שנה עשרים ושש
גיליון מס' 305
אוגוסט 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"השם השני של הימין הוא הסתה ואלימות"

ח"כ זנדברג: הגיעה לכנסת לאחר שמימנה את קמפיין הבחירות שלה באמצעות אתר תרומות באינטרנט. נהנתה מפרישתם של זהבה גלאון ואילן גילאון, בדרך לזכייה בראשות "מרצ", ומשוכנעת שבעוד כמה שנים תעמוד בראש מפלגה גדולה, שתהיה בממשלת שמאל-מרכז (צילום יח"צ)מאת: גל זייד

ההפגנות הסוערות שהתקיימו נגד חוק הלאום ונגד הוצאתה של קהילת הלהט"בים מחוק הפונדקאות, קיבעו את מעמדה של יו"ר "מרצ", תמר זנדברג, כאחת ממנהיגות השמאל הבולטות בישראל, הנאבקת למען שיוויון וצדק.

ח"כ זנדברג (42), בתה של העיתונאית אסתר זנדברג ואחותו של הכדורגלן מיכאל זנדברג, הינה בעלת תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון בפסיכולוגיה וכלכלה, ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית. לפני כ-4.5 חודשים נבחרה לראשות "מרצ", ברוב של 71%. בשנותיה בכנסת חרטה על דגלה מאבקים למען זכויות אדם, חופש הדת והגנת הסביבה.

ח"כ זנדברג יוצאת נגד חוק הלאום והממשלה הקיצונית, מזהירה מפני הסתת הימין, מודיעה שנתניהו איבד את המנדט שניתן לו כדי לנהל את ענייני המדינה ומגלה, כי הציבה יעד של 10 מנדטים עבור "מרצ", בבחירות הקרובות אישורו של חוק הלאום בכנסת, יחד עם הוצאתה של קהילת הלהט"בים מחוק הפונדקאות, גרמו בשבועות האחרונים לסערה גדולה בחברה הישראלית, במסגרתה יצאו מאות אלפי תושבים לרחובות ומחו נגד הממשלה ובעד ערכים חשובים כצדק ושיוויון. היתה זו שעתם היפה של אירגוני השמאל, ובמיוחד של יו"ר מפלגת "מרצ", תמר זנדברג, שהפגינה נוכחות מאסיבית בהפגנות הללו, יחד עם פעילי מפלגתה. "עברנו שבוע היסטורי, בו הקהילה הגאה סחפה את המדינה כולה להפגנות בכל רחבי הארץ, כדי לצעוק את מה ששולמית אלוני ז"ל ראתה לנגד עיניה בעת שהקימה את 'מרצ', שהוא למעשה כל מה שאנו נלחמים עבורו: צדק, שיוויון ודמוקרטיה", אומרת ח"כ זנדברג, שבשבוע שעבר הגישה, יחד עם ח"כ עיסאווי פריג' ממפלגתה, עתירה לבג"צ נגד חוק הלאום.

כאילו כדי לקבל אישור רשמי על מנהיגותה, כינסה ח"כ זנדברג, באותם ימים סוערים ובפעם הראשונה מאז בחירתה לראשות המפלגה, את וועידת "מרצ", שהתקיימה בשדרות, כאות מחווה והזדהות עם תושבי הדרום.

ח"כ זנדברג (42), אם לילדה מנישואים קודמים, המתגוררת בת"א עם בן זוגה, אורי זכי, יו"ר וועידת "מרצ", הינה בתה של העיתונאית אסתר זנדברג ואחותו של הכדורגלן מיכאל זנדברג. היא התחנכה בתיכון "בליך" ברמת גן, ואת שירותה הצבאי עשתה כמדריכת טיולים בחברה להגנת הטבע. לאחר מכן השלימה תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר ראשון בפסיכולוגיה וכלכלה מהאוניברסיטה העברית. לאחר מכן סיימה בהצטיינות יתרה תואר שני בפסיכולוגיה חברתית באוניברסיטת בן גוריון, והיא דוקטורנטית לפוליטיקה ומימשל. לפני שהגיעה לכנסת, היא היתה בין השאר חברת מועצת העיר תל אביב, יו"ר סיעת "הבית החברתי" בנעמ"ת ויו"ר הוועד המנהל באירגון "ישראל בשביל האופניים".
לפני הבחירות לכנסת ה-19 שובצה ח"כ זנדברג, במקום השישי ברשימת "מרצ", לאחר שאת קמפיין הבחירות שלה מימנה באמצעות אתר תרומות אינטרנטי, במסגרתו יכלו אנשים לתרום לקמפיין סכומים של עד 1,000 שקלים. בינואר 2015, לקראת הבחירות לכנסת ה-20, שובצה במקום החמישי ברשימת "מרצ" ונבחרה שוב לכנסת, שם היא חברה בין השאר בוועדת הפנים והגנת הסביבה. בתחילת דרכה של הכנסת ה-20, זכתה ח"כ זנדברג, בפרס "הגלובוס הירוק", מטעם אירגון "חיים וסביבה", על עבודתה הציבורית למען איכות הסביבה וקידום חקיקה ירוקה.
בין השאר היא תומכת בלגליזציה של שימוש בקנאביס, הצמח שממנו מייצרים מריחואנה וחשיש, ואף תמכה במאבק החולים המטופלים בקנאביס רפואי מול משרד הבריאות. בריאיון שנערך עימה בעבר, הודתה ח"כ זנדברג, כי היא נוהגת לעשן קנאביס, דבר אותו היא רואה כהתנהגות נורמטיבית לכל דבר.

במרץ 2018 נבחרה ח"כ זנדברג, לעמוד בראשות "מרצ", לאחר שזכתה בבחירות הפנימיות של המפלגה ברוב של 71% מהקולות, תוך שהיא נהנית מפרישתם של היו"ר הקודמת, זהבה גלאון, ושל ח"כ אילן גילאון, שהיו אף הם מועמדים לתפקיד. "בסמוך לבחירתי לראשת המפלגה, החל מושב הקיץ של הכנסת, במהלכו הובלנו יחד עם סיעות האופוזיציה הנוספות, מאבק בעד הדמוקרטיה ונגד שורה ארוכה של חוקים שנודף מהם ריח של שחיתות", היא אומרת עם תום המושב.

אינך חושבת, שהאופוזיציה נכשלה בניסיונה לבלום את חוק הלאום וחוקים נוספים של הקואליציה?
בחלק מהמאבקים הצלחנו ובחלק פחות. גם בחוק הלאום עצמו, עמדנו על רגלינו האחוריות כדי לשנות ולתקן דברים שנראים לנו מעוותים. באופן טבעי, האופוזיציה מהווה מיעוט בכנסת, ולכן לא כל המלחמות שלנו נחלו הצלחה, אבל אנחנו רחוקים מלהרים ידיים.

חלק מהסעיפים מעוררי המחלוקת בחוק הלאום, כמו סעיף 7, תוקנו. מה מקומם אותך עדיין בחוק זה, שגרם לכם לעתור לבג"צ?
גם לאחר התיקונים, מדובר בחוק גיזעני שגורם לאפליה בקרב חלק גדול מאוכלוסיית המדינה. החוק הזה למעשה מביא לביטולה של מגילת העצמאות, בה כתוב שמדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה. עבור הקואליציה, החוק הזה חל על יהודים בלבד. בנוסף, הוא מביא לירידה משמעותית במעמדה של השפה הערבית, מעגן בצורה כוחנית את מעמדו הבלעדי של העם היהודי ואפילו פוגע ביחס שבין מדינת ישראל ויהדות התפוצות. זו תקיעת אצבע לעינו של המיגזר הערבי ולעיקרון השוויון. החוק הזה מנוגד לחלוטין לעיקרון התנועה הציונית, ששאפה לחיות בשלום עם שכנינו ללא הבדל דת, גזע ומין.

ההפגנות האחרונות ששטפו את המדינה יביאו לשינוי?
אני מאוד אופטימית ומשוכנעת שכל ההפגנות והמאבקים הללו יביאו לשינוי גדול. כבר ראינו בעבר לא מעט מקרים, בהם הציבור הישראלי התאחד נגד עוולות שנעשו לו, כפי שהיה במחאה החברתית הגדולה בקיץ 2011, ובסופו של דבר, זה עזר. המחאה הציבורית מהווה את החלק המשלים במאבק האופוזיציה. אני רואה במחאה של הלהט"בים רק חלק קטן מתוך זעקה כללית לשיוויון עבור מיגזרים ופלגים שונים באוכלוסייה, אם זה זכויות נשים, ערבים, אתיופים ופליטים.

נראה, שבפעם הראשונה מאז בחירתך לראשות "מרצ", היתה לך הזדמנות לסחוף את בוחריך למאבק אמיתי?
אני לא חושבת שמישהו חיכה לתמר זנדברג, כדי שתוביל מאבק כזה או אחר. לאורך השנים, "מרצ" תמיד דגלה בערכים כמו שיוויון וצדק, וזה החל עוד בתקופה בה שולמית אלוני, ביטלה את חוק משכב זכר. זו המהות של "מרצ", וברגע שחוק הלאום אושר וקהילת הלהט"בים קופחה בחוק הפונדקאות, היה לי ברור, ש"מרצ" תשתתף במאבק הזה.

איך את רואה את כל החוקים שהקואליציה מנסה ליזום, וביניהם גם כאלו שנועדו להגן על ראש הממשלה ולצאת נגד גורמי אכיפת החוק?
מדובר בממשלה הימנית והקיצונית ביותר שהיתה אי פעם במדינת ישראל, גם בכל הקשור לחבריה ברמה האישית וגם בחוקים שהם יוזמים. אגב, לא רק אני אומרת דברים ברוח זו, אלא גם נשיא המדינה, רובי ריבלין, ומנהיגים במדינות שונות בעולם. מדובר בתהליך שעובר גם על מדינות נוספות, שהופכות ליותר ויותר שמרניות ולאומניות, תוך כירסום הולך ומתמשך של הדמוקרטיה. 

מה דעתך על הפסקת האש עם חמאס והמצב הנוכחי בעוטף עזה?
הפסקת האש מבורכת, אך השאלה היא מה אנחנו עושים כעת ואיך ניתן לנצל את המצב הנוכחי. המציאות של תושבי עוטף עזה והנגב המערבי עלולה להשתנות בכל רגע. אם המדיניות של ישראל כלפי עזה לא תעבור שינוי מן היסוד, כולל הסרת הסגר ומתן הקלות הומניטריות לרצועת עזה, הכל שוב יתפוצץ לנו בפנים. אנחנו חייבים ללכת למהלך מדיני, אין לנו ברירה אחרת.

 
 בהפגנת הקהילה הלהט"בית: יוצאת בחריפות נגד חוק הלאום, עליו היא אומרת, שיש להשליך אותו לפח ההיסטוריה. מתנגדת בתוקף לכירסום הדמוקרטיה ולכל דבר שנודף ממנו היעדר שיוויון וצדק (צילום: פייסבוק אישי)
אינך חוששת מכך, שהסקרים נותנים ל"ליכוד" יותר מ-30 מנדטים?
אני מציעה לבחון את כוחן של המפלגות לא באמצעות סקרים, אלא בבחירות עצמן, ונכון לעכשיו, אנו לא הולכים לבחירות. אם נתניהו כל כך מרוצה ממעמדו, מדוע הוא אינו הולך לבחירות? כנראה שיש לו סיבה לכך. 

כפי שזה נראה כרגע, נתניהו ימשיך עוד שנים בתפקידו, אלא אם יוגש נגדו כתב אישום?
נתניהו איבד את המנדט לנהל את ענייני המדינה, ועליו לבקש מנדט מחודש מהציבור. כמובן שאצטער מאוד אם ה"ליכוד" יזכה שוב בבחירות, אך אקבל את דין הבוחר.

כמה מנדטים יהוו הצלחה עבור "מרצ", בבחירות הקרובות?
אני משוכנעת, שהמפלגה תגדיל את כוחה. זה לא סוד, שהצבתי יעד של 10 מנדטים לבחירות הקרובות. אני יודעת שמדובר ביעד קשה ומאתגר, אך הוא אפשרי.

כראשת המפלגה, אלו דברים את עושה כדי להביא להגדלת כוחה?
בין השאר הקמנו "מטה פריפריות", במטרה לגייס תמיכה של קהלים חדשים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של המדינה, בעיקר בצפון הארץ ובדרום, כולל דוברי השפה הרוסית. ישנן קהילות רבות שלא מצאו את עצמן ב"מרצ" או שהודרו ממנה, ואני משוכנעת, שיש לנו המון מה להציע עבורן. 

מה דעתך על בחירתה של ציפי לבני, ליו"ר האופוזיציה?
זו בחירה מצויינת ואני מאחלת לה הצלחה. אני משוכנעת, שציפי תוביל אופוזיציה לוחמת נגד הממשלה הנוראית, שמכריזה מלחמה על כל מה שחשוב לנו.

לפעמים נדמה שיש בך משהו מושך אש, שגורם לימין לשנוא אותך?
לצערי, השם השני של הימין הוא הסתה, קללות, שפת ביבים ואפילו איומים. כל מי שלא מיישר איתם קו, הופך אוטומטית לבוגד. אתה צריך לשאול אותם ולא אותי, למה הם מסיתים ומדברים אליי בצורה כזו. ההתנהלות הזו מעידה עליהם הרבה יותר ממה שהיא מעידה עליי. אני רואה בימין הישראלי חלק מתופעה עולמית של מפלגות הימין, שלובשות צורה פופוליסטית, אלימה ושקרית. הם הפכו את ה"פייק ניוז" לחלק מהאג'נדה שלהם, וצר לי על כך. אני רואה בנו, ב"מרצ", את הציונים האמיתיים של פעם, ששואפים לשלום, לשקט ולפריחה שלנו ושל שכנינו.

איפה תהיי בעוד 10-8 שנים?
אהיה בראש מפלגה גדולה, שנמצאת בתוך ממשלת שמאל-מרכז.

ומי יעמוד בראש הממשלה הזו?
קשה מאוד להתנבא. נשתף פעולה עם כל מועמד שיימצא מתאים כדי לעמוד בראש גוש שמאל-מרכז.


תגובות:
3: מפלגה שצריכה חישוב מסלול מחדש - אפי
במציאות שנוצרה מרץ חייבת להשתדרג ולהציע אג'נדה כצת יותר עדכנית כלי לגייס עוד מצביעים

7/8/2018    15:39

2: אם רק אנשים היו מספיק חכמים להבין - קבילו
שהדרך של מרץ, למרות שלפעמים נשמעת מרפסת ובעייתית, היא בסופו של דבר הפיתרון היחיד. תתפלאו גם במרץ אוהבים את המדינה. גם במרץ מסתכלים על הערבים בחשדנות. אבל במרץ מוכנים לנסות ולקחת את הצ'אנס בשביל שלום, כי צבא חזק יש לנו, ואם צריך, אז גם מרץ תשלח אותו בפלסטינים

7/8/2018    13:00

1: אתם עוכרי ישראל - עמרם
כואב לכם שהעם בחר ימין
אבל לא יעזור לכם כלום
אנחנו בשילטון עוד קדנציה לפחות

7/8/2018    12:24שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר