שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 314
מאי 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"אני חולם להיות בעתיד שר חינוך"
 מצד אחד, לשר זאב אלקין, יש פנטזיות ורצונות משלו, אבל מצד שני, ברור לו שהחלום להתמנות לשר החינוך, לא יתממש בממשלה הקרובה, ולכן ישמח להמשיך ולשמש השר להגנת הסביבה, כדי לסיים את מה שהתחיל בממשלה הקודמת.

אלקין: בתחילת דרכו, עבר מה"ליכוד" ל"קדימה", אלא שלאחר בחירתה של ציפי לבני לראשות המפלגה, חזר ל"ליכוד", שם הוא נחשב לאחד השרים הפופולריים והאהודים ביותר. כשר להגנת הסביבה, הביא לסגירת מיכל האמוניה ולצימצום משמעותי בזיהום האוויר במפרץ חיפה (צילום: יח"צ)מאת: בן מרדכי

השר אלקין (48), שנולד בחרקוב שבאוקראינה, ואשר הינו בעל תואר ראשון במתמטיקה ותואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, שימש בעבר מזכ"ל "בני עקיבא" בברה"מ והקים את ההתאחדות למורים לעברית ויהדות בעיר הולדתו. בראשית דרכו בישראל, עבד במחלקת העלייה שבאירגון "גשר" ולימד באוניברסיטה העברית בירושלים. בעבר שימש יו"ר סיעת "הליכוד" ויו"ר הקואליציה, כאשר בקדנציה הקודמת כיהן כשר להגנת הסביבה, השר לירושלים ומורשת, וחבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

בריאיון ל"חדשות הקריות", מספר השר אלקין בגאווה על הישגי המשרד להגנת הסביבה במפרץ חיפה, מבטיח לעשות הכל כדי להוציא את התעשייה הפטרוכימית מהאיזור, מחווה את דעתו על הבחירות שהסתיימו ומסביר מדוע אינו תומך בממשלת אחדות


 יש רק תפקיד אחד בממשלה הקרובה, שיכול להוציא את השר זאב אלקין, מלשכתו במשרד להגנת הסביבה, וזהו תיק החינוך. אלא שאלקין, פוליטיקאי משופשף, שכיהן בעבר כיו"ר הקואליציה ומכיר היטב את המפלגות שיהיו שותפות בקואליציה עם ה"ליכוד", מבין שאת התפקיד הזה הוא כבר לא יקבל בממשלה הקרובה, ולכן מבחינתו, האופציה הממשית ביותר עבורו הינה המשך הכהונה כשר להגנת הסביבה.

עד כמה תפקידו כשר וכחבר כנסת מהווה עבורו שליחות, תעיד העובדה, כי השר אלקין היה מהבודדים שהגיעו לחגיגות המימונה שנערכו בקרית מוצקין. רוב חבריו לכנסת ולממשלה סברו, כי לאחר סיום הבחירות, אין צורך לנסוע עד הצפון הרחוק וללחוץ את ידיהם של אלו ששלחו אותם לכהונה נוספת בכנסת. אלקין חשב אחרת והגיע לתת כבוד למארחו, ראש העיר, חיים צורי, מבלי מחשבות או שיקולים פוליטיים, ובאותה הזדמנות גם הכריז, בריאיון ל"חדשות הקריות", מהם יעדיו לקראת הקדנציה הקרובה. "כמו כל פוליטיקאי יש לי חלום, והוא להיות שר חינוך, אבל לא נראה לי שהחלום הזה הינו בר-מימוש בקדנציה הזו", הוא אומר. "אני אוהב את המשרד להגנת הסביבה ומרגיש כמי שנמצא באמצע העשייה שם. יש לי עוד המון תוכניות לממש בתפקיד זה, ולכן אשמח להמשיך ולכהן כשר להגנת הסביבה, אם כמובן לא יתאפשר לי להיות שר חינוך". 

אלקין (48), הנשוי בשנית למריה ואב ל-5 ילדים, נולד בחרקוב שבאוקראינה הסובייטית (חלק מברית המועצות דאז), בשם ולדימיר בוריסוביץ' אלקין, למשפחה יהודית חילונית. כבר בצעירותו החל להתעניין ביהדות ואף למד עברית בכוחות עצמו. בגיל 17 התקבל לאוניברסיטת חרקוב, בה למד מתמטיקה ופיזיקה, בשנים 1990-1987. במקביל ייסד את ההתאחדות למורים לעברית ויהדות בחרקוב, וכן היה סגן ראש הקהילה היהודית בעיר ומזכ"ל תנועת "בני עקיבא" בברית המועצות. הוא עלה לישראל בדצמבר 90', יחד עם אישתו הראשונה, למד בישיבת "הר עציון" עד שנת 95', ובד בבד עבד במחלקת העלייה מטעם אירגון "גשר".
לאלקין תואר ראשון במתמטיקה מאוניברסיטת חרקוב ותואר שני בהיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בשנים 2006-1996 הוא לימד באוניברסיטה העברית והיה ממקימי מרכז "צ'ייס" ללימוד מדעי היהדות ברוסית. בנוסף שימש מדריך בפרוייקט נעל"ה, ולאחר מכן, בסוף שנות ה-90, מונה ליועץ של מנכ"ל הסוכנות היהודית לענייני יהדות רוסיה. 

כחבר "ליכוד", היה אלקין בין המתנגדים לתוכנית ההתנתקות של אריאל שרון ואהוד אולמרט, אך עם הקמת מפלגת "קדימה", הצטרף אליה והוצב במקום ה-17 ברשימתה לקראת הבחירות לכנסת ה-17. בכנסת זו היה אלקין חבר בין השאר בוועדת הכספים, וועדת החינוך, וועדת התרבות והספורט וכן בוועדה למאבק בנגע הסמים. הוא נחשב לסמן הימני של "קדימה". בבחירות המקדימות של המפלגה, בספטמבר 2008, תמך בשאול מופז, ולאחר שזה הפסיד לציפי לבני, הגיש עירעור על תוצאות ההצבעה. בנובמבר 2008, לאחר תחילת מערכת הבחירות לכנסת ה-18, הודיע אלקין על פרישתו מ"קדימה", בטענה שעם בחירת לבני, היא הפכה למפלגת שמאל מובהקת. מאוחר יותר חזר ל"ליכוד" והוצב במקום ה-20 ברשימתה לכנסת. במסגרת הכנסת ה-18 שימש יו"ר סיעת ה"ליכוד", יו"ר הקואליציה ואף שימש תקופה קצרה כיו"ר וועדת הכנסת, לצורך העברת תקציב המדינה. 

בכנסת ה-19, החל מיום כינונה של הממשלה ה-33, שימש אלקין סגן שר במשרד החוץ, כאשר את תפקיד שר החוץ מילא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי שיוכל בעתיד להחזיר את אביגדור ליברמן לתפקיד, לאחר סיום משפטו. הדבר הוביל לכך, שבפועל ניהל אלקין את משרד החוץ בעצמו. במאי 2014 סיים את תפקידו כסגן שר החוץ ומונה ליו"ר וועדת חוץ וביטחון, כאשר בנובמבר 2014 הוחזר גם לתפקידו כיו"ר הקואליציה. לקראת הבחירות לכנסת ה-20 הוצב במקום השמיני ברשימת ה"ליכוד" ונבחר לכנסת. במאי 2015 מונה לשר העלייה והקליטה ולשר לירושלים ומורשת, כאשר בהמשך מונה לשר להגנת הסביבה, תפקיד בו הוא מכהן עד היום. בנוסף, הוא משמש חבר הקבינט המדיני-ביטחוני. אלקין מתגורר בשכונת "פסגת זאב" בירושלים, לשם עבר בעקבות התמודדותו לראשות העיר.


עם נתניהו וחבריו לקבינט המדיני ביטחוני בסיור בצפון: נחשב לידיד אמת של הקריות, שם הוא מרבה לבקר. כשר להגנת הסביבה, הוא מתכוון להכניס גם לקריות "איזור אוויר נקי", ללא משאיות מזהמות, כפי שעשה בחיפה (צילום: פייסבוק)

מה ההישג המשמעותי ביותר שלך בקדנציה האחרונה, בנוגע למפרץ חיפה?
קרו כמה דברים מאוד משמעותיים במפרץ חיפה, במהלך הקדנציה שלי במשרד להגנת הסביבה. כבר בתחילת כהונתי, אמרתי שאני הולך לסגור את מיכל האמוניה. כשאמרתי את זה לראש העיר דאז, יונה יהב, אף אחד לא האמין לי שזה יקרה, אבל זה קרה במשמרת שלי. שום אסון לא קרה למשק, וגם רוב מקומות העבודה במפרץ חיפה נשמרו. יש פיתרון זמני לנושא אספקת האמוניה, ועם הזמן יהיה גם פיתרון קבוע.

מה יהיה אותו פיתרון קבוע?
אנחנו הולכים להקים מפעל לייצור אמוניה במישור רותם, בדרום. ייתכן שיוקמו אפילו שני מפעלים. הנושא מתקדם בקצב משביע רצון. 

אלו הישגים נוספים היו למשרד בכל הקשור למפרץ חיפה?
היו לנו הישגים בתחום צימצום הזיהום מתחבורה. אנשים לא יודעים, אבל זיהום זה אחראי ל-50% מסך זיהום האוויר. הנתונים מדברים על כך, שמדי שנה מתים בממוצע 2,400 אנשים בישראל כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר, מחציתם עקב זיהום הנוצר מתחבורה ציבורית. אבל היום המציאות אחרת, איזור חיפה הוכרז כאיזור אוויר נקי, ולמעשה אין כניסת משאיות מזהמות לעיר. בקרוב נרחיב תחום זה גם לקריות, יש כבר תקציב וגם יש תוכניות. בקריות ובחיפה נוסעים היום אוטובוסים חשמליים, שמצמצמים משמעותית את שיעור הזיהום. בנוסף, בחיפה יש מיזם של רכב שיתופי, שבקרוב יורחב לקריות. משאיות שנסעו בדיזל, והיו אחראיות למירב הזיהום, עברו לגז או הוכרחו להתקין, עד סוף השנה הזו, פילטרים שיצמצמו לחלוטין את פליטת המזהמים. משמעות הצעדים הללו הינה הצלת חיים של 400-300 בני אדם מדי שנה. זה מאוד משמעותי. גם אם היה זה ההישג היחיד שלי במשרד להגנת הסביבה, הייתי אומר, שאני מאושר מכך. 

בתי הזיקוק ממשיכים לזהם את מפרץ חיפה, למרות הצעדים בהם נקט המשרד?
אנו מנהלים מדיניות נחושה מול בז"ן, ומושקעים סכומים אדירים בטכנולוגיות חדישות, כדי שיצמצמו עד למינימום את פליטת המזהמים. ניתן לחוש בירידה ברמות הזיהום, אבל האם אני מרוצה? בהחלט לא. אנחנו רוצים שבתי הזיקוק יגיעו לסטנדרטים אחרים של פליטת מזהמים, וכדי שיגיעו לשם, הוצאנו להם, לפני כחודש, צו מיוחד שמחייב אותם בהשקעות אדירות נוספות, בשנים הקרובות, כדי להביא לשיפור נושא פליטת המזהמים, מכיוון שאנו לא מרוצים ממה שקורה היום. אין לי ספק שבעזרת ההשקעות אותם חייבנו אותם להשקיע, המצב ישתפר משמעותית. ברמה האסטרטגית, אנו תומכים באפשרות להעביר את כל התעשייה הפטרוכימית מאיזור מפרץ חיפה. כמובן שזה יקרה רק לאחר בדיקה מעמיקה של כל ההיבטים.

שר האוצר, משה כחלון, אמר לפני הבחירות, שיש לו תוכנית להעביר ממפרץ חיפה, את בתי הזיקוק ואת התעשיות הפטרוכימיות, תוך חמש שנים?
אני חוזר ואומר שאסטרטגית, אנו תומכים בהעברת התעשיות הפטרוכימיות ממפרץ חיפה, אבל אני נגד הבטחות שאין להן סיכוי להתממש. אני תמיד קודם כל בודק, ורק אחר כך מבטיח. כך תמיד צריך לנהוג, גם אם אנחנו נמצאים ערב בחירות. כשהבטחתי שמיכל האמוניה ייסגר, אמרתי את זה לאחר שערכנו את כל הבדיקות האפשריות. זהו צעד משמעותי מאוד להזיז את התעשיות מכאן, והוא מחייב בדיקה מעמיקה ביותר, שאינה בתחום הסמכות שלי. העברת המפעלים הוא צד חיובי ואני מקווה שמי שדיבר ערב הבחירות על התוכנית הזו, גם יעשה מאמץ בקדנציה הבאה ליישם את זה. במקרה כזה, אנו במשרד להגנת הסביבה, נהיה לימינו. 

עם תחילת המשא ומתן הקואליציוני ועפ"י מהלך הענייניים הנוכחי, נדמה של"ליכוד" לא יישארו יותר מדי תיקים, לאחר מילוי הדרישות של כל השותפות בקואליציה?
אין צורך לדאוג ל"ליכוד". גם בממשלה הקודמת היו למפלגת השילטון 12 שרים, כולל בתפקידים הכי משמעותיים. אני משוכנע, שגם בקדנציה הזו יהיו ל"ליכוד" לפחות 12 שרים. 

אתה תומך בהגדלת הממשלה, לעומת הממשלה הקודמת?
בדרך כלל הממשלות היו בסדר גודל של 30-22 שרים. ראיתי ממשלות גדולות יותר וגדולות פחות. ל"ליכוד" יש רוב בין חברי הקואליציה הבאה והוא צריך לקבל את מירב התיקים. כשנגיע להסכמות עם השותפים שלנו, התמונה תתבהר.

מה המסקנה העיקרית שלך ממערכת הבחירות שהסתיימה?
היה ניסיון נואש של השמאל לחזור לשילטון, בכל הדרכים האפשריות, וניסיון זה כשל. העם הוכיח שהוא לא רוצה ממשלת שמאל, אלא רוצה את המשך ההובלה של המחנה הלאומי, בראשות ה"ליכוד" ובהובלת נתניהו.

יש אופציה לממשלת אחדות?
איני חסיד של ממשלת אחדות, כי אלו ממשלות שיתוק. אנחנו חייבים להזיז כל אבן כדי להקים ממשלה לאומית, כפי שהבוחר רצה. כמובן שזה מחייב את השותפים שלנו לנהוג בהיגיון ובשכל ישר, מכיוון שעליהם לדעת, שדרישות של ערב בחירות חייבות להיפגש בסופו של דבר עם המציאות.


תגובות:
3: בז״ן דואגים לפטם אתכם - מיכה
בגלל זה אתה מספר לנו סיפורים על צימצום הזיהום ומשאבים שמושקעים בהפחתת זיהום האוויר מהמפעלים.
בפועל אתם הבובות שלהם ואנחנו משלמים את המחיר בבריאות שלנו

8/5/2019    09:43

2: ולדימיר בוריסוביץ' - אורן
הפך לזאב
כי בפוליטיקה אדם לאדם זאב (אלקיןו)


7/5/2019    15:50

1: הוא לא יהיה שר חינוך - גיל
נכון לעכשיו זה באמת בגדר חלום
נתניהו לא ייתן לו בחיים את הג'וב

7/5/2019    10:19שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר