שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 303
יוני 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
מנהיגה חברתית
כאשר הגיעה לראשונה לכנסת, היתה נורית קורן מ"הליכוד", חברת כנסת אלמונית, אלא שככל שעובר הזמן, היא מטביעה את חותמה במשכן, כחברה אקטיבית במיוחד בוועדה למינוי שופטים וכיו"ר הוועדה הפרלמנטרית לחקר היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן. 

ח"כ קורן: דווקא מכיוון שלא גדלה עם כפית זהב בפה, היא מודעת למצוקות של השכבות החלשות. החליטה לפתוח את הפצעים מאז קום המדינה, בפרשת ילדי תימן, ומעודדת מינוי שופטים ערבים, אתיופים ודרוזים לבית המשפט העליון (צילום יח"צ)מאת: גל זייד

ח"כ קורן (58), נשואה ואם ל-4, נולדה בירושלים להורים ממוצא תימני, וכשהיתה בת 11, עברה המשפחה לקרית ארבע, שבדיוק הוקמה אז. רק בגיל 38 התפנתה ללימודים אקדמיים, ותוך 10 שנים השלימה 3 תארים והוסמכה כעורכת דין. את טבילת האש הפוליטית עשתה כמנהלת הלשכה של השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן. כחברת כנסת, היא מרבה לחוקק חוקים חברתיים ולהוות פה לאוכלוסייה החלשה ולתושבי הפריפריה החברתית.

בריאיון ל"חדשות הקריות" מספרת ח"כ קורן, על הישגיה בכנסת עד כה, משוכנעת שהפלסטינים אינם פרטנר לשלום, מעריכה שנתניהו ייצא בשלום מהחקירות ומפנטזת להיות שרת חינוך או משפטיםרק בגיל 38, לאחר שילדיה גדלו, החלה ח"כ נורית קורן, לחשוב גם על עצמה, ותוך 10 שנים השלימה שלושה תארים אקדמיים והוסמכה כעורכת דין. כשהיתה בת 55, נכנסה לראשונה לכנסת, לאחר שבפעמיים הקודמות נבחרה במקומות לא ריאליים בפריימריז של ה"ליכוד". "כנראה שכל דבר מגיע בזמנו", היא אומרת בחיוך. "הגעתי בשלה לכנסת ואני מרגישה שנדבקתי בחיידק העשייה".
קורן (58), שנולדה וגדלה בשכונת סנהדריה בירושלים, נשואה ואם ל-4 ילדים, הינה בת להורים שומרי מצוות, יוצאי תימן, ובצעירותה למדה בבית ספר חרדי. בתחילת שנות ה-70, כשהיתה בת 11, עברה המשפחה להתגורר בקרית ארבע, וכבר בהיותה בת 17 נישאה לבן זוגה אלי קורן, עימו עברה להתגורר בהרצליה. עוד בהיותה בבית הספר התיכון, היא נכנסה להיריון, ובעקבות זאת נאלצה לעזוב את הלימודים.

בגיל 38 היא נרשמה ללימודי תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה, אותם סיימה בהצטיינות. לאחר מכן סיימה תואר ראשון ושני במשפטים, מטעם הקריה האקדמית אונו ואוניברסיטת בר-אילן בהתאמה, וקיבלה רישיון עריכת דין. כמו כן, היא השלימה קורס להכשרת דירקטורים באוניברסיטת בר-אילן וקורס גישור במרכז הישראלי למשא ומתן. בנוסף, היא היתה ממייסדות עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון) ופעילה חברתית למען אוכלוסיות חלשות ואנשים עם מוגבלויות.

את טבילת האש בחיים הפוליטיים, עשתה ח"כ קורן, בעת ששימשה, בין השנים 2012-2010, כמנהלת לשכתו של גלעד ארדן, ששימש אז השר להגנת הסביבה. בהמשך שימשה יועצת משפטית לסיעת ה"ליכוד" בהסתדרות. 
לקראת הבחירות לכנסת ה-20 שובצה ח"כ קורן, במקום ה-28 ברשימת "הליכוד", המוקצה לנציג מחוז מישור החוף, ונכנסה לכנסת ה-20, לאחר שהמפלגה קיבלה 30 מנדטים בבחירות. בכנסת היא חברה בין השאר בוועדה למינוי שופטים, בוועדת חינוך, וועדת כלכלה וכן בוועדת עבודה ורווחה. בנוסף, היא משמשת כיו"ר הוועדה הפרלמנטרית לחקר היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן, ונחשבת לאחת ממובילות המאבק בכנסת. בנוסף משמשת ח"כ קורן, כיו"ר השדולה למען זכויות אנשים עם מוגבלויות, יו"ר השדולה לקידום העלייה והקליטה של עולים מצרפת ויו"ר השדולה להליכי גבייה הוגנים בהוצאה לפועל.

כמי שחברה בוועדה למינוי שופטים, יש לה דיעות מגובשות, והיא פועלת כדי שיהיה הרכב מגוון של בית המשפט העליון, תוך מתן דגש על נשים ועל שופטים ממוצא מזרחי. באחד הריאיונות היא אף אמרה, כי היתה רוצה לראות בבית המשפט העליון שופט מזרחי, שופט ערבי נוצרי, שופט דרוזי ושופט מוסלמי. "היום יושבת בבית המשפט העליון ובבתי המשפט בכלל, אליטה אריסטוקרטית, שמחליטה על הכל וקובעת את סדר היום הציבורי והמשפטי. אני לא רוצה יותר את שיטת ה'חבר מביא חבר' שנהוגה היום, אלא לראות אנשים אחרים שם", היא הסבירה.

מה הדברים העיקריים שחרטת על דגלך בקדנציה הראשונה שלך בכנסת?
מעבר לכך שאני חברה בוועדה למינוי שופטים ועומדת בראש הוועדה הפרלמנטרית לחקר היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן, אני רואה עצמי מנהיגה חברתית ופועלת רבות למען שכבות מצוקה. בניגוד לרבים אחרים, אני יודעת מהי מצוקה כלכלית ולא גדלתי עם כפית זהב. אגב, זו אחת הסיבות שבגללן אני מובילה מהלך, כחברה בוועדה למינוי שופטים, במסגרתו יהיה ייצוג הולם של שופטים מכלל המגזרים והתרבויות במדינה. צריך שיהיו יותר שופטים שהם "עמך", כאלו שיכולים להבין אנשים משכבות מצוקה שמגיעים לבתי המשפט. בתחום החברתי, הובלתי מבצע חסר תקדים למען אנשים שחייבים מיסי ארנונה בעיר מגוריהם, כדי שיוכלו לחסל את חובם ולשוב לשגרת חיים תקינה ללא חובות. כמו כן, אני עומדת בראש שדולה להליכי גבייה הוגנים בהוצאה לפועל. בנוסף, אני מקדמת תוכנית לאומית למניעת הפרעות אכילה ופועלת לאיסור פירסום מזון המזיק לבריאותם של ילדי ישראל. בימים אלו אני גם מקדמת הצעת חוק להקמת אפיק ייעודי בטלוויזיה ואתר אינטרנט, שיעבירו בשידור חי את דיוני בתי המשפט, במטרה להעלות את אמון הציבור במערכת המשפט בישראל ולהביא לשקיפות.


ח"כ קורן: מקדמת הצעות חוק חברתיות ומסייעת לשכבות המצוקה  (צילום: הכנסת)

אחד הדברים שבוערים בדמך, הינו הוועדה הפרלמנטרית לחקר היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן. מה הדברים העיקריים שעשית במסגרת הוועדה?
מדובר בנושא הקרוב מאוד לליבי, אותו אני מכירה באופן אישי מהבית. נאבקתי כדי לפתוח את הפרוטוקולים החסויים, ולאחר מכן נאבקתי כדי להקים וועדה בכנסת, שתיתן תשובות ברורות למשפחות שיקיריהן נעלמו. בין השאר יזמתי הקמת מאגר גנטי של D.N.A, הכולל כ-1,500 משפחות וילדים מאומצים, ולאחר השוואת בדיקות D.N.A, נמצאו שלושה ילדים מאומצים, אותם דאגתי להפגיש עם המשפחות הביולוגיות שלהם. כמי שהגיעה מהפריפריה החברתית, שמתי לי למטרה לפתוח את הפצעים מתקופת קום המדינה.

מבחינה מדינית, אפשר לומר שאת תומכת בארץ ישראל השלמה?
בהחלט. כמי שגדלה בקרית ארבע, ושהוריה נמנו על 10 המשפחות הראשונות שנכנסו לבתי קבע ביישוב, אני יודעת היטב, שהאנשים היקרים שמתגוררים שם, שומרים לנו על המדינה. יחד עם זאת, אני בשום אופן לא רואה עצמי ימין קיצוני, אלא ימין שפוי. 

מה דעתך על קיפאון המשא ומתן המדיני?
צריך לחתור לשלום, אך עם הפרטנר הנכון. לצערי, כרגע אין לנו פרטנר בצד השני. עם מי נדבר, עם ה"חמאס", ששולח ילדים לגדר הרצועה, כדי שישמשו מגן אנושי?
עם מי נדבר, עם אנשים שלא מכירים בישראל או מסיתים נגדנו כל היום?

ח"כ חנין זועבי, יוצאת כמעט מדי חודש בביקורת קשה נגד חיילי צה"ל והממשלה, ואף קראה למיליוני פלסטינים לעלות לירושלים כדי למחות ולהפגין? 
מה שקורה עם ח"כ זועבי, הוא חמור מאוד. וועדת הבחירות כבר פסלה את המפלגה שלה, אלא שבג"צ איפשר להם להתמודד, וצר לי על כך. אסור שאנשים שמסיתים נגד ישראל בצורה כה חמורה, יהיו במשכן הכנסת. הלוואי שוועדת האתיקה של הכנסת תהיה מספיק אמיצה כדי להשעות את ח"כ זועבי, כפי שקרה בעבר. הבעיה שלנו, היא שאנשים מגינים על אמירות מעוררות מחלוקת, בטענה של "חופש הביטוי", אך גם לחופש ביטוי צריך שיהיו גבולות.

איך את רואה את החקירות נגד ראש הממשלה?
נראה לי, שיש ניסיון להתיש את ראש הממשלה בכל מיני חקירות, במעין "שיטת מצליח". כעורכת דין אני יודעת היטב, שאדם הינו חף מפשע כל עוד אין כתב אישום נגדו. אני מאחלת לראש הממשלה הצלחה ומשוכנעת, שייצא נקי מכל החקירות.


בחברת ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי. יוצאת נגד ח"כ זועבי, משוכנעת שיש ניסיון לרדוף את נתניהו וגורסת שיש לחתור לשלום, אך לא עם הפרטנר הנוכחי (צילום: פייסבוק)

בעבר היו דיבורים על כך, ששרים אחרים ב"ליכוד" ינסו להדיח אותו?
הכל שטויות. אני מציעה לכולם להמתין בסבלנות עד להחלטת היועץ המשפטי לממשלה. אין לרתום את העגלה לפני הסוסים.

איפה את רואה עצמך בעוד 6-5 שנים?
כמי שעושה כל כך הרבה דברים בכנסת, חברה בוועדות חשובות ובעלת השפעה רבה על מערכת המשפט, אני משוכנעת שהבוחרים כבר מכירים אותי היטב, ואיני עוד חברת כנסת אלמונית. אני מכוונת גבוה ורואה עצמי ממשיכה בכנסת בקדנציה הבאה, ואולי אפילו כשרה בממשלה.

איזו שרה תרצי להיות?
הייתי שמחה להיות שרת החינוך, מכיוון שמדובר בתחום חשוב במיוחד, שמעניין אותי מאוד. גם תחומי רווחה, משפטים ואיכות הסביבה מעניינים אותי.
כעורכת דין וחברה בוועדה למינוי שופטים, אולי תהיי שרת משפטים?
רעיון לא רע. עבורי, כל האופציות פתוחות.


תגובות:
5: אין חופש ביטוי במקרה חנין זועבי - אסף
צריך להסיר לה את החסינות, להפסיק לה את המשכורת ולשלוח אותה לכלא ל-20 שנה

7/6/2018    15:56

4: אני ליכוד ולא מכיר אותה - אייל כץ
כנראה בגלל הרעש שמירי רגב עושה אז לא שומעים את השאר. אגב, מירי רגב זה לא הליכוד שאני גדלתי עליו

7/6/2018    15:20

3: קורנת - אלינה
ח"כ קורן היא מהטובות שיש בכנסת ישראל
ואני חושבת שהיה פה טוב יותר אם היו יותר נשים בכנסת ופחות גברים שבאים לאכול בורקס

6/6/2018    13:26

2: מעדיף אותה כשרת החינוך מאשר את בנט - גלית
הוא גם ככה רוצה להיות שר ביטחון או חוץ
ויש לו פנטזיות להיות ראש ממשלה
אז היא מתאימה יותר

6/6/2018    11:09

1: כתם למדינת ישראל - רוזה
סיפור ילדי תימן כנראה לא יתגלה לגמרי לעולם
חלק מהסודות הלכו אל הקבר
את השאר לא מצליחים לחשוף

5/6/2018    15:18שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר