שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 314
מאי 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
ציון לשבח
בגיל 63 הכריז עו"ד ציון אמיר, מבכירי הסניגורים הפליליים במדינה, על ריצתו לראשות לשכת עורכי הדין, בבחירות הקרובות, שייערכו ב-18.6.
עו"ד אמיר, גרוש ואב ל-3 ילדים, נולד במעברה בפרוזדור ירושלים בשם ציון עמר. במהלך השנים ייצג אישי ציבור רבים שהואשמו בעבירות פליליות, ובהם הנשיא משה קצב, ראשי ערים, הבדרן דודו טופז, עמי פופר, שרצח שבעה ערבים, ועבריינים כאחים פריניאן ואסי אבוטבול.

עו"ד אמיר: מייצג אישי ציבור בכירים שהסתבכו בפלילים, מפלרטט עם הפוליטיקה והיה מועמד לשופט עליון. משוכנע, שכאשר יעמוד בראשות לשכת עורכי הדין, יחזיר למקצוע את המכובדות והרלוונטיות שאבדו לו (צילום: ויקיפדיה)מאת: אבי אדר

בריאיון ל"חדשות הקריות", מסביר עו"ד אמיר, מה גרם לו להתמודד לראשות הלשכה וטוען שהמערכת הגיעה לשפל חסר תקדים. בנוסף, הוא מגלה מהם הקווים האדומים שלו כעורך דין, חושף למה סירב לייצג את ג'ון דמיאניוק, מחווה את דעתו על המצב המשפטי הסבוך בו נמצא נתניהו ואינו פוסל אפשרות להיכנס בעתיד לחיים הפוליטיים


לאחר שבמשך לא מעט שנים סירב להצעות השונות שקיבל להתמודד על ראשות לשכת עורכי הדין, החליט הפעם עו"ד ציון אמיר, אחד הסניגורים הפליליים הבולטים והידועים במדינה, להיענות לאתגר ולהתמודד בבחירות ללשכה, שיתקיימו ב-18 ביוני, במסגרת סיעתו "דרך חדשה". "יש רגעים בהם פשוט אי אפשר יותר לעמוד מהצד. המקצוע שלנו מהווה עבורי שליחות ודרך חיים, וכאשר רומסים את מה שחשוב לי, אני מתייצב למערכה", אומר עו"ד אמיר, שיתמודד בבחירות נגד עו"ד אבי חימי ועו"ד אביחי ורדי.

עו"ד אמיר (63), גרוש ואב ל-3 ילדים, נולד במעברה בפרוזדור ירושלים, בשם ציון עמר, להוריו יוסף ופריחה, שעלו ארצה ממרוקו, ואת ילדותו עשה בשדרות. אביו, אותו הגדיר כאדם שהיה חרוץ באופן בלתי רגיל, עבד כשומר באתר בנייה ובקיבוצים הסובבים את שדרות, ואימו עבדה במפעל "עוף-קור". את שירותו הצבאי עשה בחיל האוויר, ועם תום השירות למד משפטים באוניברסיטת בר-אילן, התמחה במשרד "ליבליך-מוזר" ולאחר מכן אצל עו"ד צבי לידסקי. 

ברבות השנים ייצג עו"ד אמיר, אישי ציבור רבים שהואשמו בעבירות פליליות, ובהם נשיא המדינה, משה קצב, השר לשעבר גונן שגב, ראשי ערים כאורי לופליאנסקי (ירושלים), יצחק אוחיון (פתח תקווה) ומוטי מלכה (קרית מלאכי), וכן את דודו טופז, משה איבגי, אלי טביב ומפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום, החשוד בפרשת הצוללות. בנוסף הוא ייצג עבריינים בולטים כאחים פריניאן, אבי ואסי אבוטבול. את החשיפה המשמעותית הראשונה שלו קיבל בשנת 84', כאשר ייצג את חברי כנופיית "ליפתא", שביקשו לפוצץ את המסגדים בהר הבית. במשך שנים שימש כיו"ר נשיאות בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין בישראל, ובמרץ 2016 מונה ליו"ר הוועדה המייעצת לשר הפנים בסוגיית הפליטים.
בריאיון לתוכנית "חוצה ישראל" עם קובי מידן, התייחס עו"ד אמיר להחלטתו לשנות את שם משפחתו בגיל 17, והודה בגילוי לב: "אני לא גאה בשינוי השם ומצטער שהחלפתי. אדם צריך להישאר צמוד לשורשיו. אלו שורשינו, ושורשינו הם שמותינו לדורי דורות. לכן אני עמר. מעכשיו תקראו לי ציון עמר". 

בריאיון ל"חדשות הקריות", בעת שנשאל מה גרם לו להתמודד בבחירות לראשות הלשכה, ענה עו"ד אמיר: "מה שדחף אותי לצאת מאיזור הנוחות ולהפשיל שרוולים, נעוץ במה שהציבור כולו מרגיש, ולא רק ציבור עורכי הדין, ואשר אליו נחשף בשנה וחצי האחרונות". 

היה רגע מסויים אותו ניתן להגדיר כ"נקודת השבר"?
נקודת השבר עבורי היתה בתוכנית "עובדה" עם אילנה דיין, שהתמקדה בדברים שהתרחשו בכנס השנתי באילת, של לשכת עורכי הדין. בתוכנית הזו ניתן היה לראות תמונות מחרידות של ביזיון המערכת כולה. ראיתי כיצד התבזו השופטים ומועמדים לשיפוט ואיך התבזתה המערכת כולה, תוך שהגיעה לשפל שלא היה כדוגמתו. הלשכה היא גוף חשוב, המהווה חלק ממערכת המשפט, ואשר תפקידו להכשיר עורכי דין, להיות שותף מלא בבחירת שופטים ולהשמיע קול ערכי בוועדות הכנסת וביוזמות חקיקה שונות, תוך קיום דין משמעתי, שהוא נשמת אפה של הלשכה, והנחלת נורמות אתיות ראויות. אלו התפקידים שמוטלים על כתפי הלשכה מכוח החוק, ומה שראינו בתוכנית "עובדה", היה ריסוק של כל התפקידים הללו.

מה כל כך הפריע לך בתוכנית שראית?
ראיתי מחזה אימים של קבוצה קטנה מאוד, שניכסה לעצמה את משאבי הגוף החשוב הזה ועשתה בו כבתוך שלה, ולא מתוך ראייה של טובת הציבור או מערכת המשפט, אלא כחלק מהשתלטות עויינת על מערכת כל כך רגישה וחשובה. תחושה זו הלכה והתחדדה אצלי כשצצו פרשיות נוספות, שמשמעותן ממשיכה להתברר בימים אלו במסגרת החקירה. 


עו"ד אמיר: היה לצידו של הנשיא קצב, ברגעיו הקשים ביותר, ייצג עבריינים ידועים ואנשי ימין קיצוניים. סירב לייצג את ג'ון דמיאניוק, בשל העבירות שביצע נגד העם היהודי. לדבריו, המקצוע שלו מהווה עבורו שליחות ודרך חיים (צילום: פייסבוק)
נראה, שאתה נזהר שלא להזכיר את שמו של אפי נווה, שהתפטר מתפקידו כראש לשכת עורכי הדין, בעקבות החשדות לגביי מינוי וקידום שופטים תמורת שוחד מיני?
אני ממש "מתנצל" שאני רוצה ומבקש להנחיל נורמה ציבורית חדשה, שאינה עוסקת בגופו של אדם או בהכפשתו, אלא בגופה של תופעה. קל מאוד להידרדר למקום הזה של פגיעות אישיות. הציבור מאס בתופעות הקשות, אשר אותן כולנו ראינו, ואני משוכנע שהוא יסיק לבדו את המסקנות. רק לאחרונה היינו עדים למערכת הבחירות הארציות, שכללה פגיעות אישיות מכל הכיוונים. אני רוצה להביא משהו חדש ונקי ללשכה, ואין לי עניין לדבר באופן פרסונלי על אדם כזה או אחר. 

מה הדברים הראשונים שתעשה אם תיבחר לתפקיד?
בבחירות הקודמות ללשכה, היה אחוז הצבעה זעום ביותר, שעמד על 28%. משמעות הדבר היא, ש-72% מתוך ציבור עצום ורב של עורכי דין, הצביעו ברגליים ולמעשה אמרו, שאין להם עניין להיות פעילים בלשכה. רוב עורכי הדין מרגישים תחושה של מיאוס. צריך לעשות מאמץ גדול להחזירם הביתה, ובעיקר להחזיר את הכבוד שאבד ואת תחושת המכובדות והרלוונטיות. ניתן לעשות זאת רק ע"י הנהגה חדשה, שבאה מבחוץ ושמה דגש על התפקידים המסורתיים עליהם אמונה הלשכה עפ"י חוק. נרים מחדש את קרנו של המקצוע ונשים דגש על איכותו.
בנוסף, אנו ניאבק בתופעה של הצפת המקצוע באופן לא דורסני, הוגן והגון, נציב דרישות סף בתחילת הדרך ולא בסופה, ניאבק על מעמדם של עורכי דין צעירים מתוך תחושה של שוויון מלא ונפעל לבחירת שופטים באופן ראוי והולם. כל זה לא יכול לקרות עם אותם דפוסי התנהגות שהיו נהוגים עד היום, ובוודאי שלא ע"י אותה קבוצה.

איך אתה מעריך את סיכוייך לזכות?
הסיכויים שלי מצויינים. בעניין זה חשוב לי להדגיש, שעו"ד אילן בומבך, שהינו אחד מבכירי עורכי הדין בישראל, הסיר את מועמדותו לראשות הלשכה והצטרף אליי למירוץ, מתוך הבנה שטובת הכלל חשובה משיקול פרסונלי כזה או אחר. מדובר בחיזוק אדיר.

בשנים האחרונות יש תחושה, שאתה עוסק בעיקר בתיקים של מה שאנו נוהגים לכנות "צווארון לבן"?
אני עורך דין של כולם. אמנם נכון שבשנים האחרונות ייצגתי לא מעט לקוחות בתיקים המכונים "צווארון לבן", אבל יש לי לקוחות מכל הסוגים.

אמרת פעם, ש"סניגור הוא מצב נפשי". תסביר את כוונתך?
אני עורך דין שמספק שירות משפטי לאנשים. כל אדם בוחר לעצמו דרך בחייו, קוד פנימי שמוביל אותו, ואני בחרתי להיות סניגור. מבחינתי, זה אומר להיות מליץ יושר ולעשות כמיטב יכולתי במסגרת הדין. זה עדיין לא אומר כמובן שאני מזדהה עם פשעים של לקוחותיי, אבל יש לי הזדהות מלאה עם תפיסה סניגורית במסגרת החוק.

מה הקו האדום שלך בכל הקשור לייצוג לקוחות? את מי לא תייצג לעולם?
עפ"י תפיסתי, לכל אדם יש זכות בסיסית להגנה, ובמובן הזה, כולם ראויים להגנה. ובכל זאת, אם אתה שואל לגביי קווים אדומים, אני אתקשה מאוד להגן על אדם שהכריז על מלחמת חורמה נגד העם היהודי היושב בציון. יהיה לי קשה מאוד לייצג עמדה שמקעקעת את זכות הקיום שלי כבן הארץ הזו.

זו הסיבה שבגללה סירבת לייצג את ג'ון דמיאניוק, שהואשם בפשעי מלחמה נגד יהודים?
בהחלט. לפני שעו"ד יורם שפטל קיבל על עצמו את ייצוג דמיאניוק, נעשתה אליי פנייה שאשמש עבורו סניגור ציבורי, אבל לא הייתי יכול לעשות זאת מבחינה אישית ומצפונית. לא הייתי מסוגל להביט בעיניהם של מי שעברו את התופת בשואה. מאותה סיבה לא אייצג מחבלים.

כיצד אתה מתייחס לייצוג של דרור עדני, שהיה מעורב ברצח רבין?
אין ספק שדרור עדני, שהורשע במעורבות ברצח רבין, עשה, על פי פסק הדין, מעשה חמור. מדובר במקרה קונקרטי של נאשם שעמד לדין.

אינך מזדהה עם פעילי הימין הקיצוניים שייצגת?
כמובן שאיני מזדהה עם הפרות חוק או טרור מכל סוג שהוא. אני יכול להזדהות עם רעיונות לגיטימיים או ערכים שמקדשים את הרצון לחיות בביטחון מלא בארץ ישראל ואת הרצון להציב גבולות בטוחים במדינה בה אנו חיים.

בשנים האחרונות אתה מנהל פלירט עם הפוליטיקה וקיבלת הצעות שונות. תשקול כניסה לחיים הפוליטיים?
הפוליטיקה היא עבורי רומן בהמשכים. במשך שנים רבות, בכל מערכת בחירות, אני מקבל פניות שונות, אבל עד כה נמנעתי מכניסה לחיים הפוליטיים. אין לי מושג מה יילד יום ואתה יודע למי ניתנה הנבואה. אני מניח, שיום יבוא ותגיע השעה שגם בעניין זה אקבל הכרעה.

לפני מספר חודשים היית מועמד להיות שופט בבית המשפט העליון. התאכזבת כשלא קיבלת את התפקיד?
זה היה ונגמר. לתפקיד נבחרו שני שופטים מצויינים, ואני מביט קדימה ולא לאחור.

אי אפשר בלי התייחסות למצבו המשפטי של נתניהו. להערכתך, הוא ישרוד את הקדנציה הקרובה עד סופה או שייאלץ לפרוש באמצע?
מדובר במצב מורכב מאוד. אם לשפוט על פי ניסיון העבר, נתניהו ידע כבר להתגבר על קשיים לא פשוטים בהם עמד במהלך הקריירה. אמנם נכון שהפעם מדובר באתגר מסוג אחר, אך לא הייתי ממהר להספיד את ראש הממשלה. כוחו עדיין במותניו, לפחות על פי העמדה שהוא משמיע ועמדתו של צוות ההגנה, ואני יכול לומר, שטענותיו של צוות ההגנה בהחלט רציניות וכבדות משקל.


תגובות:
4: גם בלשכת עורכי הדין לא חסרה פוליטיקה - לנדאו
אני מקווה שאם תבחר
תחזיר את אמון הציבור במערכת
הוא קיבל חבטה חזקה מאוד

8/5/2019    11:21

3: עשית בשכל שלא ייצגת את ג'ון דמיאניוק - הורוביץ
זה כתם לכל החיים
אות קיין

8/5/2019    10:54

2: ציון אמיר ניסה לעזור לקצב - קובי
אבל הנשיא משום מה היה בטוח שהוא חף מפשע בשעה שכולם ידעו שהוא סובל מלבביות יתר חחח

7/5/2019    15:16

1: הוא יבחר ללשכה בפער גדול - חיים
הוא קונצנזוס אצל עורכי הדין
הוא יעשה סדר ושדרוג

7/5/2019    10:36שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר