שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 311
מרץ 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
‎זכויותיו של אדם שנפטר עשויות לעבור לידועה בציבור במקרה של היעדר צוואה
עו"ד ונוטריון יואב צח ‎על הפרק 2 סוגיות: מה ניתן לעשות, כאשר אדם מבוגר וגרוש, המתגורר עם ידועה בציבור, אינו נעתר לבקשת ילדיו להכין צוואה, ומדוע מומלץ לזוגות צעירים לערוך הסכם ממון
 


זכויות בהיעדר צוואה
אבי הינו אדם גרוש ומבוגר, המתגורר בדירתו עם אישה זה יותר מעשור שנים, מבלי שהתחתן איתה. לבת זוגו של אבי ישנם שני ילדים בוגרים המתגוררים עימה בדירה. באחרונה חלה ירידה במצבו הבריאותי של אבי, ולכן אחותי ואני שאלנו את אבי, האם הכין צוואה, או האם בכוונתו לעשות כך? אבי נעלב והתעצבן מהשאלה, וטען בפנינו כי אין לו צוואה, וכי אין בכוונתו לערוך כזו. מה קורה במקרה של מוות, חס וחלילה? האם זכויותיו בדירה והכספים שישאיר יהיו שייכים לנו, בנותיו החוקיות, או שהללו יעברו אוטומטית לבת זוגו, לה לא נישא מעולם? נבקשכם לשמור על שמנו מסיבות מובנות. 

י.א. 
רח׳ ורד
 קרית מוצקין


תשובה:
חששותיך מוצדקות בהחלט. כשאין צוואה, עלולה האישה שחיה עם אביך, לטעון שהיא ידועה בציבור שלו, ולדרוש לרשת את חצי העיזבון שהוא מותיר, ואתם תורישו את החצי השני. מכיוון שהאישה וילדיה מתגוררים בדירת אביך, עלול להיווצר מצב, שהם יטענו בעתיד, כי זכותם המלאה לשכור את החלק שלכם בדירה, ולשלם שכירות רק עבור החלק השני. לא הכל עובר אוטומטית לבת הזוג, אבל קיים “סיכון״ לגביי מחצית מהכספים שקיימים, בכל הקשור לדרישות נוספות מצד בת הזוג. מומלץ להסביר לאביך את המצב המשפטי, ואף לערוך הסכם ממון, המגדיר שלאישה לא יהיו זכויות בדירת אביך. כמו כן, אני ממליץ לאביך לכתוב צוואה, במיוחד אם אין הוא מעוניין שבת זוגו תירש נתח רציני מעיזבונו. יחד עם זאת, עלול להיות מצב אחר, בו אביך לא יסכים בשום מצב לערוך צוואה או הסכם ממון, בטענה שהוא חי חיים טובים ומלאים עם בת זוגו, וזו בהחלט זכותו.הסכם ממון
אחת מבנות משפחתי עומדת להינשא בקרוב. בינה ובין בן זוגה ישנם יחסי אהבה והבנה ראויים לציון. ברם, על אף היחסים הטובים ביניהם, הם עומדים לחתום על “הסכם ממון״, טרם החתונה. מהו הסכם הממון הזה, והאם הוא משרת את שני הצדדים?

יהודה ישראלי
רח׳ דן 3
 קרית ביאליק  


תשובה:
‎בהיעדר הסכם ממון, כאשר זוגיות מתפרקת ובני הזוג הולכים איש-איש לדרכם, עלולים השניים להגיע למחלוקות רבות בסוגיות שונות. לדוגמא, ייתכן מצב בו האישה מחזיקה בדירה נוספת, שהוריה קנו מחסכונותיהם, או שהגבר ירש דירה מסבתו, וברגע שבני הזוג נפרדים, עלולה להגיע דרישה מאחד הצדדים לזכות ברכוש שהיה לפני הנישואין. הסכם ממון עשוי לפתור בעיה זו, מכיוון שהוא יגדיר במדוייק מה יקרה במקרה של פירוק החבילה. לכן, בעיקר בשנות הנישואין הראשונות, נוהגים זוגות רבים לערוך הסכם ממון, כדי שלא ייפגעו במקרה של גירושין. אמנם נכון, שהסכם כזה אינו נשמע רומנטי, אלא נעשה כצעד כלכלי לכל דבר, אך פעמים רבות הוא מוכיח את עצמו, ותמיד טוב שיהיה קיים.


‎״יש לי כאבים אינטימיים בעת המגע״

הרצלה צח
מטפלת זוגית מוסמכת
‎על הפרק 2 סוגיות: מה ניתן לעשות, כאשר בת הזוג סובלת מכאבים, המרחיקים ממנה את בעלה, ואיך אפשר לגרום לצעיר, המאובחן כבעל תסמונת אספרגר, להתקרב לבנות המין השני

 


‎כאב בעת מגע
‎אנו זוג סטודנטים, בשנות ה-30 לחיינו, ונישאנו לפני כשנה וחצי לאחר חברות של שנתיים. באחרונה התחלתי לסבול, בעת מגע, מכאבים באיזורים ארוגניים (איזורים הרגישים לגירוי מיני), כמו החזה. לא ברור לי מאיפה נובעים הכאבים. ככל שעובר הזמן, אני נרתעת יותר ויותר מקירבה פיזית, מתוך צורך לשמור על עצמי. מצד אחד, אני נמשכת לבן זוגי, ומצד שני, חוששת ממגע עקב הכאבים. מה את מציעה לנו לעשות?

ר.ג.
‎קרית ‎מוצקין 


תשובה:
‎מהתמונה שתיארת עולה, כי הכאבים שאת חשה, גורמים להתרחקות ולהפחתת האינטימיות. כחלק מהמעגל הסגור השלילי, עלולה להתפתח בעיה גם אצל בן זוגך, בשל מצבים של דחייה, חרדה והימנעות מצידו, מה שעלול להוביל לפגיעה בזוגיות. ככל שתקדימי לטפל בבעיה, כך יגדל הסיכוי לפתור אותה.
‎באמצעות טיפול ניתן לנסות להתחקות אחר שורש הבעיה ולגלות האם עברת אירועי חיים טראומטיים, שגרמו לכאבים באיזורים הארוגניים. לרוב, אישה שעברה פגיעה או התעללות מינית, מזהה את המגע עם כאב. ייתכן שעברת הטרדה מינית, שנצרבה אצלך בתודעה כחוויה קשה. חשוב לדעת, שהגדרת האירוע כ״קל״ או “קשה״, הינה עפ״י מדדים סובייקטיביים. אישה אחת יכולה לעבור פגיעה מסויימת בקלות יחסית, ואחרת חווה אותה כקשה יותר. ייתכן גם, שבצעירותך נחשפת לסרטים כחולים. חשיפה כזו בגיל צעיר יחסית, ללא ידע והתנסות מינית, גורמת לפגיעה מינית. בנוסף ייתכן, שהדבר קשור לחינוך מיני שקיבלת (או לא קיבלת) בבית. כל אלה ורבות נוספות הן השערות, המנסות לגלות את מקור הקושי. בטיפול פרטני בו תחושי ביטחון, תוכלי לזהות את המקור הבעייתי ולעבוד עליו. ייתכן שבשלב מסויים תחליטי לשתף בטיפול גם את בן זוגך, בהתאם לבחירתך.‎חוסר ניסיון מיני
‎בננו הינו צעיר בן 26, המאובחן כבעל תסמונת אספרגר (על רצף הספקטרום האוטיסטי). בסך הכל, התיפקוד הכללי שלו גבוה, הוא נחשב לאדם עצמאי ואף עובד בהצלחה בתפקיד טכני. התחום בו עדיין אין לו שום התנסות, הינו זוגיות ומיניות. אנו “שוברים את הראש״ כיצד לעזור לו לחוש את החוויה, ואפילו שקלנו להביא לו נערת ליווי, אלא שוויתרנו על כך, מכיוון שהדבר אינו תואם את הערכים שלנו כמשפחה. איך ניתן לטפל בבעיה?

ב.ת.
‎קרית חיים


תשובה:
‎אי אפשר לפתח זוגיות ללא יצירת קשר, שהינו הקושי של אדם עם תסמונת אספרגר. אני תומכת בדעתכם, שנערות ליווי אינן הפתרון, כי בסופו של דבר, בנכם מעוניין בזוגיות, וכאן נדרשות מיומנויות של יחסים במובן הרחב של המילה. באמצעות טיפול ניתן להכשיר את המתבגר הבוגר שלכם לחפש (לדוגמא, בעזרת האינטרנט), בחורה שתתאים לו. כמו כן, ניתן לבדוק מהן התכונות שהוא מחפש אצל בחורה, ומהם תחומי העניין המשותפים האפשריים. בנוסף, תידרש עבודה של הכשרה לקראת דייט, תוך בדיקת שאלות, כמו מה הלבוש שהוא מרגיש בו הכי נוח ואיזה שיח רצוי שיתפתח. הדמייה של סיטואציות כאלה לפני הדייט, עוזרת להתנסות, לחוות ידע ולהיות מוכן לקראת המפגש. בכל אחד משלבי הקשר, יהיה חשוב לבדוק, באמצעות הטיפול, את האירועים והתחושות, כמו גם לעבוד בשלבים, לשם הפחתת חרדות שעלולות באופן טבעי לעלות בסיטואציות הללו. העזרה שלכם כהורים תהיה לעודד, לתמוך ולהתאזר בסבלנות, עד שבנכם יעבור את התהליך בהצלחה.אם יש לך שאלה בנושא משפטי או בנושא זוגיות והינך רוצה חוות דעת? נא לפנות ל"חדשות הקריות", ת.ד. 5777 קרית ביאליק ועורכי המדור ישיבו על שאלתך. כל המידע במדורים אלו הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות חוות דעת. המערכת אינה נושאת באחריות כלשהי והקוראים נדרשים לקבל עיצה מקצועית.


תגובות:
2: כאבים באיזורים ארוגניים - דורית
זה עוד לא יצא לי להתקל
לא ידעתי שהגוף יכול להגיב בצורה כזאת לטראומה

7/3/2019    15:41

1: פלונטר - רונן
אם האבא לא יכתוב צוואה אז הילדים יכולים לשכוח מחצי מהרכוש שילך לידוע בציבור

7/3/2019    14:56שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר