שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 301
אפריל 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
לוחמת צדק
במהלך מבצע "צוק איתן", בו לחם בנה הבכור כשיריונר, הרגישה ח"כ רויטל סויד, תחושת חוסר אונים, ובעקבות זאת פנתה לעשייה הציבורית ונבחרה לכנסת, שם היא משמשת כסגנית היו"ר וכחברה בוועדות פנים, הגנת סביבה, וכן חוק, חוקה ומשפט. 

‎ח"כ סויד: לא מתגעגעת לשנים בהן שימשה עורכת דין מצליחה והעדיפה לעסוק בעשייה ציבורית. יוצאת נגד שחיתות שילטונית וחוקים אנטי-דמוקרטיים. הובילה את הקמפיין למען הנשיא ריבלין, בתקופה בה סבל ממסע הסתה (צילום יח"צ)מאת: גל זייד

ח"כ סויד (51), נשואה + 4, שנולדה למשפחה ציונית דתית, הקימה משרד עורכי דין מצליח, וכעבור 24 שנה כעורכת דין פעילה, נבחרה לכנסת, מטעם "המחנה הציוני", שם היא פועלת בין השאר למען אוכלוסיות מוחלשות, העצמת נשים, חיילים, משפחות שכולות ובמטרה להביא לחיזוק מעמדו של שילטון החוק.

בריאיון ל"חדשות הקריות", היא מגלה ששלחה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, כדי שיודיע לציבור על לוח זמנים מסודר בעניין ההחלטה לגביי נתניהו, תוקפת ח"כים הפועלים למען חקיקה אנטי דמוקרטית, אינה חוששת מהסקרים, המנבאים את התרסקות מפלגתה, ומגלה שהיא שואפת להיות שרת משפטים


לאחר ששימשה עורכת דין מצליחה במשך למעלה מ-20 שנה, החליטה ח"כ רויטל סויד, לקפוץ לשדה הפוליטי ונבחרה לכנסת, שם היא משמשת בין השאר סגנית יו"ר הכנסת וחברה במספר וועדות חשובות. "נקודת המפנה שגרמה לי להגיע לפוליטיקה, היתה מבצע 'צוק איתן', בו נלחם בני הבכור, שיריונר בחטיבה 188. זו היתה הפעם הראשונה, בה הרגשתי חוסר אונים וחוסר יכולת לפעול למען הבן שלי ולעזור לו. הדבר הזה הוא שגרם לי לפנות לעשייה ציבורית", היא מגלה.
ח"כ סויד (51), נשואה + 4, נולדה בחדרה למשפחה ציונית דתית ולהורים אנשי חינוך. לאחר שסיימה את לימודי המשפטים באוניברסיטת בר-אילן, הוסמכה כעורכת דין ועברה התמחות בתחום הפלילי בפרקליטות מחוז ת"א. בשנת 94' הקימה משרד עורכי דין מצליח מאוד, שבראשו עמדה עד בחירתה לכנסת בשנת 2015. בתקופה זו למדה סויד את משמעותו וחשיבותו של שילטון החוק, ושמה לה למטרה לשמור ולהגן עליו, דבר אותו היא עושה בכנסת. לאחר הבחירות לכנסת ה-20 נבחרה סויד לחברת כנסת מטעם "המחנה הציוני", אחרי שהוצבה במקום ה-14 ברשימת המפלגה. בין השאר היא משמשת סגנית יו"ר הכנסת, חברה בוועדת הפנים והגנת הסביבה ובוועדת חוקה, חוק ומשפט. כמו כן, היא נבחרה לשמש נציגת הכנסת בוועדה למינוי דיינים.

ביומה הראשון בכנסת, ייסדה ח"כ סויד, את השדולה למרחב וירטואלי ורשתות חברתיות, במסגרתו היא מובילה את המאבק בשיח האלים, המסית והביריוני ברשת. כמי שהיתה חלק ממערכת המשפט שנים רבות, היא עומדת בראש השדולה לביצור מעמדו של שילטון החוק. כמו כן, היא פועלת למען אוכלוסיות מוחלשות, העצמת נשים, חיילים ומשפחות שכולות.

בין השאר יזמה ח"כ סויד הצעת חוק מהפכנית, הקובעת כי הורים של חלל צה"ל יוכלו להביא ילד מזרעו לאחר מותו. באחרונה העבירה הצעת חוק נוספת, להבטחת הקשר בין ילד לשני הוריו, במקרה של ניתוק בין הצדדים, תוך שיתוף פעולה עם מומחים ייעודיים שעברו הכשרה טיפולית. הצעת חוק נוספת שיזמה בשבועות האחרונים, ואשר עברה בקריאה טרומית, עוסקת במסורבי גט, ולפיה יוקם מרשם אינטרנטי של סרבנים, שנועד לחשוף את פניהם המכוערות. כמו כן, היא מקדמת הצעת חוק, לפיה משפחות של נפגעי פעולות איבה וטרור, יוכלו לבחור את מקום קבורת יקירם. באחרונה הגישה ח"כ סויד, שאילתה דחופה לשרת המשפטים, בה ביקשה לשים סוף לצילומי חשודים בבית המשפט, על רקע מקרה בו מנכ"לית "בזק", סטלה הנדלר, צולמה במשך דקות ארוכות, כשאחד הצלמים מטריד אותה וקורא לעברה קריאות סקסיסטיות. 

כשאני שואל אותה במה היא גאה במיוחד, מבין הדברים בהם עסקה במושב החורף, שהסתיים באחרונה, עונה ח"כ סויד: "ראשית, לאחר הליך ארוך וממושך, הצלחתי להעביר הצעת חוק, במסגרתה חיילים יוכלו לנסוע בתחבורה הציבורית בחינם בסופי שבוע ובחגים, גם ללא מדים. יש לי רגישות גדולה מאוד לחיילי צה"ל, וחשוב לזכור, שצה"ל הוא צבא העם, ושמדובר באחד הקונצנזוסים היחידים שיש בישראל. הדבר השני בו אני גאה מאוד, הוא מאבק שאני מנהלת למען שילטון החוק והדמוקרטיה, תוך שמירה על מעמד בית המשפט העליון ושומרי הסף הנוספים במדינה. פעלתי, יחד עם ח"כים נוספים, לסיכול החוק הצרפתי ולשינוי חוק ההמלצות. כמו כן, יזמתי קמפיין למען נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, במטרה להביא להפסקת ההסתה נגדו. דבר נוסף בו אני גאה, הינו שחרטתי על דגלי לצאת נגד השיח האלים והמסית ברשתות החברתיות, ועם בחירתי לכנסת, ייסדתי את השדולה למאבק בביריונות ברשת, שבראשה אני עומדת".

את יכולה לתת דוגמא לדבר חשוב אחד, שעשית במסגרת השדולה?
יזמתי סידרת חוקים הנוגעים לרשת החברתית, כמו "חוק הפייסבוק", במסגרתו בית המשפט לעניינים מינהליים יהיה רשאי, לבקשת  המדינה, להוציא צו המורה לספקיות תוכן באינטרנט, כמו "פייסבוק", "טוויטר" ו"גוגל", להסיר מהרשת תוכן המסית לטרור. מדובר בתוכן המהווה עבירה פלילית ושיש בו סיכון ממשי לביטחונו של אדם, ביטחון הציבור או ביטחון המדינה. 

באחרונה שלחת מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בו ביקשת ממנו להודיע על מועד קבלת החלטה בתיקי ראש הממשלה, תוך קביעת לוח זמנים ברור. מה עומד מאחורי מכתבך?
‎שלחתי את המכתב ערב קבלת ההחלטה האם להביא לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות. צריך להבין, שתיקי החקירה נגד ראש הממשלה נפתחו לפני יותר משנה, ובשניים מתוך שלושה מהם, תיק 1000 ותיק 2000, נקבע, כי יש תשתית ראייתית לקבלת שוחד בהיקף נרחב. אין זה ייתכן, שאזרחי המדינה לא יודעים איפה הם עומדים. על היועץ המשפטי לקבוע לוח זמנים ולהודיע מתי ייתן את החלטתו. אנו נמצאים בימים קשים של מסע הולך ומקצין של דה-לגיטימציה נגד מערכת המשפט, נשיא המדינה, המשטרה והתקשורת, כאשר אמון הציבור במערכת המשפט ובמערכת אכיפת החוק, נמצא בשפל המדרגה. החלטת היועץ המשפטי בדבר הגשת או אי-הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה, טרם הבחירות, תמנע טענה כאילו ישנו ניסיון להפיל ראש ממשלה, וכי "שילטון מחליפים רק בקלפי".

‎את מסכימה, שהמתקפה נגד שומרי הסף, הגיעה לשיאה בקדנציה הנוכחית?
‎אני בהחלט מסכימה, ודי אם אזכיר, שרק בימים האחרונים יצא ח"כ מוטי יוגב מ"הבית היהודי", באמירה חריפה מאוד נגד בג"צ, עליו אמר, כי הוא "עמוד הטבח ולא עמוד התווך". מדובר בהסתה פרועה נגד שילטון החוק, וגם כאשר התנצל על אמירתו, היתה זו התנצלות רפה ולא רצינית. ‎יש כאן שני תהליכים המתרחשים במקביל, שהשילוב ביניהם בעייתי. התהליך הראשון קשור לאג'נדה הימנית הקיצונית בממשלה ובכנסת, שכוללת בין השאר את שרת המשפטים, איילת שקד, וח"כ יריב לוין, שהאג'נדה שלהם היא לתקוף את בית המשפט העליון ולהעביר חקיקה אנטי דמוקרטית ואנטי חוקתית, בהתאם לאידיאולוגיה הימנית שלהם. הדבר השני קשור לראש הממשלה, הנמצא בחקירה משטרתית, ואשר גם לו יש אינטרס להחליש את מערכת המשפט, מכיוון שהדבר מסייע לו לשמר את הישרדותו הפוליטית. כל הדברים עליהם דיברתי חוברים יחד במטרה להביא להחלשת שילטון החוק, ובאווירה שכזו, אין פלא שח"כ מוטי יוגב, מרשה לעצמו לצאת בהתקפה פרועה כזו. אני רוצה להזכיר לקוראי "חדשות הקריות", שגם ארדואן החל את צעדיו האנטי-דמוקרטיים בהחלשת מערכת המשפט, אמצעי התקשורת וכל מי שהתנגד לו. פגיעה בבית המשפט מהווה את אחד מסממני הדיקטטורה.

‎ח"כ סויד: החלה בהובלת מאבק נגד שיח אלים ברשת, פעלה כדי שחיילים ייסעו בתחבורה ציבורית בחינם בסופי שבוע ויזמה הצעת חוק מהפכנית, הקובעת שהורים של חלל צה"ל, יוכלו להביא ילד מזרעו לאחר מותו (צילום יח"צ)
‎כמי שנחשבה במשך שנים לאחת מעורכות הדין הבכירות במדינה, מה דעתך על תיפקודה של שרת המשפטים, איילת שקד?
‎היא שרה מאוד יעילה בהיבטים המקצועיים של המשרד, אך לצערי, פוגעת אנושות בעוצמת בית המשפט ומערכת המשפט. שרת המשפטים מנסה להכניס למערכת המשפט שופטים יותר שמרנים, ומה שמסתתר מאחורי זה, הוא הרצון שיהיו שם אנשים עם תפיסת עולם פוליטית, אלא שמערכת המשפט צריכה להיות נטולת אג'נדה פוליטית.

‎אינך חוששת מהסקרים, שמנבאים ל"מחנה הציוני" 13-12 מנדטים?
‎אני מסכימה, שהסקרים האחרונים אינם מחמיאים לנו, אך באותה נשימה אני משוכנעת, שסקרים אינם חזות הכל. כולנו זוכרים איך אזרחי ארה"ב הלכו לישון בידיעה, שהילארי קלינטון תהיה הנשיאה, ובסופו של דבר, טראמפ נבחר, וכך גם לגביי הרצוג ונתניהו. הסקרים יכולים עוד להשתנות, אם כי אנו כבר מפיקים לקחים מהעבר. יו"ר המפלגה, אבי גבאי, עובד בקצב מרשים מאוד. מדי פעם אני מצטרפת לכנסים שהוא עורך ורואה את האש והלהט גם בעיניו וגם בעיני האנשים שמגיעים לכנסים. השטח מדבר אחרת לגמרי מהסקרים.

‎מפלגתה החדשה של ח"כ אורלי לוי אבקסיס, עלולה לקחת קולות מ"המחנה הציוני"?
‎ראשית, אני מברכת את אורלי, שהיא חברת כנסת ראויה מאוד, על הקמת המפלגה. יחד עם זאת, היא תיקח קולות בעיקר מגוש הימין, בשל דיעותיה הפוליטיות, שהרי אורלי הגיעה מ"ישראל ביתנו".

‎מה דעתך על המפלגות החדשות שקמות בכל מערכת בחירות?
‎אני סבורה, שמפלגות האווירה הללו עלולות להביא למצב של סחטנות פוליטית, וצריך לחזור למצב שהיה במשך עשרות שנים, בו היו שתי מפלגות שילטון גדולות ועיקריות, מימין ומשמאל.

‎נתניהו צריך להתפטר או להכריז על נבצרות, בעקבות החקירות נגדו?
‎לראש הממשלה עומדת חזקת החפות וטרם הוגש נגדו כתב אישום. יחד עם זאת, כאשר אדם נמצא תחת מסת חקירות כל כך גדולה, עם תיקים כבדי משקל, הוא אינו יכול גם לנהל את ענייני המדינה וגם את ההגנה שלו.

‎את מוצאת עצמך מתגעגעת לפעמים לתקופה בה היית אחת מעורכי הדין הבכירים במדינה?
‎איני מתגעגעת לשום דבר. שימשתי עורכת דין פעילה במשך 24 שנה, ולא עזבתי משרד משגשג כדי להגיע לכנסת לפרק זמן קצר. הגעתי כדי לתרום בתחום הציבורי ואני מקווה, שבכנסת הבאה אהיה שרת המשפטים.


תגובות:
4: להכריז על נבצרות מהר - אמנון
לא יכול להיות שנתניהו יגיד לפני שנים שראש ממשלה לא יכול לכהן תחת חקירות וכשזה מגיע אליו זה לא תופס.
אני עם סויד בעניין הזה

29/3/2018    15:49

3: שומרי הסף חוטפים אש - ספי
האמת שההתנהלות שלהם הביאה את האש אליהם
הם לא יכולים להתנהל כאדונים וכאחרון הפוליטיקיים
הם נרדמו בכל החזייתות

28/3/2018    14:10

2: לוחמת אמיתית - יפית
עושה הרבה בשביל האזרח הקטן בניגוד לשאר אוכלי החינם

28/3/2018    11:10

1: איזה יפה היא - ירון
לא הכרתי אותה לפני זה בכלל

27/3/2018    14:25שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר