שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 302
מאי 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
אדוני היו"ר

אדלשטיין: כמעט החרים את טקס הדלקת המשואות, על רקע סוגיית נאומו של נתניהו. נבחר למקום העשירי ברשימת 50 האישים היהודים המשפיעים ביותר במדינה ולמקום השני בפריימריס של ה"ליכוד" (צילום: יח"צ)מאת:
גל זייד


מבלי להתכוון, הפך יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לאחד הגיבורים הראשיים בטקס הדלקת המשואות, כאשר נקלע למלחמות אגו עם ראש הממשלה ושרת התרבות. למרות זאת, הוא נלחם עד הסוף על אופיו הממלכתי של הטקס, גם כשבנימין נתניהו ומירי רגב, הפרו את הכללים, והפך לגיבור האמיתי שלו.
אדלשטיין (59), נשוי בשנית ואב ל-2, יליד אוקראינה, נעצר ע"י הק.ג.ב, לאחר שלימד עברית במחתרת, ונשפט ל-3 שנים במחנה כפייה סובייטי. עם שיחרורו עלה ארצה, היה ממקימי מפלגת "ישראל בעלייה", שימש כשר לקליטת עלייה, ובמרץ 2013 נבחר ליו"ר הכנסת. בפריימריס של ה"ליכוד", הגיע למקום השני.
אדלשטיין מתייחס לטקס הדלקת המשואות, יוצא נגד ח"כ חנין זועבי, מדבר על חקירות נתניהו ומודיע בתשובה לשאלה על עתידו הפוליטי: "קבעתי לעצמי כלל בחיים: כל תפקיד שמוטל עליי, אעשה בצורה כל כך טובה, שכולם יאמרו: או שעליו להישאר בתפקידו, או שיקבל קידום"

 בעל כורחו ובניגוד לרצונו, הפך יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לאחד הגיבורים הראשיים בטקס הדלקת המשואות, כחלק ממערבולת היצרים, מלחמות האגו וכיפופי הידיים בינו ובין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושרת התרבות והספורט, מירי רגב. באחד הריאיונות שלאחר הטקס הוא אף אמר, כי מאוד לא אהב, בלשון המעטה, לצפות בנתניהו נואם בטקס במשך 14 דקות, בניגוד להסכם המוקדם, בעוד הוא עצמו עמד בהסכמים, כפי שהוא תמיד נוהג, ונאם כ-8 דקות. "אחרי כמה דקות של נאום, הבנתי שיש פה הונאה", אמר אדלשטיין. "האמינות של ראש הממשלה נפגעה. אמינות היא תכונה חשובה לכל מנהיג, ואני אדם שנוהג לכבד הסכמים. החגיגות נהרסו".

אדלשטיין (59) נולד בעיר צ'רנוביץ שבאוקראינה, ובהיותו בן 21, בעת שהיה סטודנט במכון ללימודי שפות זרות במוסקבה, הגיש בקשה לעלות לישראל, שנדחתה ע"י השילטונות. כמסורב עלייה, היה אדלשטיין פעיל בקרב החוגים הציוניים במוסקבה ולימד עברית במחתרת. הוא נעצר ע"י הק.ג.ב. בשנת 84' באשמת שווא של אחזקת סמים ונשפט ל-3 שנים במחנה כפייה סובייטי. עם תום תקופת המאסר, בשנת 87', עלה לישראל עם משפחתו. במשך 21 שנה, מאז עלייתו, התגורר ביישוב אלון שבות שבגוש עציון, ולאחר מכן עבר עם משפחתו לנווה דניאל, אף הוא בגוש עציון. הוא סיים את לימודיו במוסד היוקרתי להכשרת מנהיגות חינוכית, "עמיתי ירושלים", ועבד במוסדות חינוכיים.

לתודעה הפוליטית הגיע כשהיה אחד ממייסדי ומנהיגי מפלגת "ישראל בעלייה", שהתמודדה לכנסת בשנת 96' וזכתה ב-7 מנדטים. עם הצטרפותה של המפלגה לממשלה בראשות נתניהו, מונה אדלשטיין לשר לקליטת עלייה, תפקיד בו שימש עד שנת 99'. במסגרת תפקידו הקים אדלשטיין הוסטלים עבור עולים, שידם לא השיגה דיור נאות, ופעל לשילוב העולים בכל שדרות החברה, כמו גם להגדלת תקציבים עבורם ולשילובם בשוק התעסוקה.

בין השנים 2003-1999 שימש לסירוגין הן כסגן יו"ר הכנסת וכיו"ר סיעתו בכנסת, והן כסגן השר לקליטת העלייה בממשלת אריאל שרון. בין 2006-1999 שימש כיו"ר השדולה למען הגולן, ובמסגרת פעילות פרלמנטרית זו, הצליח לסכל את תוכניותיו של ראש הממשלה דאז, אהוד ברק, למסירת רמת הגולן לידי הסורים. בכנסת ה-16, בשנת 2003, מונה שוב לסגן יו"ר הכנסת, אם כי זה כבר היה מטעם "הליכוד", אליה הצטרפה "ישראל בעלייה", והמשיך בתפקידו עד סיום כהונת הכנסת בשנת 2006. מאז מרץ 2007 שימש אדלשטיין, כסגן יו"ר הכנסת וכחבר בוועדות השונות. בכנסת ה-18 מונה לשר ההסברה והתפוצות. באותן השנים נבחר אדלשטיין ע"י העיתון "ג'רוזלם פוסט", למקום העשירי ברשימת 50 האישים היהודים המשפיעים בעולם.

עם כינונה של הכנסת ה-19, במרץ 2013, מונה אדלשטיין, ליו"ר הכנסת, לאחר שהיה מועמד ה"ליכוד", תוך שנבחר ברוב של 96 קולות מול 8 נמנעים. בפריימריס של ה"ליכוד", שנערכו בדצמבר 2014, נבחר למקום השני ברשימה הארצית, לאחר קרב צמוד עם גלעד ארדן, על המקום הראשון. במרץ 2015, יום השבעת הכנסת ה-20, נבחר פה אחד לקדנציה שנייה כיו"ר הכנסת.

רעייתו הראשונה של אדלשטיין, טטיאנה, ממנה יש לו שני ילדים, נפטרה בשנת 2014 ממחלת הסרטן. בשנת 2016 הוא נישא ליזמית הישראלית אירינה נבזלין, המשמשת יו"ר דירקטוריון "בית התפוצות", עימה הוא מתגורר בהרצליה פיתוח.
בנאומו הממלכתי שנשא בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל, דיבר אדלשטיין על הישגי המדינה ועל כך שכולנו צריכים לשמור על המאחד ולא המפלג. "ב-70 שנות עצמאות הגענו יחד להישגים מופלאים", הוא אמר. "יחד גידלנו פעם תפוזי ג'אפה כתומים, ויחד אנחנו מגדלים היום עגבניות שרי מהונדסות. יחד לחמנו פעם, כשבידנו דוידקה, נפוליאונצ'יק ועוזי, ויחד אנחנו נלחמים היום כשמעלינו פרושה כיפת ברזל. יחד הצמחנו בישראל נווה מדבר דמוקרטי, ויחד הפכנו את ארצנו הקטנטונת למעצמה טכנולוגית עולמית, שהצדק והמוסר מובילים אותה".

במהלך הנאום התייחס אדלשטיין גם לחיכוכים ולמריבות הקשות, כאשר אמר: "אף פעם לא היתה בינינו תמימות דעים, אבל גם אם לפעמים אנחנו נגררים לוויכוחים, חשוב לעשות זאת בדרך ארץ. מחלוקות מעשירות אותנו, סתירות מעמיקות את זהותנו. לכן אני מקווה ושואף לכך, שנמשיך להיות אנשים שעומדים על עקרונותינו, אך תמיד תוך הקשבה ושיח מכבד".

בריאיון ל"חדשות הקריות", העדיף אדלשטיין, שלא להתייחס לפארסה שהיתה סביב טקס הדלקת המשואות, והקפיד שלא לתקוף את ראש הממשלה ושרת התרבות: "המסר שניסיתי להעביר היה ברור, והוא שהערב הזה צריך להיות מוקדש לכל עם ישראל. נלחמתי על כך, שלעם ישראל ולאזרחי המדינה מגיע לחגוג בלי קשר לקואליציה או אופוזיציה, ימין או שמאל. טקס כזה אמור להיות ממלכתי ולא פוליטי, וזו גם הסיבה שבמשך עשרות שנים, הכנסת היא שמנהלת אותו, מכיוון שהיא מייצגת את כל חלקי העם ואת כל הפסיפס הזה שנקרא מדינת ישראל. בטרם נערך הטקס, סברתי שעם קצת שכל ישר והיגיון בריא, אפשר להגיע לפשרות, כדי שמצד אחד, ראש הממשלה יוכל לבוא לידי ביטוי, ומצד שני, הטקס יהיה ברמה איכותית, תוך ייצוג כל אזרחי המדינה. האם הצלחנו בכך? את זה הציבור אמור לשפוט".

אפשר לומר, שמערכת היחסים שלך עם ראש הממשלה רחוקה מלהיות טובה?
כמו בכל משפחה, גם בכנסת וגם במפלגה שלנו, "הליכוד", יש מדי פעם מחלוקות, עליהן אנחנו צריכים להתגבר. מעבר לכך, איני מוכן להתייחס לפרשה הזו.

בטקס הדלקת המשואות: נשא נאום ממלכתי, בו דיבר על הישגי המדינה ב-70 שנותיה, וקרא לאיחוד ולשיח מכבד. לא אהב לראות, שנתניהו לא עמד בסיכום המוקדם (צילום: פייסבוק)

ובכל זאת, אי אפשר בלי מילה על חקירותיו של נתניהו?
אני יכול רק לקוות, שראש הממשלה יוכיח את חפותו. חשוב תמיד לזכור, שהגורם המוסמך הוא היועץ המשפטי לממשלה, ועד שהוא יחליט, יש לתת למשטרה לעשות את עבודתה המקצועית. אין לנו כרגע שום דרך לקבוע מה ראש הממשלה עשה ומה הוא לא עשה. ברמה האישית, איני יודע על חקירותיו של ראש הממשלה יותר מכל אזרח אחר.

אבל וודאי תסכים, שקשה מאוד לתפקד כראש ממשלה אל מול ענני החקירות?
אני רואה את נתניהו כמעט יום-יום, והוא מצליח לתפקד בצורה טובה מאוד. איני מתרשם, שהוא נמצא בבעיה או שיש לו קושי לתפקד ולקבל החלטות חשובות למען המדינה.

מה הדברים העיקריים שחרטת על דגלך כיו"ר הכנסת?
אני תמיד נוהג לומר, שמעבר להיותה רשות מחוקקת, על הכנסת וחבריה לשמש דוגמא אישית. איני יודע אם קוראי "חדשות הקריות" מודעים לכך, אך כנסת ישראל נחשבת לכנסת "הירוקה" ביותר בעולם. בין השאר יש למשכן הכנסת גג סולארי, החוסך הרבה מאוד אנרגיה, ואנו גם מקפידים על חיסכון בנייר. בנוסף, אנחנו קולטים לעבודה אנשים עם מוגבלויות.

באלו דברים רשמת עד כה הצלחה פחות גדולה?
במשך חמש שנים אני נלחם נגד אלימות מילולית במשכן הכנסת, ואיני תמיד מצליח בכך. חשוב לי להדגיש, שזה לא דבר אישי או משהו המכוון נגד מפלגה כזו או אחרת. אני תמיד נלחם על כך, שכל אדם צריך לומר את דיעותיו בסיגנון מכובד. ב-22 שנותיי כחבר כנסת, מעולם לא הוציאו אותי מהמליאה לאחר 3 קריאות ולא קיבלתי תלונות שהגיעו לוועדת האתיקה. עצוב לי לשמוע חברי כנסת המתבטאים בצורה קשה אחד כלפיי השני. כשנבחרתי לקדנציה שנייה, נשאתי נאום, בו אמרתי ל-120 חברי הכנסת, שעליהם להתייחס למקום הזה בחרדת קודש, ושחשוב מאוד, שהם יהיו קשובים לציבור.

מה דעתך על אמירותיה הקשות של ח"כ חנין זועבי, שקראה לאחרונה למיליוני פלשתינים לעלות לירושלים, ושבימים האחרונים נעשה ניסיון לארגן 70 חתימות של ח"כים במטרה להדיחה?
אני רואה את התבטאויותיה בחומרה רבה. חשוב לזכור, שבעבר היא כבר הורחקה לחצי שנה ע"י וועדת האתיקה של הכנסת, בעקבות דברים קשים מאוד שאמרה. לגביי ההתבטאות האחרונה שלה, על כך שהיא קוראת למיליוני פלשתינים לעלות לירושלים, אני מניח שיגיעו תלונות לוועדת האתיקה, ובמקרה כזה, הוועדה תצטרך להחליט מה לעשות. חשוב לי לומר בצורה ברורה וחד-משמעית: מי שחושב, שחסינות של ח"כ, מעניקה לו הגנה מלאה ואפשרות לצאת בהתבטאויות קיצוניות ואומללות, טועה טעות מרה.

איך אתה רואה את "צעדת השיבה" של עשרות אלפי פלשתינים, שהגיעו לגדר המערכת ברצועת עזה?
אני מברך את חיילי צה"ל, שהודפים את אוייבינו מהגדרות ושומרים על ביטחון התושבים. הקריאה של מועצת הביטחון של האו"ם ואירגוני השמאל להביא להקמת וועדת חקירה, בעקבות הפרובוקציות של הפלשתינים, מהווה פרס לטרור ולחמאס. 
לאחר שתסיים את תפקידך כיו"ר הכנסת, תשאף לכהן כשר בכיר?
קבעתי לעצמי כלל בחיים: כל תפקיד שמוטל עליי, אעשה בצורה כל כך טובה, שכולם יאמרו בהתפעלות: "או שעליו להישאר בתפקידו, או שהוא צריך לקבל קידום". 

תפקיד יו"ר הכנסת יכול לשמש קרש קפיצה לא רע לנשיאות המדינה, כפי שראינו במקרה של רובי ריבלין?
ראשית, אני מרגיש שנפלה בחלקי זכות גדולה לעשות דברים כל כך חשובים עבור המדינה שלי, אם זה דברים שעשיתי בעבר או כמובן תפקידי הנוכחי כיו"ר הכנסת. איני משווה ביני ובין הנשיא הנוכחי, רובי ריבלין, מכיוון שלכל אדם שאיפות ומטרות משלו. מעולם לא סימנתי לעצמי מטרה מסויימת ואמרתי, שאליה אני רוצה להגיע בכל מחיר. כל האופציות פתוחות בפניי, אם כי חשוב לזכור, שיו"ר הכנסת אינו תפקיד המהווה קרש קפיצה, אלא תפקיד מכובד וחשוב מאין כמוהו, מכיוון שאני מופקד על 120 אנשים, שאמורים להיות שליחי ציבור ולשמש דוגמא לכל המדינה. מה אעשה בעתיד? אלוהים גדול.


תגובות:
5: יולי הוא דוגמא לליכוד אחר - ארבל
והיה נחמד עם עוד כמה חברי ליכוד היו נוהגים כמוהו

2/5/2018    11:52

4: "על הכנסת וחבריה לשמש דוגמא אישית" - גדי
את זה אתה אמרת יולי
רק תסביר לי מי בדיוק מחברי הכנסת משמש דוגמא אישית?
ראש הממשלה? שרת התרבות? שר הביטחון?
.... מי? אה.... אולי אלה שלא שומעים עליהם בכלל
וגם לא בטוח

1/5/2018    16:22

3: שתול של השמאל - חלאס
תעבור לאבי גבאי
מי אתה שתצא נגד נתניהו
מתי תבין שביבי הוא הכי טוב לנו

1/5/2018    15:20

2: יולי מת שיגישו נגד ביבי כתב אישום - רביד
הוא יעמוד בצד ויחייך בהנאה כשזה יקרה
סוג של "נקמה" מתוקה

1/5/2018    11:25

1: אחלה של יולי - סיגל
עמד על שלו מול ראש הממשלה ראו שקשה לו עם ביבי
יאללה תעבור לצד השני נקבל אותך בשמחה

30/4/2018    15:32שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר