שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 317
אוגוסט 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
ניתן לדרוש פיצוי כשהזמזם מצפצף בטעות בעת בדיקה
עו"ד ונוטריון יואב צח על הפרק 2 סוגיות: האם בני זוג, שעוכבו לבדיקה ע״י איש ביטחון בתום הקניות, בחשד לגניבה, רשאים לקבל פיצוי? וכיצד אפשר לוודא, שעו"ד אשר אצלו הופקד כסף בנאמנות, לא ייקח אותו ויברח?


 


בושה בנוכחות אנשים
הנני מורה מזה 21 שנים ואילו בעלי עובד בתפקיד מכובד במשרד ממשלתי. בשבוע שעבר יצאנו יחד לרכוש כמה דברים בקריון. בחנות אחת, בעלת רשת ארצית, רכשנו שני פריטים. שילמנו עליהם בקופה וכשעמדנו לצאת, החל לפתע הזמזם לצפצף. תוך שניות הגיע אלינו איש ביטחון וביקש שנתלווה אליו, כשמספר לא קטן של אנשים ליוו אותנו במבטיהם. הראיתי לאיש הביטחון את שובר התשלום בקופה, אך הוא דרש בנוכחות האנשים, שנתלווה אליו לתוך החנות. מהבושה מיהרנו פנימה, ולאחר בדיקה קצרה הודיע לנו איש הביטחון: “או.קיי. הכל בסדר, אתם משוחררים״. בלי התנצלות, בלי לצייד אותנו בפיצוי סימלי. האם ישנה דרך לתבוע את החנות, כדי ללמד אותם להתנהג ושלא יבזו אנשים אחרים?

צ.ו (השם שמור במערכת)
רח׳ דקר
קרית מוצקין


תשובה:
 עפ״י טענותיך, ציפצוף הזמזם גרם לבעלך ולך בושה גדולה, מה עוד שלא זכיתם לקבל התנצלות, ובוודאי שלא פיצוי. ראשית, חשוב לציין, כי איש הביטחון עשה את עבודתו כהלכה, והיה עליכם להסכים לבקשתו להיבדק במקום בו רצה לעשות זאת. ברגע שסירבתם לעשות זאת, התקבצו בסמוך אליכם עוד ועוד אנשים, שהגבירו את תחושת הבושה. 

בפסקי דין רבים שהיו בנושא זה, לא קיבלו בתי דין לתביעות קטנות את טענות התובע על כך שהושפלו, ללא קשר לשאלה אם הוויכוח עם איש הביטחון היה בתוך החנות או בחדר צדדי. סביר להניח, שאיש הביטחון יאמר, כי לא עשה דבר שאינו חוקי, וכי כלל לא האשים את התובעים בגניבה, אלא בסך הכל ביקש לבדוק מדוע הזמזם ציפצף. 

אם יש דבר שמפריע כאן, הוא סוגיית ציפצוף הזמזם, שעלול לגרום בושה לאנשים ישרי דרך. ככל הנראה, הזמזם ציפצף בשל טעות, ובהחלט יש מישהו שאחראי לטעות הזו. במילים אחרות, לעיתים כדאי לדעת את מי “להאשים״, כדי להוכיח את היותך “צודק״, ואם אתם חשים, שמגיעים לכם התנצלות ופיצוי כספי, עליכם לפנות לאחראי הישיר לנזק, שהינו בעל הרשת. להערכתי, במקרה הנוכחי, פנייה נכונה אל בעל הרשת, עשויה להניב התנצלות, ואולי אף פיצוי.נאמן שאינו נאמן
לפני כחודשיים מכרתי את דירתי. פניתי לעורך דין העוסק בתחום, אותו לא הכרתי קודם. בינתיים קראתי כתבות בעיתונים על עורכי דין, ששילשלו כספים, אשר הופקדו אצלם בנאמנות, ומכיוון שהסתבכו כלכלית, לא היססו ולקחו את כספיהם של לקוחות שסמכו עליהם, כדי לשלם את חובותיהם. אישתי ואני נלחצנו מאוד, מכיוון שהשארנו סכום כסף גדול לעורך הדין, כדי שישמש נאמן על הכספים, עד שנקבל את כל האישורים מהעירייה בגין מס שבח ומקק"ל. אם עורך הדין ייקח את הכסף, אשאר ללא דירה וללא הכסף. מה עליי לעשות?

י.ג (השם שמור במערכת)
קרית אתא


תשובה:
אני מבין את הלחץ בו אתה נמצא. עפ"י המצב אותו אתה מתאר, אם הנאמן לא יקפיד לשמור על הכסף, אתה עלול לאבד גם את ביתך וגם את התמורה ממנו. אכן היו בעבר מקרים לא מעטים, בהם עורכי דין לא עמדו בפיתוי ושילשלו לכיסם כספי נאמנות, אולם גם נעשו עשרות אלפי עיסקאות בארץ, בהם עורכי דין שימשו נאמנים על סכומים של מיליוני ואף מיליארדי שקלים, ונהגו בצורה אמינה ומסורה. באופן טבעי, אנו קוראים באמצעי התקשורת על המקרים החריגים, ולא על אלו הרגילים.
עצתי לך היא, שתקרא פירסומים שונים על אותו עורך דין, ואם לא תמצא נגדו דבר, זה בהחלט עשוי להרגיע אותך. יחד עם זאת, כדי שאישתך ואתה תוכלו "לישון בשקט", אני ממליץ לך לגשש לגביי עורך דין שאתה בכל זאת מכיר וסומך. אם תמצא אחד כזה, נסה לבדוק אם יסכים תמורת סכום סביר, להצטרף מטעמך לעורך הדין הנאמן של הדירה, וכך תוכל להיות רגוע ולצפות שהאינטרסים שלך יישמרו בצורה הטובה ביותר.יש לי כאבים בעת החדירה

הרצלה צח
מטפלת זוגית מוסמכת
על הפרק 2 סוגיות: כיצד יכולה אישה הסובלת מכאבים במהלך החדירה, לשפר את מצבה? ומה גורם לבחורה צעירה לאחר צבא, לחוש חוסר חשק במהלך קיום יחסים עם החבר?

 


חוסר חשק למין
לפני כשנה השתחררתי מהצבא, ואני מתגוררת בבית הוריי. בשלוש השנים האחרונות יש לי חבר, המבוגר ממני בשנתיים, אותו אני אוהבת, אך קשה לי ליהנות מיחסי המין איתו. אין לי חשק לקיים יחסי מין, כואב לי במהלך החדירה, וכבר בתחילת קיום היחסים, אני עושה הכל כדי לסיים עם זה כמה שיותר מהר. מכיוון שבן הזוג שלי חש מתוסכל ופגוע, אני חוששת שהוא יעזוב אותי. חשוב לי להדגיש, כי אני “ילדה של אימא״, שהיא החברה הטובה ביותר שלי, ואני מתייעצת איתה על כל דבר. הגעתי למצב של ייאוש, ואני רוצה לפתור את הבעיה ולהיות נורמלית כמו כל בנות גילי. מה עליי לעשות?‎


 ‎ט.פ
 ‎קרית אתא


תשובה:
החלוקה ל״נורמלית״ ו״לא נורמלית״ אינה נכונה. יש הרבה מאוד צעירות בגילך, הסובלות מכאב בחדירה ומחוסר חשק. כל מקרה הינו ייחודי ולגופו של עניין, והדבר החשוב ביותר הוא לבדוק מי את כאדם פרטי ומה הקשיים שבגללם את סובלת. הזכרת כי הינך “ילדה של אימא״, דבר שמעלה אצלי כמה תהיות. האם נשארת עדיין ילדה, ש״מחוברת בטבור״ לאימך, מבלי להשתחרר? האם טרם עברת תהליך של גדילה, התבגרות ועצמאות? אם אימך הינה חברתך הקרובה ביותר, כמה מקום את מעניקה לבן הזוג ולאינטימיות שיש לך איתו? אני מציעה לך להיכנס לתהליך טיפולי, בו תוכלי לבחון את השאלות הללו, הנוגעות ליכולותיך העצמאיות ולסוגיית המרחב האישי. על כך נוספות בעיות התיפקוד המיני. הכאב ממנו את סובלת יכול לנבוע מסיבות רבות, כגון טראומת ילדות, מסרים שליליים בנוגע לקיום יחסי מין, חוסר אינטימיות בין הוריך והתנסות ראשונה לא מוצלחת שהיתה לך. זה בהחלט טבעי להימנע מקיום יחסי מין, אם את חשה בכאבים או לא מרגישה חשק או תשוקה. חשוב להתמודד עם הבעיות הללו בהקדם האפשרי. ייתכן שתופני לאיבחון של גניקולוגית בתחום הכאב בחדירה, או לפיזיוטרפיסטית של רצפת שרירי האגן. כדאי שבן זוגך יתאזר בסבלנות, ויבין שעלייך לעבור תהליך, עד לשלב בו תוכלי להתגבר על הקשיים מהם את סובלת.


כאבים בזמן הסקס
אני אישה בת 56, הנשואה לבעלי מזה למעלה מ-30 שנה. מערכת היחסים בינינו טובה. בעבר נהגנו לקיים יחסי מין בתדירות סבירה, שעם השנים הלכה ופחתה בהדרגה, אם כי הדבר נראה לנו מובן וטבעי. בשלוש השנים האחרונות חלה הידרדרות ממשית בקיום יחסי המין, בה אני אשמה. אני סובלת מכאבים בזמן קיום היחסים, ולכן משתדלת להימנע מהם עד כמה שאפשר. לזכות בעלי ייאמר, שהוא נוהג באצילות ולא לוחץ עליי, אך אני חוששת שהזוגיות שלנו תיפגם. מה את מציעה לי לעשות?

‎נ.ג
קרית מוצקין 


תשובה:
התופעה שאת מתארת מוכרת ושכיחה. יתרה מכך, כרבע מהנשים שחצו את גיל 50, חשות כאבים בעת החדירה. במרבית המקרים הסיבות הן פיזיולוגיות והורמונליות, כגון שינויים שחלים בגילאים הללו בשל הפסקת הווסת. במסגרת השינויים הגופניים, דפנות הנרתיק נהיות דקות ופגיעות יותר, מופרשת פחות לחלוחית, ואז מופיע כאב בעת שאיבר המין חודר לנרתיק. חשוב להדגיש, שהכוונה אינה לתופעה הקלאסית של “ווגיניזמוס״, שסיבותיו פסיכולוגיות, ושהינו מתבטא בהתכווצות שרירי רצפת האגן, דבר המונע חדירה. במקרה שלך, קל יחסית למצוא פיתרונות רפואיים לבעיה, כגון טיפול הורמונלי או שימוש בחומרי סיכוך. מומלץ לטפל בבעיה במהירות האפשרית, זאת מכיוון שאם הבעיה אינה מטופלת, עלול הכאב מהחדירה לגרום לחרדה ולרתיעה מאינטימיות.אם יש לך שאלה בנושא משפטי או בנושא זוגיות והינך רוצה חוות דעת? נא לפנות ל"חדשות הקריות", ת.ד. 5777 קרית ביאליק ועורכי המדור ישיבו על שאלתך. כל המידע במדורים אלו הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות חוות דעת. המערכת אינה נושאת באחריות כלשהי והקוראים נדרשים לקבל עיצה מקצועית.


תגובות:
אין תגובות


שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר