שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 312
אפריל 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"אנחנו עומדים לקראת מהפך"
כך סבור ח"כ עמיר פרץ, מראשי מפלגת "העבודה", בריאיון שנערך עימו ימים ספורים לפני הבחירות. 

ח"כ פרץ: משוכנע, שהליכוד הפקיר את תושבי הפריפריה ולא "סופר" את עדות המזרח. כתושב שדרות, הוא משוכנע שרק פיתרון מדיני יביא לבלימת הטילים נגד עירו. לטענתו, ל"עבודה" יש תוכנית סדורה ונבחרת מצויינת (צילום יח"צ)מאת: בן מרדכי

ח"כ פרץ (62), נשוי ואב ל-4, נחשב לאחד הפוליטיקאים הוותיקים והמנוסים במערכת הפוליטית. בעת ששירת כקצין חימוש בחטיבת הצנחנים, בדרגת סרן, נפצע בצורה קשה בתאונת נגמ"שים. לאחר שכיהן כראש מועצת שדרות, נבחר לכנסת, ובין השאר שימש שר הביטחון, מטעם מפלגת "העבודה", והגה את רעיון הפיתוח של מערכת "כיפת ברזל".

בריאיון ל"חדשות הקריות", יוצא ח"כ פרץ, נגד הליכוד, שלא "סופר" את המזרחים ואינו מטפל בפערים בחברה ובבעיות הפריפריה, מסביר למה כל קול למפלגת "העבודה", הוא נטו קול למען החלפת השילטון, ומעריך שהמפלגות הקטנות הן שיקבעו מי יזכה בראשות הממשלה

לאחר שהיה חבר במפלגת "העבודה", ובהמשך הצטרף לציפי ליבני, שהקימה את מפלגת "התנועה", חזר השר לשעבר, עמיר פרץ, לשורשיו ב"עבודה", שם הוצב במקום השישי ברשימתה לכנסת, אחרי שהפסיד בעבר לאבי גבאי, בקרב על ראשות המפלגה.

ימים ספורים לפני הבחירות הארציות, שיתקיימו ביום שלישי השבוע, מסביר ח"כ פרץ, למה לא צריך להתפתות ולהצביע למפלגת "כחול לבן", משוכנע שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הנתפס כסוג של משיח עבור הליכוד, עוד יהפוך עבורם ל"שמאלני עוכר ישראל", ומסביר מה מפלגת "העבודה" תיתן לציבור, שמפלגות אחרות לא יעשו.

ח"כ פרץ (62), נשוי ואב ל-4, נחשב לאחד הפוליטיקאים הוותיקים והמנוסים ביותר במערכת הפוליטית. הוא עלה לארץ ממרוקו בגיל 4 עם הוריו, שהתיישבו במעברת "דורות-רוחמה", שעם הזמן הפכה לעיר שדרות. בעת ששירת כקצין חימוש בחטיבת הצנחנים, בדרגת סרן, נפצע קשה בתאונת נגמ"שים, ועבר תקופת אישפוז ושיקום שנמשכה כשנתיים. בשנת 83' נבחר לראשות מועצת שדרות, ובמסגרת תפקידו שם דגש מיוחד על שידרוג החינוך ביישוב. בשנת 88' נבחר לכנסת מטעם "העבודה", וכעבור 6 שנים הקים עם חיים רמון, את סיעת "רם" בהסתדרות, שזכתה להצלחה גדולה, ועם הזמן נבחר ליו"ר ההסתדרות החדשה. במקביל פרש פרץ מ"העבודה", והקים את מפלגת "עם אחד", שזכתה ב-2 מנדטים בבחירות לכנסת ה-15, וב-3 מנדטים בבחירות לכנסת ה-16. בשנת 2005 התמזגה המפלגה עם "העבודה", ובסיום אותה שנה זכה פרץ בבחירות לראשות המפלגה, לאחר שגבר על שמעון פרס. בבחירות הארציות זכתה המפלגה ב-19 מנדטים, נכנסה לממשלת אולמרט ופרץ מונה לסגן ראש הממשלה ולשר הביטחון. בתקופת כהונתו פרצה מלחמת לבנון השנייה, במסגרתה הוביל פרץ, יחד עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, קו מלחמתי ברור נגד חמאס וחיזבאללה. לזכותו של פרץ ייאמר, כי אישר את פיתוח "כיפת ברזל". לאחר מכן התברר, כי התעקשותו היתה מוצדקת. 
בספטמבר 2011 הפסיד פרץ, בקרב על ראשות "העבודה", נגד שלי יחימוביץ'. בדצמבר 2012, ביום האחרון להגשת הרשימות לקראת הבחירות לכנסת, הודיע על החלטתו לחבור למפלגת "התנועה", בראשות ציפי ליבני, והתפטר מהכנסת. לאחר הבחירות הצטרפה "התנועה" לקואליציה, ופרץ מונה לשר להגנת הסביבה. בנובמבר 2014 התפטר מהממשלה ומהקואליציה, עקב אי-התקדמות התהליך המדיני.

לקראת הבחירות לכנסת ה-20 שובץ במקום השמיני ברשימת "המחנה הציוני", מטעם "התנועה". בפברואר 2016 הודיע על חזרתו למפלגת "העבודה". הוא התמודד בפריימריס על ראשות המפלגה והפסיד בסיבוב השני לאבי גבאי. לקראת הבחירות הקרובות, הוצב פרץ במקום השישי ברשימת "העבודה". 
למרות הסקרים, המנבאים למפלגת "העבודה", לא יותר מ-10-9 מנדטים, נשמע ח"כ פרץ אופטימי מאוד. "אני משוכנע, שאנחנו עומדים בפני מהפך. העם רוצה שינוי", הוא אומר.

איך קיבלת את הבשורה על החזרת גופתו של החייל הנעדר, זכריה באומל ז"ל, לקבורה בישראל?
בעת שכיהנתי כשר ביטחון, עסקתי בנושא לא מעט ואני מכיר היטב את הנתונים. המערך לאיתור והשבת השבויים הוא סודי, מורכב ופועל תוך שילוב עם זרועות מודיעין בינלאומיים. בזמנו עסקנו בניסיון להחזיר את רון ארד ותמיד נעשים ניסיונות למצוא רמזים חדשים. מציאת גופתו של החייל זכריה באומל ז"ל, היא בשורה טובה לכל משפחות הנעדרים, זו הוכחה שאנחנו לא שוכחים אותם וממשיכים לפעול להחזרתם. עבור משפחת באומל, זה היה יום מורכב. מצד אחד, נגולה אבן מהלב והוסרה אי הוודאות, אך מצד שני, משפחת באומל מתחילה פרק של משפחה שכולה. בכל השנים הללו, אימו קיוותה בסתר ליבה, שיחזור חי ושלם.

החזרת גופתו עשויה להשפיע על תוצאת הבחירות?
אני לא חושב. נתניהו עשה את תפקידו כראש ממשלה וכשר ביטחון, והציבור יודע להפריד בין צה"ל ופוליטיקה. אלו שעסקו בהחזרת הגופה היו מכל קצוות הקשת הפוליטית, ימין ושמאל, ולכן אין פה מקום לרווח פוליטי.

מערכת הבחירות הזו היא ללא ספק המלוכלכת ביותר בתולדות המדינה. איך הגענו למצב כזה?
אני מצטער שזה קרה. הבחירות הללו הן על אנשים ולא על נושאים. כולם עוסקים באישיות של המועמד ולא בתוכניות שלו או במצע המפלגה. כל מה שמנסים לעשות זה להשחיר את היריב, בכל דרך אפשרית. זה עולם של ריאליטי, שדורש תוצאות מהירות, הכל אינסטנט. אין דיונים לעומק וזו התוצאה. המון רפש.

גם מפלגת "העבודה" יצאה בקמפיין המציג את נתניהו והליכוד כגזענים?
כששימשתי יו"ר המפלגה, לא בחרתי בקמפיין כזה. אדם פוליטי צריך לחשוב לטווח רחוק, מה יהיו תוצאות הקמפיין בעתיד, לאחר הבחירות. אבל אני רוצה להזכיר לקוראי "חדשות הקריות", כי מי שהתחיל בקמפיין גזעני הוא הימין. תמיד האשימו את השמאל בגזענות, אבל פעם אחת ולתמיד צריך לומר את האמת: הליכוד לא "סופר" את המזרחים, לא מטפל בפערים בחברה ולא מטפל בפריפריה. הם לא עושים את כל הדברים הללו, מכיוון שהם חושבים שאותם אנשים נמצאים בכיס שלהם, ובשביל מה לעבוד עבורם? פוליטיקאים מזלזלים במי שנמצא בכיס שלהם. כשהייתי יו"ר המפלגה, הבאתי קולות מהליכוד ל"עבודה". ניצחנו אותם בקרית שמונה, בשלומי ובכל יישובי הצפון והדרום, שהיו מעוז הליכוד. גם הפעם הליכוד הפקיר את אותם תושבים והגיע הזמן שהתושבים יאמרו "עד כאן", שהם לא מוכנים שיזלזלו בהם יותר.

אתם לא רוצים לצאת בגלוי נגד מפלגה אחרת בגוש המרכז-שמאל, אבל "כחול לבן" לוקחת לכם מנדטים?
הודענו חד-משמעית שנמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה. כל מי שנמצא בגוש מרכז-שמאל, יודע את זה. יש שם אנשים מצויינים, שאני מכיר שנים. את גבי אשכנזי אני מיניתי לרמטכ"ל, ובני גנץ כיהן כמפקד זרוע היבשה אצלי. הבעיה מתחילה כאשר כל אחד שם מושך לכיוון אחר. יש את בוגי יעלון הימני, שמדבר על עוד מיליון מתיישבים ביהודה ושומרון, ויש את עפר שלח, שמדבר על שתי מדינות לשני עמים. יש את צבי האוזר, שהיה בין מנסחי חוק הלאום, ויש את בני גנץ, הטוען שיש לתקן את החוק. 

במה "העבודה" שונה מ"כחול לבן"?
אנחנו מציגים לציבור שלושה דברים שאין לאחרים: תמיכה אך ורק בגנץ לראשות הממשלה, תוכניות עבודה יסודיות ונבחרת מעולה, שאין לאף רשימה. כל קול לעבודה הוא נטו קול לשינוי. מבחינת הגושים, זה לא משנה אם ל"כחול לבן" יהיו 32 מנדטים ולנו 8 מנדטים, או של"כחול לבן" יהיו 28 מנדטים ולנו יהיו 12 מנדטים.

מה יכריע את מערכת הבחירות הזו?
המפלגות הקטנות. אם כל מפלגות הימין יעברו את אחוז החסימה, נתניהו ייבחר. אם חלקן לא יעברו, גנץ ינצח.

כתושב שדרות, יש פיתרון לבעיית הירי לעבר היישוב?
ברור שיש, אבל לא פיתרון צבאי. כל מבצע צבאי חייב להיות מלווה בתהליך מדיני, כי אחרת דבר לא משתנה וההרתעה שהצלחנו להשיג, נמוגה. יש מי שאומר שבגלל ההתנתקות, יש טילים. זה לא נכון, טילים נפלו בדרום עוד לפני הנסיגה, אלא שאז גם היו לנו חיילים מתים בתוך הרצועה. הבעיה עם ההתנתקות היתה, שהיא נעשתה באופן חד צדדי, בלי משא ומתן עם אבו-מאזן. אם הדבר היה נעשה תוך תיאום איתו, הכל היה נראה אחרת. 

 
ח"כ פרץ: עם יו"ר המפלגה, אבי גבאי. להערכתו, אם נתניהו ייבחר שוב לראשות הממשלה, הוא יתקשה מאוד לתפקד, על רקע כתבי האישום נגדו. משוכנע, שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יהפוך לשנוא הימין, לאחר שידרוש מישראל להגיע לוויתורים
אז למה נתניהו לא עושה כלום?
להערכתי, הממשלה שבראשה הוא עומד אינה מעוניינת למצוא פיתרון לבעיית עזה, כיוון שהיא לא רוצה להגיע למצב, בו תשב למשא ומתן עם אבו-מאזן. דבר זה יחייב אותה לנהל משא ומתן גם לגביי יהודה ושומרון. מי שמאמין שרק מבצע צבאי יפתור את הבעיה, טועה ומטעה. צריך לדבר עם הצד השני לפני המלחמה הבאה ולעשות הכל כדי להגיע לפיתרון. אבל מה הממשלה עושה? משלמת דמי חסות לחמאס ופוגעת באבו-מאזן. ברגע שנגיע להסדר עם אבו-מאזן, נגיע גם להסדר עם כל המדינות המתונות באיזור, כמו מצרים, ירדן וערב הסעודית, תוך הקמת חזית מול האיום האמיתי, שהוא איראן.

לאחר הבחירות, הנשיא טראמפ אמור להציג את תוכנית השלום שלו?
התוכנית הזו לא תמצא חן בעיני הימין. טראמפ לא מתחשב באף אחד, הוא רואה רק את האינטרסים שלו. הוא יאמר שהישראלים קיבלו מספיק, ועכשיו הגיע הרגע שהם גם ייתנו. הוא גם ידבר על מדינה פלסטינית, אין לי ספק בכך. באותו הרגע הוא יהפוך בעיני הימין לעוד שמאלני עוכר ישראל. 

אתה מסוגל לתאר איך היו נראות השנים האחרונות עבור תושבי עוטף עזה, ללא מערכת "כיפת ברזל", אותה יזמת?
מערכת "כיפת ברזל" שינתה את המציאות גם בדרום וגם בצפון. רק לפני חודשיים יירטה המערכת את הטילים שנורו לעבר החרמון. אני החלטתי על הקמת המערכת, למרות שרוב השרים והאלופים במטכ"ל היו נגד. מס' 2 במפלגה, טל רוסו, שהיה בזמנו אלוף פיקוד הדרום, אמר לי פעם, שהוא צריך לאכול את הכובע, כי התנגד למערכת וטעה. הוא לא היחיד, גם גנץ ואשכנזי התנגדו, וכך גם התקשורת. אבל אני התעקשתי והיום כולם מודים שצדקתי. פוליטיקאי צריך לפעמים לקחת סיכונים ולקדם נושאים בהם הוא מאמין בלב שלם, וזה מה שעשיתי. אני שמח שצדקתי ושיש היום בידי צה"ל מערכת כמו "כיפת ברזל", המאפשרת למערכת הפוליטית לקבל החלטות שקולות.

בהנחה שנתניהו ייבחר, לכמה זמן זה יהיה, על רקע כתבי האישום שהוגשו נגדו?
אם הוא ייבחר שוב, אין לי ספק שהעניין המשפטי יפריע לו לתפקד, למרות שתהיה לו קואליציה שתגבה אותו. אני מקווה שהוא יוחלף בבחירות, דרך הקלפי ולא בדרך משפטית".

אתה נשמע אופטימי?
אני תמיד אופטימי, אבל גם עובד מאוד קשה, מסביב לשעון, כדי שביום שלישי בלילה יהיה פה שינוי אמיתי.


תגובות:
5: מפלגת העבודה צריכה להעלם - דניאל
עדיף לה שהיתה נתמעת בתוך כחול לבן ומרץ
אתה וגבאי למשל מתאימים לכחול לבן
סתיו שפיר ושמולי למרצ

11/4/2019    15:23

4: הציבור התהפך עליכם - עילאי
רק חבל שאת 6 המנדטים שלכם לא נתנו לכחול לבן. זה היה נותן פער כדי שאולי גנץ היה יכול להרכיב ממשלה למרות הכל

11/4/2019    11:45

3: המהפך היחיד הוא בעבודה - בר
הציבור התהפך עליכם
עכשיו נראה אותכם מסתדרים עם 6 מנדטים

10/4/2019    11:52

2: מצטער לבעס אותך מר פרץ - סיבוני
ביבי יהיה ראש הממשלה שוב, על אפכם ועל חמתכם

8/4/2019    22:09

1: אדם משכמו ומעלה - שבתאי
הייתי מעדיף לראות אותו אצל גנץ
שר הרווחה או משהו כזה
שידאג לשכבות החלשות

8/4/2019    21:46שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר