שנה עשרים ושש
גיליון מס' 307
אוקטובר 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"אצלנו כל לקוח הוא מלך"

ערוץ 98 מציג: הטלוויזיה הקהילתית של קרית ביאליק

צוות כללית הציל חיי מטופל שהגיע למרפאה במצב קשה
מצבו של הגבר הידרדר לאחר שנטל על דעת עצמו אנטיביוטיקה מסוג "מוקסיפן" וסבל מתגובה אלרגנית. הוחל בשימוש במכשיר ה"טייטו", באמצעותו ניתן לבצע בדיקות עצמיות. מומחיות כללית פיתחו קלפים ייחודיים, שהוצגו בכנס בפורטוגל

צוות המרפאה: הצלת חיים למטופלהצלת חיים במרפאה
 צוות כללית הציל את חייו של אדם, הרגיש לפיניצילין, שפיתח תגובה חריפה ל"מוקסיפן". הכל החל כאשר לאחת ממרפאות כללית באיזור הגיע מטופל בן 34, שנראה במצב בריאותי ירוד ועם תפרחת אדומה על גופו. לאחר שנבדק התברר, כי המטופל נטל על דעת עצמו אנטיביוטיקה מסוג "מוקסיפן", בשל בעיה בשיניו, למרות שידע כי הינו רגיש אליה. מנהלת הסיעוד במרפאה, האחות נסרין מטאנס, הבינה שמדובר בתגובה אלרגית לפיניצילין ומיהרה להזעיק את מנהל המרפאה, ד"ר סלים מטאנס, כאשר במקביל הוזעק אמבולנס. עם הגעתו של ד"ר מטאנס, הוחל בטיפול אינטנסיבי, אלא שעל רקע התגובה החריפה ממנה סבל, הידרדר מצבו של המטופל והוא איבד את הכרתו. לעזרת הצוות הוזעקה רופאת הנשים במרפאה, ד"ר נאדיה הינו, ויחד הוחל בביצוע פעולות החייאה, עד להתאוששות המטופל. עם הגעת האמבולנס הובהל הגבר לבית חולים, שם אושפז בטיפול נמרץ. כעבור יממה התייצב מצבו ועד מהרה שוחרר לביתו. כעבור מספר ימים הגיע המטופל למרפאה עם משפחתו, כדי להודות לצוות שהציל את חייו.
ד"ר מטאנס הסביר, כי תגובה אלרגנית עלולה לגרום לשוק אנאפילאקטי מסכן חיים, ולכן חשוב לפנות לטיפול עם הופעת הסימנים הראשונים, ובהם פריחה, גרד וקשיי נשימה. מכללית נמסר, כי אין ליטול אנטיביוטיקה ללא הוראת רופא, במיוחד כאשר ידוע על רגישות.

בדיקות עצמיות בבית המטופל
 בכללית הוחל במתן שירות ייחודי ופורץ דרך, במסגרתו ניתן לבצע בדיקות עצמיות בבית המטופל, תוך שידורן "און-ליין" לרופא. השירות ניתן באמצעות מכשיר חדשני שפותח בישראל, הנקרא "טייטו" (Tyto), שנרכש ע"י הלקוח באופן חד-פעמי. בעזרת אפליקציה ייעודית ניתן לשדר לרופא תמונות של הגרון, האוזניים, דופק, לב, ריאות, עור והאזנה לקולות הבטן, כל זאת באופן עצמי ומבלי שיהיה צורך בהגעה למרפאה. המכשיר מתאים לכלל הלקוחות ומהווה מענה יעיל להורים לילדים קטנים, שיכולים מעתה לקבל שירות רפואי בבית. מכשיר ה"טייטו" לא רק חוסך עבורם זמן יקר, אלא גם מפחית את החשש, שהילד ייחשף לתחלואה נוספת בעת שימתין במסדרון עם חולים אחרים. 

מנהל המרחב, אלי כהן, מסר כי השירות החדש ממחיש את רוח החדשנות בכללית ויעיל במיוחד במחוז חיפה וגליל מערבי, בו ישנם יישובים מרוחקים רבים, ובזכות המכשיר החדש, נחסך הצורך להגיע לחדרי מיון רחוקים. סמנכ"ל כללית וראש חטיבת הקהילה, ציפי שדה, מסרה שמדובר במהפכה נוספת בתחום הרפואה הדיגיטלית, הודות לניסיון הרב שצברו צוותי כללית בהפעלת שירותי "און-ליין". מנהל שירותי "און-ליין" בכללית, פרופ' חזי וייסמן, הוסיף כי המכשיר מאפשר ביצוע בדיקה בצורה אמינה ובטוחה, וראש אגף רפואה מקוונת בכללית, ליאור וולף, הדגיש כי המכשיר מהווה קפיצת מדרגה חכמה בשירותי הרפואה מרחוק של כללית. עלות המכשיר ללקוחות כללית הינו 054 ש"ח, כאשר ניתן לרכוש אותו באמצעות אתר כללית און-ליין.

קלפים ייחודיים לשיפור התקשורת
בכנס לתקשורת רפואית של האיגוד האירופי, שנערך בפורטוגל, הציגו שלוש מומחיות כללית, שיטה ייחודית לשיפור התקשורת בין מטפל ומטופל, בעזרת קלפים ייחודיים. העבודה הוצגה כפוסטר בכנס היוקרתי וזכתה לעניין רב בקרב המשתתפים. הקלפים הטיפוליים, הנקראים "קלפי אברא-קדברא לשיח רפואי מיטבי", פותחו ע"י ד"ר מרב סודרסקי, ד"ר עדי יבזורי-אראל ואירית גיל-לב. הם מהווים כלי המסייע לשיפור המיומנות בשימוש בשאלות פתוחות, ועוזרים באיבחון דרכי החשיבה והתנהגות המטופל. הקלפים מחולקים ל-6 נושאים שאותרו כמאתגרים וקשים במיוחד, בכל הקשור לטיפול בקרב הצוות הרפואי: דיכאון, חרדה, כאב כרוני, הפרעות שינה, טיפול במחלה כרונית ושינוי אורחות חיים. כל קבוצת קלפים מכילה 61-02 שאלות פתוחות, כאשר לכל נושא צבע משלו. כך, לדוגמא, כאשר המטופל הינו אדם הסובל מדיכאון, ניתן להציג לו באמצעות הקלפים שאלות הקשורות בנושא זה. עפ"י התשובות יכול המטפל ללמוד על דרך החשיבה של המטופל או ההתנהגויות המשמרות את ההפרעה ממנה הוא סובל, ובדרך זו לסייע לו לחשוב אחרת על הבעיה, תוך תיקון עיוותים קוגניטיביים והתנהגותיים. כמו כן, משמשים הקלפים גם כלי להכשרת סטודנטים ברפואה, כך שיידעו כיצד להציג שאלות פתוחות, המאפשרות תקשורת כנה וטובה יותר. השאלות המופיעות בקלפים נבדקו בשיתוף מומחים בהוראה מרפואת המשפחה ומלווים בהערכה מחקרית. מכללית נמסר, כי הקלפים ישולבו בהכשרות הניתנות לצוותי כללית במחוז.


תגובות:
1: אנשים קדושים - יחזקאל
כל החברה האלה שעוסקים במלאכת הצלת חיים והבראת חולים מובטח להם מקום בעולם הבא

25/10/2018    12:49שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר