שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 312
אפריל 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
ניתן לאשפז אדם בכפייה אם הוא מסכן את עצמו או אחרים
עו"ד ונוטריון יואב צח האם ניתן לאשפז בכפייה אדם המתנהג בצורה מוזרה, מגרד כל העת בראשו וצורח על סביבתו? והאם ניתן לתבוע בעל חנות, המוכר חליפה משומשת, עם כתמים וריחות משונים?
 


חליפה משומשת
לפני כחודש ימים נפשתי באילת, ורכשתי בקניון חליפה עם מכנס, בחנות ידועה עם סניפים בכל הארץ. לפני כשבוע, כשהתכוונתי ללבוש את החליפה בדרך לאירוע, הבחנתי שיש בצידה הפנימי כתם וריח של יין, מה עוד שהביטנה היתה מאוד מקומטת. מכאן הסקתי, שמישהו כבר לבש את החליפה. בכוונתי לתבוע את החנות על עוגמת נפש. האם אצטרך להגיש את התביעה באילת, שם נעשתה הקנייה, או שניתן להגיש את התביעה בקריות? 

יהודה ישראלי
רח׳ דן 3
קרית ביאליק
תשובה:
כאשר קונים חליפה חדשה הנראית משומשת, זה מרגיז, אך כאשר הקנייה נעשית במרחק טיסה, הדבר מרגיז שבעתיים. החוק קובע, שבמקרה של “תביעה קטנה״, יש להגיש אותה במקום מגוריו של הנתבע (מנהל החנות), או במקום בו נעשתה העיסקה. בשני המקרים, הגשת התביעה צריכה להיות באילת. כאשר מדובר ברשת חנויות והקנייה נעשתה בטלפון, ניתן להגיש את התביעה בכל מקום בו לחנות הידועה יש סניף. מאחר שציינת, שברצונך להגיש תביעה בגין עוגמת נפש, ומאחר שמדובר במקרה של חליפה משומשת, תוכל לנסות להתחכם ולשלוח מכתב להנהלת רשת החנויות, וייתכן שתגלה, כי היא ממוקמת במרכז הארץ או אפילו בצפון, מה שיוכל להקל עליך בהגשת התביעה. ייתכן שכדאי לך לבדוק אפשרות של הגשת תביעה בגין החזר תשלום, על בסיס הטענה, שמדובר בסחורה משומשת. לדוגמא, ניתן לשקול אפשרות של הגשת תביעה על מחצית הסכום של עלות החליפה, ובנוסף לדרוש סכום כספי בגין עוגמת נפש. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין על דרך הפעולה, מכיוון שייתכן מאוד, שבמהלך המשא ומתן שלפני הגשת התביעה, יעדיף הנתבע ליישב את הסיכסוך עימך ללא דיונים משפטיים.


אישפוז בכפייה
אחד משכנינו מסתובב ומתנהג בצורה מוזרה. בדקנו את הנושא עם בני משפחתו והם טענו, כי ניתקו איתו קשר. במחלקת הרווחה בעירייה ציינו כי לא קיבלו כל תלונות, למרות שאנו רואים שהוא הולך ומדבר לעצמו, צוחק, צועק ומתגרד בראש. שאלתנו היא: האם ניתן לאשפז אדם לטיפול בכפייה, לפני שיהיה מאוחר? (נבקשכם לשמור על שמנו וכתובתנו בעילום שם מסיבה מובנת).

 י.ש. (וועד הבית)
רח׳ זלמן שזר
 קרית ים  


תשובה:
בתורה מסופר על כך, שדוד המלך התנהג כמשוגע, מכיוון שלא רצה שאכיש מלך גת, יעצור אותו או יפגע בו. בעקבות זאת אמר אכיש: “החסר משוגעים אני?״. רוב הסיכויים, שכך יגיב גם הפסיכיאטר המחוזי, בהנחה שהתנהגותו של שכנכם הינה רק שוטטות ברחוב, דיבור לעצמו, צחוק, צעקות והתגרדות בראשו. הרי לא חסרים אנשים כאלה בעולם, ולא את כולם צריך לעצור...

כדי לאשפז בכפייה באופן דחוף, התנהגותו של אדם אמורה לכלול שלוש תופעות. הדבר הראשון הינו כושר שיפוט פגום, הדבר השני הינו החשש, שהוא עלול לסכן את עצמו או את זולתו באופן מיידי, והדבר השלישי הינו, שהוא מסרב להיבדק ע״י פסיכיאטר. עפ״י התיאור שלכם, מדובר באדם שאמנם מתנהג בצורה חריגה ולא נורמטיבית כביכול, אך לא נראה שהוא עלול לפגוע בעצמו או באחר. גם אם אדם מאושפז בכפייה בעקבות איבחון פסיכיאטרי שנעשה לו, האישפוז הינו בדרך כלל ל-7 ימים, ואם יש צורך, הוא מתאשפז ל-7 ימים נוספים.‎״אני סובל משפיכה מוקדמת״

הרצלה צח
מטפלת זוגית מוסמכת
‎על הפרק 2 סוגיות: איך גבר יכול לטפל בבעיה של שפיכה מהירה? ומה יכולה לעשות צעירה, שסבלה בעבר מתקיפה מינית, הגורמת לה עד היום להשלכות שליליות?


 


‎גומר תוך שניות
 ‎אני גבר בן 30, הסובל מבעיה של שפיכה מוקדמת עם כל בחורה שמגיעה למיטתי. אני מתוסכל וסובל מפגיעה בדימוי העצמי שלי, שלא לדבר על הפרטנריות, שאינן מצליחות להגיע לסיפוק מיני. ניסיתי כל מיני שיטות שלא הועילו. במקרה אחד אוננתי לפני מפגש מיני, ובמקרים אחרים ניסיתי בכוח להסיח את דעתי במהלך יחסי המין, תוך שחשבתי על נושאים “לא סקסיים״, כמו בעיות בעבודה. כיצד אוכל לפתור את הבעיה?

 דני ג׳
 ‎קרית אתא 


תשובה:
‎הסבל והתיסכול שלך מובנים לחלוטין. בגיל 30 אתה נמצא בשיא פריחתך, ורואה איך מערכות יחסים נכשלות בשל בעיה שניתן לפתור בפרק זמן קצר יחסית ובאמצעים פשוטים. אף גבר לא יכול להשיג שליטה מושלמת ברפלקס של פליטת הזרע, אך מי שפיתח שליטה מסויימת, יכול להגיע לרמת עוררות גבוהה, מבלי שתהיה לו אורגזמה בטרם עת. השיטות בהן אתה משתמש, לא רק שאינן מועילות, אלא שהן מחריפות את הבעיה. שיטת ההסחה מהגירוי גורמת לניתוק ולכך שאינך “נוכח״ בעת קיום היחסים, ולכן מה הפלא שאינך מתפקד? גם בת זוגך חשה בחוסר הנוכחות, וסובלת מחוויית דחייה. הטיפול שעליך לקבל הינו טיפול פרטני עבורך, או תוך שיתוף פעולה עם בת זוג מסויימת. הפרטנרית שלך אמורה להיות שותפה אמיתית, כזו שאתה אמור להרגיש איתה בנוח, ולא מישהי “מזדמנת על הדרך״. 
‎ישנן דרכים שונות לפתור את בעיית השפיכה המוקדמת. מדיטציה ויוגה מגבירות את תחושת השליטה, וכך גם תרגילים לחיזוק שרירי האגן, בהדרכת פיזיותרפיסטית או מטפלת מינית. לרוב נדרש ליווי פסיכותרפי, בעזרתו תוכל לבדוק אם בעיית אובדן השליטה באה לידי ביטוי גם בתחומי חיים אחרים שלך. השילוב בין הטיפול המילולי והתירגול, אמור להועיל. אם למרות הכל, לא תגיע לתוצאות טובות, ניתן להשתמש בטיפול תרופתי, כגון קרמים מאלחשים, ספריי לאילחוש מקומי או תרופות. הסיכוי לפתור את הבעיה הינו מצויין, ואל תתבייש להעלותה בפני איש מקצוע.
‎השלכות התקיפה המינית
‎אני צעירה בשנות ה-20 לחיי. בעת השירות הצבאי, עברתי אירוע טראומתי, כאשר שירתתי בבסיס מרוחק ונידח. באחד הערבים הוזמנתי לחדר הקצין הממונה עלי, גבר מבוגר, נשוי עם ילדים, כדי לבצע עבודה משרדית. לפתע ניסה הקצין לתקוף אותי מינית מאחור. הסתובבתי ומיד סטרתי לו, ואז איים שיתנקם בי. מאז, עברתי סידרת התעללויות מצידו. במשך השנים לא התלוננתי עליו ולא שיתפתי אף אחד בסודי. בצבא עליתי קילוגרמים רבים במשקל, כדי להיראות מכוערת ודוחה. עברתי תקופה ארוכה של דייטים כושלים, והיום אני סוף סוף נמצאת בזוגיות, אך חוששת שהרתיעה שלי ממגע, עלולה להרוס גם קשר זה. מה את מייעצת לי לעשות?‎

 ‎נ.ג.
 ‎קרית ביאליק


תשובה:
‎הינך סוחבת על גבך טראומה קשה וממושכת של כמה שנים. השימוש לרעה בכוח מצד הקצין, פגע בך מאוד. כל הכבוד שהעזת לסטור לו. הטראומה היתה הרבה יותר קשה לו היית נשארת בתפקיד הקורבן, ללא תגובה אקטיבית מצידך. יחד עם זאת, המשכת להיות קורבן להתעללות מצד אדם שניצל לרעה את תפקידו וסמכותו. המחיר ששילמת הינו גם של השמנה וגם של הימנעות מאינטימיות. הבעיה, שהחריפה עקב שמירת הסוד, השאירה אותך בודדה וחסרת אונים. כדי להתיר את הפלונטר, נדרש עבורך טיפול בו תוכלי לעבד את חוויותייך במרחב הבטוח של חדר הטיפולים. כך תוכלי להחזיר לעצמך את האמון בך ובאחרים, וליהנות מחדש ממגע ומאינטימיות.
אם יש לך שאלה בנושא משפטי או בנושא זוגיות והינך רוצה חוות דעת? נא לפנות ל"חדשות הקריות", ת.ד. 5777 קרית ביאליק ועורכי המדור ישיבו על שאלתך. כל המידע במדורים אלו הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות חוות דעת. המערכת אינה נושאת באחריות כלשהי והקוראים נדרשים לקבל עיצה מקצועית.


תגובות:
2: אישפוז בכפייה דחוף - נריה
אין לדעת למה הוא מסוגל

11/4/2019    13:29

1: איזה סבלנות לתחיל לתבוע על חליפה - ישי
אם יש לך את הקוחות והסבלנות, אז למה לא

8/4/2019    21:50שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר