שנה עשרים ושש
גיליון מס' 308
נובמבר 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"הממשלה נכנעה לחמאס"
כך מודיע ניצב (בדימוס), ח"כ משה מזרחי, שבתחילה לא נכנס לכנסת, לאחר שדורג במקום ה-29 ברשימת "המחנה הציוני", אלא שבעקבות פרישתו של זוהיר בהלול, נבחר לקדנציה שנייה.

ח"כ מזרחי: במהלך תאונת אימונים בסיירת "אגוז", איבד את עינו, שוחרר מצה"ל והחל קריירה מפוארת במשטרה. למרות שנבחר במקום ה-15 בפריימריס של "העבודה", הגיע רק למקום ה-29 ב"מחנה הציוני" (צילום יח"צ)מאת:
גל זייד


ח"כ מזרחי (68), נשוי ואב ל-5, גדל יחד עם שבעת אחיו בחדר קטן בדירה בטבריה, ובמהלך שירותו הצבאי איבד את עינו הימנית בתאונת אימונים. במשך 30 שנה שימש בתפקידים בכירים במשטרה, ובין השאר כיהן כראש היאחב"ל וכראש אגף החקירות של המשטרה. בשנת 2012 נבחר לראשונה לכנסת, ובין השאר פעל כדי למגר את השחיתות הציבורית.

ח"כ מזרחי אינו מבין את התנהלות הממשלה בתחום הביטחוני, מודה שהוא מוטרד מהסקרים, בהם מדשדש "המחנה הציוני", קורא לבני גנץ להצטרף ומגלה למה הוא מתלבט אם לרוץ לכנסת הבאה

 לאחר שלא נבחר לקדנציה שנייה בכנסת, השתדל ח"כ משה מזרחי, להתרחק מהחיים הפוליטיים, תוך שטיפח את תחביבו כצייר חובב, אלא שלפוליטיקה יש דרכים משלה לסדר את הדברים ולסגור מעגלים. וכך, בעקבות פרישתו של ח"כ זוהיר בהלול, הוא מצא את עצמו שוב במשכן, כח"כ מטעם "המחנה הציוני". בריאיון ל"חדשות הקריות" מגלה ח"כ מזרחי, ששימש בעבר ראש אגף החקירות של המשטרה, מה הוא חושב על חקירות נתניהו ומשוכנע, ש"המחנה הציוני" יפתיע בבחירות הקרובות, למרות הדישדוש בסקרים.

ח"כ מזרחי (68), נשוי ואב ל-5 ילדים, הכיר את אישתו במהלך שירותו במשטרה, בעת שהיתה פקודה שלו. הוא נולד וגדל בטבריה למשפחה קשת יום, ולאחר שאביו נפטר בעת שהיה בן 6, אימו גידלה אותו ואת שבעת אחיו, בדירה קטנה, תוך שכל האחים מצטופפים בחדר אחד. עם גיוסו לצה"ל, בשנת 68', שובץ ח"כ מזרחי, בחטיבת "גולני" והתנדב לסיירת "אגוז". במהלך תאונת אימונים, איבד את עינו הימנית, ובעקבות זאת שוחרר מצה"ל. לאחר שיחרורו למד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת ת"א, הוסמך כעורך דין ובשנת 76' הצטרף למשטרה כתובע משטרתי. בהמשך מונה לראש מחלקת חקירות פשעים בתחנת יפו, קצין אגף חקירות במרחב ירקון, מפקד תחנת יפו וסגן מפקד מרחב איילון. בשנת 93' מונה למפקד מרחב יהודה, ולאחר מכן שימש מפקד המכללה לקציני משטרה בכירים. 
בשנת 97' מונה מזרחי לראש היאחב"ל (יחידה ארצית לחקירות פשעים חמורים בינלאומיים), וכעבור כשלוש שנים מונה לראש אגף החקירות של המשטרה. עם הזמן פורסמו תחקירים עיתונאיים, מהם עלה, כי במהלך תפקידו כראש היאחב"ל, נעשה שימוש נרחב בהאזנת סתר, וכי מזרחי הפגין מעורבות רבה בחקירות שונות, מעבר למעורבות רגילה של מפקד יחידה. עם הזמן נפתחה חקירת מח"ש נגד מזרחי, שהובילה להמלצה להעמידו לדין משמעתי, בשל חשד לשימוש פסול בהאזנות סתר. למרות שלא הועמד בסופו של דבר לדין משמעתי, בנובמבר 2004 הודח מזרחי מתפקידו ע"י השר לביטחון פנים דאז, גדעון עזרא, אם כי נקבע שהוא יכול להמשיך לשרת במשטרה. בשנת 2005 מונה למפקד אגף קהילה ומשמר אזרחי, וכעבור פרק זמן קצר סיים את שירותו במשטרה.

בשנת 2008 נבחר ח"כ מזרחי לחבר מועצת העיר שוהם, בה הוא מתגורר, וכעבור כארבע שנים הודיע על התמודדותו בבחירות המקדימות למפלגת "העבודה", לקראת הבחירות לכנסת. מזרחי הוצב במקום ה-15 ונבחר לכנסת ה-19, בה שימש בין השאר חבר בוועדת חוק, חוקה ומשפט, ועמד בראש השדולה למאבק בשחיתות הציבורית. בינואר 2015 הוצב במקום ה-29 של רשימת "המחנה הציוני" לקראת הבחירות לכנסת ה-20 ולא נכנס לכנסת, לאחר שהמפלגה קיבלה 24 מנדטים. באוקטובר 2018 חזר לכנסת, בעקבות התפטרותו של ח"כ זוהיר בהלול. "כשחזרתי לכנסת, הרגשתי שהמון דברים השתנו", מגלה ח"כ מזרחי. "אני רואה בכנסת מקום חשוב מאוד, ופתאום נתקלתי בניבולי פה ובשפה איומה ונוראה, בה משתמשים חברי כנסת האחד כלפיי השני. זה שיח חדש שמדאיג אותי מאוד, מכיוון שבעבר הוא מעולם לא גלש לרמות כה רדודות. העם רואה את זה ושואל את עצמו, האם אלו נבחרי הציבור שלו?

מה הדברים העיקריים בהם אתה עוסק בקדנציה הנוכחית?
נושא המאבק בשחיתות, ובעיקר השחיתות במינהל הציבורי, מטריד אותי מאוד. כששימשתי בעבר יו"ר השדולה למאבק בשחיתות במינהל הציבורי, קידמתי הצעת חוק, לפיה נבחר ציבור, שהואשם בעבירה שיש עימה קלון, לא יוכל לשוב ולהיבחר לתפקיד ציבורי בעתיד ("חוק הקלון"). בחוק נקבע, כי המגבלה תוסר כעבור שבע שנים, ואני רציתי שהדבר יהיה לצמיתות, אלא שהצעת החוק שלי נפלה. באחרונה הגשתי מחדש את הצעת החוק, כאשר השינוי היה שאותו אדם לא יוכל לחזור למשך 14 שנה, ועד כה היא עברה את וועדת השרים. אני מקווה להשלים חקיקה זו במהלך הקדנציה. כולם רואים מה קרה עם השר אריה דרעי, שישב בכלא, חזר לממשלה ושוב הסתבך, וכולי תקווה שדבר כזה לא יקרה בעתיד.

איך אתה רואה את הפסקת האש עם חמאס?
זה לא לבלוע ולא להקיא. הממשלה נכנעה לחמאס, כאשר הם אלו שקובעים את הכללים. טיפול הממשלה בנושא היה מאוד נרפה, כשיש פער עצום בין דיבורים ומעשים. זו הפסקת אש עם תחושת חמיצות מאוד גדולה. דווקא עם אירגון טרור, ישראל דיברה, כשאנו נמצאים תחת סחיטה, ובמקביל סגרנו את הדלת בפני מי שכן אפשר לדבר איתו, כמו אבו-מאזן. השקט הזה זמני מאוד. מטריד אותי, ששר בממשלה כמו צחי הנגבי, אמר ש-500 רקטות לכיוון עוטף עזה, הן דבר "מידתי" ו"לא נורא". אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם מנהיג מהשמאל היה אומר דבר כזה, הרי היו שוחטים אותו. ואגב, אם השר הנגבי חושש מכך שטילים יעופו לכיוון תל אביב, מדוע הבוס שלו לא עושה כלום עם זה? הם באמת מחכים שיעופו טילים לאיזור המרכז? הקבינט ישב יום שלם, כאשר הרקטות שרקו מעל לראשינו, ובסופו של דבר, מה ה"תוכנית הגדולה" שהם רקמו? המסר שנתניהו מעביר הוא, שמי שמשתמש נגדנו בכוח, משיג תוצאות.

איך אתה רואה את התפטרות ליברמן מתפקיד שר הביטחון?
הוא בכלל לא היה צריך לקבל את התפקיד הזה מלכתחילה. השיקולים של ליברמן היו פוליטיים ואני יכול להבטיח לך, שביטחון המדינה לא עמד בראש מעייניו כאשר החליט להתפטר. לא מדובר בשיקולים אידיאולוגיים, מכיוון שליברמן הוא אדם חסר אידיאולוגיה ומתפטר סידרתי.

וכעת נתניהו מחזיק בתיק הביטחון?
זה מצב בלתי נסבל. אתה יודע משהו? אם הייתי נתניהו, הייתי נותן לבנט את תיק הביטחון, אבל הוא מחזיק את כל התיקים אצלו, מכיוון שנתניהו פוחד לתת אותם למישהו אחר.

יו"ר מפלגתך, אבי גבאי, מדבר כבר תקופה ארוכה על כך שיש ללכת לבחירות כבר עכשיו?
אנו יושבים באופוזיציה, והמטרה שלנו היא להפיל את הממשלה הרעה הזו. ברור שאנו רוצים ללכת לבחירות כמה שיותר מהר.
אבל אולי לא כדאי לכם לעשות זאת, בשל מצבו של "המחנה הציוני" בסקרים? 
זה משפט שאני כל הזמן שומע ולא מבין. אז אם אנחנו מדשדשים בסקרים, זה אומר שעלינו להמשיך לפעול, כדי שהממשלה הזו תמשיך להרוס כל חלקה טובה? אני מודה שהסקרים מטרידים אותי ואין לי מושג איך הציבור כל כך עיוור, אבל אני משוכנע שבסופו של דבר, תהיה תפנית ו"המחנה הציוני" יפתיע בגדול. גם לפני הבחירות הקודמות, "המחנה הציוני" בראשות בוז'י הרצוג, דישדש בסקרים עם 10 מנדטים בקושי, ובסופו של דבר קיבל 24 מנדטים בבחירות. 

איך אתה מסביר את הפופולריות של נתניהו, כפי שהיא משתקפת בסקרים?
הוא סידר לעצמו הנהגה בגובה דשא, ולא רק שאינו מטפח יורש, אלא שהוא דואג לכך, שהאנשים שיקיפו אותו לא ינסו להחליפו, או לא יהיו ראויים לעשות זאת. הציבור תופס אותו כאדם עם ניסיון רב, וכנראה שזו הסיבה ש"הליכוד" ממשיך להוביל בסקרים. הרי נתניהו לא משאיר אחריו שום דבר לתפארת מדינת ישראל, חוץ ממסעות בנימין השלישי ברחבי העולם. הוא נכשל בביטחון, בטיפול ביוקר המחייה וכמעט בכל דבר אחר. מה שחשוב לנתניהו, זה הישרדותו האישית.

 
עם הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז"ל, בעת ששימש קצין משטרה בכיר: קריירה משטרתית של 30 שנה, עם תפקידים כראש היאחב"ל וראש אגף החקירות (צילום: פייסבוק)
כמי ששימש ראש אגף החקירות במשטרה, מה דעתך על כל החקירות נגדו?
נתניהו נמצא עם הגב אל הקיר ומצבו רגיש מאוד. מדובר ב-3 תיקים מאוד חמורים. דווקא "תיק 4000" (פרשת "וואלה-בזק") נראה לי חמור במיוחד. אנשים לא מבינים עד כמה הסיקור התקשורתי בעיתונות חשוב לאנשים כנתניהו, וכאשר איש תקשורת בכיר אומר לו: "אני אשמור עליך כדי שתמשיך להיות ראש ממשלה", זה דבר בעייתי בצורה בלתי רגילה. כבר לא מדובר בבקבוקי שמפניה או בסיגרים.

ומה לגביי פרשת הצוללות?
מאוד מטריד אותי, שכאשר שואלים את נתניהו מה יש לו לומר על התמונה המכוערת שמצטיירת, עם כל המקורבים שלו סביב פרשת הצוללות, הוא מתחמק ועושה שיימינג לעיתונאים. יש להקים וועדת חקירה ממלכתית, שתבדוק לעומק את התהליכים שגרמו לריקבון הזה. לא ייתכן, שראש הממשלה לא מוצא לנכון לומר ולו מילה אחת נגד הפרשה הזו. מצד שני, אני מבין אותו. בשביל מה הוא צריך "לנענע את העריסה" ולדבר נגד אחד ממקורביו לשעבר, שעלול לפתוח נגדו את הפה? 

היית רוצה לראות את בני גנץ, מצטרף ל"מחנה הציוני"?
ברור שהייתי רוצה. התופעה הזו, שכל אחד שוקל להקים מפלגה משל עצמו, נוראית בעיניי. הייתי אפילו אומר, שזו סכנה לדמוקרטיה. אתה יודע מה? אין לי בעיה אם אדם כמו בני גנץ, לא יצטרף למפלגה שלי, אבל לפחות שיילך למפלגה גדולה אחרת. בסופו של דבר, מוקמות כאן כל מיני שברי-מפלגות, ואיני חושב, שגנץ צריך להקים עוד מפלגה קטנה, שגם היא תתפרק יום אחד. עלינו להציב אלטרנטיבה שילטונית לנתניהו, תוך איחוד כוחות, ולא להקים מפלגות קטנות, שיתפרקו לעוד ועוד חתיכות.

אתה רואה עצמך ממשיך בכנסת הבאה?
האמת שאני מתלבט. לקראת הבחירות לכנסת ה-19 הגעתי למקום ה-11 בפריימריס של "העבודה", ולקראת הבחירות לכנסת ה-20, הגעתי למקום ה-15, שגם הוא מקום מכובד ביותר, אלא שבסופו של דבר, שובצתי במקום ה-29 ברשימת "המחנה הציוני". האם זה נראה לך הגיוני? איני חושב כך. לכן, השאלה אם אתמודד שוב, תלויה במקום בו אשובץ בסופו של דבר, ואני מקווה שלא יהיה יותר מצב, שאדם שמדורג במקום גבוה בפריימריס של מפלגתו, ימצא את עצמו בתחתית הרשימה. 


תגובות:
5: הכל קומבינות במחנה הציוני - צופית
לא הגיוני שתסיים גבוה בפריימריס של העבודה ותקבל מקום לא ריאלי במחנה הציוני שישאיר אותך בחוץ
תעבור מפלגה אם צריך. אתה יותר מראוי להיות במשכן

6/12/2018    10:19

4: אחלה גבר - נחמיאס
אחלה גבר שבעולם. חבל שלא חזר להיות ראש אגף החקירות, היה עושה לנתניהו בית ספר

5/12/2018    13:45

3: נבחר ציבור שהואשם בעבירה שיש עימה קלון - משה
לא יכול לכהן יותר כנבחר ציבור.
אסור שמקרה דרעי יחזור על עצמו. די לשחיתות המכוערת הזאת.
כל הכבוד למשה מזרחי שמקדם חוק שהוא חשוב ממדרגה ראשונה בשילטון תקין

5/12/2018    12:26

2: הבעיה שהוא שייך למפלגה מתה - יצחק
ומפלגת העבודה כבר לא רלוונטית

4/12/2018    13:20

1: הממשלה הזאת טובה רק בלדבר - אלרום
לעשות זה מעבר ליכולתה

3/12/2018    12:19שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר