שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 315
יוני 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"הכנסת היא לונה פארק גדול"
חבר הכנסת הטרי אריאל קלנר מחיפה, שנבחר על משבצת נציג מחוז חיפה והקריות ברשימת ה"ליכוד" לכנסת, לא האמין שכבר לאחר חודש, יוחלט על פיזורה. בעקבות האיחוד עם "כולנו", שעלול לדרדר אותו ברשימת המפלגה לכנסת לקראת הבחירות הבאות, הוא הגיש עתירה לבית הדין העליון של המפלגה.

ח"כ קלנר: במקביל לעבודתו בחברת היי-טק, טיפח קריירה פוליטית ב"ליכוד", עד שהגשים את חלומו והגיע לכנסת. מתכוון לפעול לפיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה ולקדם נושאי משילות, חינוך ושוק חופשי (צילום: יח"צ)מאת: אבי שני

קלנר, נשוי + 4, שטרם מלאו לו 39, הינו מהנדס תעשייה וניהול, עם תואר שני במינהל עסקים, שעבד עד לאחרונה כמנהל פרוייקטים בחברת היי-טק. במקביל פיתח קריירה פוליטית, כאשר בצעירותו היה ממייסדי "התא הכתום" בטכניון, וכמו כן הקים את "חזון לאומי - המרכז למנהיגות ציונית", ששם לו למטרה לעצב את מנהיגות דור העתיד ברוח יהודית-ציונית-לאומית. 
בריאיון ראשון מסביר ח"כ קלנר, למה בכוונתו להילחם על צימצום סמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה, יוצא נגד אביגדור ליברמן, שגרם לדבריו לפירוק הכנסת, ומסביר למה אין לו כוונה להיות סגן שר, כפי שהיה ירון מזוז, אשר נבחר לפניו במשבצת נציג חיפה והקריות
 

לא כך תיאר לעצמו חבר הכנסת החיפאי, אריאל קלנר, שתיראה הקדנציה הראשונה שלו כחבר כנסת. עוד בטרם הספיק לחמם את הכיסא, הצביעה הכנסת על פיזורה, לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא להצליח להשיג הסכמים קואליציוניים עם יותר מ-60 חברי כנסת. 

אם אין זה מספיק, ה"ליכוד" התאחד לצורך הבחירות עם מפלגת "כולנו" של השר משה כחלון, מה שאומר, שח"כ קלנר, אשר כרגע נמצא במקום ה-34 ברשימת ה"ליכוד" לכנסת, עלול לרדת מספר מקומות, בשל שיריונם של חברי "כולנו". בעקבות זאת הוא הגיש, יחד עם חברת הכנסת החדשה מיכל שיר, עתירה לבית הדין העליון של ה"ליכוד".

אריאל (אריק) קלנר, בן 39, נשוי ואב ל-4 ילדים, יליד ותושב חיפה, נולד ב-5 ביולי 1980 למשפחה חילונית, כבן בכור מבין שלושה אחים. את לימודי התיכון עשה בבית הספר "הריאלי" בעיר. בצבא שירת כחובש קרבי בגולני, ולאחר שירותו הצבאי למד BSc בהנדסת תעשייה וניהול בטכניון ובהמשך גם למד לתואר שני במינהל עסקים (MBA), באוניברסיטת חיפה. עד שהגיע לכנסת הוא עבד כמנהל פרוייקטים בחברת היי-טק מובילה בחיפה.

כבר כנער הצטרף קלנר למטה למען ארץ ישראל בחיפה והשתתף בהפגנות מחאה נגד הסכמי אוסלו. בהיותו סטודנט, היה ממייסדי ה"תא הכתום" בטכניון ופעל נגד תוכנית ההתנתקות. בשנת 2013 הקים את "חזון לאומי - המרכז למנהיגות ציונית", אשר שם לו מטרה לעצב את מנהיגות דור העתיד, ברוח יהודית-ציונית-לאומית. עיקר פעילות האירגון הינה עם סטודנטים שנפגשים מדי שבוע להרצאות, סדנאות וסיורים מתוך פרספקטיבה לאומית-שמרנית-ליברלית. בשנת 2014 נבחר ליו"ר נשיאות ועידת צעירי הליכוד ולחברות במזכירות התנועה. כמו כן, הוא ממייסדי פורום "דרור בליכוד", קבוצה שקמה בתוך ה"ליכוד", לאחר עזיבתו של ח"כ לשעבר משה פייגלין, במטרה לאגד את הכוחות האידאולוגיים השואפים לקדם את ערכי התפיסה היהודית להנהגת המדינה. כמו כן, הוא פעיל בכמה אירגונים חוץ-פרלמנטריים נוספים כגון "הר הבית" ו"חומש תחילה". 

בבחירות האחרונות לוועידת ה"ליכוד", נבחר לחבר מרכז, לאחר שניצח במחוז עמק יזרעאל את מי שהיה יועץ ראש הממשלה דאז, שלום שלמה. ביוני 2018 נבחר למזכירות הליכוד מטעם מחוז חיפה. בפברואר 2019 התמודד בבחירות הפנימיות ברשימת ה"ליכוד" לכנסת ה-21, נבחר לנציג מחוז חיפה, לאחר שגבר על ארבעה מתמודדים אחרים ושובץ במקום ה-34 ברשימת הליכוד לכנסת. בחודש שעבר הושבע קלנר, שקיבל 512 קולות מתוך גוף בוחר של 3,700 חברים, כחבר כנסת מטעם ה"ליכוד". 

איך אתה רואה את ההחלטה לפזר את הכנסת כעבור חודש בלבד?
צר לי על כך. אביגדור ליברמן גרר את ישראל לבחירות הללו ללא סיבה. האיש שסוגיית הגיוס אף פעם לא עיניינה אותו, הפך פתאום להיות ה"לוחם הגדול" נגד החרדים. האיש הזה ישב בממשלת אולמרט, כשזו ניהלה משא ומתן על ירושלים, וזהו אותו האיש שג'ון קרי אמר עליו, שהוא מתון יותר מציפי ליבני. אגב, ליברמן, שכל כך נלחם על חוק הגיוס, עשה בעבר הכל כדי שהמועמד החרדי משה ליאון, ינצח את המועמד החילוני עופר ברקוביץ', במירוץ על ראשות עיריית ירושלים. ליברמן שוב הוכיח, כי הוא אדם חסר אחריות, ושהכל אצלו זו אמביציה אישית, צינית ונטולת בושה. אני מאמין, שהציבור יבוא איתו חשבון כבר בבחירות הקרובות.

בוא נחזור לימים שלפני הבחירות. האמנת שתגיע לכנסת?
כשהוצבתי במקום ה-34, חשבתי שזה מקום ריאלי. אחר כך היו עליות ומורדות, ובהחלט היו ימים שלא חשבתי שזה יתגשם הפעם, אבל תמיד אני נזכר בסיפור שמספרים על בן גוריון. ערב הקמת המדינה הוא נפגש עם יהודים מארה"ב, שאמרו לו כי אין סיכוי שתקום מדינה, לאור התקפותיהן של מדינות ערב, וכי היהודים צריכים נס כדי שהיא תקום. אז שאלו אותו: "מה תעשה? הרי אתה לא מאמין בניסים", ובן גוריון ענה: "אני לא מאמין בניסים, אבל לוקח אותם בחשבון"'. גם אני לקחתי את הניסים בחשבון, לקראת הבחירות הללו.

איך עבר החודש הראשון שלך במשכן?
זה נראה לפעמים כמו לונה פארק גדול. אמנם אין מתקנים, אך יש הרבה פעילויות שניתן לעשות. לצערי, ייערכו שוב בחירות, אך אני מקווה שאבחר מחדש, ואז אבחן היטב את המצב ואבחר את תחומי העיסוק שלי בכנסת.

"חטפת" הלם מהמעבר מחברת היי-טק למערכת הציבורית? 
זה עולם אחר, אך מבחינתי, המעבר לא לגמרי חדש. עסקתי שנים בפעילות ציבורית, בראש עמותת "חזון לאומי", ואני מכיר את המערכת הציבורית. במהלך השנים אף רכשתי כלים כדי שיסייעו לי בעבודת הכנסת. מצד שני, עד היום עבדתי רוב הזמן בהיי-טק וזה עולם חדש. אני לומד מהר, תוך כדי תנועה, ואין לי ספק שגם בכנסת אדע לקדם את הנושאים שחשובים לי, כפי שתמיד עשיתי, הן באמצעות הוועדות בהן אהיה חבר והן באמצעות חקיקה.

ובכל זאת, זה בוודאי לא קל לעשות מעבר חד כזה בחיים?
מי שמכיר את אורח החיים שלי בשנים האחרונות, יודע שבאותן שנים עבדתי מסביב לשעון. ההיי-טק היא עבודה מאוד תובענית וגם שילבתי בזה פעילות ציבורית, תוך ניהול חיי משפחה. אני לא חושש מעבודה קשה. היום אני נוסע יותר בדרכים, בעיקר לירושלים, אבל הכל בסדר. בהחלט יש שינוי, תחושה של דרך חדשה, דרך להגשים את השליחות שלי. באתי לעשות, לפעול ולקדם נושאים, ואני מקווה שאצליח. 

ידוע, שמעל הבמה חברי הכנסת רבים האחד עם השני, אבל במזנון כולם חברים. אפשר לחיות עם זה בשלום?
קודם כל, אני לא רב עם אף אחד. גם בהופעות ברדיו ובטלוויזיה, מול נציגים ממפלגות אחרות, ניהלתי ויכוח לגופו של נושא ולא לגופו של אדם, הכל תוך מתן כבוד והגינות. בוויכוח על עמדות, לא צריך לגלוש לשינאה אישית. כולנו הגענו לכנסת כדי להגשים שליחות ציבורית, ולכלב אחד יש דיעות משלו. 

איך המשפחה מתייחסת למקום העבודה החדש שלך?
המשפחה שותפה מאוד, תומכת ומקריבה המון כדי שאצליח. יש לי שותפים נהדרים לשליחות שלי למען עם ישראל והציבור.

הבעיה של רוב חברי הכנסת שנבחרים במחוזות, היא שבפעם הבאה הם חייבים להתמודד ברשימה הארצית ורובם נכשלים. אתה כבר חושב איך להתמודד עם המכשלה הזו?
קיבלתי במחוז 512 קולות מבין 3,700 חברים בעלי זכות בחירה. בפעם הבאה, כדי להיבחר, אצטרך 20 אלף קולות מתוך גוף בוחר, בו יש 130 אלף חברים. כמובן שזה סיפור אחר לגמרי. איני יודע איך אעשה זאת, אבל יש לי ארבע שנים לפניי. באתי לעשות עבודה עבור הציבור ואני מקווה שהוא ישפוט אותי לחיוב בתום הקדנציה.

 
ח"כ קלנר: בחברת ח"כ לשעבר יהודה גליק, בעת ביקור בהר הבית, שעות אחדות לפני השבעתו בכנסת. טוען, שבית המשפט העליון אינו יכול לכפות את עמדותיו על הציבור ומשוכנע, שיש לשנות את חוק החסינות. מתכוון להיות ח"כ אקטיבי, אך אין לו כוונה להתווכח לגופו של אדם, אלא לגופו של עניין, תוך כבוד הדדי והגינות (צילום: מתוך Youtube)
אתה כבר יודע איזה סוג של חבר כנסת תרצה להיות? מוחצן כמו אורן חזן, או יותר שקט בהופעות התקשורתיות?
כמו אורן חזן לא אהיה, כי איני יכול להיות מישהו שאני לא. האופי שלי שונה. 

לאחרונה כבר הצלחת להיכנס ל"ידיעות אחרונות", עם ידיעה על ההצעה שלך לצמצם את סמכויות היועץ המשפטי לממשלה?
זהו נושא שעסקתי בו גם לפני שנבחרתי לכנסת. אמרתי אז, שנושא המשילות הוא נושא חשוב מאוד, ולכן אני גם מציע לפצל את סמכויות היועץ המשפטי לממשלה, כפי שזה קיים ברוב המדינות הדמוקרטיות. היום היועץ המשפטי לממשלה חובש שני כובעים, הוא גם התובע הכללי ובכך מייצג את הציבור, וגם מייצג את הממשלה, כיועץ המשפטי שלה. אי אפשר להמשיך ולהחזיק בשני הכובעים הללו גם יחד, וזו היתה הצעתי, לפצל בין התפקידים. יש התנגשות מובנית בין שני התפקידים של היועץ המשפטי ואני מציע שנהיה כמו בכל העולם.

רבים במדינה טוענים, כי יש מתקפה על שילטון החוק ועל שומרי הסף במדינה?
ההתערבות הזו נעשתה באיחור של 25 שנה, אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם. השאיפה היא לתקן עיוות שנוצר במשך השנים, בו לבית המשפט העליון יש סמכויות לפסול חוקים והחלטות של הרשות המחוקקת והרשות המבצעת. בית המשפט פסל נציגים רק מהימין מהתמודדות בבחירות, הוא פסל החלטה של שר הביטחון וראש הממשלה, לא לאפשר כניסת פלשתינים לטקס האזכרה האלטרנטיבי, ובנוסף, בית המשפט התערב בהחלטה לגביי מסתננים. במדינה דמוקרטית הריבון הוא הציבור, באמצעות נבחריו, ולא שופטים שאיש לא בחר. 

אז הכנסת יכולה להחליט ברוב רגיל שאין יותר דמוקרטיה במדינה? 
ייתכן שאתה חושב, ששומרי הסף והשופטים הם מלאכים, אבל בשורה התחתונה הם בני אדם עם אג'נדה. באותה מידה שאתה אומר, שייתכן שבית הנבחרים יקבל החלטות מטורפות, אני יכול לומר, שבית המשפט העליון עלול לקבל החלטות מטורפות. בסופו של דבר, אי אפשר שבית המשפט יכפה את עמדותיו על הציבור, והרשות השופטת אינה מעל הרשות המחוקקת. 

אתה בעד שינוי חוק החסינות?
איני מכיר את הנושא מספיק טוב, אבל נראה לי שהחוק שהיה לפני שנת 2005, היה סביר וברמה העקרונית, ואני שבור שיש לחזור אליו. הרי היו מקרים שאנשי ציבור עמדו לדין וזוכו. צריך לזכור שכוח משחית, וכפי שיכול להשחית פוליטיקאים, הוא יכול גם להשחית קבוצת פרקליטים, שהם בעלי אג'נדה פוליטית. 

הנציג הקודם של מחוז חיפה והקריות בכנסת, ירון מזוז, כיהן כסגן שר. גם אתה חולם על תפקיד ביצועי?
איני מעוניין בתפקיד סגן שר. במעט הזמן שיש לי בכנסת הנוכחית, אני רוצה לעסוק בעבודת הכנסת, עבודת הרשות המחוקקת, ויש לי המון נושאים שאני יכול לקדם דרכה.


תגובות:
4: בטח לונה פארק - נועם
אתם חוגגים על חשבונינו "עולים" ו"יורדים" מהמתקנים ואנחנו נשארים "לאסוף" את כל הזבל אחריכם

6/6/2019    15:32

3: עוד ועוד קולות שרוצים לשנות נכנסים לכנסת - בן ציון
אנשים עם השקפות חדשות לגמרי חלקם מעניינות חלקם מדאיגות
ימים יגידו

6/6/2019    14:01

2: מקווה שבבחירות הבאות תישאר בחוץ - ישראל
הלוואי שהליכוד יקבל פחות מ-30

6/6/2019    12:21

1: בטח שהכנסת זה לונה פארק - בת-אל
וביבי הוא מנהל הקרקס שהלונה פארק שלו ושל אישתו
the freak show

5/6/2019    16:41שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר