שנה עשרים ושש
גיליון מס' 305
אוגוסט 2018
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
חוק וסדר

ח"כ פולקמן: תוך פרק זמן קצר יזם כ-20 חוקים בתחומים חברתיים וכלכליים למען האזרח הקטן. אינו חושש מהסקרים, המנבאים ירידה ל"כולנו" בבחירות, ומציע לתושבים לבדוק מי המפלגה שבאמת עבדה קשה עבורם (צילום: יוסי אלוני)מאת:
גל זייד


בגיל 42 בלבד נחשב ח"כ רועי פולקמן ממפלגת "כולנו", לאחד מחברי הכנסת המצטיינים במשכן, ובשנה שעברה אף קיבל את אות הפרלמנטר המצטיין מהמכון הישראלי לדמוקרטיה.

ח"כ פולקמן, נשוי ואב ל-3, שימש בעבר יועץ לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ומנהל האגף למדיניות ותיכנון אסטרטגי בעיריית ירושלים. בתקופת לימודיו כיהן כמנכ"ל אגודת הסטודנטים של ה"אוניברסיטה העברית", ובהמשך שימש בין השאר יועץ אסטרטגי בשילטון המקומי. לקראת הבחירות האחרונות הוצב במקום התשיעי ברשימת "כולנו" ונכנס לכנסת, שם הוא משמש יו"ר הסיעה. בין השאר הוא מקדם חוקים חברתיים-כלכליים בנושאים כדיור בר השגה, זכויות פנסיה וכן מינהל תקין וטוהר מידות בשילטון המקומי.

ח"כ פולקמן משוכנע, שחוק הלאום הוא חוק מצויין, מגלה אלו צעדים עושה מפלגתו כדי לפתור את משבר הדיור, אין לו ספק שהשר כחלון ראוי להיות ראש ממשלה ומגלה מה הפנטזיה שלו: "הייתי רוצה להיות שר הפנים" עד לפני פרק זמן קצר נחשב ח"כ רועי פולקמן, לאלמוני יחסית, אלא שהקדנציה הנוכחית, בה הוא משמש בין השאר כיו"ר סיעת "כולנו" בכנסת, הפכה אותו לאחד הח"כים המצטיינים במשכן. בצניעות וביסודיות הוא פועל מסביב לשעון למען סדר יום חברתי-כלכלי וסיוע לאזרח הקטן בתחומים החשובים ביותר עבורו, ובשנה שעברה אף זכה באות הפרלמנטר המצטיין. בריאיון ל"חדשות הקריות" הוא מודיע, כי סיעת "כולנו" עושה בקדנציה הנוכחית הרבה יותר מסיעות רבות אחרות בקואליציה, מסביר למה תמך בחוק הלאום מעורר המחלוקת ומשוכנע, שמשה כחלון ראוי בעתיד להיות ראש ממשלה.

ח"כ פולקמן (42), נשוי ואב ל-3, יליד תל אביב, שימש בשירותו הסדיר חובש קרבי בנח"ל, ועד היום הוא משרת במילואים בגדוד חי"ר של פיקוד הדרום. לקראת הבחירות המקומיות לראשות עיריית ירושלים, בשנת 2008, ניהל ח"כ פולקמן, את מטה הצעירים בקמפיין של ניר ברקת, ולאחר ניצחונו של ברקת במירוץ לראשות העיר, שימש ח"כ פולקמן, יועץ מדיניות לראש העיר הנבחר, ובהמשך עמד בראש האגף למדיניות ותיכנון אסטרטגי בעיריית ירושלים. במהלך השנים סיים לימודי תואר ראשון בכלכלה ותואר ראשון נוסף בלימודי האיסלאם והמזרח התיכון ב"אוניברסיטה העברית" בירושלים. במהלך לימודיו שימש מנכ"ל אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה ונמנה עם מקימי האירגון הירושלמי "רוח חדשה". בנוסף, הוא סיים תואר שני בממשל מטעם ביה"ס ע"ש קנדי באוניברסיטת הרווארד שבארה"ב ותואר שני נוסף בתוכנית המצטיינים במדיניות ציבורית שבאוניברסיטה העברית. בשנת 2013 הקים ח"כ פולקמן, עסק לייעוץ אסטרטגי לשילטון המקומי וליווה רשויות מקומיות.

בשנת 2015 הצטרף ח"כ פולקמן, לרשימת מפלגת "כולנו", שהוקמה ע"י השר משה כחלון, לקראת הבחירות לכנסת ה-20, ושובץ במקום התשיעי. לאחר שהמפלגה קיבלה 10 מנדטים בבחירות האחרונות, נכנס ח"כ פולקמן לכנסת, שם הוא משמש יו"ר סיעת "כולנו" וחבר בוועדות הכנסת, הכספים, הכלכלה והרפורמות. במסגרת עבודתו בכנסת קיבל ח"כ פולקמן, מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, את אות הפרלמנטר המצטיין לשנת 2017. בנימוקי הזכייה צויין, כי הוא קיים עבודה יסודית כיו"ר הוועדה המיוחדת לבחינת הקשיים ביישום הרפורמה בשירות המדינה, פעל לחיזוק הכנסת באמצעות הרפורמה ביחסי עבודת הכנסת והממשלה, וכמו כן פעל לשילוב עובדים חרדים במגוון ענפים במשק, להסרת חסמים בירוקרטיים ולקידום זכויות פנסיה. בתקופתו הקצרה בכנסת עד כה יזם ח"כ פולקמן, יותר מ-20 חוקים שנכנסו לספר החוקים, ובהם חוק פנסיה לעצמאים (יחד עם ח"כ אלי כהן), חוק שכירות הוגנת וחוק דיור בהישג יד. 

הנושאים העיקריים בהם הוא מתמקד בכנסת, הם דיור בהישג יד, קידום עסקים קטנים וקידום איכות המינהל הציבורי וטוהר המידות. "אנו, בסיעת 'כולנו', הגענו לכנסת עם אג'נדה ברורה לטפל במשבר הדיור, וכפי שהשר כחלון עשה מהפכה בשוק הסלולרי, כך אנו עושים בשוק הדיור", מסביר ח"כ פולקמן. "קצב העלייה של מחירי הדירות היה מטורף והיה לנו ברור, שאחד הדברים החשובים שהיה צריך לעשות, הוא להפחית את מספר רוכשי הדירות המשקיעים, ואכן עשינו זאת. זו גם הסיבה לעימות שהיה לנו עם הקבלנים, מכיוון שהאינטרס שלהם היה שיגיעו כמה שיותר משקיעים".

אלו דברים נוספים עשיתם למען פיתרון משבר הדיור?
הדבר השני שעשינו בסיעת "כולנו", היה להפסיק את הסיפסור בקרקעות המדינה על חשבון זוגות צעירים, וכדוגמא לכך אפשר להביא את תוכנית "מחיר למשתכן", שגרמה לכך שזוגות צעירים יכולים לרכוש דירה בהנחה של 15-20 אחוזים. הדבר השלישי שעשינו היה "שיחרור פקקים" וחסמים בירוקרטיים. סיעת "כולנו" לקחה אחריות על מינהל התיכנון, תוך קידום תוכניות גג ועידוד בנייה בהיקפים עצומים, כפי שלא היה בישראל מאז ימי אריאל שרון. כל עוד נמשיך באותה מגמה והציבור לא יתפתה להיענות להפחדות מצד גורמים שונים, ובמיוחד הקבלנים, מחירי הדירות ימשיכו לרדת.

אחד הדברים הקרובים לליבך בכנסת הינו קידום מינהל תקין וטוהר מידות, בעיקר בשילטון המקומי. כיצד אתה מטפל בכך?
הגשתי הצעת חוק פרטית בנושא, שהתקבלה באחרונה בקריאה ראשונה, ושמטרתה לעשות סדר הקשור למינהל תקין בשילטון המקומי. איני אומר חלילה שרוב האנשים שנמצאים שם מושחתים, אלא שבסביבה ובאווירה הנוכחית, קל מאוד להגיע למצבים של ניגוד עניינים. היה צריך לעשות סדר בתחום דיני מכרזים ברשויות המקומיות, כמו לדוגמא בהיבט של הרכב וועדות המכרזים וגילוי של ניגוד עניינים לחברים המכהנים. אין זה מקרי, שבשנים האחרונות הוגשו כל כך הרבה כתבי אישום נגד ראשי רשויות. המטרה המרכזית שלי כאן הינה להילחם בשחיתות בשילטון המקומי וכפועל יוצא מכך, להביא לשיפור השירות לאזרח. בשילטון המקומי ישנם אנשים מצויינים, אבל ניסיון העבר מגלה שבמנגנון יש לא מעט כשלים, החל מהעדפת מקורבים, דרך היעדר שקיפות וביקורת, ועד למעשי שחיתות של ממש. לא ייתכן, שהדרג הפוליטי יתערב בוועדת מכרזים, ממש כמו שלא ייתכן, שקרובי משפחה ייתנו שירותים לרשויות המקומיות. הצעת החוק שהגשתי בנושא מהווה צעד נוסף במימוש החזון של "כולנו", כמפלגה חברתית, וכדי שהשירות הציבורי יינתן לכולם באופן הוגן.

באופוזיציה טוענים, ש"חוק הלאום", הינו חוק גזעני?
כיו"ר סיעת "כולנו" בכנסת, אמרתי לאורך כל הדרך, שאנו תומכים בחוק זה, ובאופן אישי, אני מלווה אותו מהרגע הראשון. החוק מביא לאיזון בין הגדרות המדינה היהודית לבין הדמוקרטיה וזכויות הפרט. זה נכון, שסעיף 7 היה מעורר מחלוקת, אך הוא תוקן ושונה עפ"י דרישתנו. סעיף זה מגדיר את ההתיישבות היהודית כערך לאומי, שהמדינה תפעל כדי לעודד אותו. מדובר בחוק היסטורי, המאגד לראשונה בצורה מפורטת את המרכיבים השונים באופייה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

ברמה הפוליטית-מדינית, אתה רואה עצמך איש ימין?
אני רואה עצמי כימין ממלכתי. מה שיפה ב"כולנו", הוא שאנו מציגים עמדות ימניות בתחום הביטחוני, ובמקביל יש לנו תפיסת עולם חברתית השואבת את השראתה ממנחם בגין, שאמר כי "יש שופטים בירושלים". אנו פועלים לחיזוק מערכת החוק ומתנגדים לפגיעה במערכת המשפט ובשאר שומרי הסף.

"הבית היהודי" לא חושב כמוכם?
זה בדיוק ההבדל בין ימין קיצוני לימין ממלכתי ואחראי. זה בסדר גמור ואפילו מתבקש, שמערכת המשפט תבקר את המערכת הפוליטית ואסור לפעול כדי לסתום לה את הפה. לפעמים הקו בין התנהלות ממלכתית ואחראית להתנהלות הפועלת מתוך שיכרון כוח, הינו דק ביותר.

תרשה לי לנחש, שאינך תומך ברעיון שתי מדינות לשני עמים?
ממש לא. בגדול, אני תומך ברעיון ארץ ישראל השלמה, בכפוף להתפתחויות מעשיות. מצד אחד, צריך לתת לפלסטינים אוטונומיה, ומצד שני, אין סיבה שלא נבנה בכל חלקי הארץ וביהודה ושומרון. יחד עם זאת, אני סבור שצריך לעשות זאת בחוכמה ולא לבנות על כל גבעה. מבחינה היסטורית אנו יכולים לבנות בכל מקום, אך אין צורך לעשות זאת.

הסקרים לא מנבאים למפלגת "כולנו", הצלחה גדולה בבחירות הקרובות?
גם לפני הבחירות הקודמות הסקרים לא נתנו לנו יותר מ-7 מנדטים, ובסופו של דבר, כולם יודעים מה קרה. בניגוד למפלגות אחרות הנמצאות בקואליציה, רשימת ההישגים שלנו עצומה, וכאשר האזרח הקטן יגיע לקלפי, עליו לחשוב טוב-טוב מי באמת פעל למענו, בעיקר בתחומים כמו דיור, הבנקים, הטבות מס, זכויות פנסיה ואפילו שידרוג שכר החיילים. מדובר בנושאים, שלא טופלו שנים רבות עד ש"כולנו" הגיעה לכנסת. לכן, אני משוכנע שבסופו של יום, הציבור יידע לתגמל אותנו.

 
עם משה כחלון, בישיבת הסיעה לקראת הדיונים על חוק הלאום: נחשב מקורב מאוד לשר האוצר, שהביא אותו למפלגה שהקים ודאג להציבו במקום ריאלי
אם כך, מדוע הסקרים מנבאים לכם ירידה משמעותית?
הסיבה לכך הינה, שבמדינת ישראל סדר היום הוא ביטחוני. אנשים מצביעים למפלגה שהם חושבים שתטפל בצורה הטובה ביותר בביטחון התושבים, אך סדר יום חברתי-כלכלי הינו לא פחות חשוב, וזה דבר שאנו עושים מדי יום. ברגע שהציבור יבין זאת, אני משוכנע שנקבל תיגמול הולם על מה שאנו עושים. בפתק אחד הציבור יוכל לבחור במפלגה שגם עובדת עבורו ברמה החברתית-כלכלית, וגם מצויידת בתפיסת עולם לאומית ממלכתית. אני מעריך שנשמור על כוחנו, ואולי מעבר לכך.

כחלון ראוי להיות ראש ממשלה בעתיד?
אני משוכנע שכן. מדובר במנהיג אמיתי, ובשל תפיסת העולם שלו, הן חברתית-כלכלית והן מדינית, הצטרפתי מלכתחילה למפלגה הזו. 

נתניהו נמצא בצרות עם כל החקירות?
זה רע למדינת ישראל, אם יוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן. אני מעריך, שנתניהו יעמוד בראשות הליכוד גם לאחר הבחירות הקרובות.

בעקבות הישגיך הנוכחיים, אינך סבור שבקדנציה הבאה מגיע לך להתמנות לשר?
לא הצטרפתי ל"כולנו" ולא הגעתי לכנסת מטעמים אישיים. אני בהחלט רוצה להמשיך ולהשפיע, בעיקר בכל הקשור לסדר יום חברתי-כלכלי. היכן שהשר כחלון יחליט שאני מתאים להיות, שם אהיה.

ובכל זאת, מה הפנטזיה שלך ובאיזה תפקיד תרצה להיות בעתיד?
אם היית נותן לי אפשרות להיות שר במשרד מסויים, הייתי בוחר בתפקיד שר הפנים. השילטון המקומי הינו אחד הגורמים שהכי משפיעים על איכות חיי התושבים. זהו המקום ממנו אני מגיע, מכיוון שבעבר ליוויתי רשויות מקומיות והייתי יועץ של ראש עיריית ירושלים.


תגובות:
5: בסוף כחלון יתגלה כשמאל כלל - גילון
הוא ישנה את עורו בהתאם להתפתחות הפוליטית. כך גם הבחור הנחמד שיש לנו כאן

12/8/2018    11:51

4: כחלון לא מקיים הבטחות - שוהם
תגיד לבוס שלך שהוא לא עומד בהבטחות לבוחרים אלא רק מורח אותם עם קוסמטיקה

7/8/2018    15:56

3: חתיך לא קטן - יעל
יותר מידי מושלם הדבר הזה.
איש משפחה, מצליח, נראה טוב....
שנמשיך?...

7/8/2018    14:38

2: היה יועץ של ניר ברקת בירושלים - ריבלין
הבחור תותח!
כחלון יודע לבחור את האנשים שלו

7/8/2018    13:04

1: אחלה פוליטיקאי - סמי
הלוואי שהיו לנו קצת יותר כאלה בכנסת

7/8/2018    11:52שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר