שנה עשרים ושש
גיליון מס' 308
נובמבר 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
גביית דמי אבטחה במסעדות ובבתי קפה הינה בלתי חוקי
עו"ד ונוטריון יואב צח והפעם 2 סוגיות: האם ניתן לתבוע בעלי מסעדות, הגובים תשלום עבור אבטחה? והאם מותר לבעל משרד בבניין משותף, לאפשר לחברה סלולארית להתקין אנטנה על הגג?
 


תשלום דמי אבטחה
 אין לי כוונה להיות קטנונית, אך כיוון שמדובר בנושא עקרוני, ברצוני לדעת, האם זה חוקי לגבות מסועד במסעדה שקל אחד עבור שמירה. בחשבון פשוט שעשיתי, מדובר בהכנסה של אלפי שקלים לבעל המסעדה. מדוע הוא “מפיל״ את הוצאות השמירה על הסועדים ומה אומר החוק? 

דלית כהנא
רח׳ יגאל אלון 3
קרית מוצקין


תשובה:
מדובר בסוגיה חשובה ומעניינת. לכאורה, הסכום המשולם עבור דמי אבטחה במסעדות הינו זניח, כאשר מדובר בשקל לסועד, או מעט יותר. זהו סכום נמוך ביחס לקנייה ולשירות שמקבל הלקוח, אך יחד עם זאת, מרבית הלקוחות כלל אינם מודעים לכך, שגביית דמי אבטחה הינה פעולה לא חוקית. מתברר,  ששיטת “מצליח״ פועלת כאן, ומסעדות רבות אינן מתביישות לדרוש דמי אבטחה בניגוד לחוק. באחד המקרים הוגשה תלונה לבית המשפט ע״י משרד התמ״ת, נגד בעל מסעדה בראשון לציון, בה חוייב כל לקוח בתשלום של שקל עבור דמי אבטחה. בפסק הדין חייב בית המשפט את בעל המסעדה בתשלום קנס בסך 30,000 שקל עבור הגבייה הלא חוקית. לכן, אם מנסים לכפות עליך תשלום דמי אבטחה, זכותך לסרב, להתלונן ולהעיד נגד העסק שדרש זאת ממך. במקרה אחר הוגשה תביעה ייצוגית באותה סוגיה, נגד אחת המסעדות, אלא שהיא נדחתה ע״י בית המשפט, לאחר שהשופט קבע, כי יש לבדוק כל מקרה לגופו, ולא לחייב באופן גורף. עם זאת קבע השופט, כי על הלקוחות שמגיעים למסעדות ולבתי הקפה, להיות ערים לגביי האופן שבו בעלי המסעדה או עובדיה דורשים מהם את דמי האבטחה.אנטנה סלולארית
אני מתגורר בבניין רב קומות מעל קומות משרדים, במרכז “צבר״ בקרית ביאליק. בעל אחד המשרדים הירשה לחברה סלולארית, להתקין אנטנה מוסווית במקום אחד משלטי הפירסום שעל הבניין. כשבדקתי את הנושא הסתבר לי, שההתקנה אושרה כחוק ע״י וועדת בניין ערים. שאלתי היא, האם בבניין בו מתגוררות עשרות משפחות, עם ילדים רבים, מותר לבעל משרד להשכיר את שטח הפירסום שלו לאנטנה סלולארית?
איתן כהן
רח׳ פלמ״ח 1
קרית ביאליק


תשובה:
יש להתייחס לבעיית האנטנה מכמה היבטים. אמנם הוועדה לבניין ערים אישרה את התקנת האנטנה בבניין, אך השאלה הינה, מה קובע התקנון לבית משותף, עליו חתמו דיירי הבניין כשנקבע בין השאר, שבעל המשרד יציב שלט על הגג. ייתכן שאין הוא עושה שימוש עליו הוסכם מראש, ובמקרה כזה ניתן לתבוע ממנו את סילוק האנטנה אצל רשם הבתים המשותפים.

בנוסף, ציינת שבבניין מתגוררים ילדים רבים, אך לא ציינת, שהחשש שלך הינו מקרינה שנפלטת מהאנטנה. הכתובת המתאימה לבדיקה ולבירור הסוגיה הינה המשרד להגנת הסביבה. מן הראוי שאתה ושאר הדיירים תפנו אליהם, כדי שיבואו לבצע בדיקה ולקבוע האם האנטנה הוקמה על פי “חוק הקרינה הבלתי מייננת״. יצויין, כי המשרד אמור לשמור ולנטר את ספקי השידור של האנטנה. באתר האינטרנט של המשרד להגנת הסביבה, ניתן למצוא מפה בה כתובים כל הפרטים לגביי האנטנה והתאריך בה הוקמה, תאריך ההפעלה ותאריך הבדיקה האחרונה.חיי המין שלנו נפגעו עקב טיפולי פוריות

הרצלה צח
מטפלת זוגית מוסמכת
על הפרק הפעם שתי סוגיות: איך אפשר להתמודד עם הירידה ההדרגתית באיכות יחסי המין בשל טיפולי פוריות, וכיצד ניתן להתגבר על לחצי ההורים על בתם למצוא חתן הולם

 


ההורים לוחצים להתחתן
הנני רווקה בת 34 העובדת כמורה. הוריי, ובעיקר אימי, לוחצים עליי שאתחתן, ויש להם סטנדרטים גבוהים, שקשה לעמוד בהם, לכן כל גבר עימו אני יוצאת נפסל על הסף, בעיקר בשל קריטריונים כהשכלה ומצב כלכלי. חשוב לי למצוא זוגיות טובה, ואני כבר לא יודעת מה בדיוק אני מחפשת... אשמח אם תוכלי לייעץ לי בעניין.

לילי ב'
קרית מוצקין


תשובה:
השאלה המרכזית הינה איזו זוגיות את מחפשת כאדם בוגר ועצמאי. הדבר החשוב הוא מה את חושבת, ולא הורייך. במילים אחרות, חשבי האם השכלה או כסף מהווים עבורך קריטריון חשוב כאשר את מחפשת פרטנר לחיים. בתיאורים אותם את מציגה חסרים לי מאפיינים שיוכלו לאפשר לך ליהנות מחיי זוגיות נעימים, כגון יציבות, רגישות, חמימות, יכולת נתינה, מסירות ויצירתיות. קולותיהם של בני משפחתך והדרישות התובעניות בנוגע ל״איכות המוצר״ מבלבלים אותך, ודווקא הקול שלך הוא שחסר כאן. אני מאמינה שבאמצעות טיפול פרטני תוכלי לעבור את המסע אל תוך עצמך, שיעזור לך לגבש את ה״אני״ שלך, יחד עם צרכייך ומשאלותייך כאדם, דבר שיסייע לך למצוא את בן הזוג שיהיה שלך, ולא של ההורים.סקס במהלך טיפולים
בעלי ואני נשואים מזה שלוש שנים, וקודם לכן היינו בזוגיות טובה במשך כארבע שנים. במהלך השנים כל אחד מאיתנו פיתח קריירה אישית, ולא מיהרנו להביא ילדים לעולם. עם הזמן גיליתי שאני סובלת מקשיים להיכנס להיריון, ולפני כשנה וחצי התחלנו לעבור טיפולי פוריות, בתחילה הורמונאליים ולאחר מכן הפריה חוץ גופית. מאז תחילת הטיפולים חלה ירידה הדרגתית ביחסי המין שלנו, הן בכמות והן באיכות. הדבר גורם לנו מועקה וחשוב לנו להרגיש כמו בעבר. מה אנו יכולים לעשות?

ריקי ג'
קרית ביאליק


תשובה:
כמטפלת וכמנחת קבוצות תמיכה של זוגות הנמצאים בטיפולי הפריה, אני פוגשת לעיתים קרובות בבעיה של פגיעה במיניות בזמן הטיפולים. בין השאר סובלים בני הזוג מירידה בתדירות הפעמים שהם מקיימים יחסי מין, עד כדי הימנעות מוחלטת, כמו גם ירידה במשיכה ההדדית. בעיות מיניות בעת טיפולי ההפריה מובנות בהחלט. המיניות הינה חלק מהרצון לחלוק קירבה, אינטימיות והנאה משותפת, והיא נדחקת לעיתים לפינה במהלך הטיפולים. עם הזמן נוצרת התגייסות טוטאלית למשימת הכניסה להיריון, ובמקום המגע הספונטני הרגיל, מתוכנן המין באופן מלאכותי בהתאם לתכתיבים של “צריך״ או “לא צריך״. ההזדווגות מקושרת עם הפולשנות של הפרוצדורה הרפואית הטכנית הקרה, וישנו קושי להפריד בין התפיסה של איברי המין כמקור להנאה, לבין הפונקציה אותה הם ממלאים בהפריה.
אני ממליצה לכם בחום לפנות לטיפול זוגי ולקבוצת תמיכה מתאימה בהנחיית איש מקצוע המומחה בליווי רגשי של אנשים בעת טיפולים. במסגרת הטיפול הזוגי והקבוצתי תוכלו לעבד את התחושות המורכבות של האובדן, התיסכולים, האכזבות, הפגיעה בדימוי הגוף והלחץ בו קשה לכם לעמוד עקב ציפיות הסביבה.אם יש לך שאלה בנושא משפטי או בנושא זוגיות והינך רוצה חוות דעת? נא לפנות ל"חדשות הקריות", ת.ד. 5777 קרית ביאליק ועורכי המדור ישיבו על שאלתך. כל המידע במדורים אלו הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות חוות דעת. המערכת אינה נושאת באחריות כלשהי והקוראים נדרשים לקבל עיצה מקצועית.


תגובות:
4: מה לא עושים כדי להביא ילדים לעולם... - שרעבי
ידוע שטיפולי פוריות פוגמים בחיי המין

6/12/2018    10:23

3: לא חוקי - דוביד
ברור שזה לא חוקי לגבות דמי אבטחה. רק בישראל קורה דבר כזה

5/12/2018    17:09

2: תזהרו מהאנטנות הסלולאריות - אלכס
יש מחקרים על הסכנות הגדולות של זה
כדאי להזהר

4/12/2018    14:04

1: עזבי מה שאומרים לך מסביב - שיר
תתחתני בזמן שלך
לא קרה כלום

3/12/2018    14:12שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר