שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 314
מאי 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 טראמפ, גלעד, לפיד, נתניהו, גנץ, סמוטריץ': זה היה החודש שהיה
פיל בחנות חרסינה
עצם העלאת שמו של בצלאל סמוטריץ', כמועמד אפשרי לתפקיד שר המשפטים, מעורר אסוציאציות קשות, קשות מאוד. סמוטריץ' נעצר בעבר בחשד של סיכון ביטחון המדינה. שלושה שופטים מצאו, שיש בסיס לחשדות נגדו. והאיש? שמר על זכות השתיקה כמו אחרון העבריינים, על פי הקודים של העולם התחתון. כעת הוא רוצה לשנות את מערכת המשפט שלנו? את חוק החסינות? את סמכויות בית המשפט העליון? 

צריך לומר את האמת. סמוטריץ' מייצג פסיק קטן ומבוטל בחברה הישראלית. אפילו ברשימה שלו, "איחוד מפלגות הימין", יש לו שני מנדטים בלבד ומחלוקת קיומית עם יתר החברים, שלא אוהבים את המתקפה החזיתית שלו על שילטון החוק. אז למה לתת לנציג של מיעוט שבמיעוט, לשנות את ערכי היסוד של המדינה שלנו, ערכים שהוכיחו עצמם במשך 70 שנה? מי יגן עלינו בפני עריצות השילטון? אם השופטים יהיו חייבים את משרותיהם לפוליטיקאים, מי ישים מחסום לשאיפות האינסופיות של נבחרי הציבור שלנו, שריסון עצמי אינה התכונה הבולטת שלהם? שילטון בלי בלמים, הוא שילטון מסוכן. שילטון שסמוטריץ' הוא שר המשפטים שלו, הוא שילטון סופר מסוכן. בליכוד חייבים לרסן את השאיפות של חבר הכנסת הצעיר, שעד כה, חוץ מהרבה בלה בלה, לא עשה משהו משמעותי בחייו. 


להתחיל לעבוד
הימין ניצח בבחירות, זה ברור וחד משמעי. אבל זה לא פותר את מפלגות המרכז–שמאל, מלעשות את עבודתן. יותר ממיליון תושבים הצביעו ל"כחול לבן", כדי שזו תייצג אותם בזירה הפוליטית וזה אומר להשמיע קול, להתנגד, לפעול, להיאבק בכל פעם שמשהו לא בסדר קורה. יאיר לפיד הבטיח שהמפלגה שלו תוביל את המאבק הזה, "נעשה את המוות לממשלה", כהגדרתו, אבל חוץ מהצהרה סתמית אחת, לא שומעים אותם, לא מרגישים אותם ובמיוחד לא מרגישים שחברי הכנסת החדשים באו לעבוד. נכון, הם רק הושבעו, אבל המדינה לא הושבתה, דברים מתרחשים, יש אירועים חדשותיים וקולם נדם. הלו, תתעוררו. תתחילו לעבוד.


השריפה ואנחנו
ברומניה, לפני מלחמת העולם השנייה, היתה אמירה שכולם הכירו. "בכל הצרות של המדינה, אשמים היהודים ורוכבי האופניים", טענו כולם. "למה רוכבי האופניים?", שאלו האנשים. כי "למה היהודים", אף אחד לא שאל. זה היה ברור כשמש. כי היהודים תמיד היו אשמים. נזכרתי באמירה הזו, כאשר שמעתי את אברי גלעד לאחר השריפה בכנסיית נוטרדאם. בלי שבב של הוכחה, בלי רמז, בלי ציטוט של גורם מוסמך כלשהו, גלעד פסק כי אלו המוסלמים ששרפו את הכנסייה. השילטונות קבעו, שככל הנראה זה קצר חשמלי, אבל מה הם יודעים? החוכמה היתה תמיד נכס בלעדי של העם היושב בציון. נכון, רוב פעולות הטרור בעולם הם פרי ידם של איסלאמיסטים קיצוניים. נכון, באירופה די נרדמו בשמירה וכיום נאלצים להתמודד מול בעייה הרבה יותר חריפה. אבל האם זה אומר שכל דבר רע שקורה בעולם, כל אסון, כל תאונה, מקורו בבני דודינו? אם תהיה הוכחה, שאכן מדובר בפעולת טרור בכנסיית נוטרדאם, שיחקרו ויעמידו לדין את מי שעשה זאת ויגזרו עליו את העונש החמור ביותר שיכול להיות. אבל להחשיד באופן אוטומטי, גם בלי כל הוכחה, כי "ככה אני חושב", זה לא מוביל לשום דבר. 


כל הביצים בסל אחד
אין ספק שהנשיא טראמפ, נתפס בידי רובנו כנשיא הטוב ביותר שכיהן בבית הלבן מאז ומעולם. אנחנו והוא, ראש אחד. הוא נכנס באיראן, מכיר בריבונות על רמת הגולן, העביר את השגרירות לירושלים ותומך בנו בכל ויכוח מול העולם. אחלה נשיא עבורנו. ראש הממשלה שלנו, מתייצב לימינו פעם אחר פעם. אבל באידיליה הזו יש עוד צד, שאיש לא רוצה לראות, ולא רוצה לשקול או להעריך את פוטנציאל הנזק שלו. הנשיא טראמפ הוא נשיא שנוי במחלוקת. ובלי לשים לב, בעקבות מדיניות רצופה ומתמשכת, ישראל זנחה לגמריי את המפלגה הדמוקרטית. הדמוקרטים מייצגים לפחות 50% מארה"ב. בבחירות האחרונות, בהן טראמפ ניצח, הילארי קלינטון זכתה בשלושה מיליון קולות יותר מטראמפ, אבל בשל השיטה האמריקאית הייחודית, טראמפ נבחר. מנהיגינו פשוט לא רואים אף אחד מהצד השני, מזניחים לגמריי את הקשרים שתמיד היו עם הדמוקרטים וזה מתבטא בשטח. סקרים מראים על ירידה בתמיכה בישראל ובמיוחד במדיניות ישראל. הממשלה הנוכחית גם הצליחה לחבל בקשרים עם הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות מעבר לים, קהילות המהוות את הרוב בין יהודי ארה"ב. טראמפ לא יכהן לנצח, עוד שנתיים או אם יהיה לו ממש מזל, עוד שש שנים. ומה הלאה? ישראל זקוקה לתמיכת ארה"ב. כל ארה"ב, לא רק חלק מהמימשל שם. הבעייה היא, שבממשלה הנוכחית לא חושבים לטווח של כמה שנים קדימה.


אין חוק חסינות
כולם מדברים היום על חוק החסינות, שאמור להציל את הפוליטיקאים שלנו החשודים בפלילים, מכתבי אישום. אומרים, שיש רוב בכנסת כדי לשנות את החוק, הרי הקואליציה המסתמנת היא בת 65 חברים. האומנם? החוק אוסר על חברי כנסת שנמצאים בניגוד עניינים, להצביע בנושאים שנוגעים להם אישית. לכן בכל הצבעה שתתקיים, אם תתקיים, יש חמישה חברי כנסת מהקואליציה, שלא יכולים להצביע, בשל החשדות נגדם במשטרה, או שהם כבר נחקרו או שיש המלצה להעמיד אותם לדין: בנימין נתניהו, חיים כץ, אריה דרעי, דוד ביטן ויעקב ליצמן. בלעדיהם אין רוב ולא ניתן לשנות את החוק. מי שקובע אשם או לא אשם זה בית המשפט, ולא וועדה של הכנסת. כך היה תמיד וכך צריך להמשיך להיות.

תגובות:
10: בצלאל סמוטריץ' זו פצצה מתקתקת - אריאל
הוא לא מבין בכלום והוא משיחי
גרוע בהרבה מבנט

8/5/2019    11:16

9: טראמפ זה גימיק - צאלון
כשזה יעבור אנחנו נקבל ממשל חדש וקר
שיתנקם בנו על כל התקופה הזאת
אולי אפילו גרוע מאובמה

8/5/2019    11:14

8: אברי גלעד אמר מה שהרבה מרגישים ולא אומרים - סופיה
וגם הצרפתים כנראה מסתירים מידע

8/5/2019    10:55

7: מה יהיה עם המדינה הזאת - צחי
למה אין דברים טובים לקרוא עליהם
איך זה שכל אחד דואג רק לעצמו

8/5/2019    10:31

6: לפיד, גנץ, אשכנזי, יעלון.... להתעורר!! - ליאורה
אתם רוצים להנהיג את המדינה עוד 4 שנים? תתחילו לעשות רעש!!! בקצב הזה אף אחד לא יזכור מי אתם בכלל

8/5/2019    10:13

5: חחח הם מסוגלים לעקוף כל חוק - יניב
הגנבים ימציאו דרך להעביר את החוק הצרפתי
או משהו בסיגנון
תמשיכו להצביע ביבי

8/5/2019    09:46

4: הישראלים עוד יבכו על טראמפ - דניאל
כשהו ילך אף אחד לא יסתכל עלינו
ואז יתבררו הנזקים

7/5/2019    15:34

3: השריפה בכנסיית נוטרדאם - איציק
נכון שרוב הסיכויים שזה בסה"כ תקלה או משהו כזה. אבל קשה שלא לנסות לנכס את זה לאיסלאם.
המהגרים לאירופה הופכים את היבשת למקום שהוא בכיה לדורות

7/5/2019    13:23

2: כחול לבן התבררו בנתיים כבלוף - שיר
הבטיחו ייצוג ומלחמה, עושה רושם שבגלל שהם לא נבחרו אז לא בא להם לעבוד.
חבל. הצבעתי להם

7/5/2019    12:53

1: סמוטריץ' שר המשפטים - שאול
כן, הלוואי והוא יקבל את התפקיד. הוא יחריב את הכל כל כך חזק שאולי מצביעי הימין סוף סוף ישאלו את עצמם: זה מה שבחרתי?

7/5/2019    10:35שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר