שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 293
אוגוסט
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
זאב, זאב
הוא נולד באוקראינה בשם ולדימיר בוריסוביץ׳, ברח ממוריו במהלך טיול שנתי, כדי לפגוש את אנשי המחתרת היהודית, ולמד עברית בסתר. את הנחישות, המוטיבציה והיצירתיות שלו, מביא השר זאב אלקין, גם למשרד להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, שבראשו הוא עומד.

אלקין: בילדותו נאלץ לחיות בצל האנטישמיות באוקראינה, למד עברית בסתר והאזין לקלטות עם שיריהם של עופרה חזה ושלמה ארצי. לפני עלייתו, השלים את תהליך החזרה בתשובה. ישמח להיות בעתיד שר חינוך (צילום: פייסבוק)מאת: גל זייד

השר אלקין (46), נשוי ואב ל-5, שמתגורר בגוש עציון, הינו בעל תואר ראשון במתמטיקה ותואר שני בהיסטוריה של עם ישראל. תוך שנים ספורות התקדם ב״ליכוד״ בצורה מטאורית, ובין השאר שימש כשר העלייה והקליטה, יו״ר הקואליציה ויו״ר וועדת חוץ וביטחון. כמו כן, הוא חבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

בריאיון ל״חדשות הקריות״, מגלה השר אלקין, כי הינו תומך בעונש מוות למחבלים במקרים מסויימים, טוען שהפלסטינים אינם פרטנר, מספר מה עושה המשרד להגנת הסביבה עבור תושבי הקריות והסביבה, ומודאג מהקלות בה אישים עם ניסיון פוליטי דל, כאבי גבאי ויאיר לפיד, מנסים להתמודד על הנהגת המדינה


הנה כמה עובדות מעניינות על השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, זאב אלקין, שאין הרבה סיכוי, שנחשפתם אליהן בעבר. השר אלקין, שנולד בשם הפרטי ולדימיר בוריסוביץ׳, קיבל במולדתו אוקראינה, בעת שהיה נער בן 15, ספר לימוד קטנטן בעברית, שהופץ באופן מחתרתי, ושממנו החל ללמוד בסתר. כעבור זמן מה, במהלך טיול שנתי עם בית ספרו לעיר לנינגרד (כיום סנט פטרסבורג), הוא נקט בצעד אמיץ במיוחד, כאשר ברח מהקבוצה והגיע עד לאנשי המחתרת היהודית, שהעניקו לו ספרי יהדות וקלטות עם שירי עופרה חזה ושלמה ארצי. את השם זאב, אימץ כמחווה לסבא-רבא שלו, ששמו היה וולף (זאב), במהלך תהליך החזרה בתשובה שעבר. בנוסף, הוא נחשב לשחקן שחמט ברמה גבוהה מאוד, ואחד ממוריו לעברית בברה״מ, היה ד״ר אבשלום קור. “אני מודה באשמה, כל הפרטים נכונים״, הוא אומר בחיוך. “כשעליתי לארץ, כבר דיברתי עברית שוטפת, וכנראה שאיני המודל המוכר של העולה הקלאסי״.

השר אלקין (46), נשוי בשנית ואב ל-5, המתגורר בהתנחלות כפר אלדד שבגוש עציון (“אני מתיישב גאה״, הוא אומר), נולד בעיר חרקוב שבאוקראינה, שהיתה אז חלק מברה״מ, למשפחה יהודית חילונית, שחיה בצל האנטישמיות. כבר בצעירותו החל להתעניין ביהדות ולמד עברית בכוחות עצמו. בגיל 17 התקבל לאוניברסיטת חרקוב, שם למד מתמטיקה ופיזיקה לתואר ראשון. בד בבד עסק בפעילות ציבורית, ובין השאר כיהן כסגן ראש הקהילה היהודית בעירו ומזכ״ל בני עקיבא בברה״מ. בצעירותו התקרב לדת היהודית ועבר תהליך של חזרה בתשובה. הוא עלה ארצה בשנת 90׳, החל ללמוד בישיבת “הר עציון״, ובמקביל עבד במחלקת העלייה של אירגון “גשר״. עם הזמן השלים תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. בין השנים 2006-1996, לימד באוניברסיטה והיה ממקימי מרכז צ׳ייס ללימוד מדעי היהדות ברוסית. בסוף שנות ה-90 מונה ליועצו של מנכ״ל הסוכנות היהודית, לענייני יהדות רוסיה. בתחילת דרכו הפוליטית התפקד למפד״ל (היום “הבית היהודי״), אך עד מהרה עבר ל״ליכוד״. עם הזמן התגלגל למפלגת “קדימה״, ובשנת 2008 חזר ל״ליכוד״. התקדמותו ב״ליכוד״ היתה מטאורית. בתחילה שימש כשר העלייה והקליטה, ולאחר מכן כיו״ר סיעת “הליכוד״ בכנסת, יו״ר הקואליציה, יו״ר וועדת חוץ וביטחון, וסגן שר חוץ, כיד ימינו של נתניהו, שתיפקד בפועל כשר חוץ. כיום הוא משמש השר להגנת הסביבה והשר המופקד על ירושלים ומורשת, ובמקביל הינו חבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

כבר בתחילת הריאיון ביקש השר אלקין, שלא להתייחס למצב הרגיש בהר הבית ולפרשת המגנומטרים. “כנראה שאני נחשב לעוף מוזר בפוליטיקה, ואיני מאלו הממהרים להדליף או לדבר בלי סוף על נושאים שנחשבים לרגישים. מכיוון שאני חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, איני מוכן לחשוף דברים סודיים או מחלוקות כלשהן, ואת דיעותיי בעניין הר הבית, אני מעדיף לשמור לעצמי״, הוא מסביר.

מדוע יש צורך במשרד לענייני ירושלים, עליו אתה מופקד? הרי יש את עיריית ירושלים.

מדובר במשרד העוסק בסוגיות לאומיות הקשורות לירושלים, שהן הרבה מעבר לרמה העירונית. כידוע לכולם, ירושלים היא עיר בירה ומוקד תיירותי מרכזי של מדינת ישראל, שלא לדבר על השכונות הערביות במזרח העיר, הסובלות מבעיות שונות. הדברים הללו אינם אמורים להיפתר על חשבון תקציב העירייה. אחד הדברים בהם אני גאה, הינו בכך, שירושלים מדורגת בין 50 הערים המובילות בעולם בכל הקשור להקמת סטארט-אפים. אין זה מקרי, שחברת “מובילאיי״, שנמכרה ל״אינטל״ תמורת כ-15 מיליארד דולר, עשתה את צעדיה הראשונים בירושלים. אני משוכנע, שבעתיד יהיו עוד הרבה “מובילאיי״ קטנות, וזה הרבה בזכות הסיוע הממשלתי שהם מקבלים. בנוסף, אנו מסייעים לירושלים בכל הקשור לפיתוח תשתיות בעיר העתיקה, תחזוקה פיזית והכשרת אתרים. כמו כן, אני גאה בכך, שבמהלך גל הפיגועים, כאשר העסקים בירושלים היו במשבר, התקבלה החלטת ממשלה לסייע להם בהיקף כספי של 100 מיליון שקל.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, כעס מאוד כשהוחלט להקים את משרדך?
זה נכון שבהתחלה היו כמה משברים, אבל מהר מאוד הוא הבין, שהמשרד הזה הוקם כדי לעזור לו. היום מהווה המשרד את הכתובת הראשונה אליו פונה ברקת, כשהוא זקוק לסיוע ממשלתי.

מה דעתך על ההחלטה של הנהלת “חיפה כימיקלים״, לסגור את המפעל ולפטר את העובדים?
לאורך כל הדרך, הנהלת החברה לקחה החלטות כושלות. איני יכול למצוא שום סיבה הגיונית למה לסגור את המפעל. כנראה שהם מנסים להפעיל לחץ על הממשלה, תוך לקיחת העובדים כבני ערובה. החלטת הממשלה על סגירת מיכל האמוניה נקבעה כבר לפני למעלה מ-4 שנים, אך הנהלת החברה החליטה שלא להיערך לכך מבעוד מועד.

מה הדברים העיקריים שהמשרד להגנת הסביבה עושה בחיפה והקריות?
בקרוב יקום בחיפה מיתחם של “אוויר נקי״, ולאחר מכן יוקם מיתחם דומה בקריות. מדובר במיתחם, אליו תיאסר כניסת רכבים מזהמים. בנוסף, אנו פותחים באיזור חיפה והקריות בפיילוט ייחודי, במסגרת תוכנית לאומית להפחתת הפליטות מתחבורה, כאשר המטרה הינה לעבור לרכבים חשמליים ולנסיעה משותפת של מספר משפחות ברכב אחד. התוכנית הארצית, שתתוקצב ב-260 מיליון שקל, אמורה להוריד, תוך מספר שנים, את זיהום האוויר מתחבורה בכ-30%. צריך להבין, שבמדינת ישראל, מתים מדי שנה 2,200 אנשים כתוצאה מזיהום אוויר, כמחציתם כתוצאה ישירה מזיהום אוויר מתחבורה, ובאיזור חיפה והקריות תופעת זיהום האוויר, ידועה ובולטת במיוחד. לכן, חשוב לנו להקצות כמה שיותר משאבים כדי לצמצם את זיהום האוויר באיזור בו אתם מתגוררים, ואני שמח על כך, שלראשונה בתולדות המשרד להגנת הסביבה, הוחלט למנות סגן שר לתפקיד, והאדם שמונה הוא ח״כ ירון מזוז, תושב הקריות, אותו הסמכתי לטפל בסוגיות המשרד הקשורות לחיפה והקריות. לשמחתי, ירון עושה עבודה מצויינת, הוא מאוד מגוייס למטרה ו״מדביק״ את המשרד באג׳נדה החשובה שלו לטפל בזיהום האוויר ובסוגיות נוספות באיזורכם.

אתה איש ארץ ישראל השלמה?
בהחלט. אני מתגאה במקום מגוריי בגוש עציון, ורואה עצמי כ״מתיישב״. מעולם לא הסתרתי את עמדותיי הפוליטיות, גם כשהופקדתי על משרד החוץ ונפגשתי עם שרי חוץ ממדינות שונות.

איך אתה רואה את הסיכסוך הישראלי-פלסטיני?
אני סבור, שאי אפשר להגיע לשום מקום עם ההנהגה הפלסטינית הנוכחית. אבו מאזן הוכיח זאת שוב ושוב, כאשר פסל כל הצעה שקיבל מאהוד ברק, אהוד אולמרט וציפי ליבני, כולל הצעות שנראו לי מסוכנות למדינת ישראל. אבו מאזן אינו מוכן ללכת למהלך משמעותי הכרוך בוויתורים, ובמקום זאת, מעדיף לנהל קמפיין בינלאומי נגד ישראל, כדי לגזור קופון פוליטי ולזכות באהדת תושביו. להערכתי, הוויכוח כאן אינו על “2 מדינות ל-2 עמים״ או “מדינה אחת״, זה לא עניין של שטח, כמה אנחנו ניתן או כמה ניקח... הפלסטינים כלל לא מכירים בזכותנו ההיסטורית לחיות במדינת ישראל, וכאן מקור הבעיה.

במהלך משחק שחמט: נחשב לשחמטאי ברמה גבוהה מאוד, וגם בפוליטיקה, הוא תמיד חושב צעד אחד קדימה. נמשך מאוד גם לתחומי ההיסטוריה והמתמטיקה
(צילום: RITVO PHOTOGRAPHY)

אתה תומך בעונש מוות למחבלים?
אני תומך בכך במקרים קיצוניים. יש לא מעט מדינות בהן מונהג עונש מוות, וישראל אינה שונה מהן.

מה דעתך על פרשת הצוללות?
איני מכיר את הפרטים מקרוב, ועלינו להתאזר בסבלנות עד השלמת החקירה. כיו״ר וועדת חוץ וביטחון לשעבר וכחבר בקבינט המדיני-ביטחוני, אין לי ספק, שרכישת הצוללות היתה חיונית מאוד לביטחון המדינה. לא מדובר בקפריזה רגעית של אדם כזה או אחר, אלא בדבר שהיה מאוד קריטי לביטחון המדינה, ואני מעדיף לא לפרט מעבר לכך, בשל רגישות הנושא.

מה דעתך על בחירתו של אבי גבאי לראשות “העבודה״?
ראשית, מדובר באדם ראוי, ואנשים כאלה בהחלט צריכים להיות בפוליטיקה. יחד עם זאת, אני מתקומם נגד הקלות הבלתי נסבלת, בה אנשים שהינם כמעט חסרי ניסיון פוליטי, חושבים שהם יכולים להתמודד על הנהגת המדינה, ואולי אפילו להיות ראשי ממשלה. איני מדבר רק על אבי גבאי, אלא גם על יאיר לפיד. גם הוא אינו מתאים להיות ראש ממשלה.

מה הבעיה בכך, שאדם עם כישורים ניהוליים מוכחים, שהיה מנכ״ל “בזק״, וששימש כשר, נבחר לראשות “העבודה״?
בוא ניקח אותי כדוגמא. אני ח״כ מזה 11 שנה, חבר קבינט, ניהלתי 3 משרדים ממשלתיים, כיהנתי כיו״ר הקואליציה וכיו״ר וועדת חוץ וביטחון, ולמרות הכל, איני חושב שהניסיון שצברתי עד כה, מספיק כדי שאוכל להנהיג ולהוביל את המדינה. צריך להבין, שישראל מדינה מאוד מורכבת, ולא ייתכן, שכל אחד יציע את עצמו לראשות הממשלה. אם מפלגה כל כך שורשית כמו מפלגת “העבודה״, בוחרת למנהיג שלה אדם עם כמעט אפס ניסיון פוליטי, הרי שהדבר מעיד על ייאוש עמוק.

כמי שנחשב לאחד מבכירי ה״ליכוד״, אתה רואה את עצמך מתקדם לתפקיד בכיר יותר?
ראשית, המשרד עליו אני מופקד הינו משרד בכיר ביותר, שבכוחו להציל חיי אדם. אני יכול לגלות לך, שהוצע לי לקבל תפקידים אחרים וסירבתי. אין לי מושג מה יהיה בעתיד, וגם איני מסוג האנשים שאוהבים לעבור ממשרד אחד לשני תוך פרק זמן קצר. ברור שכל פוליטיקאי רוצה להיות בעמדת השפעה גדולה ככל האפשר, אך נכון לעכשיו, אני מרוצה מאוד מהמקום בו אני נמצא. מה יהיה בעתיד? ימים יגידו.

ובכל זאת, יש תפקיד מסויים בו היית רוצה לכהן בעתיד?
אשמח להיות שר חינוך. מדובר במשרד חשוב מאוד ברמה האסטרטגית, העוסק במשאב האנושי, שהוא הדבר שהכי חשוב לי בסופו של דבר.


תגובות:
8: יפה שכולם רוצים את תיק החינוך - רותם
בעיניי התיק הכי חשוב בממשלה
לפני ביטחון ולפני חוץ

9/8/2017    12:44

7: איש ראוי, מנהיג אמיתי, צנוע ומדבר לעניין - כל הכבוד לו


8/8/2017    16:26

6: גם אלקין יודע - דורי
שהצוללות הולכות לקחת את ביבי למצולות

8/8/2017    16:14

5: יכול לככב בבית היהודי - מנצור
מתאים כמו כפפה לבנט והחבורה

8/8/2017    14:16

4: שחמטאי - יהודה מנדל
אנשים שמשחקים שח מט
הם אנשים מאוד חכמים ואסטרטגים
אני מחזיק ממנו

8/8/2017    13:57

3: המשרד לענייני ירושלים - נופר
עוד המצאה של כהונת הקיסר ביבי
מה זה החרטא הזאת?

8/8/2017    13:35

2: אלקין, עדיף מישהו חסר ניסיון - תומר
אתה אומר שאבי גבאי חסר ניסיון ולא יכול להנהיג את המדינה. יואיל בטובו אדוני להסביר לי לאן הגענו עם אלה שיש להם ניסיון?
הדבר היחיד שניסיון עוזר לפוליטיקאי זה בקומבינות!

8/8/2017    12:51

1: אדון זאב אלקין - רמון
בוא תסביר לי איך המשרד שלך מאפשר את המחדל שקורה כאן בקריות. אתם לא עושים מספיק

8/8/2017    12:09שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר