לאחר שהסתער על מחבל שהרג את מפקדו, מוקי קנישבך ז"ל. בהמשך שימש כמפקד פלוגה בגדוד 890, במהלך מלחמת לבנון. במסגרת שירות המילואים, הגיע ברקת לדרגת רב סרן.

בשנת 88' הקים ברקת, יחד עם אחיו אלי ברקת (בעלה של אלונה ברקת, הבעלים של קבוצת הפועל ב"ש בכדורגל), יובל רכבי ועמרי מן, את קבוצת ההייטק "BRM", שהיתה מהחברות הראשונות בעולם שפיתחו תוכנת אנטי וירוס. כמו כן, הוא היה ממייסדי חברת הענק "צ'ק פוינט", בה כיהן כיו"ר הראשון. עפ"י דירוג "פורבס", שפורסם בשנת 2013, הונו של ברקת, מוערך בכ-450 מיליון שקל, והוא הפוליטיקאי וראש העיר העשיר ביותר בישראל.

לפני 16 שנה החליט ברקת, לעזוב את עסקיו, כדי להתמודד לראשות העיר ירושלים, בה גדל והקים את משפחתו. במהלך חמש שנותיו כראש האופוזיציה במועצת העיר, ייסד ברקת את עמותת "רוח חדשה" לקידום צעירים בירושלים, את עמותת "סנונית" לקידום חינוך חדשני ואת עמותת "סטארטאפ ירושלים", לחיזוק תעשיית החדשנות הטכנולוגית בעיר. בבחירות שנערכו בנובמבר 2008 נבחר לראשות העיר, ובעוד כ-6 חודשים יסיים את הקדנציה השנייה שלו. בעשר שנותיו כראש העיר, עברה ירושלים מהפכה בתחומים רבים, ובין השאר נכנסה לראשונה לדירוג 25 הערים עם קהילות הסטארטאפ החזקות ביותר בעולם. בנוסף, תחום התרבות והספורט התפתח בעיר באופן חסר תקדים, ובמקביל בוצעה בה מהפכה בכל הקשור לתשתיות ולתחבורה. ברקת יצר שיטה תחרותית, שהביאה את ירושלים, לראש הדירוג במדדים החינוכיים ולזכייה בפרס חינוך ארצי, ובנוסף, הוא הביא להפסקת מגמת העזיבה של תושבי העיר היהודים.

"כבר בעת שנכנסתי לתפקידי כראש העיר, הודעתי שבאתי ל-3-2 קדנציות בלבד", מסביר ברקת בריאיון ל"חדשות הקריות". "רבים טוענים, שתפקיד ראש עיריית ירושלים, מקביל פחות או יותר לתפקיד של שר בכיר בממשלה, ואני בהחלט מסכים עם זה. אני תמיד נוהג לומר, שאצלנו בירושלים לא סופרים שנים, אלא שבועות, מכיוון שמדובר בעיר מאוד מורכבת, הכוללת כ-400,000 יהודים, כ-300,000 ערבים וכ-200,000 חרדים. כל אחד מהציבור הזה הוא עולם ומלואו".

באלו הישגים אליה הגיעה העיר בתקופת כהונתך, אתה גאה במיוחד?
כשנכנסתי לראשות העיר, ירושלים סבלה מהמון בעיות. היא נחשבה לעיר לא אטרקטיבית ואפילו התיירות היתה יחסית בשפל המדרגה. הגעתי כיזם שחושב מחוץ לקופסא, עם סידרת מודלים לפיתוח כלכלי בתחומים שונים. בין השאר ערכנו רפורמה במערכת החינוך, הן במיגזר היהודי והן הערבי, תוך פתיחת איזורי הרישום בעיר, כדי שיהיו יותר בחירה, תחרות ומגוון אפשרויות. בנוסף, השקענו בתשתיות תחבורה המתקדמות ביותר במדינה, אנו בונים רובע עסקי ענק ועוסקים בהתחדשות עירונית גדולה סביב פסי הרכבת החדשים. תחת הנהגתי, ירושלים חזרה להיות עיר אטרקטיבית ותוססת. כשנכנסתי לתפקידי, קיבלתי עיר עם תקציבי פיתוח בסך 500 מיליון שקל בשנה, וכעת חצינו את קו 3 מיליארד השקלים, כלומר, מדובר בעלייה של פי 6.

למה החלטת לשמש בתפקידך תמורת שקל אחד בשנה?
כשהיינו צעירים, אבי ז"ל אמר לאחיי ולי משפט שנחרת בזיכרוני: "אני מאחל לכם שתשלמו הרבה מס הכנסה ושתוכלו להרשות לעצמכם לשרת את הציבור תמורת שקל אחד בשנה". היום אני מבין הרבה יותר טוב למה הוא התכוון. אבי ניסה להעביר מסר, שהוא מאחל לנו שנשרת את מדינת ישראל, מבלי שיהיה לנו הצורך לבקש דבר בתמורה. אדם שאינו מקבל דבר בתמורה, הוא אדם שפועל ללא אינטרסים, לגופו של עניין ונטו למען ציבור התושבים. בכל תפקיד שיוטל עליי, אמשיך לשרת את הציבור עבור שקל אחד בשנה, תוך שארתום את ניסיוני וכישוריי כקצין צנחנים, כיזם הייטק וכמי שהנהיג את העיר המרתקת והמורכבת ביותר במדינה. אני מודה לאל, שאיפשר לי ליהנות מרווחה כלכלית ולתרום מניסיוני עבור שקל אחד בשנה.

כאשר זאב אלקין, מונה לשר לענייני ירושלים, כעסת על כך מאוד?
סברתי שמדובר בתפקיד מיותר, ושאין טעם ששר בממשלה ישמש בתפקיד כזה, וגם היום, למען האמת, אני חושב דברים דומים. יחד עם זאת, מאז שהוא נכנס לתפקידו, אנו משתפים פעולה למען העיר ותושביה, ובסך הכל היחסים בינינו טובים.

לאחר שתהיה חבר כנסת, תדרוש להיות שר?
זה עדיין רחוק מדי. אעשה כל תפקיד שיוטל עליי. אני מגיע עם המון צניעות, וכפי שלא נכנסתי מיד לראשות עיריית ירושלים, אלא הייתי 5 שנים באופוזיציה, כך גם כאן אין לי כוונה לעשות קיצורי דרך. איני אדם מפונק, ואשתתף בפריימריס של הרשימה הארצית, מבלי שאקבל שיריון כזה או אחר.

ברור לך, שכמי שיזדקק לקולות הבוחרים, תצטרך ללכת מדי פעם לבר מצוות ולאירועים נוספים של פעילי "ליכוד"?
אין לי בעיה עם זה. נהפוך הוא, אני אדם שאוהב מאוד אנשים ומדבר עם כולם בגובה העיניים. אם לא הייתי אוהב אדם, לא הייתי יכול להצליח בתפקידי כראש עיר, במיוחד בעיר כה מורכבת כירושלים.

 עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו: לא שקל להתמודד על ראשות ה"ליכוד", ומעריך מאוד את ראש הממשלה. מעיד על עצמו, כי אינו אדם מפונק, ויבצע כל תפקיד שיוטל עליו, בכנסת או בממשלה (צילום: דוברות עיריית ירושלים)
היו בעבר שמועות, שתתמודד לראשות ה"ליכוד"?
אין לי שום כוונה לעשות זאת. אני תומך בראש הממשלה, בנימין נתניהו, איתו אני נמצא ביחסים טובים מאוד. 

אם כבר הזכרת את נתניהו, נראה שהוא מסובך מאוד בחקירות המשטרה ומתקשה להתרכז בניהול המדינה?
אין בכוונתי להתייחס לכל הספקולציות. בעיניי, ראש הממשלה עושה עבודה מצויינת ומנהל את ענייני המדינה בצורה הטובה ביותר. אני מציע לכולם לאפשר למשטרה, ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליטות, לעשות את תפקידם, ומאחל לנתניהו שיוכיח את חפותו.

מה דעתך על ראשי הערים בקריות?
לאחרונה ביקרתי בקריות ומאוד התרשמתי לטובה. יש כאן ראשי ערים מצויינים, והיתרון הגדול של הקריות הוא, שבשל הרצף הגיאוגרפי, הם יכולים להתחבר ולהיות יחד, כאשר כל אחד עובד לחוד בעירו, אך גם ביחד עם כולם. אתה יודע, אומרים על הזאבים, שכחבורה מגובשת, של קבוצת זאבים, היא יכולה להשיג את הטרף שלה בהרבה יותר קלות, וכך גם לגבי ראשי הערים בקריות... ברגע שהם יהיו יחד, הם יוכלו להשיג תוצאות טובות. אני מאוד מתחבר לחשיבה המטרופולינית הרחבה ורואה את הקריות כאיזור שלם וגדול, שיכול וצריך להשפיע על הצפון כולו.

באחרונה חגגה ישראל את יום הולדתה ה-70. מה אתה מאחל למדינה לקראת 70 השנים הבאות?
אני מאחל למדינה הנפלאה שלנו, ש-70 השנים הבאות יהיו לא פחות מוצלחות. מי היה מאמין, שנהפוך לאומת סטארט-אפ ברמה כזו גבוהה, ושיהיה לנו את אחד הצבאות החזקים והטובים בעולם, והלוואי שהמצב הזה רק יילך ויימשך. 

ומה אתה מאחל לעצמך?
אני מאחל לעצמי, שאמשיך לתרום מניסיוני למען הציבור בישראל, בכל תפקיד שיוטל עליי, תמורת שקל אחד בשנה.


תגובות:
4: ביבי יחסל אותו - מעין
אתם תראו שאם הוא יכנס לליכוד ביבי יפתח לו תיבת פנדורה ויחסל אותו ציבורית

1/5/2018    15:46

3: משפחה מוצלחת ברקת - הרשקו
הינה, גם אישתו של... מחזיקה באלופת המדינה בכדורגל
ומנהלת אותה בצורה מדהימה

1/5/2018    13:01

2: שיהיה בהצלחה - מזל
ברקת אדם מקסים וצנוע, מעבר לכישרון וליכולות. למרות כל הכסף שיש לו, הוא מדבר בגובה העיניים. הפוליטיקה שלנו צריכה אנשים כמוהו. שיהיה בהצלחה!!

1/5/2018    06:22

1: ראש עיר לתפארת - עדן
מה שהוא הפך את ירושלים זה בלתי יאמן. הלוואי יתרום לכולנו כח"כ/שר או אפילו ראש ממשלה ביום מן הימים

30/4/2018    15:45שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר