שנה עשרים ושש
גיליון מס' 306
ספטמבר 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"הח"כים הדתיים שכחו מה זה להיות יהודים"
כך מודיעה ח"כ יעל כהן-פארן מ"המחנה הציוני", שהינה שומרת שבת וחברה בקהילה מסורתית, המפנה אצבע מאשימה כלפיי ח"כים דתיים מהימין, החושבים שיש להם מונופול על הדת.

ח"כ כהן-פארן: עוסקת בנושאים סביבתיים, וחברה בוועדת הפנים ואיכות סביבה ובוועדת המדע. משוכנעת, ש"המחנה הציוני" יזכה בבחירות, לא מבינה את הח"כים הדתיים ומקווה שלראשות עיריית חיפה, ייבחר אדם "ירוק" עם זיקה סביבתית (צילום: דוברות הכנסת)מאת: גל זייד

ח"כ כהן פארן, בת 44, נשואה + 3, בעלת תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני במדיניות ציבורית, היתה בעבר מנהלת אירגון "מגמה ירוקה" והקימה את "הפורום הישראלי לאנרגיה". בד בבד היתה ממקימות מפלגת "התנועה הירוקה", ולקראת הבחירות האחרונות לכנסת, נכללה ברשימת "המחנה הציוני", במשבצת ששוריינה עבור "התנועה" של ציפי לבני. היא פיספסה את הכנסת בגלל מנדט אחד, אבל נכנסה אליו לאחר פרישתו של דני עטר.

בריאיון ל"חדשות הקריות", מסבירה ח"כ כהן-פארן, מה היא עושה למען המאבק נגד זיהום האוויר במפרץ חיפה, מגלה מה יש לה נגד יונה יהב, קוראת לחבר מפלגתה, ח"כ איתן ברושי, להתפטר מהכנסת ומודיעה, שהיא שואפת להיות שרה להגנת הסביבה או שרת האנרגיהלמרות שהנושא הסביבתי בוער מאוד בדמה, ובעיקר בזכותו הגיעה לכנסת, יש עוד כל כך הרבה נושאים אחרים, שמטרידים ומרגיזים את ח"כ יעל כהן-פארן מ"המחנה הציוני". "אני מאוד מודאגת מהכירסום ההולך ומתמשך של הדמוקרטיה בישראל. אני מודאגת מכך, שיש חברי כנסת, שפוסלים כל אדם שחושב בניגוד לעמדתם. אני מודאגת מכך, שח"כים ממפלגות דתיות חושבים שיש להם מונופול על היהדות, ולא מבינים, שבהתנהגותם הם פועלים בדיוק ההיפך מערכי היהדות, כמו שינאת זרים וניסיון להביא לפילוג ושיסוי בחברה", היא אומרת.

ח"כ כהן-פארן (44), נשואה + 3, המתגוררת בפרדס חנה, שירתה כקצינת מודיעין ב"יחידה 8200" ושוחררה בדרגת סגן. היא בעלת תואר ראשון בפיזיקה מהאוניברסיטה העברית, אותו למדה במסגרת תוכנית "אמירים" לסטודנטים מצטיינים, ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. את פעילותה בתחום איכות הסביבה, החלה בשנות ה-90, כשהיתה פעילה באירגון "מגמה ירוקה". לאחר מכן שימשה מנהלת האירגון, בין השנים 2006-2002. בשנת 2007 ייסדה את "הפורום הישראלי לאנרגיה", במטרה לקדם אנרגיה ברת-קיימא במדינה, והיתה המנכ"לית שלו.

בד בבד היתה ממקימי מפלגת "התנועה הירוקה", שהינה מפלגת מרכז-שמאל ירוקה, המתמקדת בנושאים סביבתיים-חברתיים, ובין השנים 2015-2013 היתה יו"ר משותפת של המפלגה. בבחירות לכנסת ה-18 לא הצליחה המפלגה לעבור את אחוז החסימה, ובבחירות לכנסת ה-19 חברה "התנועה הירוקה" לריצה משותפת עם מפלגת "התנועה" של ציפי לבני, אלא שיו"ר המפלגה דאז, פרופ' אלון טל, שקיבל את המקום ה-13 ברשימה, לא הצליח להיכנס למשכן. בבחירות לכנסת ה-20 שובצה ח"כ כהן-פארן, שהיתה אז יו"ר משותפת של המפלגה, במקום ה-25 ברשימת "המחנה הציוני", שהיה שמור לנציג "התנועה" של לבני. מכיוון ש"המחנה הציוני" קיבל רק 24 מנדטים, ח"כ כהן-פארן, לא נכנסה בתחילה למשכן, ועשתה זאת רק לאחר שדני עטר, שהיה אז ח"כ ב"מחנה הציוני", נבחר לראשות קק"ל. "אני עדיין חברה ב'תנועה הירוקה', אם כי חברותי ב'מחנה הציוני', נותנת לי אפשרות מצויינת לעסוק בכנסת בנושאים הקרובים לליבי", היא מסבירה.
בכנסת היא משמשת חברה בוועדת הפנים והגנת הסביבה ובוועדת המדע והטכנולוגיה, וכמו כן, היא מכהנת כיו"ר וועדת המשנה לקידום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת ולמעקב אחר יישום החלטות "וועידת פריז". בנוסף, היא עומדת בראש השדולה להצלת ים המלח ומשמשת יו"ר משותפת של השדולה למען תושבי מפרץ חיפה. למרות שהיא מגיעה מבית חילוני, ח"כ כהן-פארן הינה שומרת שבת וחברה בקהילה המסורתית בפרדס חנה.

כשאני שואל אותה על בעיות זיהום האוויר במפרץ חיפה, נושא בו היא בקיאה מאוד, היא מדגישה: "מדובר באחד המפגעים הסביבתיים הגדולים ביותר במדינה, ועבורי כח"כ, מדובר באתגר גדול מאוד, כדי לקדם את הנושא בכלים שעומדים לרשותי. אמנם זהו מפגע שלא נוצר בתקופה האחרונה, אך ההכרה והתודעה באיזו עוצמה הוא פוגע בתושבי האיזור, עולה מדי שנה. מי שנפגעים במיוחד הם תושבי קרית חיים וקרית אתא, אך גם תושבי הכרמל ושאר הקריות, אינם יכולים להשלות את עצמם. זיהום האוויר פוגע בכולם".

במה הכי דחוף לטפל כרגע?
ראשית, אני שמחה שמיכל האמוניה נסגר ושהמאבק הזה נמצא מאחורינו. כמויות המיכלים שנמצאים במפרץ חיפה, אם זה בחוות המיכלים (תש"ן) בקרית חיים, המיכלים שנמצאים בבתי הזיקוק ואלו שאמורים להיבנות במיתחם "קרקעות הצפון", מטרידות מאוד את מנוחתי. חוות מיכלי תש"ן, שנמצאת בקרבת בתי מגורים, גורמת לנזקים, שאנשים לא מודעים להם. הקרקע שם מזוהמת, ועפ"י מחקרים שונים, תחלואת הסרטן ברחוב דגניה בקרית חיים, גבוהה מאוד בהשוואה לממוצע הארצי. זהו בפירוש איזור מוכה אסון.

מה את עושה כדי להילחם בדברים הללו?
ראשית, אני מעלה ומציפה את הסוגיה מול שרי הממשלה, בשאילתות שאני מגישה ובפניות למשרדים הרלוונטיים. כחברה בוועדת פנים ואיכות סביבה, אירגנתי סיורים למפרץ חיפה, עבור הח"כים של "המחנה הציוני". אחד הדברים הראשונים שעשיתי בעת שהגעתי לכנסת, היה הקמת השדולה למען תושבי מפרץ חיפה. אנשים חייבים להבין, שזיהום האוויר במפרץ חיפה, הוא נושא שיש לטפל בו ברמה הלאומית. הגשתי הצעת חוק במטרה להכין תוכנית חירום להבראת מפרץ חיפה, שמטרתה לחייב את המדינה עפ"י חוק, להילחם במפעלים המזהמים, להחמיר בצורה משמעותית את הרגולציה ובעצם לומר למפעלים: "או שאתם עומדים בתנאים הכי מחמירים, או שתעברו תוכנית הבראה, ואם זה לא יסתדר - אתם תצאו מפה". הצעת החוק שהגשתי הופלה ע"י הקואליציה, ובמושב הכנסת הקרוב היא תוגש שוב, בשיתוף עם ח"כ אכרם חסון מ"כולנו". המשרד להגנת הסביבה פועל בצורה רפה מאוד מול המפעלים המזהמים, והקנסות שהם מקבלים מגוחכים. הם צריכים לקבל קנסות של מאות מיליוני שקלים. קנס של מיליון ורבע שקל, אותו קיבלו כמה מהמפעלים, זה בערך כמו תקציב הבוטנים והאגוזים של בתי הזיקוק... צריך לומר בצורה הכי ברורה שיכולה להיות: תעשייה מזהמת לא יכולה להיות ליד בתי תושבים.

בעבר היו לך מאבקים נגד ראש עיריית חיפה, יונה יהב?
ביקרתי אותו על התנהלותו הלא ראויה בתחום הסביבתי. יש לי תחושה, שעם הזמן יהב הבין, שזה נושא שמעניין את הציבור, ולכן עשה "סיבוב פרסה". מצד אחד, זהו שינוי מבורך, אך מצד שני, אני תוהה עד כמה מדובר באמת בשינוי אמיתי והאם זה יחזיק מעמד. קח לדוגמא את הרחבת בז"ן. לא ייתכן, שעיריית חיפה לא התנגדה מהרגע הראשון לסוגייה כה מהותית וחשובה, ופתאום, אחרי זמן רב, הם הצטרפו לתושבים במאבק. זה לא נראה טוב.


בהפגנה נגד בתי הזיקוק: משתמשת בכל הכלים העומדים לרשותה בכנסת, כדי להציף את סוגיית זיהום האוויר ונושאים סביבתיים נוספים. כיו"ר השדולה למען תושבי איזור מפרץ חיפה, מרבה לעסוק בנושא המפעלים המזהמים (צילום: עידן אורון)

במי את תומכת לראשות העיר?
לחיפה וקרית חיים, מגיע ראש עיר שיהיה מחויב עבורם ב-100 אחוז ברמה הסביבתית. אביהו האן מ"הירוקים של חיפה", הוא מועמד ראוי, וכך גם ד"ר עינת קליש-רותם. למרות שאני נמצאת בקשר עם המועמדים השונים, לא הודעתי על תמיכתי באף אחד מהם. אתמוך בכל ראש עיר, שיפעל לשינוי אמיתי למען בריאות התושבים.

באלו דברים נוספים את עוסקת?
אני חברה בוועדת מדע וטכנולוגיה, ועוסקת רבות בנושא אנרגיות מתחדשות. דבר נוסף שבוער בדמי הוא כל מה שקשור לשמירה על הדמוקרטיה, זכויות אדם ונושאי דת ומדינה. לצערי, הכיוון הנוכחי בממשלה, מעיד על כירסום מעמד הדמוקרטיה, ודבר זה צריך להדאיג את כל אזרחי המדינה.

מה עוד מטריד אותך?
מפריע לי, שהקואליציה עושה הכל כדי להעביר חוקים הפוגעים בזכויות אדם ובשיוויון האזרחים, כמו חוק הלאום. לא ייתכן, שאדם אחד יהיה שווה יותר ואדם אחר יהיה שווה פחות. בנוסף, השיח הציבורי בכנסת מאוד מטריד אותי, ויש לא מעט ח"כים בצד הימני של המפה הפוליטית, שמנסים להביא לפילוג, הסתה ושינאה של מי שלא חושב בדיוק כמוהם. 

תני דוגמא למי את מתכוונת?
מטרידות אותי מאוד המפלגות הדתיות והחרדיות, שכנראה שכחו ערכים חשובים ביהדות, כמו לדאוג לחלשים ולהביא לתיקון עולם, כדי שיהיה יותר טוב לכולנו. כאדם מסורתי, המקפיד על שמירת השבת וערכי היהדות, מפריע לי שהם מתנהגים בצורה כזו. לאף ח"כ אין מונופול על היהדות, ולפעמים אני מרגישה, שהם גורמים לשינאת הדת והיהדות. יש גורמים פוליטיים אינטרסנטים, שמעוניינים להדגיש את השונות ולהביא לכפייה דתית, כי זה משרת את האינטרסים שלהם. לפעמים אני חושבת, שדווקא ח"כים דתיים, כמו מ"הבית היהודי", שכחו קצת מה זה להיות יהודים. התורה מתייחסת המון לגר, ליתום ולאלמנה, אבל לאותם ח"כים נוח להתעלם מזה. תראה מה קורה עם הפליטים, אותם רוצים להעיף מפה. יש כאן שינאת זרים, וזה מתחיל בנציגי הציבור שלנו.

את מתכוונת גם לנתניהו?
בהחלט. גם ראש הממשלה גורם בהתנהגותו ובדברים שהוא אומר, לפיצול החברה בישראל. הדברים שאמר ביום הבחירות, ש"הערבים נוהרים לקלפיות", הרסניים למדינת ישראל. 

הסקרים לא מחמיאים ל"מחנה הציוני"?
הבחירות עדיין רחוקות ואיני מתרשמת מהסקרים. כשציפי לבני עמדה בראש מפלגת "קדימה", היא קיבלה בקושי 13-12 מנדטים בסקרים שהיו לפני הבחירות, ובסופו של דבר, מפלגתה זכתה ב-29 מנדטים, כך שלא הייתי מציעה להספיד את "המחנה הציוני". אנו יכולים וצריכים לנצח בבחירות.

מה דעתך על פרשת ח"כ איתן ברושי, שמסרב להתפטר מהכנסת?
כשח"כ איילת נחמיאס-ורבין, סיפרה שליטף את ישבנה, כעסתי מאוד, אבל ברגע שקיבלה את התנצלותו, סברתי שיש לרדת מהעניין. אלא שלאחר מכן, הגיעו עדויות מפורטות של נשים, אותן לכאורה הטריד מינית. ברושי חייב להתפטר. אמנם כסיעה בכנסת, אין ל"מחנה הציוני" סמכות לפטר אותו, אבל אפשר וגם צריך להפעיל נגדו סנקציות במושב הכנסת הבא, כמו לדוגמא למנוע ממנו לייצג את הסיעה בוועדות השונות. על ברושי לעשות חשבון נפש ולהניח את המפתחות.

איפה את רואה את עצמך בעתיד?
כל מי שמגיע לפוליטיקה, שואף להיות במוקד קבלת ההחלטות. בעתיד אני רואה עצמי חברה בממשלה. אני יכולה להיות שרה מצויינת להגנת הסביבה, בשל בקיאותי הגדולה בנושא הזה, יותר מרוב הח"כים האחרים, כולל השרים. גם משרד האנרגיה, לו יש השפעה סביבתית חשובה, מתאים לי.

אבל זה לא יקרה?
אני מאמינה שכן.


תגובות:
5: מאין לך שלא עושים לברושי כיפה אדומה - אוחיון
כל עוד לא הוכח אחרת איתן ברושי הוא חף מפשע
לא אתפלא אם תפרו לו תיק והוסיפו לו נשים לתלונות
אבל מסכים שאם זה נכון אז הוא צריך להתפטר

20/9/2018    15:25

4: גם השמאלנים שכחו להיות יהודים - דודו
אוכלי שרצים מנוולים
מנסים לחנך אותנו

12/9/2018    17:50

3: מגמת ירוקים - גלעד
אני בעד כל פעילי הסביבה. בני האדם לוקחים את כדור הארץ כמובן מאליו
כשתתחיל האפוקליפסה יהיה כבר מאוחר מידי בשביל האנושות

6/9/2018    13:48

2: חבל שהיא נמצאת במקום רקוב - דביר
המחנה הציוני שאני ממצביעיו איבד את זה מזמן וצריך לעשות חישוב מסלול מחדש. עד אז, יצטרכו לצפות בביבי מנהל את המדינה (והורס אותה)

5/9/2018    15:07

1: מי זאת שאומרת שכחו להיות יהודים - רחל
באיזו זכות
איזו חוצפה
שתתבייש

5/9/2018    12:19שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר