שנה עשרים ושש
גיליון מס' 306
ספטמבר 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
להיות אימא
במהלך הקדנציה הראשונה שלה בכנסת, לאחר לא מעט שנים בהן היתה "משועבדת" לקריירה ולעבודה, הפכה ח"כ מירב בן ארי לאימא, אחרי שהביאה לעולם את בתה, אריאל, אותה היא מגדלת בהורות משותפת עם חבר טוב, הנמצא בקשר עם גבר אחר.

ח"כ בן ארי: עוסקת בעיקר בתחומים חברתיים-כלכליים, ובהם סיוע לאימהות חד-הוריות, סטודנטים, חיילים והקהילה הגאה. לא מוטרדת מהסקרים, המנבאים למפלגת "כולנו", ירידה בכוחה (מאיר אזולאי)מאת: גל זייד

ח"כ בן ארי (42), בעלת תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים, היתה קצינת החינוך של "גולני", בשירותה הצבאי, ובשנת ה-50 למדינה, נבחרה למצטיינת אלוף פיקוד הצפון. היא זכתה במקום הראשון בתוכנית המציאות "להיות מנהיג" והקימה מרכזים לנוער בסיכון. לקראת הבחירות האחרונות, הצטרפה למפלגת "כולנו" והגיעה לכנסת, שם היא חברה בין השאר בוועדת חינוך, תרבות וספורט, וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, וכן וועדת חוץ וביטחון.

ח"כ בן ארי מדברת על המהפך הגדול בחייה, עם הולדת בתה, מגלה מתי ולמה הצביעה נגד הקואליציה, משוכנעת שמשה כחלון, ראוי להיות ראש ממשלה ומודיעה, שהיא מפנטזת על תיק החינוך או ראשות וועדה חשובה בגיל 41, לאחר שבמשך שנים רבות היתה עסוקה בטיפוח הקריירה שלה, חוותה ח"כ מירב בן ארי ממפלגת "כולנו", מהפך אישי, שטילטל את חייה. יחד עם חבר טוב, הנמצא בזוגיות עם גבר, הביאה לעולם לפני קצת יותר משנה, את בתה אריאל, אותה הם מגדלים בהורות משותפת. "כרווקה סטרייטית, הרגשתי שהגיע הזמן לעשות ילד, והבחירה בחברי הטוב נראתה לי טבעית", מספרת ח"כ בן ארי, שמדגישה כי אינה רואה עצמה אם חד-הורית.

בריאיון ל"חדשות הקריות", מגלה ח"כ בן ארי, למה הצביעה נגד חוק הפונדקאות, בניגוד לעמדת הקואליציה, בה היא חברה (רמז: כן, זה קשור לקהילה הגאה), מסבירה מדוע אינה חוששת מהסקרים, המנבאים למפלגתה ירידה במספר המנדטים, ומקווה לעמוד בעתיד בראשות וועדה חשובה בכנסת או להיות שרה.
ח"כ בן ארי (42), נולדה ברעננה לאב שעלה מאיראן ולאם צברית ממוצא טריפוליטאי, ובגיל עשר עברה עם משפחתה לנתניה. את שירותה הצבאי עשתה בחיל החינוך, ובתפקידה האחרון היתה קצינת החינוך של חטיבת "גולני". במהלך שירותה הצבאי נבחרה למצטיינת טירונות, מצטיינת קורס קצינות חינוך ומצטיינת אלוף פיקוד הצפון בשנת ה-50 למדינה. לאחר סיום השירות השלימה תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים, שניהם מהמרכז הבינתחומי בהרצליה. במהלך לימודיה כיהנה כיו"ר אגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי, והיתה לאישה הראשונה בתפקיד זה.

בשנת 2005 השתתפה ח"כ בן ארי, בתוכנית המציאות "דרוש מנהיג", ששודרה בערוץ 2, בו זכתה במקום הראשון. כחלק מתנאי התוכנית, השקיעה את כספי זכייתה, בסך 5 מיליון שקלים, בהקמת מרכזים לספורט אתגרי, לשם העצמת נוער בסיכון. בשנת  2006 הקימה את מרכז "דרך האתגר" בנתניה, ובשנת 2008 הקימה מרכז מקביל בהרצליה בשם "דרך הגלים". 

בשנת 2013 התמודדה למועצת העיר תל אביב-יפו מטעם רשימת "רוב העיר" (רשימת הצעירים), ונבחרה למועצה, שם החזיקה בתיק קידום נוער וילדים. בשנת 2015, לקראת הבחירות לכנסת ה-20, הצטרפה לרשימת "כולנו", בראשות משה כחלון, ולאחר שהמפלגה קיבלה 10 מנדטים, הגיעה לכנסת. ח"כ בן ארי חברה בלא מעט וועדות, ובהן וועדת חינוך, תרבות וספורט, וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, וועדת חוץ וביטחון, הוועדה לענייני ביקורת המדינה והוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי. כמו כן, היא מכהנת כיו"ר וועדת המשנה של וועדת העבודה, הרווחה והבריאות לטיפול בצעירים וצעירות חסרי בית, תחום הקרוב מאוד לליבה. 

במהלך הקמפיין של "כולנו" לקראת הבחירות, נשאה נאום מכונן, שזכה בכינוי "נאום ההומלסים", ושעסק במשבר הדיור. במהלך הנאום היא אמרה: "אני, מירב בן ארי, שייכת לדור של הומלסים. אנשים שהלכו לצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים... אנשים ציונים אמיתיים, אלו שקמים בבוקר לעבודה ומרוויחים כסף, אבל למרות הכל, לא מצליחים לקנות בית. יש לי עבודה מצויינת, שאני מאוד אוהבת, אבל אני גרה בשכירות והצהרת ההון שלי מביכה לחלוטין. כשאני מדברת על הנושא החברתי, איני מדברת רק על השכבות החלשות. אני מדברת עליי, על החברים שלי, על אנשים שאני מכירה, שחיים במינוס ואין להם רכוש או בית. אנחנו מעמד הביניים החדש, מעמד שאין לו מעמד, פרי היצירה של כל הממשלות הקודמות שהעדיפו את עצמן עלינו".


כשאני שואל אותה במה היא גאה במיוחד מבין הדברים שהיא עושה בכנסת, עונה ח"כ בן ארי: "למרות שאני נמצאת בכנסת רק 3.5 שנים, אני מרגישה שצברתי קילומטראז' אדיר, מכיוון שזו עבודה מסביב לשעון, עם עומס מטורף. אני חברה בכל כך הרבה וועדות, ואין כמעט נושאים שלא מעניינים אותי, בעיקר בתחום החברתי-כלכלי, אם זה משפחות חד-הוריות, סטודנטים, להט"בים וחיילי מילואים. הקמתי וועדת משנה לטיפול בצעירים חסרי בית, כאלו שהמדינה לא נתנה להם פיתרון, כמו חיילים בודדים או צעירים שהיו בפנימיות ואין להם איפה לגור. במסגרת הוועדה, בה אני גאה מאוד, אנו מוצאים לצעירים הללו פיתרונות דיור הולמים. בנוסף, כראש השדולה הגאה, העברתי תקציב בסך 10  מיליון שקלים למען זכויות הלהט"בים, בכל הקשור לנושאים כחינוך ורווחה.

איך נוצר הקשר עם כחלון?
ראיתי שהוא החליט לרוץ לכנסת בראש מפלגה עצמאית ומאוד התחברתי לאג'נדה החברתית שלו, ובעיקר הטיפול במשבר הדיור ויוקר המחייה. ביקשתי מחבר של חבר, שיפגיש בינינו, וכבר מהרגע הראשון היו בינינו כימיה וחיבור מצויינים.

הוא ראוי לדעתך להיות ראש ממשלה?
אין לי ספק שכן. כחלון הוא מנהיג ברמה הגבוהה ביותר, וכולם יכולים לראות אלו דברים נהדרים הוא עושה כשר אוצר, אם זה בטיפול במשבר הדיור או בהורדת יוקר המחייה וצימצום הפערים בין שכבות האוכלוסייה.


עם שר האוצר, משה כחלון: לאחר שהודיע על הקמת מפלגת "כולנו", היא ביקשה להיפגש איתו, ונוצר ביניהם קליק מיידי. טוענת, שמעולם לא נתקלה בפוליטיקאי ישר והגון כמוהו  (צילום יח"צ)

מצד אחד, את נחשבת לח"כית עם דיעות מאוד מגובשות, ומצד שני, את מחוייבת למשמעת קואליציונית. את חיה עם זה בשלום?
אשקר אם אגיד שזה קל לי. ברור, שהשאיפה שלי היא להצביע עם צו מצפוני ולהיות שלמה עם עצמי ב- 100 אחוז, אבל יחד עם זאת, אני חלק מקבוצה, וברוב המקרים אני מצביעה עם הקואליציה, כי אני חלק ממשמעת קואליציונית וצריכה לעבוד כחלק מצוות. גם אם יש לי את הדיעות והאג'נדה שלי, צריך לקחת בחשבון, שברגע שאתה מצביע נגד הקואליציה, אתה מצביע נגד החברים שלך. אם יש הצבעה מאוד גורלית על נושא שחשוב לי במיוחד, אני הולכת עם הלב שלי. למדתי בכנסת, שיש עוד אפשרויות פוליטיות חוץ מ"בעד" ו"נגד", ותמיד אפשר למצוא דרך הולמת, כמו להתקזז עם ח"כ אחר.

ובכל זאת, תני דוגמא למקרה, בו נעמדת על רגלייך האחוריות?
חוק הפונדקאות הוא אחד המקרים הבודדים, בהם הצבעתי בניגוד לעמדת הקואליציה. כל הזמן מדברים על שיוויון, ובסופו של דבר, כשיש חוק כל כך חשוב, עושים אפליה בוטה לגביי זכויות הלהט"בים. זה נראה לי לא הגיוני. בנוסף, את הילדה שלי אני מגדלת יחד עם גבר שחי בזוגיות עם גבר אחר, כך שאני מכירה את הנושא הזה מהבית.

כחלון ניסה לשכנע אותך להצביע עם הקואליציה?
ממש לא. לזכותו ייאמר, שלפני הכל, הוא אדם עם לב ענק, יושרה בלתי רגילה ואמונה בדרך, כפי שלא ראיתי מעולם אצל פוליטיקאי אחר. הוא תמיד נותן לי כתף ותומך בי, וגם הוא יודע, שלפעמים הדיעות שלי שונות, ואני משוכנעת שהוא מעריך אותי על כך, שאני עושה הכל כדי להצביע עפ"י צו מצפוני. אני מרגישה, שזכיתי בו.

את חיה בשלום עם חוק הלאום?
בסך הכל אני סבורה שמדובר בחוק טוב. הבעיה אינה מה שיש בו, אלא מה שאין בו. בשורה התחתונה, החוק הזה מדבר על מושגים כהימנון, סמל ועידוד התיישבות יהודית, ועם דברים כאלה אין לי בעיה. הבעיה העיקרית שלי עם החוק, היא שחסרה בו המילה "דמוקרטית" בהגדרת המדינה. בסיעה רצינו, שיהיה כתוב שישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, וכאן היתה התנגדות. בכל מקרה, מבחינתי זו לא היתה אופציה להצביע נגד החוק. 

כחברה בוועדת חוץ וביטחון, מה העמדה המדינית שלך?
כמו רוב חברי סיעתי, גם אני רואה עצמי ימין-מרכז. איני שואפת לפנות גושי התנחלות גדולים, ויחד עם זאת, צריך לחתור להיפרדות.

את בעד שתי מדינות לשני עמים?
כפי שאני רואה את המצב הנוכחי, כרגע זה לא רלוונטי. יש שתי יישויות פלסטיניות, "חמאס" ו"פתח", שהם אוייבים מרים, ואי אפשר לנהל איתם משא ומתן, כל עוד יש ביניהם סיכסוך פנימי כל כך חזק. קודם כל, הם צריכים לפתור את הבעיות הפנימיות שלהם. כמו כולם, גם אני שואפת לעשות שלום, אבל לא בכל מחיר. אנו נמצאים במשבר אמון גדול עם הרשות הפלסטינית, ולמרות זאת, יש בינינו שיתופי פעולה בתחום הכלכלי-ביטחוני, כך שצריך לדעת לתמרן בין כל הדברים.

בואי נחזור ל"כולנו". עפ"י הסקרים, המפלגה תאבד מכוחה בבחירות הקרובות?
נכון לעכשיו, הסקרים מדברים על 7 מנדטים, אבל זה בערך מה שנתנו לנו גם לפני הבחירות הקודמות, ובסופו של דבר, קיבלנו 10 מנדטים. אני לא מוטרדת מהסקרים, מכיוון שהמצב בשטח מראה דברים אחרים לגמרי. 

יש הטוענים, ש"כולנו" היא מפלגת נישה, שתיעלם בקרוב?
בשום אופן לא. הדבר האחרון שאפשר לומר עלינו, הוא שמדובר במפלגת נישה או מפלגת אווירה. אנו עוסקים בכל הנושאים החשובים באמת, בעיקר החברתיים-כלכליים, אם זה טיפול במשבר הדיור, צימצום הפערים, חינוך וכלכלה.

ברמה האישית, חייך התהפכו מאז לידת בתך, אריאל?
בהחלט כן. החל מרגע שאריאל נולדה, יש לי כבר אחריות מסוג שונה מאשר בעבר, ובמידה מסויימת, הפכתי לאדם אחר. יש ימים מסויימים, בהם חשוב לי לחזור יותר מוקדם הביתה, כדי להיות איתה, ופתאום העבודה והקריירה יכולות לזוז קצת הצידה. אני לא מצטערת על כך, שלא הפכתי לאימא בגיל יותר צעיר, מכיוון שכל דבר צריך להיות בזמנו.

איפה את רואה עצמך בעוד כמה שנים?
מעניינים אותי מאוד נושאים כמו חינוך ורווחה. כרגע טוב לי מאוד עם מה שאני עושה, אבל כמו כולם, גם אני שואפת להתקדם. אשמח מאוד לעמוד בראש וועדה חשובה, כמו עבודה ורווחה. בנוסף, אין לי ספק, שאני ראויה להיות שרה, שם אוכל לתרום מיכולתיי ומכישוריי.

תפקיד שרת החינוך מתאים לך?
מתאים לי מאוד.


תגובות:
5: ראש הממשלה הבא של ישראל - שרון
כחלון יהיה היורש של נתניהו, יש מצב אפילו בראשות הליכוד

12/9/2018    12:25

4: חוק הפונדקאות - להט"בים
עוד רעה חולה מבית היוצר של הממשלה הגרועה בהיסטוריה

6/9/2018    14:46

3: את צריכה להיות מודאגת מהסקרים - לירן
כי ברור שתקבלו פחות
נתניהו מצליח להרדים את כל המפלגות
מצליח להוריד את המנדטים של כל שותפיו הקואליציונים ולחזק את הליכוד על ידי זה שהוא מפלג ומציג את זה כ"אנחנו או הם".

לא תעברו את ה-7 מנדטים

6/9/2018    12:36

2: אל תתפלאו אם הרבה יאמצו את השיטה שלה - בונן
למלא בנות יש חבר הומו, והם בטח הורים לא רעים (כי זה קצת כמו עוד אמא רק בגבר).
השאלה האם הגברים הסטרייטים צריכים לדאוג...?

5/9/2018    15:10

1: מקסימה בטירוף - עדנה
בכלל אני חושבת שכחלון קיבץ סביבו קבוצת אנשים נהדרת

5/9/2018    11:17שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר