שנה עשרים ושבע
גיליון מס' 309
ינואר 2019
ראשי חדשות צרכנות נבונה פופוליטיקה בית המשפט מאזני צדק
יחסים וזוגיות
אסטרולוגיה סודוקו
צרכנות אורהל'ה המרכלת נדל"ן ספורט קוראים כותבים לוח הקריות דבר העורך תשבץ

 
"נתניהו גמר את הסוס"
אי אפשר שלא להתאהב בטמפרמנט הארגנטינאי, בישירות ובחום האנושי של ח"כ חיים ילין, שבמהלך מבצע "צוק איתן", היה אחת הדמויות הפופולריות במדינה, בעת ששימש ראש המועצה האיזורית אשכול והיה ה"אבא של החיילים".

ילין: עלה ארצה מארגנטינה, היה חייל בודד ולאחר מכן שימש ראש מועצת אשכול. בעקבות פנייה אישית מצד יאיר לפיד, הגיע ל"יש עתיד" ונכנס לכנסת. יוצא בחריפות נגד הימין ומשוכנע, שנתניהו ייעלם בקרוב מהמפה הפוליטית (צילום יח"צ)מאת: גל זייד

ח"כ ילין (60), נשוי + 4, המתגורר בקיבוץ בארי שבעוטף עזה, עלה לארץ מבואנוס איירס בגיל 18 ושירת בצה"ל כחייל בודד. במהלך כהונתו כראש מועצת אשכול, התמודד בגבורה עם ירי רקטות ופצמ"רים, ניסיונות חדירה של חמאס דרך המנהרות ועשרות הרוגים ופצועים במבצע "צוק איתן". לקראת הבחירות לכנסת ה-20, הצטרף למפלגת "יש עתיד", שם הוא חבר בוועדות חוץ וביטחון, רפורמות, מדע וטכנולוגיה.

בריאיון ל"חדשות הקריות", מסביר ח"כ ילין, למה הוא משוכנע שיאיר לפיד יביס את נתניהו בבחירות, יוצא נגד יו"ר "המחנה הציוני", אבי גבאי, ומגלה למה הוא לא שותף להתלהבות הגדולה מבני גנץבמהלך מבצע "צוק איתן", היה ח"כ חיים ילין, אחת הדמויות הפופולריות והאהובות במדינה. בתוך כל המבצע הצבאי, ההרוגים והפצועים, הוא ניהל ביד רמה את יישובי עוטף עזה, כראש המועצה האזורית אשכול, ולעיתים היה נדמה, כי הוא האבא של כולם. הוא היה יכול להמשיך בתפקידו עוד שנים, אלא שמי ששיכנע אותו בסופו של דבר ללכת לפוליטיקה, היה יאיר לפיד, ששנתיים קודם לכן הקים את מפלגת "יש עתיד". "אנשים יעצו לי להקים מפלגה משלי וכולם היו בטוחים שאקבל כמות עצומה של מנדטים. לשמחתי, לא הקשבתי להם ולא נתתי לשתן לעלות לי לראש", הוא מגלה ומוסיף באותה נשימה, כי ההצטרפות ל"יש עתיד", היתה אחד הדברים הכי חכמים שעשה.

ח"כ ילין (60), נשוי ואב ל-4, המתגורר בקיבוץ בארי שבעוטף עזה, נולד בבואנוס איירס שבארגנטינה, למשפחה ציונית. בהיותו בן 18 עלה לישראל עם קבוצת "אתגר", שמחצית מחבריה הצטרפו לקיבוץ החותרים והמחצית השנייה, שכללה את ילין, הצטרפה לקיבוץ בארי שבעוטף עזה. את שירותו הצבאי עשה כחייל בודד, כמדריך בקורס מפקדי טנקים. כעבור שנים, כשקיבוץ נחל עוז נקלע למשבר קשה, הוא התבקש לעבור אליו כדי לעזור בשיקומו. הוא שימש יו"ר הקיבוץ ולאחר מכן היה יו"ר הקיבוצים להב ומשאבי שדה. בנובמבר 2007 נבחר ח"כ ילין, לעמוד בראש המועצה האזורית אשכול, ובשנת 2012 נבחר לקדנציה שנייה, עם רוב של 91%.

במהלך כהונתו ערך צה"ל את המבצעים "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" ו"צוק איתן", ובעקבות זאת הוא נאלץ להתמודד עם ירי של רקטות ופצמ"רים אל יישובי המועצה האיזורית. במהלך מבצע "צוק איתן", נחשפה תשתית מנהרות הלחימה של חמאס, שאיימו על יישובי עוטף עזה ושיבשו את שגרת החיים ביישובי המועצה וביישובים נוספים. במהלך המבצע הצבאי היו עשרות הרוגים ופצועים, ונוסף לדאגות הללו, גילה ילין, כי בנו, ששירת כלוחם ב"צוק איתן", נפצע ואושפז בבית חולים. 
לקראת הבחירות לכנסת ה-20 הצטרף ילין, למפלגת "יש עתיד" והוצב בתחילה במקום השביעי ברשימה (כעת הוא במקום החמישי). לאחר שהרשימה זכתה ב-11 מושבים, נבחר ילין לכנסת, שם הוא משמש חבר בוועדת חוץ וביטחון, בוועדת רפורמות ובוועדת מדע וטכנולוגיה.

למרות היותו פוליטיקאי, ח"כ ילין רחוק מלהיות "פוליטיקלי-קורקט". במבטא הארגנטינאי, המוסיף לו חן רב, הוא אומר בדיוק את מה שהוא חושב, יוצא בחריפות נגד נתניהו ואבי גבאי, ואינו מבין את ההתלהבות הגדולה מבני גנץ. הודעתו של נתניהו על הקדמת הבחירות, היתה רחוקה מלהפתיע אותו. "זה היה באוויר כבר תקופה ארוכה", הוא אומר. "היה לי ברור, שנתניהו 'מחרטט' את כולם. רק שלושה שבועות קודם לכן, בעקבות פיטורי ליברמן והאולטימטום של בנט, נתניהו טען שזה חוסר אחריות להתפטר מהממשלה ולגרור את כולם לבחירות, והנה פתאום הוא עושה פליק-פלאק לאחור. אני לא קונה את כל הטיעונים שלו. כל פעם יש לו תירוץ אחר ללכת לבחירות, והפעם זה היה חוק הגיוס. מעניין מאוד אם יש קשר בין הקדמת הבחירות ובין ההדלפות על העיתוי בו יגיש היועץ המשפטי לממשלה את המלצותיו לגביי חקירות נתניהו".

לטענת נתניהו, יו"ר מפלגתך, יאיר לפיד, הפיל את הממשלה?
קודם כל, אם לפיד, עם 11 המנדטים שלו, הפיל את הממשלה, הרי שהוא עשה דבר מדהים... בכל מקרה נתניהו היה הולך לבחירות מוקדמות, זה היה באוויר כבר המון זמן והשאלה רק היתה, אם הן ייערכו לפני פסח או אחריו.
אי אפשר להתעלם מהזיגזוג של לפיד, שבעבר תמך בהתלהבות בחוק הגיוס,

ועכשיו אמר ש"יש עתיד" תצביע נגד?
לא מדובר בזיגזוג. ברמה העקרונית, מדובר בחוק טוב שמקובל עלינו, אבל ברגע שהבנו שיש כאן קומבינה ודיל בין ה"ליכוד" והחרדים, כאן אמרנו שזה לא יכול לקרות. איך יכול להיות, שפתאום בקואליציה מדברים על העברת 50 מיליון שקל לחרדים? הרי ברור שזה קשור לחוק הגיוס.

אתה תומך בהקמת גוש מרכז-שמאל לקראת הבחירות, שבראשו יעמוד מועמד שיוסכם על כולם?
בסופו של דבר, מה שבאמת קובע הוא החיבורים האישיים בין האנשים, ואם האנשים לא מסתדרים ביניהם, שום חיבור לא יהיה שווה. לכן, אני לא מתייחס ברצינות לכל הדיבורים על גוש מרכז-שמאל. יאיר לפיד מתכוון לחבור בצורה חכמה לגורמים נוספים, כאשר המטרה הסופית היא שיאיר יעמוד בראש ממשלה רחבה לאחר הבחירות הקרובות, אולי אפילו ממשלת אחדות לאומית. אין לי בעיה עם זה שבממשלה הזו יהיו גם מפלגות כמו ה"ליכוד" ו"המחנה הציוני". 

נראה לך, שנתניהו יהיה חבר בממשלה שבראשה יעמוד לפיד?
אני לא מאמין שנתניהו ינצח בבחירות הקרובות, ואם הוא לא ינצח - הוא לא ימשיך בפוליטיקה הישראלית, אלא יילך הביתה. זו שירת הברבור של נתניהו, הוא גמר את הסוס.

כשאתה אומר שלפיד יחבור לגורמים נוספים, למי אתה מתכוון?
אני מתכוון בעיקר לרמטכ"לים לשעבר בני גנץ, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי, המהווים סמל ומודל לדוגמא בכל הקשור לתרומתם למדינת ישראל.

בני גנץ יסכים להיות מספר 2 של לפיד?
למה אתה חושב, שלפיד צריך לתת לו את ראשות המפלגה? "יש עתיד" היא מפלגה עם רקורד מוכח, שעשתה דברים נפלאים בשש השנים האחרונות. מה בני גנץ עשה עד עכשיו בפוליטיקה הישראלית? אנשים כמו גנץ, שהם עדיין "בתוליים" ברמה הפוליטית, צריכים לחבור למפלגות קיימות, עם אג'נדה שמתאימה להם מבחינה אידיאולוגית. אתה יודע מה זה מזכיר לי? כשהייתי ראש המועצה האזורית אשכול, בתקופת מבצע "צוק איתן", נחשבתי לאחד האנשים הכי פופולריים במדינה. כולם אמרו לי: "אתה חייב להקים רשימה ולרוץ לכנסת. תקבל מינימום 15 מנדטים". איזה מזל שלא הקשבתי להם. אתה יודע מה היתה הבעייה של "יש עתיד", בקדנציה הראשונה שלה? שהיא קיבלה 19 מנדטים, וזה גרם לכמות ציפיות גבוהה במיוחד. היו למפלגה 19 חברי כנסת ו-5 שרים וכולם ללא ניסיון פרלמנטרי, הם לא ידעו אפילו איך מעבירים חוק בכנסת וזה לקח המון זמן עד שלמדו הכל. לכן אני טוען, שזה לא פשוט להקים מפלגה חדשה מאפס. הגנרלים הללו, כמו גנץ ואשכנזי, עדיין לא יודעים מה זה פוליטיקה, הם צריכים להשתפשף באחת המפלגות ולהיות חלק מקבוצה.


ילין: מקווה שהרמטכ"לים לשעבר גנץ, יעלון ואשכנזי, יגיעו ל"יש עתיד", אינו מבין את אבי גבאי ומשוכנע, שמפלגתו תקבל לפחות 25 מנדטים בבחירות הקרובות (צילום: פייסבוק)
אתה לא מרגיש פיספוס להיות במפלגה כמו "יש עתיד", בה אין פריימריס? הרי לפיד הוא שקובע את המקום שלך.
אני לא מרגיש פיספוס. נכון לעכשיו, אני במקום החמישי ברשימה, אבל זה לא עד כדי כך משמעותי. המיקום האישי חשוב רק בשביל האגו. כל עוד אני מקבל תיק ביצועי ועושה דברים חשובים שאני אוהב, אז הכל בסדר. קח לדוגמא את ח"כ מיקי לוי מהמפלגה שלי, שבעבר שימש סגן שר האוצר, למרות שהיה רק במקום ה-12 במפלגה. 

יו"ר "המחנה הציוני", אבי גבאי, טוען שהבחירות הקרובות יהיו בינו ובין נתניהו?
אמירה כזו מצחיקה אותי. אם כבר, אז הבחירות יהיו בין לפיד ונתניהו. גבאי בסך הכל מנהל מלחמה פוליטית. קצת צניעות וענווה לא תזיק לו. במשך חודשים ארוכים לא ראיתי שהוא עושה משהו מיוחד, ופתאום לפני הבחירות הוא מתעורר? שים לב, ששני התפקידים הכי חשובים ש"המחנה הציוני" קיבל, ראשות האופוזיציה וראשות הסיעה בכנסת, ניתנו לשני ח"כים שכלל אינם חברים במפלגת "העבודה", ציפי ליבני ויואל חסון מ"התנועה". 

גבאי טוען שהוא יו"ר הסיעה היחיד מהאופוזיציה, שהודיע כי לא יישב עם נתניהו באותה ממשלה?
לפיד לא הודיע שיישב בממשלת נתניהו. הוא בסך הכל אמר שאינו פוסל אף אחד. זו לא אמירה פוליטית, אלא אמירה אנושית וגישה של בני אדם. 

כמה מנדטים יהוו הצלחה בבחירות הקרובות עבור "יש עתיד"? 
אני אופטימי מאוד ומאמין שעם חיבורים נכונים, נוכל להיות המפלגה שתזכה בכמות המנדטים הגדולה ביותר, אפילו יותר מ-25 מנדטים.

אתה שותף לעמדה, לפיה היועץ המשפטי לממשלה, צריך להגיש את המלצותיו לגבי חקירות נתניהו, כמה שיותר מוקדם?
אני בהחלט שותף לעמדה זו. אם נתניהו באמת צח כשלג כפי שהוא טוען, הרי שזה אינטרס שלו שהיועץ המשפטי לממשלה יפרסם את המלצותיו בהקדם האפשרי. צריך שתהיה פה שקיפות. לא יכול להיות שאנשים יילכו לקלפי ולא יידעו אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו או לא.

כתושב עוטף עזה וכראש המועצה האזורית אשכול לשעבר, אתה מרוצה מהפסקת האש עם חמאס?
בשום אופן לא. בכל יום שישי יותר מ-10,000 פלסטינים "יושבים" על הגדר, לשם הם מגיעים בהמוניהם ועורכים הפגנות אלימות מאוד. אמנם כרגע אין יותר שריפות, אבל אין לי ספק שגם זה יחזור בסביבות מרץ 2019, לאחר שהחיטה תצמח שוב. הבעייה עם נתניהו, שאין לו שום אסטרטגיה. הוא אלוף העולם בלהביא תמונה לא אובייקטיבית או לא אמיתית של המציאות. הוא אף פעם לא פעל באמת כדי לפתור את הבעיות של תושבי עוטף עזה אל מול החמאס. הוא סיפר לכולם שיש לו משהו יותר חשוב לעשות, שזה לפתור את בעיית המנהרות בצפון, אבל זה הכל שטויות ותירוץ כדי לברוח מהבעיות האמיתיות. הוא אמנם לא אומר את זה בקול רם, אבל נתניהו רוצה מדינה אחת לשני עמים, ולכך אנו לא יכולים להסכים. דבר כזה יביא לקץ מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית.

אתה רואה את עצמך ממשיך עוד שנים בכנסת?
עזבתי את ראשות המועצה האזורית אשכול, מכיוון שיאיר לפיד שיכנע אותי, שאקבל תפקיד ביצועי ושהמקום הנכון ביותר להשפיע הוא בכנסת ישראל, וזה בדיוק מה שקרה. אני מאוד רוצה להמשיך ולהיות שם, ואולי בעתיד אזכה להיות שר החקלאות, תיק שבמסגרתו אוכל לעסוק בתחומים שקרובים לליבי, כמו חקלאות, עוטף עזה ופריפריה.


תגובות:
6: בחור אדיר - יהלי
גבר גבר. מסוג הח"כים שעושים את עבודתם בשקט, מאחורי הקלעים, אבל עם המון חריצות, נשמה ומסירות

6/1/2019    11:13

5: לפיד לא הפיל את הממשלה - קורל
הכל זה מהלכים של נתניהו שיודע מתי ללחוץ שצריך ולשחרר שצריך
הוא מוליך את כולם כמו רועה

3/1/2019    16:33

4: קיבוץ בארי - נטע
הנה לכם אדם שהגיע עד הכנסת ועדיין חי בעוטף עזה. זה מלח הארץ

3/1/2019    13:25

3: חשב מסלול מחדש - דקל
עשית עבודה טובה בראשות המועצה האזורית אשכול. מה היית צריך את כל הרעש והגועל של הכנסת

3/1/2019    12:28

2: מפלגת "יש עתיד" - אורלב
קבלו את המפלגה השנייה בגודלה (אחרי הליכוד). ברכות למפלגת העבודה שתהפוך רישמית ליהדות התורה מבחינת מנדטים

2/1/2019    17:17

1: איזה גמר את הסוס - הרצל
הוא הולך להביא 40 מנדטים
אתם ישנים בעמידה

2/1/2019    16:31שלח תגובה:
שם:

כותרת:

תוכן:
 
כל הזכויות שמורות © חדשות הקריות עיתונות ותקשורת בע"מ
יצירת קשר עם: העורך הראשי  |  מנהלי האתר