שנה עשרים ושש
גיליון מס' 308
נובמבר 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
בגובה העיניים
העממיות, הרגישות והלב הרחב, הפכו את ניצב (בדימוס), ח"כ מיקי לוי, לאחת הדמויות האהובות בישראל 

ח"כ לוי: בתקופת האינתיפאדה, הפך לקונצנזוס ולדמות אהודה במיוחד בקרב הציבור, בעת שכיהן כמפקד תחנת ירושלים. אחד מאחיו נרצח ע"י מחבל בעת שירות מילואים. מקווה מאוד, שנתניהו יהפוך בקרוב לחלק מההיסטוריה (צילום יח"צ)מאת: גל זייד

בתחילת שנות ה-2000, לאחר שכמפקד תחנת ירושלים של המשטרה, התמודד בגבורה מול גל טרור. גם כשלקה בליבו, במהלך אחד הפיגועים, סירב לקבל טיפול רפואי, עד לפינויים של אחרוני הפצועים וההרוגים.

ח"כ לוי (68), נשוי + 4, עשה קריירה מרשימה במשטרת ישראל, ובשל התנהלותו כמפקד תחנת ירושלים, זכה ב"אות אביר איכות השלטון" ובפרס "איש השנה" של ערוץ 2. לקראת הבחירות לכנסת ה-19, הודיע על הצטרפותו למפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד, נבחר לכנסת וכיהן כסגן שר האוצר.

ח"כ לוי משוכנע, שעם רוב של 61 ח"כים, הממשלה תגיע בקרוב מאוד לסיום דרכה, מבטיח שהאופוזיציה תמשיך לעשות לקואליציה חיים קשים, מסביר למה הוא תומך בכך, שאישי ציבור יעברו בדיקות פוליגרף בטרם המינוי שלהם לתפקידים בכירים, ומגלה מדוע סירב לעידכון והעלאת שכרו
כאשר ח"כ מיקי לוי ממפלגת "יש עתיד", שומע את הטענות על כך, שגם מי שאינו אוהב את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ימשיך להצביע עבורו, בשל הניסיון הרב שיש לו, הוא לא יודע אם לצחוק או לבכות. "נתניהו התחיל כמנהל מכירות בבית חרושת. כל אחד חייב להתחיל ממשהו, ולכן איני מבין למה אנשים טוענים, שיאיר לפיד לא יכול להיות ראש ממשלה טוב. איך אתם יכולים לקבוע זאת, אם לא נתתם לו צ'אנס?", אומר לוי, ניצב (בדימוס) במשטרת ישראל.

בריאיון ל"חדשות הקריות", יוצא ח"כ לוי בחריפות רבה נגד ממשלת נתניהו, מזהיר מפני התקציב הדו-שנתי, שעלול להביא לקטסטרופה במדינה, ומסביר למה מדי שנה הוא מוותר על העלאת שכרו.

ח"כ לוי (68), נשוי ואב ל-4, בעל תואר ראשון במדע המדינה ותואר שני בחינוך, עשה את מרבית הקריירה שלו בתפקידים בכירים במשטרת ישראל. בין השנים 1987-1982 שירת כקצין אמצעים מיוחדים בימ"מ, לאחר מכן כמפקד פלוגה במג"ב ירושלים, סגן מפקד מג"ב ירושלים, מפקד תחנת הבירה, סגן מפקד מחוז ירושלים ומפקד מחוז ש"י. בדצמבר 2000 מונה למפקד תחנת ירושלים, בתקופה רגישה מאוד של אינתיפאדת אל-אקצה, שהיתה אחת התקופות הקשות ביותר שעברו על ירושלים. כמפקד התחנה הוא התמודד בהצלחה עם אירועים קשים רבים, ובהם סגירת ה"אוריינט האוס", מהומות בהר הבית, אסון "ורסאי", ובמיוחד גל טרור נוראי בתקופת האינתיפאדה. פיגועי ההתאבדות הרבים שהיכו בירושלים באותה תקופה, הציבו את לוי, לראשונה בחייו, בחזית אל מול התקשורת, ועד מהרה הוא הפך לדמות ציבורית אהודה ובלב הקונצנזוס. במהלך אחד הפיגועים הוא לקה בליבו, אך סירב להתפנות לקבלת טיפול רפואי, עד שאחרוני הפצועים וההרוגים לא פונו מזירת האירוע. בשנת 2002 זכה לוי, ב"אות אביר איכות השלטון", של התנועה לאיכות השלטון, ואף קיבל את פרס "איש השנה" של ערוץ 2. בשנת 2007 מונה לנציג המשטרה בוושינגטון, ובמסגרת תפקידו הרצה בפני פורומים רבים של שוטרים אמריקאים, שביקשו ללמוד מניסיונו בחזית ההתמודדות של המשטרה אל מול הטרור.

לקראת הבחירות לכנסת ה-19 הודיע לוי, על הצטרפותו למפלגת "יש עתיד", הוצב במקום ה-11 ברשימתה ונבחר לכנסת. עם הזמן הוא מונה לסגן שר האוצר, תפקיד אותו מילא עד לפיטוריו של יאיר לפיד, בדצמבר 2014. בקדנציה השנייה שלו בכנסת, הוא משמש חבר בוועדת הכספים ועומד בראש מספר שדולות, ובהן השדולה לביטחון הפנים, השדולה למען ירושלים והשדולה לחיזוק יישובי אילת והערבה. ח"כ לוי הוא בן למשפחה שכולה, לאחר שאחיו, פיני, נרצח בשנת 90', במהלך שירות מילואים, ע"י מחבל שחדר לישראל מירדן. "עצם העובדה, שאני בן למשפחה שכולה, הפך אותי לרגיש מאוד כשמדובר בצה"ל ובכוחות הביטחון. לדוגמא, אני מתנגד לכניסה קרקעית לעזה, מכיוון שהדבר מסוכן ביותר, וחייו של כל חייל חשובים לנו מאוד".

איך אתה רואה את הממשלה מתפקדת עם 61 ח"כים?
עפ"י תפיסת עולמי, הממשלה הגיעה לסוף דרכה, מכיוון שלחברי הקואליציה יהיה קשה מאוד לשמור על משמעת קואליציונית בכל ההצבעות. חוק ה"נאמנות בתרבות", שהשרה מירי רגב ניסתה להעביר, קרס לחלוטין, וזה יהיה גורלם של חוקים נוראיים נוספים, שהקואליציה מנסה להעביר. אנו, באופוזיציה, נמשיך לעמוד על המשמר ולעשות להם את המוות, מכיוון שהתפקיד שלנו הוא להפיל את הממשלה הזו. כך צריך להיות בכל משטר דמוקרטי, ובמיוחד כשמדובר בממשלה כה נוראית. אפילו השר משה כחלון, אמר שהקואליציה היא שתפיל את הממשלה. חשוב גם לזכור, שאנו עומדים בפני הצבעה קריטית על "חוק הגיוס". אמנם אנו נצביע עם הממשלה במקרה זה, מכיוון שמדובר בנושא חשוב ביותר לעתיד המדינה, אך השאלה היא מה יעשו הח"כים החרדים. רק על החוק הזה, הממשלה יכולה ליפול.

ולמרות הכל, כפי שזה נראה כרגע, נתניהו זוכה לפופולריות גדולה בסקרים?
איני מאמין שהוא ימשיך בתפקידו עוד זמן רב, ולא רק בגלל החקירות נגדו. האירועים בעזה הוכיחו שוב, כי נתניהו רחוק מאוד מלהיות "מר ביטחון". הוא כל הזמן אומר: "אני ואני ואני", כאילו שבלעדיו לא תהיה מדינת ישראל, אבל האמת היא, שהוא מודאג מכך, שהתדמית הביטחונית שלו נסדקה, וזו אחת הסיבות שבגללן הוא מנסה לדחות ככל האפשר את הבחירות, כדי שאנשים ישכחו את התיפקוד הכושל שלו ושל הממשלה בעזה, וכדי לטשטש את הנזק לו הוא גרם. אפילו ביטחון התושבים הפך לכלי משחק פוליטי וציני, לאחר שנתניהו החליט לשמור אצלו את תיק הביטחון. אני משוכנע, שבסופו של דבר, הציבור יקבל שכל ויחפש אלטרנטיבה אחרת, ולא אדם שפועל עפ"י יצר ההישרדות שלו והרצון לשמור על הכיסא בכל מחיר.

יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, תקף באחרונה את "שומרי הסף", עליהם אמר, כי הם ניכסו לעצמם את הכוח השילטוני. מה דעתך על דבריו?
זה קישקוש מקושקש. לאמסלם, כמו גם לחברים נוספים בקואליציה, כולל שרים בממשלה, נוח לתקוף את מערכת אכיפת החוק. שום דבר אינו קדוש בעיניהם, כולל המשטרה, הפרקליטות ובית המשפט העליון. אפילו במינוי המפכ"ל הם מתערבים בלי בושה.

אבל אולי יש משהו בדבריו של ח"כ אמסלם, הטוען כי זה לא לעניין שמועמדים לתפקידים בכירים, כמו המועמד למפכ"לות, צ'יקו אדרי, נאלצים לעבור בדיקות פוליגרף?
ח"כ אמסלם הוא אדם דו-פרצופי. הרי הוא זה שהביא לעולם את "חוק הפוליגרף", בחקיקה פרטית, אז פתאום, כשנוח לו, הוא יוצא נגדו? אני תומך בחוק הזה, כשמדובר באנשים המועמדים לתפקידים בכירים ורגישים, כדי להראות שהם צחים כשלג, וכדי שלא תיפתח פתאום תיבת פנדורה, כשכבר מאוחר מדי והאדם מונה לתפקידו. גם אני, כקצין משטרה בכיר לשעבר, עברתי בדיקת פוליגרף. אין פסול בכך, אם אדם מוכיח, שהוא פועל על פי ערכים של יושרה ומוסר. טוב עשה צ'יקו אדרי, שפעל בצורה ממלכתית כשהסכים לעבור בדיקת פוליגרף, כדי למנוע מצב של לזות שפתיים בעתיד.

יו"ר מפלגתך, יאיר לפיד, ראוי להיות ראש ממשלה, למרות חוסר הניסיון שלו?
הוא ראוי מאוד להיות ראש ממשלה. כנראה שאנשים שכחו, שבתחילת דרכו נתניהו היה מנהל מכירות בבית חרושת לארונות קיר בירושלים. רונאלד רייגן, שהיה אחד הנשיאים הגדולים בתולדות ארה"ב, התחיל את דרכו כשחקן קולנוע. יאיר לפיד צבר ניסיון כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני, כשר אוצר וכעת כחבר בוועדת חוץ וביטחון, והוא יהיה ראש ממשלה מצויין. נתניהו הוא שאמר, שמה שראש ממשלה לא עשה בקדנציה הראשונה, הוא כבר לא יעשה בקדנציה השנייה, והגיע הזמן שיפנה את מקומו.


באחת מוועדות הכנסת: מעיד על עצמו כ"תלמיד חכם", שמגיע לרוב הישיבות בוועדת הכספים כדי ללמוד את החומר. כמו כן, הוא עוסק בכנסת בתחום ביטחון הפנים ובסיוע לציבור בתיקון עוולות שנגרמות להם (צילום: אלעד גוטמן)
אבל "יש עתיד", מדשדשת בסקרים?
בכל הסקרים שנעשו, אנו נמצאים במקום השני. כרגע יש לנו 19-18 מנדטים בסקרים, ואני משוכנע שהמספרים הללו עוד יגדלו. אני מאמין בכוחו של העם הזה ובכוחה של החברה הישראלית להגיד: "די, מספיק, אי אפשר יותר עם נתניהו והממשלה הזו, שמובילים את המדינה שלנו לאבדון".

מהי תפיסת עולמך ברמה המדינית?
אני מגדיר את עצמי כאיש מרכז הנוטה ימינה. זה מרתיח את ליבי לראות, שהממשלה הזו לא עושה שום צעד קונקרטי ברמה המדינית, אפילו משהו מינימלי, שיוכל להביא בסופו של דבר להסכם מדיני, למען ילדינו ונכדינו. מצד אחד, נתניהו דיבר על "שתי מדינות לשני עמים", ומצד שני, הוא לא עושה דבר כדי לממש זאת. איזו מדינה נוריש למי שיבוא אחרינו?

בעבר אמרת, שאחד הדברים שהכי מפריעים לך, הוא התנהלות הממשלה בנושא התקציבי. מה כל כך מפריע לך בכך?
זו אחת הדוגמאות להתנהלות חסרת האחריות של הממשלה. כל כלכלן מתחיל יודע, שתקציב מדינה אמור להיות מתוכנן לשנה אחת, מכיוון שיש משתנים רבים שצריך לקחת בחשבון, אלא שהחכמולוגים הללו החליטו, בלחץ ראש הממשלה, על תקציב דו-שנתי, וכעת התברר, שיעד הגירעון הגיע ל-3.6%. לאחר חלוקת הכספים למפלגות הקואליציה, הגיעה הממשלה למשבר גירעוני חמור, ועכשיו כולם מתפלאים שאין כסף לחינוך, לבריאות ולשאר התחומים החשובים. זה אומר, שמעכשיו יהיו יותר ויותר חולים במסדרונות בתי החולים, ופחות ופחות מכשירי MRI. מי שמשלם על כך בגדול הם התושבים, שיקבלו שירות הרבה יותר גרוע. נתניהו רצה לקנות לעצמו שקט פוליטי. בשביל מה הוא צריך לעבוד על תקציב 2018, אם אפשר לקבוע תקציב שנתיים מראש? אני חושש מכך, שמכיוון שמדובר בשנת בחירות, הממשלה 'תתפרע' עוד יותר בכל הקשור להוצאות המדינה, ומי שימשיך לשלם הוא הציבור, כי כבר למדנו שאין ארוחות חינם.

מה הדברים העיקריים שאתה עושה בכנסת?
אני עוסק במגוון רחב של נושאים, אך ישנם שני תחומים שקרובים לליבי במיוחד, תחום ביטחון הפנים והתחום הכלכלי. אני מגיע כמעט לכל הישיבות של וועדת הכספים, ורואה עצמי "תלמיד חכם", שכל העת לומד. דבר נוסף שחשוב לי, הוא לצאת נגד עוולות שנגרמות לציבור ולהביא לתיקונן, באמצעות חקיקה. 

אתה רואה את עצמך ממשיך קדנציה נוספת בכנסת?
אני רואה עצמי שליח ציבור, וכל עוד יו"ר מפלגתי, יאיר לפיד, והציבור ירצו בי, אשמח להמשיך. לא הגעתי לכנסת כדי לקבל ג'וב כזה או אחר. ברמה הכלכלית, אני מסודר. אגיד לך אפילו יותר מזה: בשל הפנסיה שאני מקבל מהמשטרה, השכר שלי מהכנסת הינו פחות מ-8,000 שקל, ואני אחד מ-3 ח"כים יחידים, שהודיעו כי הם מוותרים על עידכון והעלאת שכרם.


תגובות:
5: יש עתיד - ראם
המפלגה היחידה שעושה קולות שאכפת לה כמה כסף נשאר לנו בארנק אחרי שהממשלה מסיימת לעשוק אותנו

6/12/2018    11:05

4: איש אהוב ויקר - אשר
אהבתי אותו עוד מאז שהיה מפקד תחנת ירושלים, וכבר אז הוכיח איזה לב ונשמה יש לו. תמשיך לעשות חיל מהכנסת, מיקי יקר!


5/12/2018    16:20

3: חבל שכל מה שאתה מספר כאן לא נקלט אצל הציבור - לאוניד
הרי הדברים שלך על ביבי ואמסלם כל כך נכונים. האחד מחפש השרדות בכל מחיר והשני הוא השופר המתנגח במוסדות הדמוקרטיה.
תתעוררו כבר אנשים !!!

5/12/2018    11:50

2: לא עשה כלום בשום שלב - לוי
וכשיתחילו לחקור עליו תראו מה ימצאו

4/12/2018    14:26

1: מיקי לוי הוא מהבודדים שמדברים בקול רם - ירדן
לא כמו כל הלקקנים שמנסים רק לצאת טוב
כל הכבוד מיקי

3/12/2018    12:58שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר