שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 301
אפריל 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"יש לי אובססיה לנתניהו"
אפילו העיתונאי בן כספית, לא חזה מראש את עוצמת ההצלחה של הביוגרפיה שכתב על בנימין נתניהו, שניצבת מזה שבועות רבים בראש טבלת רבי המכר, ואשר עוסקת בפיענוח דמותו של ראש הממשלה וכוללת גילויים חדשים.

כספית: נחשב לאחד העיתונאים והפרשנים הבכירים במדינה. כבר לפני 15 שנה, היה הראשון לזהות את הבסיס ממנו צמח "תיק 1000". טוען, ששאיפתו היחידה היא להגיע לחקר האמת ומשוכנע שנתניהו מסוכן למדינת ישראל (צילום: גיא גלעד)מאת:
גל זייד


כספית (57), נשוי בשנית ואב ל-3, עשה את שירותו הצבאי כלוחם ב"חטיבה 7", ויש לו תואר ראשון במשפטים. לא רבים יודעים, שהוא היה חבר בסניף ה"ליכוד" בחולון. פרט להיותו כתב ופרשן בכיר ב"מעריב", שחשף סקופים רבים במהלך השנים, הוא כותב באתר "אל-מוניטור" ומגיש תוכנית ב"רדיו ללא הפסקה".

בריאיון ל"חדשות הקריות", מסביר כספית, למה הוא גאה באובססיה שיש לו על נתניהו, מספר מה הסיבה שבגללה תיק 1000 הינו התיק החמור ביותר בו מעורב נתניהו, מגלה מדוע אינו קורא טוקבקים נגדו ומעריך, שעידן נתניהו יגיע לסיומו בקרובכאשר העיתונאי בן כספית, החל בכתיבת ספרו "נתניהו", הביוגרפיה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיצאה לאור בהוצאת "ידיעות ספרים", הוא לא תיאר לעצמו עד כמה העיתוי של יציאת הספר, יהיה מוצלח וישחק לטובתו. השילוב בין הוצאת ספר העוסק בחידת נתניהו וכולל גילויים חדשים עליו, יחד עם מאורעות התקופה האחרונה, הכוללים את חקירותיו של ראש הממשלה והמלצות המשטרה נגדו, גרמו לכך, שמאז צאתו לא יורד הספר מהמקום הראשון בטבלת רבי המכר, במשך שבועות רצופים. "לא חלמתי שהספר ייצא לאור בעיתוי כל כך מוצלח עבורי ובצירוף מקרים כזה", מגלה כספית. "שלושה ימים לפני שהגיע לחנויות, פורסמה ב'וואלה' הקלטת של שרה נתניהו, בה נשמעה צורחת על אחד מיועצי המשפחה. כמה ימים לאחר צאתו, פורסמו המלצות המשטרה באשר לתיקים 1000 ו-2000, ולאחר מכן היתה התפנית לגביי תיק 4000".

כספית (57), נשוי בשנית ואב ל-3, שאביו יצחק היה חבר מרכז "ליכוד", שירת בצה"ל בחיל השיריון, עבר הכשרה כלוחם ושימש מפקד טנק מרכבה ב"חטיבה 7". עם סיום שירותו, למד לתואר ראשון במשפטים ואף עבד כחוקר פרטי. בנוסף לעבודתו ב"מעריב", שם הוא משמש כתב ופרשן בכיר, כספית גם כותב באתר החדשות "אל-מוניטור", הגיש תוכניות טלוויזיה וכתב מספר ספרים, ובהם על נתניהו ואהוד ברק. אלא שאפילו הוא לא חזה את עוצמת ההצלחה של ספרו החדש על נתניהו. "היה לי ברור שהספר יצליח, אך לא שיערתי בנפשי את מימדי ההצלחה", הוא אומר. "מה שמפתיע אותי בעיקר, הם התגובות המדהימות שאני מקבל. אנשים מספרים לי, שהם גומעים את הספר תוך יום-יומיים, ומדובר בספר של 420 עמודים. ממש היום קיבלתי תגובה שחיממה את ליבי, מאחד מסמלי הימין, שאמר כי למד המון דברים על נתניהו מהספר, אותו כינה במילים 'ספר היסטורי'. אני מקבל תגובות אוהדות גם מאנשי ימין, וזה סוד ההצלחה של הספר, שהוא מדבר לכולם, אולי בגלל שיש בו גם דברים חיוביים על נתניהו. הספר אינו דומה לטור עיתונאי רגיל שלי, אלא יש בו זווית ראייה אחרת, עם מבט היסטורי ורטרוספקטיבי".

כמה זמן עבדת על הביוגרפיה?
בעניין זה, יש לי שתי תשובות. התשובה הראשונה היא, שעבדתי עליו במשך יותר מארבע שנים, בהן ריאיינתי, תיחקרתי והאזנתי למאות מקורות בשלוש יבשות, חמש מדינות ושתי שפות. לצורך כתיבתו, ערכתי שני ביקורים בארה"ב, כמה גיחות לאירופה ואף הגעתי לשטחי הרשות הפלסטינית. התשובה השנייה היא, שספר זה הוא סך כל התובנות, ההתרשמויות והמידע שצברתי ואספתי על נתניהו מאז החל את דרכו בציבוריות הישראלית ועד היום. במובן הזה, אני עובד על הספר כבר יותר מ-20 שנה, מבלי להרגיש...רוב האנשים אינם יודעים, שזהו ספרך השני על נתניהו, לאחר שבשנת 97' הוצאת לאור את הספר "נתניהו: הדרך אל הכוח", שכתבת עם אילן כפיר. כבר אז זיהית 

את ההתנהלות הבעייתית של ראש הממשלה?
כבר בספר ההוא נזרעו הזרעים והכתובת היתה על הקיר באופן מוחלט. אגב, הספר עליו אתה מדבר, הסתיים פחות או יותר בפרשת בראון-חברון, במסגרתה הועלו חשדות קשים נגד נתניהו, והיו לו אז גם נפילות נוספות, כמו ניסיון ההתנקשות הכושל בח'אלד משעל. כבר אז אפשר היה לזהות, שהכל קורס אל תוך כאוס התנהלותי, וגם חשיבותה והתערבותה של הגברת נתניהו בחיי בעלה, הלכה והתעצמה.

כספית: ספרו זכה להצלחה אדירה עם צאתו, אינו יורד מהמקום הראשון בטבלת רבי המכר ולאחרונה יצאה המהדורה השביעית שלו. משוכנע, שאם יהיו התפתחויות בולטות נוספות, יקדיש לכך לפחות פרק מיוחד ומעודכן בספרו
עלה בדעתך לכתוב פרק חדש או לשנות את הספר בעקבות ההתפתחויות האחרונות?
בהחלט. לאחרונה יצאה המהדורה השביעית של הספר, ובכל אחת מהמהדורות האחרונות תוקנו כל מיני טעויות קטנות של תאריכים לא מדוייקים, שם ש"התפרקה" לו אות ודברים מהסוג הזה, שהרי בספר ישנם אלפי פרטים קטנטנים. במהדורות הרביעית והחמישית כבר הוספתי פרטים לגביי המלצות המשטרה לגביי נתניהו. יחד עם זאת, ביוגרפיה אינה צריכה להיות מעודכנת עד הרגע האחרון, מכיוון שכדי לקרוא את האקטואליה המעודכנת ביותר, די אם אנשים יקראו את טוריי, ולכן אין צורך להוסיף עוד פרק על כל אירוע חדש שיש לגביי נתניהו. כשסאגת נתניהו תסתיים או כשתגיע ה"תחנה" הרצינית הבאה, כמו החלטת היועץ המשפטי לממשלה או התפטרות, אין ספק שאוסיף פרק חדש או שניים לביוגרפיה.

בכנס אילת לעיתונות הודית, שיש לך אובססיה לנתניהו. תסביר את המשפט הזה?
ראשית, אני רוצה לתקן אותך. לא הודיתי, אלא אמרתי בקול גדול שיש לי אובססיה לנתניהו, ואני גאה בכך גאווה גדולה. כל עוד היא אינה פלילית, אובססיה היא דבר חיובי בעיניי. ההיסטוריה נעשתה ונקבעה ע"י אנשים שהיתה להם אובססיה. להרצל היתה אובססיה להקים בית ליהודים לאחר 2000 שנה ולבן גוריון היתה אובססיה להקים מדינה. כמובן שאיני משווה את עצמי לאנשים הגדולים הללו, אלא ניסיתי להמחיש עד כמה אובססיה יכולה להיות דבר טוב. כמי שיודע כבר 20 שנה שנתניהו אדם מסוכן למדינת ישראל, אני עושה הכל כדי להביא לחשיפת האמת. אני יכול לגלות לך, שהחודשים האחרונים הם החשובים והמספקים ביותר בקריירה שלי, מכיוון שפתאום עיתונאים רבים נוספים חושפים את האמת באשר למשפחת נתניהו. כשהדגמתי עד כמה שרה ויאיר מנהלים את המדינה, אנשים לא האמינו לי, והנה עוד ועוד עיתונאים כותבים זאת, ופתאום כולם מבינים, שמה שחשבתי וכתבתי לפני שנים, שמדובר במשפחה רקובה ללא אמות מידה מוסריות, לא נכתב מהירהורי ליבי אלא כאמת לאמיתה.

אינך חושב, שהאובססיה שיש לך כלפי נתניהו, עלולה להפחית מאמינותך כעיתונאי ולפגוע באובייקטיביות שלך?
צר לי לומר לך, שהעיתונות האובייקטיבית כבר די מתה, וגם הגבולות בין ידיעה חדשותית לטור פובליציסטי, היטשטשו. לשמחתי, הגעתי למעמד בו אני יכול לכתוב כל מה שאני רוצה, בתנאי כמובן שאני דוגל באמת. 

מה יש לך לומר למי שטוען, כי אתה שמאלני עוכר ישראל?
אני אומר לאנשים הללו, שגדלתי בסניף ה"ליכוד" בחולון, ושאני רואה עצמי כציוני וכפטריוט ישראלי. אגב, אם תבדוק את הטורים והכתבות שלי, תוכל לראות שם, שכתבתי המון דברים חיוביים על פוליטיקאים מהצד הימני של המפה הפוליטית, כמו אביגדור ליברמן, נפתלי בנט, איילת שקד וגדעון סער, למרות שרובם המכריע אינם מחזיקים בדיעותיי הפוליטיות. בעבר חשפתי סיפורים גדולים שעזרו מאוד לימין, כמו על יוסי גינוסר, "הקרן החדשה לישראל" ועל שיחותיו של האלוף (במיל') אורן שחור, עם שמעון פרס, בהיותו עדיין בצה"ל.

בעבר כתבת, ששרה נתניהו גילתה, שבעלה נפגש איתך בסתר ועשתה לו סצינה במסעדה. היכן נמתח קו הגבול בין רכילות וחדשות?
לא מדובר ברכילות. אם ראש הממשלה צריך לקבל את אישורה של רעייתו כדי להיפגש עם עיתונאים או כל אדם אחר, הרי שיש פה בעיה חמורה. חלפו עשר שנים מאז הימים ההם ועד שניר חפץ סיפר לעם ישראל, מה הסיבה שבגללה נתניהו התחבק עם מאבטח, שירה בשני ירדנים, ולמה התנהל כפי שהתנהל בסיפור המגנומטרים. כתבתי כבר 1,000 פעם כמה לגברת נתניהו יש השפעה על בעלה בנושאים חשובים למדינת ישראל, וכשנוכחתי בכך במו עיניי, במקרה האישי שלי, הרגשתי שאהיה פושע אם אמנע מהציבור לדעת את האמת.

מבין התיקים בהם חשוד נתניהו, מהו החמור ביותר בעיניך?
אם נתניהו היה חשוד בתיק הצוללות, הייתי אומר לך, שזהו התיק החמור ביותר בו הוא מעורב, מכיוון שביטחון לאומי מנצח הכל. במצב הנוכחי, אני סבור שתיק 1000, אותו אני מכיר היטב, הינו החמור ביותר, ואני העיתונאי הראשון שזיהה וכתב על כך כבר לפני 15 שנה. בתיק הזה הכל מונח על השולחן בצורה הכי גולמית ומחליאה, בכל הקשור לריקבון של משפחת נתניהו, שאינה מסוגלת, פיזית ונפשית, להוציא ולו שקל אחד על הוצאותיה, ולכן מגייסת לכך גורמים חיצוניים. מדובר בתיק שוחד קלאסי. כשמנחם בגין ביקר בארה"ב, בהיותו ראש ממשלה, רעייתו עליזה גילתה, שהם שכחו להביא שלוש חולצות לבנות, וביקשה ממישהו שיקפוץ ל"מייסיס" ויקנה עבורו. כשהביאו לה את החולצות, היא שאלה כמה הן עלו, וכשענו לה שהכל בסדר, השיבה: "החולצות לא מיועדות לביקור, אלא למנחם", ושילמה את כל הכסף. מנחם בגין לא היה נשאר יום אחד נוסף בתפקידו, אם היה נחשד בדברים בהם נחשד נתניהו.

אתה מרגיש מאוים בעקבות הספר שכתבת?
איני מרגיש מאוים, אם כי אני בהחלט מקבל גידופים וקללות.

מעניין אותך לראות מה כותבים עליך בטוקבקים?
כבר שנים שאני לא נכנס לטוקבקים באופן עקרוני. אני לא מוציא על זה אנרגיה והדברים עוברים לי ליד האוזן. יחד עם זאת, לפעמים אני מקבל הודעות לפלאפון עם קללות עסיסיות, ואז לפתע מתפרץ ממני הבחור הצעיר ההוא מסניף ה"ליכוד" בחולון, ואני משיב להם בפרץ של קללות כטוב ליבי... אני מסכים עם העיתונאי אריה גולן, שאמר שלא ירחק היום ועיתונאי עלול להיפגע בגלל ההסתות נגדו, והכתובת בהחלט נמצאת על הקיר. הסתה נגד עיתונאי היא פשע בעיניי.

אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו, הדבר יהווה את סוף הקריירה הפוליטית שלו?
איני רואה מצב, בו לראשונה בהיסטוריה, ראש ממשלה בישראל ימשיך בתפקידו אם יוגש נגדו כתב אישום. שום קואליציה לא תסכים לדבר כזה, ולהערכתי, עידן נתניהו יסתיים בקרוב.


תגובות:
6: ספר מצויין ממליץ לכולם - יואב
לא פלא שהוא מוביל בטבלת המכירות

29/3/2018    17:00

5: הוא צועק מה שכולם כבר יודעים - כרמי
אבל המצב הרבה יותר מורכב ממה שחושבים.
יש כאן פרמידה של אנשים שמעורבת בדברים קשים מאוד. זה לא רק שמרון, זה כנראה עוד בני משפחה בכל מיני עניינים שאנחנו אפילו לא יודעים. המצב שם מסובך לגמרי...

29/3/2018    15:39

4: נקווה שגם הרפש מעיסקת הצוללות יצוף לבסוף - שניר
אני אומר לכם, זו השחיתות הכי גדולה שהיתה כאן מקום המדינה

28/3/2018    14:01

3: תיזהר בן כספית - סתיו
הידיים הארוכות של נתניהו ושרה מגיעות לכל מקום. יש להם אנשים כמו אירגון פשע

28/3/2018    12:17

2: אני חושב שאתה שתול של השמאלנים - שמעון
וכואב לך שביבי ראש ממשלה טוב. אבל לא יעזור לך כלום. ביבי ראש ממשלה לעוד 10 שנים לפחות

27/3/2018    15:56

1: מה זה עוזר לנו כספית - יהודה
ככל שיש על ביבי יותר חקירות וסיפורים ככה כוחו גובר והמנדטים מזנקים
עם מפגר

27/3/2018    12:24שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר