שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 293
אוגוסט
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
“תפקיד שרת החינוך תפור עליי״
אי אפשר שלא להעריך את האמביציה העצומה של ח״כ ד״ר יפעת שאשא-ביטון, שבגיל 23 סיימה תואר שני, בגיל 29 השלימה את לימודי הדוקטורט, בגיל 35 התמודדה על ראשות העיר קרית שמונה ובגיל 42 הגיעה לכנסת.

ח״כ ד״ר שאשא-ביטון: הגיעה לכנסת על תקן אשת החינוך של מפלגת “כולנו״. רואה עצמה במרכז המפה הפוליטית, לאחר שבעבר היתה ימנית קיצונית. מודיעה, שאם תרגיש שאינה יכולה לתרום יותר, תעזוב את הכנסת (צילום יח״צ)מאת: גל זייד

ח״כ שאשא-ביטון (44), נשואה ואם ל-3, סיימה תואר ראשון במינהל חינוכי ותואר שני בניהול ופיתוח מערכות חינוך ובהדרכת הורים. את עבודת הדוקטורט עשתה על היבטים חינוכיים ופסיכולוגיים בסיכסוך הישראלי-פלסטיני. במהלך השנים שימשה מרצה במכללות שונות, נכנסה למועצת העיר קרית שמונה וכיהנה כסגנית ראש העיר בשכר. לקראת הבחירות האחרונות נענתה לפנייתו של משה כחלון להצטרף למפלגת “כולנו״, ובכנסת הנוכחית היא משמשת כיו״ר הוועדה לזכויות הילד.

בריאיון ל״חדשות הקריות״, מגלה ח״כ שאשא-ביטון, כי עבודת הדוקטורט שעשתה, הביאה לשינוי בדיעותיה הפוליטיות, וכי עד אז היתה ימנית קיצונית. כמו כן, היא משוכנעת שמפלגת “כולנו״, לא תיעלם כמו מפלגות אחרות ומאותתת לנתניהו, שתשמח להיות שרת החינוך

כבר מגיל צעיר מאוד היה ברור, שח״כ ד״ר יפעת שאשא-ביטון, אינה מסוג האנשים שלוקחים את הזמן באיטיות, אלא כאלה שכובשים פיסגה אחת, ומיד פועלים כדי לכבוש את הפיסגה הבאה. בגיל 23 השלימה את התואר השני, בגיל 29 סיימה את הדוקטורט, ובהיותה בת 35, התמודדה על ראשות העיר קרית שמונה. כעבור שבע שנים, בגיל 42, הגיעה לכנסת, מטעם מפלגת “כולנו״, שהוקמה זמן קצר לפני כן ע״י השר משה כחלון. “זה נכון שעשיתי הכל מהר, אבל זה לא היה משהו מכוון או מודע מראש. אני אדם מאוד ממוקד מטרה, והיה לי ברור שברצוני לעסוק בתחום החינוך, הן ברמה האקדמית והן הציבורית, אם כי לא חשבתי בהכרח שאגיע לכנסת״, אומרת ח״כ שאשא-ביטון, המכהנת בין השאר כיו״ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת.

ד״ר שאשא-ביטון (44), נשואה ואם ל-3, נולדה בקרית שמונה לאם אחות מוסמכת ולאב שהינו בעל חברת הסעות פרטית. בגיל 16 הכירה את בעלה, לו נישאה בהיותה בת 21. את שירותה הצבאי עשתה כמש״קית כוח אדם של אנשי מילואים, ולאחר מכן למדה לתואר ראשון במינהל חינוכי ולתואר שני בתחום ניהול ופיתוח מערכות חינוך והדרכת הורים, מטעם אוניברסיטת חיפה. את עבודת הדוקטורט עשתה על היבטים חינוכיים ופסיכולוגיים של הסיכסוך הישראלי-פלסטיני. עם סיום לימודיה שימשה מרצה במכללת “תל חי״, ולאחר מכן במכללת “אוהלו״. בין השנים 2015-2012 עמדה בראש בית הספר ללימודי המשך של מורים במכללת “אוהלו״, ולאחר מכן נבחרה לסגנית נשיא המכללה. במהלך השנים היא גם כיהנה כמנהלת מחלקת החינוך ביישוב כפר ורדים. בשנת 2008 נכנסה ח״כ שאשא-ביטון, למועצת העיר קרית שמונה, ובמשך שנתיים כיהנה כסגנית ראש העיר בשכר. כמו כן, היא היתה ממונה על תיק החינוך, החברה והנוער בעירייה, ובמהלך כהונתה קיבלה העיר פרס חינוך מחוזי.

לקראת הבחירות לכנסת ה-20 הצטרפה למפלגת “כולנו״, ושובצה במקום השביעי ברשימתה לכנסת. לאחר שמפלגתו של כחלון קיבלה 10 מנדטים, הגיעה ח״כ שאשא-ביטון לכנסת, שם היא משמשת כנציגה הראשונה של קרית שמונה. במסגרת תפקידה כיו״ר הוועדה לזכויות הילד, מקדמת ח״כ שאשא-ביטון, נושאים רבים אותם היא רואה כחשובים במיוחד, ובהם בטיחות ילדים, פגיעות מיניות בהם, אלימות במוסדות חינוך, אימוץ ילדים, ביריונות ו״שיימינג״ ברשת. “הסיבה שרציתי להיות חברת כנסת, נובעת מאותה הסיבה שגרמה לי להיות חברת מועצת העיר קרית שמונה, ולאחר מכן סגנית ראש העיר, והיא הרצון להשפיע במעגלים נרחבים, בעיקר בחינוך. כאשר השר כחלון, שהכיר אותי כשהייתי סגנית ראש העיר בעת ששימש כשר התקשורת, פנה אליי בבקשה להצטרף למפלגתו, לא חשבתי על כך יותר מדי זמן, והיה לי ברור שזה מה שאני רוצה לעשות״, היא מגלה.

מה האג׳נדה העיקרית שאת מקדמת בכנסת?
נכנסתי למפלגת “כולנו״ על משבצת החינוך, והתפיסה שלי הינה, שהחינוך הוא המנוף לשינוי חברתי, ושהכל מתחיל ונגמר בתחום זה. תפקידי כיו״ר הוועדה לזכויות הילד הוא ה״בייבי״ שלי, ואני משקיעה בו המון מאמץ וזמן.

מהם שלושת הדברים המרכזיים שאת מקדמת במסגרת הוועדה?
ברמה העקרונית, מטרת הוועדה היא להפוך את המדינה למקום הרבה יותר נוח, בטוח ומותאם לילדים. הדבר הראשון שחשוב לי לקדם כחלק מהוועדה, הינו כל הנושא של פגיעות מיניות בקטינים. עם הזמן גיליתי, שמאוד קשה למצות את הדין עם עברייני מין של ילדים, מכיוון שלבתי המשפט לא היו הכלים המתאימים לכך. בימים אלו אני מקדמת הצעת חוק, שמטרתה להגן על ילדים בעת מתן עדות נגד עברייני מין שפגעו בהם. הדבר הבולט השני שאני מקדמת כיו״ר הוועדה, הינו תחום שכחת ילדים ברכב. לשמחתי, הצלחתי לגייס את משרד החינוך והמשרד לביטחון פנים לטובת העניין, כדי שניתן יהיה לעשות הכל במטרה להגביר את המודעות לתופעה זו ולמנוע את האסון הבא. הדבר השלישי הינו הניסיון שלנו בוועדה לפקח בדרכים שונות על מוסדות חינוך מגיל 3-0. האבסורד הוא, שכדי לפתוח דוכן פלאפל, צריך לקבל הרבה יותר רישיונות מאשר אדם פרטי שמחליט להפעיל משפחתון. צריך לשים לזה סוף.

מה דעתך על החלטת משרד הרווחה למנוע אימוץ ילדים ע״י זוגות חד-מיניים?
מאוד לא אהבתי את ההחלטה הזו. מדינת ישראל צריכה לקחת אחריות על ילדים המיועדים לאימוץ, ללא קשר לשאלה אם מדובר בזוגות חד-מיניים או זוגות “נורמטיביים״. כל העיסוק סביב אופי המשפחה אינו רלוונטי, ואין ספק שהיתה כאן שגיאה של המערכת, שצריכה לעשות חשבון נפש. יש כאן מוסר כפול. מצד אחד, מערכת המשפט אומרת, שיש לקבל כל משפחה כפי שהיא, ומצד שני, כשמגיעים ל״תכל׳ס״, פתאום מחליטים שמשפחות חד-הוריות לא מתאימות לאמץ ילדים.

את חוששת מהירידה בסקרים של מפלגת “כולנו״?
ראשית, ייתכן שבעבר היתה ירידה בסקרים, אך בתקופה האחרונה אנו מגלים, שהמפלגה נמצאת במגמת עלייה. שנית, איני מייחסת חשיבות רבה לסקרים, והסקר האמיתי יהיה ביום הבחירות. לפני הבחירות האחרונות, היו כל מיני סקרים, וחלק מהם אפילו ניבאו שנקבל פחות מ-7 מנדטים, מה שהיה בזמן אמת משאיר אותי מחוץ לכנסת, כך שאני לא מתרגשת מאף סקר. אנו עסוקים בעשייה ולא בבחירות, והבוחרים יצטרכו להחליט מי באמת עובד עבורם ומי לא.

יש הטוענים, ש״כולנו״ היא מפלגה של איש אחד?
אין ספק שכחלון הינו אדם דומיננטי מאוד, שהחליט להקים מפלגה במטרה להוביל אג׳נדה ורוח מאוד מסויימים, אליהם התחברו חברי הכנסת של המפלגה. יחד עם זאת, כל אחד מהח״כים של “כולנו״, מוכיח את עצמו בעשייה פרלמנטרית איכותית ובלתי רגילה.

כחלון ראוי להיות בעתיד ראש ממשלה?
אין לי ספק שכן. הוא בהחלט קורץ מהחומר הנכון.


עם השר משה כחלון: משוכנעת, שכחלון ראוי להיות בעתיד ראש ממשלה, אך מכחישה שמדובר ב״מפלגה של איש אחד״. אינה מתרגשת מפרשת הצוללות ולא מבינה את עמדת משרד הרווחה באשר לאימוץ ילדים ע״י זוגות חד-מיניים (צילום ארז יעקובי)

מה דעתך על אבי גבאי, שפרש מ״כולנו״ ומהממשלה, עבר למפלגת “העבודה״, וזכה בראשות מפלגתו החדשה?
מדובר בעניין פנימי של מפלגת “העבודה״, ואין לי עניין להיכנס לזה. אני רק יכולה לומר, שחובת ההוכחה מוטלת עליו. אנו, חברי הכנסת של “כולנו״, מוכיחים את עצמנו כל יום מחדש בעשייה ללא הפסקה, וכך גם על גבאי לעשות בעתיד.

איך את רואה את פרשת הצוללות?
איני מתרשמת מכל האינפורמציה שנזרקת לחלל האוויר ושמתפרסמת באמצעי התקשורת. אני מציעה לכולם להמתין ולראות אם יוגשו כתבי אישום בפרשה, וסומכת על המשטרה והמערכת המשפטית, שיעשו עבודתם בצורה הטובה ביותר.

איך היית מגדירה את עמדותיך הפוליטיות?
בעברי הייתי ימנית קיצונית בדיעותיי, אך עבודת הדוקטורט שעשיתי, העוסקת בהיבטים חינוכים ופסיכולוגיים של הסיכסוך הישראלי-פלסטיני, גרמה לשינוי בדיעותיי הפוליטיות. העבודה והמחקרים שערכתי גרמו לי להבין, ולו במקצת, את הצד השני, ולא להסתכל רק על הזווית הישראלית. היום אני מגדירה את עצמי כמי שנמצאת במרכז המפה הפוליטית.

צריך לנסות ולחדש את המשא ומתן המדיני?
מדובר בסוגיה מאוד מורכבת ורגישה. עוד לפני שאנו מדברים על הסיכסוך הישראלי-פלסטיני, בחברה הפלסטינית עצמה יש המון סיכסוכים פנימיים שאינם קשורים אלינו, ואנו מהווים רק כלי בסיכסוכים הללו. ברמת היומיום, יש סוג של נורמליזציה, עם שיתופי פעולה בין הישראלים והפלסטינים בתחומים שונים, כמו כלכלה וחקלאות, וחשוב שזה יימשך.

כתושבת קרית שמונה, עד כמה חשוב לך לפעול מהכנסת למען איזור הצפון?
אני פועלת רבות למען קידום הצפון, ובין השאר תמכתי ועשיתי הכל כדי לשים את כל כובד משקלי למען מימוש התוכנית לפיתוח הצפון, בתיקצוב של 15 מיליארד שקלים. בנוסף אני עושה ככל שביכולתי כדי לסייע למוסדות רפואיים באיזור הצפון שנקלעו לקשיים, כמו המרכז הרפואי לגליל בנהריה, וכדי להביא לצימצום הפערים החברתיים והכלכליים בין הפריפריה והמרכז.

אם הייתי שואל אותך מה תעדיפי בעתיד, להיות שרה בממשלה או לכהן כראש עיריית קרית שמונה, מה תהיה תשובתך?
זו דילמה לא פשוטה... ראש עיר הוא תפקיד מאוד משמעותי עם יכולת השפעה גבוהה במיוחד על התושבים. ראש העיר יכול לחלום משהו בלילה, ובבוקר למחרת כבר להתחיל ולממש את תוכניותיו, ואילו בכנסת זה הרבה יותר בעייתי, מכיוון שהדברים לוקחים המון זמן.

ובכל זאת, מה היית מעדיפה לעשות?
אחת השאיפות שלי היא להיות שרת חינוך, תפקיד שתפור עליי, ואך טבעי הוא שאמלא אותו, עם כל הניסיון, הכישורים והיכולות שרכשתי. בעתיד תמיד אוכל לחזור לתפקידים בכירים בעיריית קרית שמונה, אבל קודם כל הייתי רוצה למצות את המקסימום כחברת כנסת.

את רואה עצמך עוד שנים רבות בכנסת?
כל עוד ארגיש שאני תורמת ומביאה ערך מוסף למשכן, אשמח להמשיך. ברגע שארגיש שאיני משמעותית ולא יכולה לתרום מספיק, אחליט בעצמי לעזוב.תגובות:
9: אישה נפלאה - יונית
מאחלת לה רק טוב ושתמשיך להצליח
הצלחה שלה היא הצלחה של כולנו

13/8/2017    17:55

8: היא עוד תהיה ראש עיר בקרית שמונה - יהוד
זה די ברור שזה הכיוון שלה בסופו של דבר

9/8/2017    13:25

7: כואב שלא נותנים לחד מיניים לאמץ - מיכל
מה הקשר בין נטייה מינית לבין היכולת לגדל ילד. להיפך. החד-מיניים הם אנשים רגישים יותר וסובלנים יותר ולרוב מאוד אינטיליגנטים ומוכשרים. אם אני צריכה להשוות בניהם לבין הורים רגילים שלא הייתי נותנת להם לגדל כלב אפילו, אז הם טובים בהרבה


8/8/2017    16:30

6: אי אפשר לחדש כרגע את השיחות עם הפלסטינים - צ'רלי
וצודקת יפעת שאומרת שהסוגייה מורכבת.
כרגע זה לא הזמן
אולי בעוד כמה שנים

8/8/2017    15:52

5: דברים שרואים משם - לוין
רק שבאים במגע עם הפרטים המלאים מבינים גם את הצד השני
ושאשא-ביטון הבינה זאת בעצמה

8/8/2017    14:33

4: חייבת להיות שרת החינוך - ערן
אני מוכן להפקיד את חינוך ילדי בידיה
היא נראית לי בחורה רצינית

8/8/2017    13:55

3: יפעתוש בהצלחה נשמה - רומי
אין עליך!
נועדת לגדולות!!!

8/8/2017    13:38

2: כשהיא תמצא את עצמה בכנסת - מלול
היא תחזור לקרית שמונה ותהיה ראשת עיר (כנראה שתחליף את הרב מלכה)

8/8/2017    13:05

1: אישה מיוחדת - יעל רוזנברג
אני רוצה לומר לכם שאני עוקבת אחריה והיא ייסודית ביותר, מלאת חמלה וצפון לה עתיד מזהיר בפוליטיקה.

8/8/2017    12:42שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר