שנה עשרים וחמש
גיליון מס' 304
יולי 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
מר ביטחון
 כמי ששימש במשך 35 שנה כקצין בכיר בצה"ל, נחשב אלוף (במיל') ח"כ איל בן ראובן, לאחת הדמויות הסמכותיות והבקיאות ביותר בתחום הביטחוני בכנסת ישראל. בנוסף, גם אין חברי כנסת רבים שהינם כה ישרים ועם ערכי מוסר גבוהים כמוהו.

ח"כ בן ראובן: נחשב לבר-סמכא בתחום הביטחון. חושש שישראל תהפוך למדינה דו-לאומית, אינו מבין את התנהלות נתניהו ומתריע מפני אובדן ערכים. ניצל ממוות במלחמת יום הכיפורים, כאשר הטנק שלו עלה באש (צילום יח"צ)מאת: גל זייד

ח"כ בן ראובן (63), המתגורר ביודפת שבצפון, שימש בתפקידים בכירים בצה"ל, ובהם מפקד חטיבות בשיריון ומפקד עוצבת הפלדה. במלחמת יום הכיפורים, ניצל בנס לאחר שהטנק שלו ספג פגיעה ישירה. בכנסת ה-20, אליה הגיע מטעם "המחנה הציוני", הוא משמש בין השאר חבר בוועדת חוץ וביטחון, חבר בוועדה לענייני ביקורת המדינה ויו"ר שדולת הצפון.

בריאיון ל"חדשות הקריות", מתריע ח"כ בן ראובן, בפני בעיות קשות במיגון הצפון וחוסר מוכנות לקראת המלחמה הבאה, יוצא נגד אובדן ערכים ומוסר בכנסת, חושש מהסקרים המנבאים למפלגתו ירידה חדה במנדטים ומודה, ש"המחנה הציוני" הבקיע גול עצמי, בפרשת לפיד ובמחלוקות שבין אבי גבאי ועמיר פרץ


אם מישהו היה מספר לפני כמה שנים לח"כ איל בן ראובן מ"המחנה הציוני", שיום יבוא ויהיה חבר כנסת, הוא היה מתקשה להאמין בכך, מכיוון שכל חייו התרחק מפוליטיקה כמו מאש. בן ראובן, שפרש מצה"ל בדרגת אלוף, הקים חברה בתחום הביטחון וכלל לא חשב להיכנס לפוליטיקה. אלא שלקראת הבחירות לכנסת ה-20, קיבל טלפון מיו"ר מפלגת "התנועה", ציפי ליבני, שהציעה לו שיריון במפלגת "המחנה הציוני", הכוללת את מתמודדי "העבודה" ו"התנועה". בן ראובן שובץ במקום ה-24 ברשימה ונכנס לכנסת לאחר הבחירות. "הגעתי לכנסת ממש במקרה, בזכות ציפי ליבני, אותה אני מעריך מאוד, אבל אני חייב להודות, שלעיתים אני עדיין מרגיש 'עוף מוזר' לצד חברי כנסת, שהעולם הערכי והמוסרי שלהם אינו תואם את שלי", הוא מגלה בכנות רבה.

ח"כ בן ראובן (63), נשוי בשנית ואב ל-6 ילדים, המתגורר ביישוב יודפת שבמשגב, נולד בקיבוץ נצר סירני כבן יחיד ללוחמי הפלמ"ח. הוא גוייס לחיל השיריון בשנת 72', עבר הכשרה כלוחם והשתתף בקורס מפקדי טנקים. במהלך הקורס פרצה מלחמת יום הכיפורים ובן ראובן לחם בקרבות בחצי האי סיני, כחלק מגדוד 198 של חטיבה 460. במהלך המלחמה נפגע הטנק שלו פגיעה ישירה. מפקד הטנק והתותחן נהרגו, ואילו בן ראובן והטען-קשר הצליחו לחלץ את עצמם ברגע האחרון מהטנק הבוער.

בשנת 75' סיים קורס קציני שיריון ושובץ לחטיבה 188, בה שימש בתפקידים שונים עד שהגיע להיות מפקד החטיבה. עם השנים עשה תפקידים בכירים רבים בצה"ל, ובהם מפקד עוצבת הפלדה, ראש מטה זרוע היבשה ומפקד המכללות הצבאיות. עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה שהה בסין כחלק מחופשת השיחרור והוזעק להצטרף למערכה ארבעה ימים לאחר תחילתה, תוך שמונה למפקד החזית הצפונית ולסגנו של אלוף פיקוד צפון. בפברואר 2007 עזב בשנית את שירות הקבע וחזר לחופשת השיחרור. לאחר שיחרורו הקים חברה בתחום הייעוץ הביטחוני והפיתוחים הטכנולוגיים. כעבור תקופה קצרה מונה למנכ"ל עמותת "לחופש נולד", שפעלה להחזרת חיילי צה"ל השבויים והנעדרים. לקראת הבחירות לכנסת ה-20, שוריין ע"י ציפי ליבני, במקום ה-24 ברשימת "המחנה הציוני", כנציג מפלגת "התנועה", ולאחר הבחירות נכנס לכנסת, שם הוא משמש חבר בוועדת חוץ וביטחון, בוועדה לענייני ביקורת המדינה ובוועדת האתיקה. יש לו תואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת חיפה והוא בוגר המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה, ובית הספר למלחמה של צבא ארה"ב בקרלייל שבפנסילבניה.

אחד הדברים עליהם מתריע ח"כ בן ראובן, הינו אי-המוכנות למלחמה הבאה וחוסר מיגון יישובי הצפון. "למרות שאנו נמצאים בשקט יחסי בצפון, בשטח קורים דברים והדבר הבעייתי ביותר הוא, שאיראן ממשיכה במאמציה להתבסס בסוריה, כאשר משמעות העניין הוא שאנו מתגלגלים למערכה גדולה", הוא מסביר. "אסד אפילו אמר, שאם יהיה בכך צורך, הוא יאפשר לאיראן להקים בסיסים בארצו. בנוסף, חשוב לזכור שלחיזבאללה יש 150,000 טילים, שהולכים ומשתפרים, הן מבחינת הטווח והן מבחינת הדיוק. חיזבאללה הופך להיות אירגון טרור בעל כוח ועוצמה של צבא רציני ויש להתייחס אליו ברצינות. צה"ל נערך למערכה בזירה הצפונית, אך יישובי הצפון והעורף האזרחי אינם ערוכים או ממוגנים היטב. קח לדוגמא את המקלטים הציבוריים, שהינם מיושנים מאוד, וצריך לזכור, שהם כבר לא רלוונטיים לאיום הנוכחי, מכיוון שבמצב מלחמה, יהיה צורך לתת מענה הגנתי בטווח זמן של 10 שניות ולא כפי שהיה בעבר. יש לדאוג בצפון למיגון אישי (ממ"דים) בכל דירה, מה שלא קורה בפועל. הדוגמא הטובה ביותר לכך, היא איזור הדרום. לאחר מבצע 'צוק איתן', נזכרה המדינה שיש למגן איזור זה, והיום הדרום ממוגן היטב, וראינו זאת בהתקפות האחרונות בעוטף עזה, כאשר החיים נמשכו כרגיל וילדים הלכו לבית הספר. לעומת זאת, קח לדוגמא את קיבוץ ברעם, הנמצא 360 מ' מהגבול עם לבנון. כ-80 מתוך 150 הבתים בקיבוץ, כלל אינם ממוגנים. האם יעלה על הדעת דבר כזה ביישוב שכל כך סמוך לגבול? לפני כחצי שנה יזמתי חוק למיגון הצפון, שהתבסס על עבודה רצינית של משרדי הממשלה, צה"ל ורח"ל (רשות חירום לאומית), אלא שלצערי, הקואליציה הצביעה נגדו. יומיים לאחר שהחוק נפל, הודיע לי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהצליח למצוא סכום בסך 150 מיליון ש"ח למען המטרה. אמרתי לו, שמדובר בלעג לרש, מכיוון שמדובר במיגון אלפי בתים, בהיקף של כ-5 מיליארד שקלים. אני מקווה שמשרד האוצר יבין את חשיבות העניין ויקצה את הסכום המתבקש, במסגרת תוכנית רב-שנתית. בנוסף, כתושב הצפון אני יכול לומר, שאיזור זה סובל מהגירה שלילית ומערכת בריאות כושלת, ואסור שהמדינה תמשיך להזניח את הצפון".

איך אתה רואה את הקיפאון המדיני?
אחד הדברים שבגללם הגעתי לכנסת, הוא הרצון שלי לנסות ולשנות את הכיוון בו צועדת המדינה, שלצערי, קרובה מאוד להפוך למדינה דו-לאומית בין הירדן לים. עפ"י מה שזה נראה כרגע, זו תהיה מדינה לא יהודית או לא דמוקרטית. יש לי 6 ילדים, הקטן שבהם בן 5, ואני רוצה שיהיה להם עתיד טוב יותר. כולנו ראינו את התמונות של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עם שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, ואם הם יכולים להיפגש, להתפייס ולנסות לגשר על הפערים, גם נתניהו ואבו-מאזן יכולים.

מה עוד מפריע לך ברמה המדינית?
ממשלת נתניהו עושה כל מה שהיא יכולה כדי להעמיק את הקרע בעם, תוך הוספת עוד ועוד התנחלויות. מדובר בגזל של אדמה פרטית ביהודה ושומרון, שהיתה שייכת לפלסטינים. שים לב לחוקים שח"כ בצלאל סמוטריץ', מנסה להעביר, תוך שהוא מקבל רוח גבית מראש מפלגתו, השר בנט. בקואליציה סבורים, שאדמת יהודה ושומרון היא אדמת קודש, ואנו מאבדים כיוון. מי היה מאמין בעבר, שחוקים הרסניים כמו "חוק ההסדרה" ו"פיסקת ההתגברות", יוכלו לצאת אל הפועל? כאשר עם אחד שולט על עם אחר, זו אינה דמוקרטיה. עבור נתניהו, המטרה העיקרית היא הישרדות, וכל השאר הם כלים להשיג את מטרתו, כאשר אחד מהכלים הללו הוא פגיעה בדמוקרטיה.

אתה מסכים עם התחושה, שהכנסת הנוכחית, ובעיקר הקואליציה, הולכת ומאבדת את הערכים והציביון המוסרי?
אני בהחלט מסכים. לאחרונה עבר בכנסת חוק נוראי, העוסק בהורדת המיסוי של רכושו הפרטי של נתניהו. האם יש חוק מושחת מזה? האם כל הבעיות במדינה נפתרו, כמו עוני, יוקר המחייה ובעיית הביטחון, שצריך לטפל בסוגיית הרכוש האישי של נתניהו? 

מה דעתך על חקירות ראש הממשלה?
איני רוצה להתייחס להיבט המשפטי ואין לי מושג אם הוא אשם או לא, אך חשוב לי לומר דבר אחד. בראש הפירמידה עומד אדם, שכל כולו כישלון מוחלט ברמה הערכית והמוסרית. 

אתה חושש מהסקרים, המנבאים ל"מחנה הציוני", ירידה משמעותית בכמות המנדטים בבחירות הקרובות?
בוודאי שאני חושש, וכח"כ מטעם "המחנה הציוני", אני עושה ככל שביכולתי כדי להביא לשינוי המגמה. צריך לומר את האמת: ראש הממשלה עושה הכל כדי להפחיד אותנו ולומר שכל העולם נגדנו, מכיוון שהדבר ככל הנראה משרת את האינטרסים שלו ועוזר לו בסקרים. 

 
כתת אלוף בצה״ל עם ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז״ל: אינו אופטימי באשר למצב המדינה, שמוקפת אוייבים בגבולותיה. טוען, שרק יצר ההישרדות משאיר את נתניהו בתפקידו  (צילום ארכיון)
כפי שזה נראה כרגע, "הליכוד" ונתניהו יחזיקו בשילטון עוד זמן רב?
אני מסכים, שכרגע התמונה לא נראית טוב מבחינת הסקרים, אבל בפוליטיקה דברים משתנים כל הזמן. כאיש צבא, הייתי נתון במצבים מאוד קשים, מהם תמיד הצלחתי לצאת, וגם בפוליטיקה אפשר להפוך את הקערה על פיה. אני בהחלט אופטימי לקראת העתיד. 

מה דעתך על כל האינטריגות ב"מחנה הציוני", והניסיון להשמיץ את יאיר לפיד?
"המחנה הציוני" צריך לבדוק את עצמו היטב. לא אהבתי את ההתנהלות כלפיי יאיר לפיד. אבל מה שיותר הפריע לי, הוא הריב בין יו"ר המפלגה, אבי גבאי, ובין ח"כ עמיר פרץ, שלא עשה לנו טוב. את הכוח שלנו עלינו להביא מהערכים ומהדרך שלנו, ואת העוצמה שלנו נביא ממלחמה על ערכים ומוסר ולא מהכפשות ומריבות.

ברמה האישית, למרות הקריירה המרשימה בצבא, נראה שבכנסת אתה פחות בולט ומוכר?
מהר מאוד גיליתי, שכדי להיות בולט בתקשורת, הייתי צריך לוותר על חלק מהערכים שלי, ואת זה לא אעשה.

תן דוגמא לכך?
היו מקרים, בהם עיתונאים ביקשו ממני להדליף חומר מסווג מוועדות חשובות ורגישות, ובשום אופן לא הייתי מוכן לעשות זאת. היה לי ברור, שאשלם על כך מחיר, מכיוון שמבחינת העיתונאים הללו, אני מוקצה ולא אזכה לקבל פירסום, אבל אני חי עם זה בשלום.

התחושה היא, שאתה קצת "עוף מוזר"?
לאדם כמוני לא קל להיות בכנסת הנוכחית, ואין ספק שהפוליטיקה תמיד היתה עניין מסובך ולא אסתטי עבורי. כמי שהיה 35 שנה במערכת כמו צה"ל, הנחשבת לשומר סף ערכי, אני מוצא עצמי לעיתים מתקשה לשבת לצד ח"כים, שאני מציב סימן שאלה גדול לגביי היותם דוגמא אישית כנבחרי ציבור, ואני גם מבין למה אנשים ישרי דרך כמו עמרם מצנע, מתן וילנאי ואמנון ליפקין-שחק ז"ל בזמנו, בחרו לא להיות בכנסת יותר, או שלא החזיקו שם מעמד. זה אני, כך אני מתנהג ואין לי כוונה להשתנות כדי להתאים את עצמי לאחרים.

אתה רואה את עצמך ממשיך עוד שנים בכנסת?
בהחלט כן, והסיבה לכך הינה, שטרם השגתי את כל מטרותיי, אם זה לדוגמא לפעול למיגון הצפון או לסייע במיגור תאונות העבודה בענף הבנייה, שהפכו למכה נוראית. מדובר בנושאים, שאם לא אטפל בהם באופן אישי, יירדו מסדר היום ולא יקבלו מענה הולם. עבורי, זו סיבה מספיק טובה להמשיך ולהיות ח"כ גם בקדנציה הבאה.


תגובות:
4: איך מר ביטחון? - שמעון
אתם נותנים במה לעוד שמאלן קטן שמנסה להטיף לנו איך להתנהג.
לא יעזור לכם כלום
רק ביבי !

8/7/2018    11:16

3: שיהיה בריא - רוסלן
6 ילדים יש לו..,
לא נח הבחור
איך יש לו זמן

7/7/2018    20:38

2: הייתי רוצה שר ביטחון כמוך - בני
אז הייתי יכול לישון בשקט שאני נמצא בידיים טובות
ולא בידיים ההזויות של ליברמן

4/7/2018    14:58

1: המחנה הציוני כבר מת - ארנון
זה "מותג" בירידה, חלש ומנוכר.
צריכים לפרק את החבילה ולבנות מחדש אלטרנטיבה ראוייה

4/7/2018    12:19שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר